4 Wij hebben ook nog denzelfden brief gekre gen van de bewoners der Kallvaartwijk, waar er ook noch water noch licht is. M. Missiaen. In de klacht door de bewo ners dezer wijken uitgebracht, is er een deel waarheid. Wanneer de taks op het straatge- bruik gestemd werd, dan was dit met het in zicht de kosten te dekken van drie openbare diensten, namelijk de openbare verlichting, den waterdienst en den vuilnisdienst. Het is redelijk dat er in de straten, die van deze diensten genieten, daarvoor een taks betaald worde, maar in de Ligy en Kalfvaartwijken is dit niet het geval. Telkenmale de bewoners ervan iets aan de stad vroegen, werd er hun steeds onveranderlijk geantwoord dat het private straten zijn die aan de stad niet toe- behooren. Maar wanneer het een taks geldt dan komt men hen toch vragen te betalen. Dit is niet rechtvaardig en zal in zekere mate moeten veranderd worden, zooveel te meer dat de basis dier taks zeer slecht werd voor bereid. Er zijn neringdoeners op de Gioote Markt, die door de uitstekende ligging hunner huizen in hunnen handel giootelijks bevoor- deeligd zijn, d'e minder betalen dan sommige bewoners van de Ligywijk. Dit is niet aanne melijk en ik meen dat het noodig zal zijn die zaak eens opnieuw te onderzoeken, eeist in het schepencollege en daarna de gebeurlijke voorstellen aan den raad te onderwerpen. Ik wil hier van deze gelegenheid gebruik maken om te antwoorden op sommige geruchten die in de stad worden londgf strooid aangaande den sccialistischen schepen, die door de libe ralen Mijnheer Taks wordt genoemd. Nu dat de biljetten voor de taks op het straatgebruik worden rondgedragen, wordt al hetgeen men over mij op straat of in café's vertelt zooveel te gemakkelijker geloofd, doch tk wil hier in 't openbaar zeggen, opdat gansch de stad het zou weten, dat voor wat de taks op de straten betreft de socialisten daar niets in te zien hebben. Die taks werd immers gestemd den l3 Januari ig3o, dus 16 maanden vóór dat er een socialistische schepen was. Zij werd ge stemd door vier katholieken en de twee libe ralen, tn niet door de socialisten. De heer Vandamme heeft tijdens de bespreking over die belasting een voorstel gedaan om hier een grootere straatbreedte te nemen en i5 meters aan te rekenen op de Groote Markt terwijl in de andere straten slechts 10 m. zouden aange rekend worden. Dit voorstel werd verworpen door de heeren Sobry, Declercq, D'riuvet tere, Vergracht en Vermeulen. Dan heeft de heer Vandamme een tweede voorstel gedaan, namelijk dat de eerste klas in twee catego rieën zou gerangschikt worden. In categorieA, een kant der Groote Maikt en de Colaert- plaats begrijpende, zou men 1 fr. 25 per vier kanten meter betaald hebben en in categorie B I fr. Dit voorstel, dat zeer redelijk was, werd opnieuw verworpen doo' de leden van het schepencollege en de twee liberalen. Door de socialisten werd er voorgesteld dat die taks niet van de huurders maar van de eigenaars zou geëischt worden, dus voor wat de Cité Ligy betreft had zij alsdan door den Staat moeten betaald worden Dit ook werd ver worpen door de ka'holitken en door de twee liberalen die nu zeggen dat de socialist Mis siaen er de schuld van is Het geheel der be lasting werd eveneens gestemd dooi de twee liberalen en de katholieken. M. Vandamme. Gij inoogt niet zeggen dat die taks door de katholitken gestemd werd, want ik heb er tegen gestemd. M. Missiaen. De heer Vandamme heeft zich onthouden juist zooals de vlaamsche na tionalisten en de socialisten. Ik ben daar zeker van en zoo hij zich ervan wil overtuigen, dan kan hij dit nagaan in het proces verbaal dat ik zooeven heb geraadpleegd. De belas ting op het straatgebruik is dus niet de taks van Missiaen. M. Vandamme. Ik zou vragen in het onderzoek dat zal gedaan worden ook de wandelwegen, zooals die van de Dixmude- straat naar het Minneplein, te willen begrijpen. M. Bonnet. Dit is een private baan. Het zelfde geldt ook voor de Kleine Pennestraat. M. Missiaen. Ik heb reeds gezegd dat dit een heel onrechtvaardige taks is, en indien ik toekomende jaar nog schepen van finan ciën ben, dan zal ik voorstellen die belasting af te schaften en ze te vervangen door het hef fen van een percent op de kadastrale waarde der eigendommen. Dit zal redelijker zijn, want die een huis heeft eener waarde van een millioen, zal alsdan vooreen millioen betalen. M. Vermeulen. Deheer Missiaen beschul digt ons van hem Mijnheer Taks te hebben genoemd, en het is de eerste maal dat we dat woord hooren uitspreken. M. Misstaen. Het is zonderling dat de liberalen hunne gazetten niet lezen. M. Coutelle. Weet ge dan niet wat er in De Vrijheid gestaan heeft M. Vermeulen. De Vrijheid heeft dat niet geschreven. M. Missiaen. Ik zal ze u morgen zenden. M. Vermeulen. Ik houd staan dat ik dien naam nooit in De Vrijheid heb gezien. M. Missiaen. Een liberale heer heeft mij aldus genoemd. M. Vermeulen. Wij zijn hier niet om te verantwoorden over den naam die een libe rale heer u zou kunnen gegeven hebben. M. Vergraeht. De Vrijhei! heeft niet gesproken van de taks op het straatgebiuik, maar wel van de belastingen die onlangs door den heer Missiaen werden voorgesteld, en we gaan er nog van krijgen. M. Missiaen. G'Hebt helpen de schulden maken. M. Vermeulen. Het is gij die uw mea culpa zoudt moeten slaan. Gij hebt altijd gezegd dat de rol van de opposilie moet zijn zooveel uitgaven mogelijk te stemmen om het bestuur der stad onmogelijk te maken en gij hebt overlaatst nog die woorden aan den heer Leuridan herhaald. Gij hebt den put moed willig gemaakt, aan u van hem te vullen. Wij als echte Yperlingen stellen de belangen der stad boven de enge politiek, en willen de stad besturen met bezuinigingen en besparingen te doen. Er zijn al veel te veel belastingen. M. Missiaen. Ja, gij wilt besparen met het werkvolk niet meer te betalen. M. Vermeulen. Wij spreken daarvan niet, maar wel van belastingen. M. Missiaen. Doch ik spreek ervan. Ik wil het hier nogmaals herhalen dat de socia listen seffens na de kiezingen in 1926 voorge steld hebben een vierledig schepencollege te vormen om samen de stad te besturen. Dit werd verworpen en dit is de oorzaak van den neteligen financieelen toestand waarin de stad thans verkeert. De liberalen hebben daaraan meegeholpen. M. VermeulenWij waren hier toen nog niet en weten niets van hetgeen er toen ge beurd is. Eer wij zouden kunnen antwoorden zouden wij moeten de verslagen raadplegen. M. Missiaen. Gij zijt toch wel Mijnheer Vermeulen en ge vertegenwoordigt hier toch wel de liberale partij, of is het slechts uw eigen persoon Het is ongelukkig dat de liberale raadsleden riet weten wat er door hun voorgangeis gedaan werd noch wat er in den schoot der liberale partij besloten werd. Het ware kleingeestig van mij hier bij die bespreking de vroegere liberale raadsleden, die beiden overleden zijn, te betrekken. Ik spreek hier niet van personen maar van de liberalen die alsdan geweigerd hebben samen met de andere partijen de stad te besturen. M. Ver gr acht. 't Is dat ze wisten wat zij alsdan te doen hadden. M. Missiaen. Als de liberalen geen deel maken van het schepencollege dan is dit hunr.e schuld zooals het ook de schuld is der vlaamsche nationalisten wanneer een hunner hier zijn plaats niet heeft. Ge waart te lafher- tig om uwe verantwoordelijkheid te nemen en ge verliest dan ook alle rechten om hetgeen thans door het schepencoll. ge gedaan wordt te kritikeeren. M. V er gr acht. Het zal nu al suiker en zeem moeten zijn en we zouden alles moeten aanvaarden zonder een woord te mogen spre ken. Maar moest gij in de oppositie zijn dan zoudt gij ook de eerste zijn om tegen de voor stellen te stemmen die gij nu zelf doet. M. Missiaen. Natuurlijk. M. Vermeulen. Dit bewijst welke come- diant gij zijt. M. Missiaen. Comedianten, hier zijn er genoeg. G'hebt de gelegenheid gehad te toonen wat ge vermocht doch, zooals de heer Leuridan het u reeds meermalen heeft verweten, ge waart te lafhertig en ge zijt weg- geloopen juist als kleine jongens. M. Vermeulen. Wij hebben vroeger ge zegd waarom wij van het schepencollege niet willen deel maken en komen daarop niet terug. Gij draagt de verantwoordelijkheid van hetgeen gij gedaan hebt. Gij hebt alles in het werk gesteld om het bestuur der stad onmogelijk te maken. Gij zijt daarin gelukt, g'hebt den put gemaakt, aan u van hem te vullen 1 M. Missiaen. Dit zal ik doen, maar ik wil de verantwoordelijkheid niet dragen van hetgeen gij gedaan hebt. M. Sobry. Sedert 1891 dat de katho lieken in den raad de meerderheid hadden was er telken jare een overschot, terwijl er nu in de stadsrekening van 1929 een tekort is van 595.000 fr. en de rekening van ig3o, die straks aan uw onderzoek zal onderworpen worden, met een tekort van 3o2.g4i fr. sluit. Dit komt omdat er te veel werd weggeschon ken, omdat men vrijgeviger is dan hetgeen de stadsfinanciën het toelieten. We hebben vroe ger de gemakkelijkste belasting voorgesteld, namelijk de verhooging der opcentiemen van 70 op 80. Dit ging geen opspraak verwekken en zou door iedereen betaald zijn geweest, doch dit voorstel werd door den raad ver worpen. De schulden der stad moeten toch betaald worden, onze bedienden moeten eveneens hunne wedden ontvangen, en wan neer men geen opcentiemen wil stemmen dan moet men taksen heffen waartegen er altijd opspraak is en die steeds misnoegdheid ver wekken. Men mag dus de katholieken geen steen naar het hoofd werpen gezien zij gedu rende hun lang bestuur altijd een overschot hebben gehad. Voor wat betreft de klachten die tegen de taks op het straatgebruik werden ingebracht, zal het schepencollege deze eens onderzoeken. M. Vermeu en. Er zijn ook nog andere gevallen die eveneens zouden moeten onder zocht worden, zor>als de straat gelegen achter de fabriek Seys. M. Bonnet. Er zijn nog bij tientallen zul ke gevallen. De bediende gelast met het op maken der staten heeft soms een wat te verre- gaanden ijver aan den dag gelegd. M. Sobry. Het is iedermaal he'zelfde, voor de voorlanden werd de betaling ook uit gesteld. Het is nu reeds zoolang dat de taks op het straatverbruik gestemd werd en de stad heelt daarvan nog niets ontvangen. M. Missiaen. De belastingsbrieven wer den ook nog maar pas uitgegeven M.Sobry. Intusschen moet de stad steeds geld ontleenen en van langs om meer interes ten betalen, zoodat zij ook dieper en dieper in schulden geraakt. M. Vandamme. Op de biljetten staat er dat alle klachten binnen de drie maanden bij de bestendige afvaardiging moeten ingediend worden, ware het ook niet goed wanneer de menschen ze naar het schepencollege zenden? M. Missiaen. Ja, wij kunnen ze dan aan de bestendige afvaardiging overmaken. M. Sobry. Dit is ingevolge de wet. De bestendige afvaardiging heeft die belasting goedgekeurd en alle klachten die erop betrek hebben moet n haar rechtstreeks toegezonden worden. Doch ik zie er geen bezwaar tegen dat alle klachten naar hier gezonden worden, wij kunnen ze dan al te samen opsturen. M. Delahaye. Sedert een viertal weken van hi«-r 1 estatigen wij dat de pompstaiies van Dickit.usch en Zillebeke veel moeten werken en we zijn rot de overtuiging gekomen dat er burgers zijn die in hunne huizen gedu rende gr heel den nacht de waterkraan open zetten. Te Zillebeke wordt een gemiddtlde van 160 m3 water per uur gepompt en dit gedurende g uren per dag, te Dickebusch pompt nu n i5 uren per dag aan 60 m3 per uur, dit maakt dat er samen iederen dag ongeveer 2400 m3 water gepompt wordt, 't zij meer dan driemaal te veel Wanneer er 's nachts om 12 u in het v, atei kasteel een torre water is van 6 meters hoog, dan is zij 's morgens om 5 uur tot op 1 m. 60 gezakt. Dit beteekent een verlies van 6 a 700 m3 water binst den nacht. Water is er gelukkiglijk genoeg, maar 't is het pompen dat zoo duur kost. Er is daar middel om een groote bespa ring te doen en ik diiug aan opdat al de in woners daartoe het hunne zouden willen bij brengen en het water niet nutteloos zouden verkwisten. Het stadswater is thans gefil treerd langs beide kanten, zoowel te Zillebeke als te Dickebusch, en het mag nu zuiver en ongekookt gedronken worden. Ik vraag dus dat al de inwoners zooveel mogelijk het water zouden sparen. M. Bonnet. De bemerking van den heer schepen Delahaye werd hier vroeger door den vorigen schepen van Openbare Werken ook uitgebracht en dan reeds heb ik gezegd dat dit niet* mogelijk was en het heel zeker het gevolg moest zijn van een verlies in de lei ding. Na onderzoek werd het bewezen dat dit de waarheid was, en kort daarop deden zich zelfs in verscheidene straten .grondinzakkin gen voor tengevolge der waterontsnappingen die er reeds geruimen tijd bestonden. Thans zou ik durven verzekeren dat zulks nogmaals het geval is, want het is niet mogelijk dat er 's nachts een dergelijke hoeveelheid water verbruikt wordt. M. Delahaye. Ziehier hoe dit werd on-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4