HET YPERSCHE- UA RÉGION D londagrast - Repos domiiuca! Wekelijksch Overzicht 12' Jaargang, Nr A 7 A Oogst 1931 12' ^nnée, N° A 7 A Aoüt 1931 Bijvoegsel Supplément De Spoorwegbrug te Boesinghe Het TuindagbezoeK Schoon Ypersch Handwerk De Tuindagprocessi? Voor onze Ypersche Overledenen Het Nieuw Prachtaltaar van St-Maartens Kathedraal t ZIELMISSEN Heer Isidore LALOUS en dochter. Boterstraat oRue au Beurre Maandag 3 Oogst 1931 - Lundi 3 Aoüt „iPSmtSsaBSmk 'a3» De toestand in Duitschland is weinig ver anderd sedert verleden week. De onderhande lingen van Parijs en daarna die van London, hebben weinig aarde aan den dijk gebracht. Alleen heeft men bekomen dat de vreemde mogendheden hunne kredieten op kort termijn aan Duitschland zouden laten. Verders heeft het Reich zulkdanige maatregelen getroffen dat het den ondergang die onvermijdelijk scheen wel is kunnen ontgaan door eigen macht. Dit bewijst eens te meer dat, als de oud-verbondenen, eenigszins akkoord zijn en zich niet laten verschalken, het Reich wel bewijzen moet dat het kan. Maar toch is het akkoord onder de groote mogendheden verre van volledig te zijn. Had men het plan van Frankrijk laten doorgaan, dan had men een veel gezonder toestand bekomen. Maar Enge land en Amerika waren te zeer wantrouwig dat er te veel toenadering zou ontstaan tus schen Frankrijk en Duitschland. Maar sinds dien is gebleken dat Engeland zelf wel de hulp van Frankrijk zou noodig hebben om zijn eigen financiën te redden. Nu gaan er weer nieuwe onderhandelingen aan den gang, die niets weg hebben van eene officieele confe rentie, maar die daarom toch wellicht tot beter uitslagen zullen leiden. In Holland regent het pleidooien voor het Hof van den Haag, waar alle mogendheden zich beijveren om te betoonen datoe overeen komst tusschen Oostenrijk en Duitschland in 't geniep op touw gezet, volledig strijdig is met de vredesverdragen en dat geen enkel der artikels die zij inroepen die vrijheid aan beide landen geschonken had. Daar eerst op 't einde der week weerlegging van deze tegenwerping toegestaan wordt, zal de uitspraak van den Haag nog watuitblijven. Middelerwijl wordt de aandacht weer ge trokken op China waar de vijandelijkheden weer aan den ga? g paan. De legers van Moekden hebben een algemeen offensief inge zet om den vooruitgang van Chih-Yoe-Chan op den weg van Peking naar Hankeoe te stremmen. Versterkingen van Moekden ver schansen zich nabij Peking. Reeds zouden bloedige gevechten hebben plaats gehad tus schen Pao-Ting Foe en Cheng-Ting Foe. De toestand is weer te lang stil geweest opdat het nog langer zoo kon blijven. De Noordpool, hoe noodlottig de vorige ontdekkingsreizen ook waren, verwekt immer nieuwe tochten van hardnekkige zoekers die toch ten slotte willen weten hoe alles daar gesteld is. Thans is de Duitsche bestuurbare Graf Zeppelin vertrokken naar de pool streken. Het valt nu te zien of hij meer geluk zal hebben dan het Italiaansch luchtschip met professor Nobile, die zulke ongelukkige reis deed In Spanje schijnt de Republiek niet al te vast te staan onder de huidige leiding der omwentelaars. Het communisme schijnt zich meer en meer meester te maken van den toe stand. Om de overwinning te behalen heersch- te er overeenkomst tusschen de werklieden en de kleine burgerij, zoowel intellectueelen als vrije beroepsmannen. Maar de communisten, met een deel socialisten vinden de strekking dezer Republiek veel te gematigd. Vandaar de onlusten die reeds te betreuren waren. Vandaar ook die wankeloaarheid die voor het gestuw zal moeten wijken blijft de politiek gematigd, dan komen de arbeiders misnoegd vooruit stuurt zij links af, dan komt het onvermijdelijk tot klassenstrijd. Daarbij valt nog aan te merken dat de ministerieele leiders geen eensgezindheid hebben en aldus de moeilijkheden nog vermeerderen. RIK. Wij vernemen met veel voldoening dat de aanbesteding voor den heropbouw der spoor wegbrug over de vaart van Yper naar den Yzer, nabij de statie van Boesinghe, zal plaats hebben op Vrijdag 7 Oogst aanstaande, om 11 uur, in den wegdienst, te Gent-Sint-Pieter (gewezen Flandria Palace). Wij wenschen de Ypersche Handelskamer hartelijk geluk om den goeden uitslag waar mede hare ijverige werking voor het herstel len onzer vaart komt bekroond te worden, en bedanken vuriglijk al de Heeren Senators en Volksvertegenwoordigers die haar zoo mild en zoo krachtdadig hebben gesteund en er grootelijks het hunne hebben bijgebracht om deze aanbesteding te doen bespoedigen. Wij durven verhopen dat zij er voortaan de hand zullen willen aan houden opdat de noodige kredieten, die, zooals de Heer Minis ter Van Isacker het onlangs schreef, reeds aangevraagd zijn, spoedig zouden verleend worden en de wei ken alzoo binnen den kortst mogelijken tijd zouden kunnen aangevangen worden. Ter gelegenheid der jaarlijksche Tuinkermis ontvangen tal van Yperlingen hun familie of vrienden en kennissen en, na al de vreugde ge smaakt te hebben van een gezellig samenzijn, doen zij, naar fóffelijke gewoonte, een toertje in de stad om aan hun uitgenoodigden de ver schillende merkwaardigheden ervan te laten zien. Een der bijzonderste, die voorzeker het meest bezoekers zal aanlokkenis ongetwijfeld onze heerlijk herbouwde kathedraal die deze week nog met een nieuw kunstwerk, waarvan we over veertien dagen in ons blad de repro ductie gaven, komt verrijkt te worden, name lijk een prachtig geschilderd altaarblad, lv t Laatste Avondmaal voorstellende, kunstge wrocht van den Heer Ernest Wante, van Ant werpen. Ons stedelijk Museum is ook een bezoek overwaard en gedurende Je aanstaande ker misdagen zal het er ook niet aan volk ontbre ken. Een dingen is echter spijtig en 't is dat er hier ie Yper nog zooveel kunstvoorwerpen zijn die van het grootste gedeelte der Yperlin gen evenmin als van c e vreemdelingen gekend zijn. Om maar de bijzonderste ervan aan te halen, noemen wij de rijke verzameling die aan onze Commissie van Openbaren Onder stand toebehoort en ib het Belle Godshuis geborgen is. Die schatten verdienen meer be kend te zijn en alle Ypeilingen zouden de Heeren der Commissie van Openbaren Onder stand erkentelijk zijn moesten zij tot het goed besluit kunnen komen die verzameling kunstvoorwerpen in de Belle, al ware het maar eens per jaar, bvb. gedurende de Tuin dagfeesten, kosteloos door het publiek te laten bezichtigen. Nu dat St Maartenstoren volledig is opge daan, ware het voorzeker ook voor vele Yper lingen aangenaam eens de beklimming ervan te mogen doen, en daarboven van het prach tig panorama dat zich heinde en ver uitstrekt, te mogen genieten. Vóór den oorlog was de toren, gedurende de kermisdagen, voor iede reen toegankelijk en dit schoon gebruik zou verdienen hernomen te worden. Bij gebrek aan zijleuning of koord, zou men echter de bezoekers, bij het afdalen van den hoogen wenteltrap, de grootste voorzichtigheid moe ten aanraden. Dit zijn twee nieuwigheden, waarop wij de welwillende aandacht der belanghebbenden vestigen, die het bezoek onzer stad nog aan trekkelijker zouden maken en, zonder twijfel, grootelijks het hunne zouden bijbrengen om het aantal vreemdelingen nog te vermeer deren. Onze vlijtige schoolkinderen leeren toch zulk schoon handwerk maken Handwerk van alle slag en soort. Twee Tentoonstellin gen zullen daar een nieuw bewijs van leveren De eene wordt gehouden in de Stfozejs- school Meenensteenweg), op Zondag, Maan dag en Dinsdag van de Tuinweek, van 9 tot 12 u. en van 2 tot 5 u. De andere, in 't Gesticht der H. Familie (de Stuersstraat), zal de handwerken laten zien vervaardigd door de leerlingen der middelbare Beroepschool en der lagere afdeeling. Die merkwaardige tentoonstelling is open van Zaterdag iD tot Woensdag 5 Augustus, telkens van 8 tot 11 u. en van 2 tot 5 u. De toegang tot beide tentoonstellingen is vrij en kosteloos. Aan belangstelling zal het voorzeker niet ontbreken. Onze heerlijke processie ter eere van O. V. van Tuine, patronesse der stad Yper, zal Zondag uit St-Maartens Kathedraal den ommegang beginnen te 10 ure, na de plech tige Hoogmis, vóór het Hoofdportaal op de Leet, langs de Boesinghestraat, Surmontstr Lange en Korte Thouroutstr., Groote Markt, St-Jacobstraat, St-Jacobsnieuwweg, Hondstr., Bukkerstr., Paiteelstr., Rijsselstr., Neermarkt, Boterstr.de Stuersstr., Beluikstr., Elverdin- ghestraat en Vandenpeereboomplaats. Onze stadgenooten zullen eraan houden hunne huizen te bevlaggen en licht te ont steken op den doortocht. Gedurende de Tuindagen in St-Maartens Kathedraal, zal er dagelijks te 7 uur eene plechtige Mis gezongen worden gevraagd door de verschillende wijken der parochie, ter eere van O. L. Vrouw van Tuine, en 's avonds te 6 1/2 ure, Plechtig Lof in muziek door de kundige Capella der Eerw. Zusters Lamotten Op Tuindagmaandag, zal in onze vier paro chiekerkente 9 ure, den Jaarlijkschen plech- tigen Dienst gecelebreerd worden voor de overledene parochianen. Vrijdag laatst werd het Retabel geplaatst van het nieuw altaar van het Heilig Sacrament, in St-Maartens hoogkoor. Het bestaat in een houten drieluik met prachtig gebeiteld kader, verbeeldende Het Laatste Avondmaal vervaardigd door den befaamden Antwerpschen kunstschilder Wante. 't Is een oveiprachtig kunstwerk onze prachtige Kathedraal waardig. De be wondering is algemeen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigj de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 Oogst, om 81/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Oinsdag 4 Oogst, om 9 uur» in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Camille DEVICK. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 Oogst, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Eugenie CO ACHE echtgenoote van Heer Georges Hollevoet. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 9 Oogst, om 11 v, uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Elisa GILLIS echtg. van Heer Charles Verplancke. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zaterdag 15 Oogst, om iiy«u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Maurice DIJMORTIER. Yper- Hoekje. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 2 Oogst Diroanche 2 Aoüt alsook den ainsi que le

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9