De Reis der Harmonie Ypriana naar Namen en Dinant 4 Als opsluit der prachtige reeks feestelijk heden, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der maatschappij werden ingericht, had het bestuur der Harmonie Ypriana beslo ten, van 18 tot 20 Juli, aan de leden een uitstap naar Namen, Dinant en de Grotten van Han aan te bieden. Den Zaterdag middag met den trein van 12 u. 17 vertrokken, kwam de Harmonie Ypriana, die van een groot getal eereleden vergezeld was, te Namen toe om 18 u. 35. Zij was er opgewacht door den Heer schepen Daout, voorzitter der feestcommissie, die aan het comiteit, de muzikanten en de eereleden van Ypriana een hartelijk welkomwoord toe stuurde. Na zich in het Hotel Royal Ronvaux wat verfrischt te hebben, trokken onze muzi kanten naar het prachtig park Louise- Marie waar zij, om 20 u. 3o, onder de kundige leiding van hunnen bestuurder M. Lionel Blomme, een mooi concert gaven dat bij de toehoorders den besten indruk naliet en den grootsten bijval oogstte. Gedurende de tus schenpoos bedankte de Meer schepen Daout den bestuurder en de muzikanten voor hunne verzorgde en kunstvolle uitvoering en over handigde hij aan den Heer Blomme, als aandenken van dit bezoek, een schoone medaille met de wapens der stad Namen en op de keerzijde het opschrift in 't fransch De stad Namen aan de Harmonie Ypriana, Juli 1931. Den Zondag morgen vertrokken al de Yprianisten, om 7 u. stipt, per boot naar Dinant. Dit pleziertochtje op de Maas duurde meer dan 3 uren en tcch scheen het veel te kort. De eenen vonden er hun behagen in de heerlijke zichten en natuurschoonheden te bewonderen, spijtig dat een korte regen vlaag somtijds belette daarvan ten volle te genieten, terwijl de anderen, die meer van plezier houden, den tijd, dat de boot opge houden werd in de zeven sluizen, die men moest doorvaren, aangenaam wisten door te brengen met op hunne manier te versassen Toen men Dinant in 't zicht kreeg, speelde de Harmonie twee schoone marschen waar onder deze van Entre bambre et Meuse Bij het aan wal stappen werden de Ypria nisten door de feestcommissie van Dinant verwelkomd en samen met verschillige maat schappijen, die eraan gehouden hadden de Harmonie Ypriana bij hare aankomst te be groeten, trok men naar den tragischen muur waar, in 1914, meer dan 800 inwoners van Dinant door de Duitschers laflelijk werden neergeschoten. Terwijl het muziek Judex van Gounod uitvoerde, legd^ de Heer A. Donck - Vermeulen, eere-voorzitter van Ypriana, een prachtigen bloemenkrans aan den voet der gedenkplaat neer. Daarna trok de stoet naar het gedenkteeken der gesneuvelden, rechtover het stadhuis, waar het muziek de Brabanqonne speelde en M. Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie, insgelijks een schoone kroon neerlegde als hulde der Yperlingen. Na deze korte plechtigheid werd de Har monie Ypriana, samen met een fransehe muziekmaatschappij van Epernay, op het stadhuis ontvangen door den Heer Sasserath, burgemeester der stad Dinant, omringd der schepenen en verscheidene gemeenteraads leden. Voor de 25o Vlamingen, Walen en Fran- schen, die zich daar samen bevonden, hield de Heer Burgemeester een mooie en diepge voelde aanspraak die meermaals toegejuicht werd en om 't eindigen bedankte hij de Har monie Ypriana en de fransehe maatschappij voor hun vereerend bezoek en schonk aan haar voorzitters de herinneringsmedaille der stad Dinant. De Heer A. Donck Vermeulen bedankte den Heer Burgemeester voor zijne hartelijke woorden en zegde o. m. in zijn schoone rede dat zoo Vlamingen en Walen soms verdeeld zijn door het verschil van ras en taal, er boven alles iets heiligs is dat hen vereenigt, en 't is het gezamenlijk lijden ondergaan voor een zelfde en gemeene zaak, de liefde die bei den hebben voor een zelfde vaderland. Hij bracht hulde aan de kranige houding van den Heer Burgemeester binst den oorlog en schonk, om t' eindigen, nan de stad Dinant de foto grafische afdrukken der muurschilderijen on zer vooroorlogsche Pauwelszaal. Op deze hartelijke verbroedering van Walen en Vlamingen sprak de Heer voorzitter der fransehe maatschappij ook nog eenige woorden en zegde gelukkig te zijn ware Bel gen en goede vrienden van Frankrijk te mogen begroeten. Na den eerewijn ontving ieder bezoeker nog, als herinnering aan zijn bezoek te Dinant, een exemplaar van het boek De legende der Vrijschutters van Dinant Om 12 u. 3o waren al de Yprianisten ver gaderd in het Hotel Hermans voor het noen maal, en om 14 u. vertrokken zij in vijf auto cars naar de Grotten van Han. Het bezoek dezer onmetelijke en grootsche gaanderijen duurde bijna drie volle uren en miek op allen een onvergetelijken indruk. Vandaar vertrok men, na een kleine verfrissching, naar Roche- fort, voorbij het Koninklijk kasteel van Ciergnon en het kasteel van Ardennes naar Dinant en dan terug naar Namen. De wondere zichten en heerlijke landschappen die men gedurende dezen prachtigen autotocht te zien kreeg zijn onbeschrijflijk. Den Maandag morgen bezocht men de Citadel van Namen en, op de hoogte geko men, bij het zien der gezamenlijke oefeningen door de 2' Jagers te paard uitgevoerd, her dacht menig Yperling den goeden tijd van vóór den oorlog, toen Yper nog het geluk had hare vermaarde rijschool te bezitten. Om 11 u trokken de Yperlingen, door de mooi bevlagde straten, naar het stadhuis, aan wiens geVel, benevens onze nationale vlag, ook de Ypersche kleuren wapperden. Vóór het stadhuis gekomen speelde de Harmonie, tot groote voldoening der talrijke menigte, het Namensch volkslied Li Bia Bouquet In de groote ontvangstzaal werden de Yprianisten verwelkomd door den heer schepen Daout, die den heer burgemeester Golervaux, door onpasselijkheid belet, verontschuldigde. Hij zegde hoe de stad Namen zich gelukkig achtte de Harmonie Ypriana gedurende drie dagen in hare muren gehad te hebben, en met zijne beste wenschen voor den bloei der stad Yper en der schoone maatschappij Ypriana over handigde hij aan deze laatste een mooi ge schenk als blijvend aandenken van haar ver blijf te Namen. De heer A. Donck Vermeulen bedankte voor de groote eer zijne maat schappij aangedaan en voor de gulhartige ont vangst die zij bij de vriendelijke bevolking genoten had. Hij verzocht den heer schepen aan den heer burgemeester de bewondering der Yperlingen voor zijn heldhaftig gedrag tegenover den bezetter, hunne gevoelens van erkentelijkheid alsmede hunne beste wenschen voor zijn spoedige herstelling te willen over maken, en schonk vervolgens aan de stad de reproductie van een tafereel dat eertijds een der schoonste zalen onzer Hallen versierde, en dat den terugkeer voorstelt der Yperlingen die onder de bevelen van Graaf Jan van Namen in den Guldensporenslag gestreden hebben. Na deze officieele ontvangst trok de Har monie Ypriana naar het gedenkteeken der gesneuvelden, waar het muziek de Braban- «jonne uitvoerde en de heer Aimé Gruwez een prachtige kroon neerlegde. Onderweg werd ook nog een hulde gebracht aan de Dooden der i3e en 2ce Linieregimenten die voor den oorlog te Namen in garnizoen lagen. De stoet doorwandelde vervolgens nog eenige straten en ging uiteen op de Wapen plaats. De enkele vrije uren die nog overbleven werden zoo aangenaam mogelijk doorgebracht en, met den trein van 16 u. o3 uit Namen ver trokken, kwamen onze flinke muzikanten, op geruimd en tevreden over zoo een prachtige en welgeslaagde reis, hier te Yper om 21 u. II terug. Aan de Heeren A. Donck, A. Gruwez en A. Weckesser, de inrichters dier onvergete lijke dagen, den hartelijksten en welgemeend- sten dank van allen die het genoegen hadden dezen uitstap mede te maken. Samen met den Heer Emile Gruwez, broeder van den Heer Voorzitter, die zich te Namen en Dinant zeer verdienstelijk heeft gemaakt, hebben zij blijk gegeven eener grenzelooze toewijding en met een ongeëvenaarden ijver er voor gezorgd dat alles tot in zijn minste bijzonderheden gere geld was, ten einde de reis voor iedereen zoo aangenaam mogelijk te maken. Of zij daarin ten volle geslaagd zijn, be wijst de spontane en dankbare hulde die de spelende leden der Harmonie Vrijdag 24 Juli 1.1., tijdens de herhaling, aan hunne verdien stelijke bestuurleden en voornamelijk aan hun nen beminden voorzitter brachten. De Heer Michel Bories was er de tolk van al de muzi kanten om het Comiteit der Harmonie van harte te bedanken voor al hetgeen het voor hen doet en als blijk hunner groote genegen heid, innige verkleefdheid en oprechte dank baarheid overhandigde hij aan den Heer Voorzitter een prachtige bloemengarve. Ten zeerste ontroerd door die onverwach te en welgemeende sympathiebetooging dank te de Heer Aimé Gruwez inniglijk zijne goede vrienden der Harmonie en beloofde hun dien mooien ruiker, dit tastbaar bewijs hunner ware genegenheid, op het graf zijner diepbe- treuide echtgenoote neer te leggen. Hieronder volgt de aanspraak van den Heer Bories Mijne Heeren, Na over eenige weken de grootsche feesten van het tienjarig bestaan der Maatschappij met veel luister te hebben gevierd, was er nog, als slot der feestelijkheden, een uitstapje naar de prachtige Maasvallei en de grotten van Han op de dagorde. Wij allen waren heel verheugd en tevreden over het besluit van het bestuur dat ons op zoo een schoone reis vergastte. Eenieder van ons wist genoeg welke moei lijkheden er aan het inlichten van dergelijken uitstap verbonden waren en hoeveel moeite het kosten zou opdat het een aangename reis zou zijn. Wij waren dan ook benieuwd te weten wie er zich mee zou gelasten deze reis tot in haar kleinste bijzonderheden te doen lukken. En wederom was het onze Voorzitter die, met de hulp van andere bestuurleden, deze taak op zich genomen had. Ik ben fier, Mijne Heeren, U in naam mijner makkers te mogen gelukwenschen over deze zware taak die U nogmaals tot eere strekt. Wederom hebt gij getoond hoe gij ons genegen zijt. Nochtans moet ik hier een bijzonder woord van hulde brengen aan onzen Voorzitter. Niets was er hem te zwaar noch te lastig om deze enkele dagen, die wij te Namen, Dinant en Han hebben doorgebracht, aangenaam te maken. Wederom waart gij, heer Voorzitter, op de bres van het eerste oogenblik tot het laatste, en terwijl wij rustig onder elkander een glaasje dronken, terwijl anderen reeds aan het slapen waren, dan waart gij nog steeds bekommerd te weten of allen zich goed ver maakt hadden en of uw werk van zooveel weken beloond zou worden met de woorden 't is gelukt. Welnu ja, heer Voorzitter, Uw werk is ten volle gelukt. Eflreen van ons heeft zich gedurende die prachtige reis uitermate wel vermaakt en is ervan met een verblijd hart teruggekeerd. Nooit vergeten wij deze schoone dagen die wij daar samen hebben doorge bracht en nog dikwijls zullen wij onder ons het zoet aandenken ervan herinneren. Wij bedan ken U uit ganscher harte en nogmaals mogen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4