- HET YPERSCh iE- LA RÉGION D'YPRES Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Herinneringsmadaiile van hel Eeuwtal 12e Jaargang, Nr 1 2 27 Juni 1931 12c Année, N* 12 27 Juin 1931 Bijvoegsel Supplement Sint-Pieters Kerkhof BurgerlijKe Oorlogsinvaliden Meenenstiaat oRue de Menin Nationale Arbeidstentoonstelling BurgerlijKe Stand van Yper Overlijdens Knockaert Leonia, 80 j., z. b., wed. Carlens Henri, Dixmudestraat. Domicent Juliana, 81 j., z. b., wed. Hof Alfons, Dixmudestraat. Deswarte Emma, 68 j., landbouwster, echtg. Robeir Carolus, Wenninckstraat, 9. Saesen André, 9 m., Rijselstraat 192. Devos Heiera, 64 z. b., echtg. Desmedt Jacobus, Kalfvaart, 8. t ZIELMISSEN Vrouw Euphrasie W ATE RB LEY echtgenoote van Heer Joseph Mouchamps. Vrouw Eugenie COUACHE echtgenoote van Heer Georges Hollevoet. Heer Camiel DECADT De wereld-over was er deze week groote opschudding verwekt door de tijding die uit Amerika kwam, door den mond van zijn Voorzitter, M. Hoover, om aan de volkeren te verkonden dat hij voorstelde alle betalingen der oorlogsschulden gedurende een jaar uit te stellen. Bijna overal en voornamelijk in Duitschland wierd dit nieuws met groot genoegen onthaald. Het gaat er niet om tevre den te zijn wegens het uitstel, maar deze toe gevendheid zou oorsprong kunnen zijn van de mogelijkheid tot een algemeen heropleven en tot het verijdelen van eene wereldcrisis die de jammerlijkste gevolgen kan "na zich slepen. Frankrijk en Belgiè kunnen natuurlijk daar zoo dadelijk en zonder voorwaarden daarmêe niet instemmen, omdat zij onder andere noodwen digheden gebukt gaan dan de overige landen. Maar 't is te voorzien dat hier middel zal in- geschaft worden en dat het plan van den Heer Hoover zal kunnen doorgaan. Men zal wel zeggen dat het weer eene toegeving is aan Duitschland, maar beter is het toch het Reich uit den nood te helpen om later zijne beta lingen te kunnen voortzetten dan het óver te leveren aan revolutie en communisme die alles in den grond zouden'bóren. Uit China meldt men dat Maarschalk Chiang-Kei-Shek zich van Nanking uit inge scheept had om het bevel te nemen over een leger van 25o.ooo nationalistische soldaten ten einde de provincie Kiang-Si te zuiveren van al de communistische roofbend? n die ze onveilig maken. De schade die door deze rust- stoorders verwekt werd beloopt reeds tot 6 millioen dollars en meer dan 2 millioen ton voedingsmiddelen werden door hen bescha digd. Indien de zaak ernstig aangevat wordt, zooals het'schijnt te wezen, zou dit een der nuttigste verrichtingen zijn die tot nog toe in China gedaan werden. Een fransch dagbladschrijver heeft een onderhoud gehad in Duitschland met gene raal von Seeckt. Deze verklaarde aan zijn ondervrager dat het Reich op den boord van den afgrond staat indien men het niet ter hulp komt en toegevingen doet, want dan, zegt hij, wordtn wij overrompeld door het communisme. En daar men in de laatste tijden veel gesproken heeft over de onge hoorde macht van den Staalhelm heeft hij ervan gebruik gemaakt om te verklaren dat men zich misgrijpt in den vreemde over het doel dezer instelling. Zij is niet bestemd om vijandelijk op te treden maar alleen om, in geval van nood, bij machte te zijn om inwen dige onlusten te dempen en vooral om het communistisch gevaar te bestrijder I De fransche dagbladschrijver merkt daarop aan «ik dacht dat ik droomde, toen ik zoo iets hoor de. Men zou wel moeten bekennen dat men in Duitschland eene andere beteekenis ver leent aan woorden dan bij ons Inderdaad. De duitsche vliegenier Kruonfeld is thans in België waar hij met zijn zweeftoestel, zon der motor, proefvluchten doet. Men weet dat hij deze week erin geslaagd is de reis heen en terug te doen over de Noordzee. Dit zal wel de inzet zijn van grootere waagstukken. Men bedenke slechts dat in 1909 voor de eerste maal over de Noordzee gevlogen werd met een vliegtuig, door Blériot. Wat al vooruit gang heeft de vliegkunst sinds dien niet gemaakt. De reis naar de Noordpool daarentegen, die moest gedaan worden door het duikschip Nautilus, naar de romanreis van Jules Verne, is voor 't oogenblik althans, opgegeven. De Nautilus kreeg de eene ramp na de andere, bij zooverre dat hij gansch ontredderd in Engeland aankwam. RIK. Na den oorlog, wat men vond Van een kruisbeeld, dat hier stond, Lag verbrokkeld op den grond, Te Sint-Pieters boven. En waarachtig 't staat er weer 't Kruis, met onzen Lieven Heer, En nog schooner dan weleer, Te Sint-Pieters boven. Kruisberg hier verbeeld in 't kleen, Met een glans van ijzersteen, Schooner zag ik er geen een, Om den Heer te loven. En de rotsen, grauw en bruin, Dragen op hun ruwe kruin, Bloempjes uit den pastoorstuin Van Sint-Pieters boven. Bloempjes, die de milde hand Van een grijzen priester plant, Langs den steilen tempelwand Van Sint-Pieters boven. 'k Zie hier menschen stille staan, Die, verrukt en aangedaan, In der haast een kruisje slaan, Om den Heer te loven. RAEKELBOOM. Het Comiteit van het N.V. der B.O.I.,sek- tie Yper en omliggende, heelt in zijne zitting van den 10 Juni 11., besloten eene algemeene vergadering te houden op Zondag den 5 Juli aanstaande, om 2 uren namiddag, in het ge woon lokaal, bij Adolf Hoflack, Groote Markt, nr 1 te Yper. Alle Burgerlijke Oorlogs Inva liden en rechthebbenden, leden of niet leden, worden vriendelijk uitgenoodigd deze verga dering te-komen bijwonen, belangrijke zaken zullen er besproken worden. De heer Charles Leys van Iseghem, Onder- Voorzitter van het Hoofdbureel te Brussel, zal er het woord voeren. Alle Burgerlijke Oorlogsinvaliden zullen er tegenwoordig zijn. HET BESTUUR. Bij koninklijk besluit van n April ig3i is de Herinneringsmedaille van het eeuwfeest verleend aan de na te noemen personen HH. Iweins d'Eeckhoutte H. en Masureel H., gewezen leden van den provincieraad. Houthem- Yper Hr Roose R., veldwachter. Ploegsteert HH. Woestyn J., gepensionneerd gemeente ontvanger. Cousin V., veldwachter. Reninghelst HH. Cappoen B., bevelhebber van het brand weerkorps. Fagoo R., veldwachter. W-estroosebeke Hr Forrez H., burgemeester. Yper HH. Bouquet R. en Vanderghote H., gewezen gemeenteraadsleden. Vanden Hende L., gepensionneerd ad junct-commissaris van politie. Delanghe O., politieagent. Busschaert C-, Migom J., Van Uxem J., Witterbecq A., gewezen politieagenten. Gewezen leden van de burgerwacht. HH. Bartier Fl., Ommeslagh R., Vande- vyver A., gewezen officieren. Burgho A.gewezen onderofficier. Aan allen onze beste gelukwenschen. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Woensdag 17 dezer werden de bekroonden der Nationale Arbeidstentoonstelling ten stad- huize ontvangen door den Heer Sobry, burge meester, omringd van de H H. Lemahieu, Delahaye en Missiaen, schepenen. In eenige welgepaste woorden wenschte de H. Burgemeester de bekroonden, in eigen naam en in dian der Ypersche bevplking, geluk over hunnen bijval en overhandigde vervolgers Het zilveren eereteeken aan den heer Gustave Gillis, varkenslachter, Neermarkt. Het gouden eereteeken aan den heer Emilb Forster, het zilveren eereteeken aan jufvrou wen Madeleine Donche, Leonie Giyffon, Agnès Dehollander, Antoinette Dedulle en heer Roger Pannekoucke, het bronzen aan heer Julien Michiels, allen van het huis Flori- mond Vandevoorde, pelsen, Boterstraat. Het gouden eereteeken aan heer Henri De- vos, het zilveren aan de heeren Van Holst Jules en Verleure Joseph, der Ypersche Brouwerij. Het zilveren eereteeken aan Jufvr. Lucie Hullaert, onderwijzeres. Het gouden eereteeken aan heer Steelandt, landbouwer. Het zilveren eereteeken aan heer Charles Lams, der Brouwerij H. Vermeulen. Aan allen onze beste gelukwenschen. Verklaringen van den 18 tot den 24 Juni iq3i Geboorten Peene Maria, Statiestraat, 24. Gadeyne Constant, Tegelstraat, 32. Sennesael Antoon, Hoorn werk, 4. Bekaert André, Dickebuschsteenweg. Huwelijksbeloften Gaston Haghebaert, bakker, te St-Jan en Veronica Vanassche, z. b., te Yper. Jules Paris, stoker en Celina Declercq, fabriekwerkster,- beiden te Yper. ./er?:-,. is ALLEEN OPEN op Zondag 28 Juni reste seule ouverte le Dimanche 28 Juin Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 28 Juni, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Frans WAGEMANS. echtgenoot van Vrouw Jeanne Notebaert. Vrienden en kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gelezen worden op Zondag 28 Juni en 5 Juli, om 11 uur, in St-Maar tenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Cyrille BAGEIN geboren Marie HUYGHE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juli, om 8 1/2 uur» in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Juli, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Woensdag 8 Juli, om 7 1/2 uur, in de parochiekerk te Vlamertinghe, tot zielelafenis van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9