Statiestraat, BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG De Paardenkoersen HET YHEHSCHE Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. De Tuindagfeesten 3 Prijs der Verbondenen Prijs der Beschermende Leden {voer Belgische paarden 1* - 1700 fr. Hilarius aan M. N. Lahaye. 2e 800 fr. Gessier aan M. A. Vercruysse. Prijs der Tribunen {Internationale koers) Prijs van het Plein {voor Belgische paarden) i"1200 fr. Jean Raid aan M. O. Vergote. 2' 5oo fr. Général Watts aan M. H. Van Poucke. Groote Prijs der Stad Yper 1° - 2000 fr. Domino Noir aan M. B. Roelandts. LEEST VERSPREIDT Deuïl ©n 12 heures Rouw in 12 uren i( ff Zaterdag avond reeds was onze stad be- vlagd zooals op degroote feestdagen, tot zells op den ioo meter hoogen toren onzer St- Maartenskerk hingen wimpels te wapperen. Naar loffelijke gewoonte was het de Harmonie Ypriana die de reeks Tuindagfeesten inzette met een concert, 's avonds om 8 u. 3o op de kiosk der Groote Markt gegeven. Na het Ypersch lied, vergastte de Harmonie ons op een reeks uitgelezen muziekstukken, waarvan de verzorgde en kunstige uitvoering de toe hoorders ten zeerste beviel Muzikanten en bestuurder werden herhaaldelijk toegejuicht en gansch het concert bekwam een welver dienden bijval. Den Zondag morgen was eenieder bevreesd dat, zooals verleden jaar, alle feestelijkheden nogmaals geen plaats zouden kunnen hebben. Het onweder, dat 's morgens vroeg boven de stad gewoed had, trok gelukkiglijk weg, het hield op met regenen en rond 9 u. klaarde de lucht op. Het zou toch lukken, onze vermaar de Tuindagprocessie zou toch haren omme gang kunnen doen. En inderdaad, wij werden voor het overige van den dag van regen ge spaard. Na de plechtige Hoogmis zette de schoone geestelijke stoet zich, om 10 u., in beweging. Voorop stapte de flinke groep St Michielstur- ners, gevolgd door de prachtige groepen der Bisschoppen van Yper, der H. Familie, van het Kindeke Jesus van Praag, van het H. Scapulier, van de derde Ordelingen van den H. Franciscus, en andere en andete. Na de Harmonie Ypriana, die haar schoon ste processiemarschen uitvoerde, kwamen de meisjes die bloemen strooiden, koorknapen die het Allerheiligste bewierookten, de zan gers en talrijke geestelijken. Het Hoogwaar dige gedragen door den Z. E. H. Deken Ver maut, was omringd door een groot getal flam beeuwdragers.door de mannen van ons brand weerkorps en gevolgd door de gemeente- overheid en een menigte geloovigen. Up gansch den doortocht was de bevlagging om zeggens algemeen, in meest alle huizen brandde er licht en een groote en ingetogen menigte toeschouwers knielde eerbiedig wan neer het Allerheiligste voorbij hen kwam. Deze schoone uiting van den diepen gods dienstzin onzer Ypersche bevolking heelt op de talrijke vreemdelingen, die zich in stad bevonden, grooten indruk gemaakt. 's Avonds om 8 u. 3o, gaf de Liberale Har monie een concert op dc R Colaertplaats. Deze jonge muziekmaatschappij, die van velen nog niet gekend was, heeft zich wonder wel van hare taak gekweten. Zij bezit reeds zeer goede elementen en de Heer Christiaen is een knap bestuurder. De muziekliefhebbers, die uit nieuwsgierigheid eens naar het concert kwamen luisteren, waren over de verzorgde uitvoering grootelijks voldaan en spraken met den grootsten lof over deze jonge maar veel belovende maatschappij. Gedurende gansch den dag was de toeloop in stad overgroot. Het geweldig laf weder had de kermisvierders niet tegengehouden, en allen, zoowel de talrijke foorkramers als de Ypersche herbergiers en neringdoeners, heb ben een uitstekenden dag gehad. 's Maandags bekwam de paardenkoers, ge geven op het plein Yper Hoekje buitenge woon veel bijval. Op sommige oogenblikken zag de Veurnesteenweg zwart van 't volk dat er naartoe trok. De koers was echter pas ge ëindigd of er brak boven stad een onweder los dat met een geweldige stortvlaag gepaard ging.. Het weder bleef daarna voortdurend drei gend, doch het prachtig openluchtfeest, dat 's avonds om 9 u. cp de Vandenpeereboom- plaats moest plaats hebben, kon toch op het gestelde uur beginnen en ongestoord tot het einde doorgaan. De bijval die het behaalde was overgroot. Duizende en duizende toe schouwers waren op de Vandenpeereboom- plaats opeengepakt, h^t leek een ware men- schenzee. De verschillige nummers vielen zeer in den smaak van eenieder, doch vooral de acrobaten op het wippend tapijt, de droomdanseres alsook het nummer der prach tige reeks lichtvisioenen werden geestdriftig toegejuicht Deze drie nummers alleen waren de verplaatsing overwaard en vergoedden de toeschcuwei s voor hun langdurig en ver moeiend rechtsiaan ter plaats. Ook de schoone en klare radio en de gepaste pick up uitzendingen, waarvan de zorg aan het welaekend huis Coussement der Van lenpeere- boomplaats was toevertrouwd, brachten er grootelijks het hare bij om dit schoon avond feest r,og meer luister bij te zetten en aange namer te maken. Wat ook zeer bemerkt werd, was de goede verlichting door twee sterke reflectoren, waardoor onzen prachtigen St- Maartenstoren zoo schoon uiikwam en tot in zijn minste bijzonderheden kon nagegaan worden. Ware het niet geweest van de nevel achtige lucht, dan zou men hem dien avond heel zeker van ver hebben kunnen zien. Het was waarlijk een schoon feest dat de inrich ters tot eer strekt. De plechtige Rouwdienst die Dinsdag, te 9 u., in St-Maartens Kathedraal, voor onze Ypersche gesneuvelden werd gezongen, werd door een groot getal geloovigen bijgewoond en talrijk waren de ouders, bloedverwanten en gewezen strijdmakkers die ter offerande gingen. De groote baankoers voor beroepsrenners had al wat Yper en 't omliggende aan sport liefhebbers telt, te been gebracht. Veel vreem delingen hadden zelfs de verplaatsing naar Yper gedaan om deze gioote velokoeis bij te wonen en de vermaarde renners, die er aan deelnamen, toe te juichen. Niettegenstaande de aanhoudende regen was er gansch den namiddag een groote drukte in de verschillige straten der stad waar de koers voorbijreed, en reeds lang voor het gestelde uur der aan komst was de Statiestraat van weerskanten door een drukke menigte bezet. 's Avonds gaf de Harmonie Ypriana een wel geslaagd concert op de R. Colaertplaats, ter eere der Engelsche kolonie van Yper, en Donderdag avond was het de beurt aan de Vlaamsche Harmonie, die zich op de kiosk der Groote Markt liet hooren. Beide muziek uitvoeringen oogstten een verdienden bijval. Verders hadden wij deze week nog den gewestelijken geitenprijskamp waarvan wij den uitslag in ons blad meedeelen, alsook de verschillige prijsuitdeelingen aan de leerlingen onzer Stadsscholen en der Nijverheidsschool. Deze jaarlijksche plechtigheden der prijsuit- deeling, welke in de heropgebouwde zaal onzer Hallen plaats grepen, lokken telkens talrijke toeschouwers uit. In een woord onze stad heeft, gedurende deze eerste Tuindagweek en niettegenstaande het wankelbaar weder, eenige goede dagen beleefd. Laat ons hopen dat het weder gedu rende deze volgende dagen wat gunstiger weze en dat de slotfeesten onzer Tuindagker- mis een vloed van bezoekers naar onze stad zouden brengen. De draf koersen, door de «Cercle Hippique Yprois met den Tuindag ingericht, hebben dit jaar een buitengewonen bijval genoten. Het werk door deze verdienstelijke club en door de ijvervolle mannen, die er aan het hoofd van staan, geleverd, werd door het groot getal opgekomen toeschouwers ruimschoots beloond. Het zal hen een voldoening geweest zijn te bestatigen dat het getal liefhebbers ieder jaar aangroeit, en tevens een aanmoedi ging om op den ingeslagen weg te volharden. De verschillige koersen hebben ook ieder een ten zeerste voldaan. De strijd was hevig en de belangstelling overgroot. Voor de drie wederlandsche koeisen was er een schoon lot paarden ingeschreven. Alleen voor de twee wedstrijden aan de belgische paarden voorbe houden, waren er slechts twee paarden. Niet tegenstaande deze twee laatste koersen, ten gevolge van het klein getal deelnemers, min der aantrekkelijk waren dan de andere, heb ben zij nochtans evenveel bijval behaald daar de geleverde kamp er des te harder was. In een woord de paardenkoersen van Maan dag laatst zijn prachtig geslaagd en werden gelukkiglijk door geen regenvlaag gestoord. Het is enkel wanneer alles geëindigd was dat de talrijke toeschouwers zich wat moesten verhaasten om onderweg in de weinige hui zen, die zich aldaar bevinden, binnen te vluch ten. De herbergiers hebben ervan geprofiteerd en waren voorzeker niet kwaad dat die gewel dige regenbui hen opeens zooveel klanten bezorgde. Een woord van dank dient ook gericht aan de pompiers en gendarmen die den ordedienst op het plein verzekerden, en vooral aan onze politie die het druk verkeer op den Veurne steenweg, waar terzelfdertijd ook de Ronde van België voorbijreed, tot ieders voldoening regelde. Hieronder geven wij de verschillige uitsla gen Internationale drajkoers) ia 1200 fr. Hors d'CEuvre aan M. G. Sohier. 2" 5oo fr. Eglantine XII aan M. J. Verstraete. 5' 200fr.Balsamine aan M. Ph. Gevaert. 4e 100 fr. Ingara aan M. J. Van Eygen. Niet gerangschiktKentucky (Talpe), Etin- celle d'Or (Vandamme), Charlotte (Maes), Venus III (Vandervoorde). T 1200 fr. Italië aan M. H. Pecceu. 2" 5oo fr. Condé s. Sarthé aan M. V. Gunst. 3e200 fr. Corail aan M. G. Hoste. 4" 100 fr. Dora du Perron aan M. J. Vandenbruaene. Niet gerangschikt Serpolette II (Cailliau), Géo Setzer (Van Poucke), en Due de Bony (J. Vandevoorde). 2e 900 fr. Faucheuse aan M. Em. De- voldere. 3e 400 fr. Due de Brabant aan M. H. Bals. 4e 200 fr.: Bonne Foi aan M. R. Geldhof. Niet gerangschikt Mary Clay (Talpe).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3