6. Openbare Onderstand jachtrecht herv erpachting. Henri, Oostende, 1.405.828 fr. 24 M. Debus- schere Marcel, Roeselaere, 1 768.824 fr. 64 M. Soete Jules, Yper, 1.388 000 fr. M. ^'Ooghe Gabriel, De Panne, 1 524 697 fr., en door M. Vandenburie Georges, Yper, l.85o.ooofr. Daarna heeft de Commissie, na onderzoek der gedane aanbiedingen, na het verslag van den heer bouwmeester Lernould gehoord te hebben en na de gegrondheid erkend te hebben eener wijziging aan het aan bod van den heer Jules Soete, waardoor het op 1 408.904 fr. gebracht werd in plaats van 1.388.000 fr., besloten dit werk aan den heer Jules Soete toe te vertrouwen. M. Vandamme. Door het feit dezer wijziging is het de aannemer Soete niet meer die het laagste aanbod gedaan heeft. M. Delahaye. Zijn aanbod blijft toch het laagste, daar er in het tweede aanbod een misslag was van boven de 60.000 fr. M. Vandamme. Dit verandert de zaak, doch volgens de eerst opgegeven cijfers zou de heer Soete de laagste aanbieder niet meer geweest zijn. De raad keurt hierop deze aanbesteding goed. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 5. Openbare Onderstand Aankoop van weide en land. M. Sobry. In hare zitting van 12 Mei xg3i heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten, mits aJvies van den gemeenteraad en goedkeuring der hoogere overheid, den aankoop te doen van een per ceel weide van 85 a. 3o ca. en een perceel land van 56 a. go ca., beide te Yper gelegen. De bestendige afvaardiging verleende haar daai- toe de voorafgaandelijke toelating en volgens raming van den heer ontvanger der Domeinen was de weide geschat op 30.700 fr. en het land op 17.65o fr. De openbare verkooping heeft plaats gehad op x5 April 11. de wei te die paalt aan de hotstede gebruikt door M. Gustave Staelens en toebt hoorende aan de Commissie van Openbaren Onderstand en het land dat te midden den eigendom van het Bestuur gelegen is werden gezamenlijk ver kocht voor den prijs van 48.000 fr., 't zij 56.356 fr. 52 met al de kosten erbij gerekend. M. Vandamme. Indien de aankoop van dezen grond voor de Commissie van Open baren Onderstand voordeelig schijnt te zijn omdat die landen aan haren eigendom palen, is hij volgens mij zoo voordeelig niet voor het geen den koopprijs betreft. Immers, wanneer de Commissie van Openbaren Onderstand vroeger, over twee of drie jaar, van hare eigendommen verkocht aan 3o.ooo fr. de hec tare,dan vond men dat dit een zeerhooge prijs was en nu, dat de weerde der gronden ver minderd is, komt deze aankoop van 1 ha 42 a. 20 ca. grond voor meer dan 56.000 fr. aan om trent 40.000 fr. de hectare. Ik vind deze koop dus werkelijk niet zoo voordeelig en mij dunkt dat de prijs ervan wat overdreven is. M. Missiaen. Ik zal die bemerking over maken aan M. Socquet. M. Capoen. In verband met hetgeen de heer Vandamme komt te zeggen, zou ik wil len weten hoeveel de pachtprijs dezer landen bedroeg. M. Sobry. De weide was verpacht aan 860 fr. en het land aan 570 fr., 't zij samen aan 1430 fr. M. Capoen.' Waren beide partijen door denzelfden pachter gebruikt M. Sobry. Ja, door den genoemden Staelens die daar een aanpalend hofstedeken van den Openbaren Onderstand in pacht heeft. Deze verkoop werd door de hoogere overheid toegestaan en is daarbij openbaar geschied. Met den heer Vandamme moet ik nochtans bekennen dat hij zoo voordeelig niet is,gezien den hoogen prijs dien deze landen bereikt hebben en gezien de pachtprijs ervan voor de Commissie van Openbaren Onderstand slechts een heel kleinen interest zal opbren gen. Alles uitgerekend zal de pacht maar 2 fr. 43 °/o opbrengen terwijl dezelfde som geplaatst bij het gemeentekrediet een dubbe len interest zou opgebracht hebben. Doch van een anderen kant hebben wij vooreerst de goedkeuring der bestendige afvaardiging en ten tweede, de ligging der gronden. Mij dunkt dat de Commissie van Openbaren Onderstand die gelegenheid om haren eigendom te verbe teren niet mocht laten voorbijgaan en deze gronden, die te midden hare goederen gelegen zijn, kost wat kost moest aankoopen. Gezien de goede hoedanigheid van den grond en de schatting van den heer Ontvanger Benoot en van de Commissie van Openbaren Onderstand zelf, mogen wij dezen aankoop toch goedkeu ren, maar kunnen terzelfdertijd de aandacht der Commissie er op trekken voortaan geen zulke dure gronden meer te koopen, nu dat de waarde der landen ten hoogste is geweest en ze thans aan 't verminderen is. Het ware beter, zooals het haar ten andere is voorge schreven, hare gelden bij het Gemeentekrediet te plaatsen, hetgeen voor haar geen moeilijk heden bijbrengt en tevens een schoonen interest oplevert. M. Lemahieu. Het is hier wel een uitzon dei lijk geval gezien die landen reeds gebruikt waren door den pachter van den Openbaren Onderstand en ze voor die hofstede onmis baar zijn. Doch ik vrees een dingen en 't is, gezien de koopsom zoo hoog beloopt, dat de pachter den uil van 't spel zal zijn en dat men bij de eerste gelegenheid de beste zijn pacht zal opslaan, hetgeen niet zou mogen gebeuren. M. Missiaen.Ik ben van oordeel dat deze bespreking wat laat komt, immers de Com missie van Openbaren Onderstand heeft vroeger aan den gemeenteraad de toelating gevraagd om deze gronden aan te koopen voor de som van 48.350 fr. De raad bracht daarop een gunstig advies uit en nu dat die gronden voor 35o fr. minder gekocht werden, komt men hier tegen op. Daarbij de pachter heeft die twee stukken land absoluut noodig en moesten zij door iemand andtrs aange kocht zijn geweest, waardoor de pachter het gebruik ervan zou ontnomen worden, dan zou dit voor gevolg gehad hebben dit hij zijn hofstede niet meer zou kunnen voort gebrui ken. Er bestaat dus niet de minste reden om zich tegen dezen aankoop te verzetten. M. Vandamme. Indien mijne vraag niet te onbescheiden is, zou ik van den heer Mis siaen willen vernemen met welke meerderheid deze aankoop in de Commissie van Openba ren Onderstand besloten werd. M. Missiaen. Met algemeene stemmen. M. Sobry. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Capoen, Laton, Soete, Bonnet, Cou- telle, Vergracht, Vermeulen en Sobry ont houder. zich de heeren Missiaen en Van damme. M. Sobry. Het provinciaal bes'uur heeft ons een brief gestuurd met verzoek het advies van den gemeenteraad te laten kennen be trekkelijk de herverpachting van het jacht recht op de landen aan de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper toebehoo- rende. Vroeger werd er hier besloten die zaak naar de Commissie terug te zenden opdat zij aan de inzichten van den gemeente raad zou voldoening gever, doch de Open bare Onderstand is bij de bestendige afvaar diging tegen deze beslissing in beroep gegaan, zich steunende op de wet die aan de gemeen tebesturen de verplichting oplegt over de beraadslagingen der Commissie van Open baren Onderstand een gunstig ofwel een ongunstig advies, zonder meer, uit te brengen. M. Vandamme. Pas acht maanden gele den werd er hier door den tegenwoordigen raad een nieuwe Commissie van Openbaren Onderstand aangesteld, die dus, zoowel in gevoelens als in gedachten, het trouw afbeeld sel van den raad is. Over enkele weken werd de bundel betrekkelijk de verpachting van het jachtrecht met algemeene stemmen van de raadsleden naar de Commissie terugge stuurd met den uitdrukkelijken wensch dat er aan de pachters gelegenheid zou gegeven worden op hun eigen gebruik zelf te jagen. In plaats van gevolg te geven aan den wensch van geheel den gemeenteraad, moeten wij tot onze verwondering bestatigen dat de Com missie van Openbaren Onderstand daarvan geen de minste rekening heeft gehouden en eenvoudig bij het provinciaal bestuur is in beroep gegaan. M. Missiaen. Ik ben geheel en gansch t'akkoord met den heer Vandamme, doch moest de vertegenwoordiger der christen democraten in de Commissie van Openbaren Onderstand dezelfde houding aannemen als hierin den gemeenteraad, dan ware de zaak geloopen. Doch het is omdat hij daar meedoet met de liberalen en conservatieve katholieken dat er aan den wensch van den gemeenteraad geen gevolg gegeven wordt. M. Vandamme Ik geloof dat de heer Missiaen ons op dit punt verkeerd inlicht. Immers de vergadering der Commissie van Openbaren Onderstand, waarop dit besloten werd, heeft plaats gfchad zonder dat de per soon, die door den heer Missiaen bedoeld wordt, er op kon tegenwoordig zijn, gezien hij op dat oogenblik uit het land afwezig was. Ik heb hier vroeger zelf gezegd dat hij, bij een nieuw onderzoek der kwestie, geheel zeker zijne houding zou veranderd hebben, doch als hij op die vergadering niet aanwezig kon zijn dan kon hij ook niet tegen de thans genomen beslissing stemmen. M. Missiaen. Iedereen weet dat de ver gaderingen der Commissie van Openbaren Onderstand telken Dinsdag namiddag plaats hebben, en zoo het hem niet mogelijk was die vergadering bij te wonen, dan kan ik daar niets aan doen M. Lemahieu. Ik zal over dit punt een ongunstig advies uitbrengen omdat de raad een andere regeling der jachtverpachting had gewild. Het is spijtig dat sommige pachters van den Openbaren Onderstand thans voor 9 jaren met die jicht zullen geplaagd zijn en dat de ou ie hospiceheeren, die vroeger van de Commissie deel uitmitken en nu hernoemd werden, met zulke bekrompen gedachten be zield zijn en de belangen van den landbouw tegenwerken. M. Missiaen. Ik zou insgelijks een ongun stig advies uitbrengen ware het niet dat het voor de raadsleden, die teizelfdertijd in den Openbaren Onderstand zetelen, de gewoonte is zich te onthouden bij de stemming over za ken die den Openbaren Onderstand aanbe langen. Ik zal me dus, tot mijn groot spijt, nogmaals onthouden. M. Vandamme. Een gunstig of ongunstig advies, 't is juist gelijk, het dossier zal toch naar het provinciebestuur gezonden worden en goedgekeurd terugkeeren. Als protest tegen de manier van handelen die de Commis sie tegenover ons gebruikt, zal ik aan de stem ming geen deel nemen. De heer voorzitter vraagt hierop tot de stemming te willen overgaan en de heer Van damme verlaat voor eenige oogenblikken de raadszaal Stemmen ja de heeren Vergracht en Ver meulen neen de heeren Lemahieu, Dela haye, Capoen, Laton, Soete, Bonnet en Cou- telle de heeren Missiaen en Sobry onthouden zich. 7. Openbare Onderstand begrooting voor iq3c wijziging. M. Sobry. Daar de som van 10.000 fr. die als onvoorziene uitgaven in haar begroo ting geschreven stond, ontoereikend is heeft de Commissie van Openbaren Onderstand be sloten een buitengewoon hulpgeld van 10,000 fr. bij te stemmen ten voordeele der behoef tige families die thans zonder werk zijn. Een ander artikel der begrooting, waarvan men de voorziene som niet geheel zal verbruiken, wordt met 10.000 fr. verminderd zoodat het slot der begrooting onveranderd blijft. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Capoen, Soete, Bonn&t, Coutelle, Ver gracht, Vermeulen, Vandamme en Sobry neen de heer Laton. De heer Missiaen ont houdt zich. 8. St-Joriskerk a) begrooling voor ig3r. M. Sobry. De begrooting voor 1931 sluit met een overschot van I7.38g fr. M. Lemahieu. Zijn de formulen thans in 't vlaamsch opgesteld M. Sobry. Ja. M. Laton. Waarbij komt het dat de be grooting opgemaakt werd op formulen die uit het bisdom Brugge komen M. Sobry. Het zijn formulen die wij ten optel hadden en ter beschikking der Engel- schen gesteld hebben. Wij moeten malkander helpen. Het bijzonderste is dat zij thans in regel zijn met de wet. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Capoen, Vergracht, Vermeulen, Van damme en Sobry neen de heeren Laton en Soete onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. b) begrooting voor ig32. M. Sobry. Deze begrooting sluit met een overschot van 3882 fr. M. Vandamme. De Engelschen zijn rap per dan den gemeenteraad van Yper, gezien ze reeds hunne begrooting voor ig32 gereed hebben. M. Sobry. - Dit is te hunner eeF gezegd. M. Missiaen. Ingevolge de gemeentewet moeten wij slechts later met onze begrooting gereed zijn. De raadsleden brpngen hierop dezelfde stemming uit als hiervoren. g. Mededeelingen. M. Sobry hebben vanwege de be woners der Cité Ligy een brief ontvangen waarbij zij verzet aanteekenen tegen de ge stemde stadsbelasting op het straatgebruik, gezien de straten der Cité niet verlicht ziju.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3