5 8. Financiën Aanvraag tot kredietope ning - a) Vernieuwing der loopende rekening van Soo.ooo fr. ter Bank van Kortrijk b) Ver hooging der kredietopening bij 't Gemeentekrediet van België. auto. M. Vandamme. Omdat men er thans ge bruik maakt van den vaag liggenden grond die er rechtover ligt, maar eens dat die huizen zullen gebouwd zijn, zal het zoo gemakkelijk niet meer gaan. M. Missiaen. Die poort is daar voorzien voor een kleinen handelaar, en met een steek kar of ander klein voertuig zal het altijd mogelijk zijn die poort te gebruiken. De raad keurt het plan dier twee huizen goed. Alleen de heeren Missiaen en Van damme onthouden zich. M. Sobry. De kredietopening die wij bij het Gemeentekrediet van België hebben, be draagt 600.000 fr. Nu stellen wij voor de loopende rekening van 5oo.ooo fr. bij de Bank van Kortrijk voor een jaar te vernieuwen en onze kredietopening bij het Gemeente krediet met 400 000 fr. te verhoogen. De heer Soete verlaat de raadszaal. M. Missiaen. Ik denk dat het nu het oogenblik is een overzicht te geven der stads kas. te meer daar de heer Lemahieu vroeger 'verklaard heeft dat de toestand der stadskas niet zoo slecht is als sommigen hét beweren. Ik beb in de stadsontvangerij geweest en, nu dat de rekening ig3o ongeveer gesloten is, heb ik daar kunnen vaststellen dat het tekort voor ig3o de som van 420.627 fr. bedraagt. Daarbij dient gevoegd te worden het tekort der reke ning 1929, 'tzij 595.740 fr. Dit maakt dat er in twee jaren 1.016.367 fr. meer uitgegeven werd dan hetgeen men ontvangen heeft. Ik weet dat men daartegen zal opwerpen dat de stad nu nog een deel geld moet ontvangen van het geen voor verleden jaar voorzien was, onder meer de opbrengst der straatbelasting. Ik neem dit aan, maar in 1929 waren er ook achter stallige belastingen, zoodat het laattijdig innen der straatbelasting dus ongeveer hetzelfde uitwerksel zal hebben voor ig3o. Er is dus een werkelijk tekort van 1 miliioen. Waaruit spruit dit voort Tijdens het opmaken der begrooting, om geen lasten te moeten leggen, werden de inkomsten overdreven en de uitga ven te laag aangegeven. Men ontving minder dan hetgeen voorzien was en moest meer uitgeven. Alzoo te werk gaan is een ongezonde manier van besturen. Wij hebben een andere opvatting en onze werking zal voor gevolg hebben dat er minstens zooveel geld binnen komt als er moet uitgegeven worden. Nu is de stad zonder geld. Er zijn voor meer dan 75.000 fr. rekeningen binnengekomen die nog moeten gemandateerd en geteekend zijn, er zijn reeds voor meer dan 2o5.ooo tr. mandaten geteekend, 't zij dus samen een som van 281.456 fr. die de stad onmiddellijk zou moe ten betalen Over enkele dagen was er nog 10.184 fr. in kas, en op andere posten zooals postrekening had de stad nog een bezit van Ö.700 fr., 't zij samen omtrent 19 000 ir. Bij de Bank van Kortrijk hebben wij nog 122 000 fr. te goed en 200 000 fr. bij het Gemeente krediet van België. Doch daarvan moeten wij 300.000 fr. bescaikbaar houden voor de kaai muren, waarvoor wij thans reeds een zekere som aan den aannemer der werken verschul digd zijn. Bij die som voor de kaaimuren, moeten wij verders ook nog 5o.6oo Ir. betalen aan de provinciale pensioenkas voor de pen sioenen onzer bedienden en ambtenaars, 3g.ooo tr. aan de Middelbare School en 14.000 fr. voor wedden aan de leeraars der muziek school, enz Samen moeten wij een som van 220.750 fr. gebruiken voor het betalen van din gen die niet kunnen uitgesteld worden. Er is dus een tekort van 161.206 fr., waaraan nog moet toegevoegd worden een som van 90.000 fr. die wil op 't einde dezer maand aan ons stadspersoneel moeten betalen. Dit maakt een totaal tekort uit van 251.000 fr. dat wij moe ten vinden om de betalingen voor het einde dezer maand te kunnen doen. Het is dus noo- dig dat de stad een nieuwe kredietopening hebbe. Dit zou niet meer mogen zijn, maar die toestand kan in enkele dagen niet veran deren, en het zal wel drie tot vier jaren duren eer wij van de stadsinkomsten genoeg zullen kunnen overhouden om den fmancieelen toe stand gansch te zuiveren. Wanneer wij nu een verhooging der kredietopening voorstellen, dan wil dit niet zeggen dat dit geld onmid dellijk allemaal moet gebruikt worden. Het is alleen maar om de menschen te kunnen vol doen die de eene of andere levering aan de stad gedaan hebben. Sommigen dier personen wachten nu reeds twee of drie maanden en, om hunnen handel te kunnen voortzetten, zien zij zich daardoor verplicht geld te gaan leenen bij de banken waarvoor zij 7 of meer intrest moeten betalen. Voor die menschen is dit een belasting te meer die hen onrechtvaardig treft door de groote onregelmatigheid waarmede de stad hare leveranciers betaalt. Ik vraag dus dat de raadsleden de vernieuwing der loopen de rekening en de verhooging der krediet- opening zouden willen goedkeuren. M. Leuridan. Vooraleer de heer Missiaen zijne uitlegging begon was onze groep van meening zich te onthouden bij de stemming over de vernieuwing der loopende rekening en neen te stemmen voor de verhooging der kredietopening. Na deze uiteenzetting echter krijgen wij een zeker gevoel van verantwoor delijkheid, daar de personen die het meest zouden getroffen wezen de leveranciers en de bezoldigden der stad zijn. Wij wijzigen dus onze houding en zullen ons voor beide punten onthouden. De heer Soete komt terug binnen. M. Leuridan. Wij onthouden ons dus over de twee voorstellen. Wij stemmen niet ja, omdat het van onzen kant te dwaas zou zijn u nu een reikende hand toe te steken om u te helpen voortploeteren, en we stemmen ook niet neen omdat dit voor positief gevolg zou hebben menschen te benadeeligen die door uwe onachtzaamheid, door uw wanbe heer uwe schuldeischers geworden zijn. M. Vandamme. Welk is de interest die in deze inrichtingen aangerekend wordt. M. Sobry. Bij het Gemeentekrediet is het 5 en bij de Bank van Kortrijk deels aan 5 en deels aan 6 °/0- M. Vandamme. Bij het Gemeentekrediet moogt gij slechts eenmaal over de som be schikken, terwijl gij in de Bank van Kortrijk alle vrijheid hebt het geld af te halen, het terug te plaatsen om het nadien nogmaals uit te trekker. M. Missiaen. Het is gansch abnormaal dat de stad een krediet heeft in een private bank. De openbare besturen zijn verplicht zich tot het Gemeentekrediet te wenden, en wanneer hunne kredietopening uitgeput is, hebben zij het recht er een nieuwe te vragen. Als wij nu onze kredietopening zullen ver hoogd hebben, nemen wij geheel de som en plaatsen ze op de Bank van Kortrijk. Het is omdat de belastingen niet regelmatig inkomen, dat de steden gedwongen zijn kredietopenin gen te vragen. M. Sobry. Vooraleer tot de stemming over te gaan, moet ik enkele woorden aan den heer Leuridan antwoorden. Hij schijnt alles op den nek te willen werpen van het schepen college, hij spreekt van ploeteren, onacht zaamheid, enz. Ik moet hem nochtans doen opmerken dat al de gedane uitgaven gestemd werden en wel bijzonderlijk door zekere leden van den raad. De stad heeft dan den grooten last der ouderdomspensioenen opgelegd ge weest, nu wordt ze nog 80,000 lr. ontnomen en daarbij is ze in sommige andere zaken veel te mild geweest. Iedereen weet wie dit gedaan heeft. M. Leuridan. Ge vergeet te zeggen dat de oppositie telkens geholpen werd door leden van uwe partij en dat het met de mede werking is van uw eigen volk dat deze uitga ven gestemd werden. M. Missiaen Ten andere, dit gebeurt in alle besturen dat de oppositie uitgaven stemt zonder voor de nieuwe inkomsten te zorgen. M. Vergracht. Onder al de aanvragen die nieuwe of verhoogde uitgaven voor gevolg hadden, waren er verscheidene die gemakke lijk konden uitgesteld worden, alswanneer de stadskas maar in Hauwen toestand verkeerde. Met de aannemingscontracten der vrije scho len uit te stellen zoudt gij verscheidene dui- zende franken gespaard hebben. M. Sobry. Ik vraag over het voorstel, door den heer Schepen van financiën uiteen gedaan, te willen stemmen. Stemmen ja De heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Coutelle, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht en Vermeulen. 9. Overeenkomst voor Oorlogsschade Stedelijke feestzaal. De voorgestelde overeenkomst voor oor logsschade, voor het herbouwen der stede lijke feestzaal, kent een forfaitaire som toe van 1.0x7.918 fr. zijnde het bedrag der aanbe steding verhoogd met het eereloon van den heer bouwmeester Coomans. Deze som zal, naar hetgeen in de overeenkomst bepaald staat, uitbetaald worden in titels der Belgische schuld 1925. Al de raadsleden keuren die overeenkomst eenparig goed. 10. Waterverzorging van Dickebusck Lastkohier betreffende de uitbreiding der pomp- inrichting en de electrische verlichting der ge bouwen. M. Sobry. De heer ingenieur Braecke heeft ons een lastkohier toegezonden betref fende de uitbreiding der pompinrichting te Dickebusch en de electrische verlichting der gebouwen. Dit lastkohier heeft te uwer inzage gelegen en ik denk dat er daar geen bemer kingen op te maken zijn. M. Delahaye. Dit is een werk dat over twee jaren door den raad gestemd werd en waarvan de kosten te nemen zijn op de leening die destijds voor de openbare werken werd aangegaan. Het is een ingenieur van Gent, de electrische raadgever van het net van Yper, die de studie gedaan heeft waarbij sommige verbe- teringswerken aan de pompstatie van Dicke busch gebracht worden, ondermeer het plaat sen van een centrifugale pomp met motor, de verbinding der persbuizen en het maken van een transformatie post. Het is ook de heer ingenieur Braecke die het toezicht zal hebben over de aanbesteding die zal uitgeschreven worden van zoodra de gemeenteraad het ge dane voorstel zal goedgekeurd hebben. Wenscht de raad misschien die studie naar de Commissie van Openbare werken te verzenden, mij is het gelijk, doch de stad heeft er alle be lang bij hec werk zoo spoedig mogelijk te laten uitvoeren en de twee oude machienen door meer moderne mekaniek te vervangen. Alsdan zal men geen zooveel uren meer moe ten pompen, gezien de nieuwe pomp in enkele uren zooveel water zal debiteeren als nu in een ganschen dag. M. Vermeulen. Er is geen prijs opge geven voor dit werk. M. Delahaye. Het is alleen maar een studie, ieder aannemer die wil inschrijven moet zijn prijs geven. M. Leuridan. Is een raming niet moge lijk op 10 of i5.ooo fr. na M. Vermeulen. De heer schepen zegde ook dat het werk zal uitgevoerd worden bij middel der leening. Bezit de stad nog geld op die leening M. Missiaen. Ja, maar het mag voor niets anders gebruikt worden dan voor de werken die in de leening voorzien waren. M. Vermeulen. Het ware toch wensche- lijk te weten of de werken die nu voorgesteld worden de som in de leening voorzien niet zullen overschrijden. M. Delahaye. Het is heel moeilijk daar voor op voorhand een som te bepalen. M. Vermeulen. Men weet toch omtrent hoeveel een motor van een bepaald merk en bepaalde paardenkracht moet kosten. M. Vandamme. Zal er voor iedere instal latie een afzonderlijken stroommeter zijn ten einde alle misbruiken te beletten M. Delahaye. Er is natuurlijk een afzon derlijken meter voor de drijfkracht en een voor de verlichting. Indien de raad dit be geert, wij kunnen de zaak voor acht dagen uitstellen. M. Bonnet. Men zal alsdan niet meer weten dan nu. Daarvoor moet de zaak eerst ruchtbaar gemaakt en moeten de aanboden binnen gekomen zijn. Tusschen het laagste en het hoogste aanbod kan er soms een ver schil zijn van 5o °/0. Moest de heer schepen van openbare werken ons nu een cijfer geven en het bij de aanbesteding zou-blijken dat het moet verdubbeld worden, dan zou men zeg gen dat de heer schepen zich niet heeft ingelicht. M. Lemahieu. Daarbij ik denk dat het zeer onvoorzichtig ware een prijs uit te steken, daar de inschrijvers er zich mogelijks zouden kunnen op steunen. M. Leuridan. Het ware toch mogelijk heel vertrouwelijk aan den technischen raad gever te vragen hoeveel dit werk omtrent zal kosten. M. Missiaen. Ik denk dat niemand eenig bezwaar tegen dit voorstel heeft. Alle verdere besprekingen zijn tijdverlies, gezien dit werk moét uitgevoerd worden 't is nu gelijk hoeveel het kost, zooniet zal de stad binnen kort zonder water zijn. Alswanneer de raad dit voorstel nu goedkeurt, zal hij binnen 3 of 4 weken den bepaalden prijs ervan kennen, terwijl als het uitgesteld wordt men binnen een week slechts een onbepaalden prijs zal kennen. Doch, zoo men het begeert, we kunnen dit vragen. M, Leuridan. De pomp duldt geen uit stel, maar het ontwerp bedraagt nog meerdere

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5