DE KEIZER", Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG- Nieuwe Taksen Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. M. Delahaye. Zooals ik het reeds zegde, is het voorgesteld lastkobier slechts een studie. Doch ik zal nog iets meer zeggen, de technische raadgever vraagt, gezien de be langrijkheid van het werk, twee maanden tijd voor de inschrijvers om het te verrichten werk te kunnen onderzoeken. Dus hoe meer wij de zaak uitstellen, hoe langer het zal duren. M. Missiaen. Ik wil aandringen opdat de raadsleden zich tegen dit krediet niet zouden verzetten. We hebben nog geen begrooting en er is nog niets voorzien. Indien men nu weigert zullen er met Tuindag geen feesten kunnen plaats hebben. Wanneer wij nu 20.000 fr. zoudën stemmen, dan zou die som daarom niet gansch verteerd worden. Het schepencollege zal zich met het opmaken van het programma gelasten en dit zoo spoedig mogelijk aan den raad mededeelen. M. Lemakieu. Woensdag aanstaande heeft het jaarlijksch paardenfeest van St-Jans dag plaats en ik kom nu te vernemen dat de stadsontvanger het krediet van 25oo fr. niet mag uitbetalen. De affichen zijn reeds uitge geven en opdat dit feest zou kunnen plaats hebben, vraag ik dat de ontvanger zou ge machtigd worden die som te betalén. Zitting van Maandag 29 Juni 1931, om 17 uur Oeull en 12 heures i( werken dan dat. M.Leuridan. In dit geval geef ik mijn verzet op. Het voorgesteld lastkohier wordt hierop met eenparige stemmen goedgekeurd. 11. Belastingen Interesten wegens ver toef in de betalingWijziging. M. Sobry Onlangs heeft de raad besloten een interest van 6 te eischen op de betalin gen aan de stad verschuldigd en die een maand na de waarschuwing nog niet vereffend zijn. De heer Gouverneur der provincie heeft ons een schrijven overgemaakt van den heer minister, waarbij wij verzocht worden dit fiskaal ontwerp in regel te brengen met de wet. Volgens dit schrijven bepaalt de wet dat er slechts na twee maanden na de waarschu wing een interest maggeëischt worden. Ik stel dus voor onze vroegere beraadslaging in dien zin te wijzigen. Dit wordt met algemeene stemmen besloten. 12. Tuindagfeesten Krediet. M. Sobry. Het ware geraadzaam thans een krediet te stemmen voor het inrichten der Tuindagfeesten, die hier te Yper sedert on heugelijke tijden hebben plaats gehad, en de zorg over te laten aan het Schepencollege om iet programma dier leesten op te stellen. M. Leuridan.Gebruikt het overschot van het krediet voor de onafhankelijkheidsfeesten van verleden jaar, waarvoor gij er nog 5o.ooo fr. bijgelapt hebt. M. Sobry. Ik dacht dat gij het waart die er nog een som van 5o.ooo fr. had bij voorge steld. M. Leuridan. Het is gij die dit gedaan hebt om aangenaam te zijn aan den Gouver neur en aan Brussel en om met uw driekleurig gedoe rond uwen buik te kunnen pronken. Het is gij die alsdan de verkwister zijt geweest. Ik vergeet het van mijn leven met. M. Sobry. Er werden feesten ingericht die veel volk naar Yper brachten. M. Leuridan. Gansch uw tralala was niet beter dan een oudewijfs kerkgang. Nu moet ge maar het overschot ervan gebruiken. M. Sobry. Er is geen overschot. M. Leuridan. Ik herinner u uwen misstap M. Sobry. En ik d"uwen. M. Leuridan. Noemt ge dat een misstap premiën verleenen aan werkmansgezinnen die zich een eigen huisje willen aanschaffen M.' Sobry. Dit is een misstap als de Staat reeds zoo mild is. M. Leuridan. Hetgeen gij met dit geld hebt uitgestoken, beteekende niets. M. Sobry. En 't uwe nog min. M. Leuridan. Het bouwen van werk manswoningen aanmoedigen beteekent dus niets Waarvan akte. IA.. Sobry. Dit zijn geen feesten. MFandamme. En de provinciale toelage M. Söbry. Is ook verteerd. M. Vandamme. Voelt gij dan niet dat M. Leuridan de feesten van verleden jaar niet kan verkroppen en dat hij eens zijn hertje moest lossen M. Sobry. Ik stel voor een krediet van 20.000 fr. te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja. M. Vermeulen. Alle maatschappijen ver- keeren in hetzelfde geval. M. Lemakieu. Maar hier geldt het geen maatschappij noch geen toelage. Het is het Landbouwcomice niet dat dit feest inricht maar de stad zelf zonder iemands tusschen- komst. Daar dit punt op de dagorde niet staat, vraag ik eerst de hoogdringendheid. M. Vandamme. Dit werd vroeger reeds gestemd, er moet daarover geen tweemaal gestemd worden. M. Missiaen. Dit is een vrijstaande uit gaaf die door de bestendige afvaardiging nog niet goedgekeurd werd. M. Sobry. Dit feest moet op 24 Juni plaats hebben, ik stel dus voor de hoogdrin gendheid te stemmen. Dit wordt eenparig aanvaard evenals het krediet van 25oo fr. dat de heer Voorzitter nadien ter stemming legt. M. Capoen. Ik vraag dat er ook wat voor den buiten zou gezorgd worden. We hebben reeds hooren spreken van twee soor ten Yperlingen, en we zouden het allicht moeten gelooven. M. Vandamme. Er zijn twee soorten Yperlingen, deze intra muros en deze extra muros. M. Sobry. Ik hoop dat de heer Capoen een onderscheid zal willen maken tusschen een feest van openbaar belang en de kleine wijkfeesten. Wanneer onze begrooting goed gekeurd is kunnen, als de raad dit wil, de toelagen voor de wijkkermissen zooals vroe ger verleend worden. M. Leuridan. Het openbaar leven van Yper wordt geschorst door de ellendige tribu- laties van den gemeenteraad, de comedie die hier gespeeld wordt door u heeft zijn weer slag op Yper's leven, Het is niet aannemelijk dat de verschillige wijken hunne vermakelijk heden zouden moeten stopzetten en dat het volk zou moeten boeten voor hetgeen wat hier gebeurt. De vraag van den heer Capoen is zeer redelijk. Dit is al uw schuld. M. Sobry. Den 26 October 1930 werd er door het schepencollege een begrooting voor-, gedragen die volgens de wet vóór den 3i December moest gestemd zijn. Het is de fout van den raad zoo deze begrooting niet ge stemd werd en niet deze van het schepen college. M. Missiaen. De begrooting moest, voor 3t December gestemd worden, zegt de heer Voorzitter, en over veertien dagen zijn er nog onderrichtingen gekomen waarin men aan duidt hoe de begrooting moet opgemaakt worden. M. Leuridan. Te Brussel gaat het er niet puik, maar hier is het nog wat anders. M. Sobry. Gij hebt 5 of 6 maal de gele genheid gehad de begrooting te stemmen. M. Vandamme. Gezien er over veertien dagen nog onderrichtingen toekwamen, dan moet de heer Voorzitter ook zijn mea culpa niet slaan, hij is in niets schuldig. i3. St-Joriskerk Begrooting voor ig3o. Deze begrooting sluit met een overschot vaiï 16.263 fr. 54. M. Lemakieu'. - De laatste maal dat wij de in 't fransch opgestelde rekening dier kerk ter advies kregen, heb ik gezegd ze tè stemmen maar dat ze moest in 't vlaamsch opgesteld zijn. Nu dat ze aan den vroegeren wensch niet voldaan hebben, zal ik mij onthouden en de volgende maal zal ik tegenstemmen. M. Leuridan. Ik geloof dat wij traps gewijze gaan met den heer schepen Lemahieu. Verleden jaar hebben wij ons voor dien keer als strafmaatregel onthouden. Nu dat zij nog maals in dezeltde fout hervallen en nog zoo onbeschaamd zijn er een franschen brief bij. te voegen die, meen ik, in de bureelen van het stadhuis vertaald werd en waarin gezegd wordt dat er geen vlaamsch papier bestaat, nu zullen wij er tegen stemmen. M. Bonnet, Ik zou eenvoudig de begroo ting terugzenden met vriendelijk verzoek ze- in 't vlaamsch op te maken. M. Sobry. We hebben het gevraagd dat zij zich naar de taalwet zouden willen voégen en zij hebben ons geantwoord dat de vlaam- sche formulen besteld zijn, doch, daar zij deze nog niet ontvingen, hebben zij gemeend dat: wij ons er niet tegen zouden verzetten dat zij nog voor eenmaal de voorhanden zijn de fransche formulen bezigden. In 't vervolg zullen zij de taalwet nakomen. M. Leuridan. Wij hebben hen over jaar reeds die bemerking gemaakt, ze hebben dus- een jaar tijd gehad om zich in regel te stellen..' M. Lemahieu. Neen, het was in 't begin van dit jaar. M. Leuridan. Dan hebben ze toch nog bijna een semester gehad, dit is nog genoeg- M. Sobry. Wij hebben hen dat pas een maand geleden geschreven, ik denk dat wij zooveel eischend niet mogen zijn voor hen die zooveel profijt aan de stad doen. Ik vraag dus de ons voorgestelde begrooting voor ig3o te willen goedkeuren. Stemmen ja de heeren Vergracht, Ver meulen en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete onthouden zich de heeren Missiaen, Lemahieu, Delahaye„ Bonnet, Coutelle en Vandamme. ('t Vervolg te naaste week). DAGORDE 1. Afbraak van Onderstanden Lasten- kohier. 2. Stadsgebouw VoltooiingAanvraag van krediet. 3. Openbare Onderstand Plaatsen der Centrale Verwarming in het Godshuis Nazareth en St Antoniüs Gesticht te Locre Aanbe steding. 4. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van bouwgrond. 5. Verordening op de Zwemkom Wijzi ging 6. Taksverordening op het verhuren vare gemeubelde kamers. 7. -Taksverordening op balcons en loggias. 8. Stadsbegrooting voor ig3i. 9. Mededeelingen. Wij zijn, spijtig genoeg, in de onmoge lijkheid gansch het verslag van de gemeente raadszitting van Maandag laatst te geven en zien ons verplicht de belangrijkste bespreking,, namelijk de behandeling der nieuwe belastin gen, tot ons volgend nummer te verschuiven. Ten einde echter onze lezers nu reeds in te lichten welke nieuwe belastingen de Yperlin- R.OUW in 12 uren

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6