e TE KOOP Voorbereidende Sectie Sectie der Bouwkunde Hout- en Marmer Schilderklas Practische Leergang voor Hout- en Steenbewerkers VELOKOERSEN Verslag van den Koers Met vier weg De eerste kleine Ronde Hameriiock alleen weg Goede HOFSTEDE, omtrent 5 Ha. te GHELUVELT, Doornkappel. school. Hier komen de jongeren die iets meer willen worden, hier wordt het ambacht ge leerd in theoriën welke onomstootbaar waar heid worden, maar dat vraagt een inspan ning, och hoe klein toch. Maar een inspan ning welke honderdvoudig wordt beloond. Mochten de ouders meer bewust worden dat kunstgevoel bij hunne kinderen moet ontwikkeld en aangemoedigd worden. De ouders moeten het werk hunner kinderen niet aanzien als een dagelijksch noodzakelijk iets, maar dat hunne jongens iets kunnen voort brengen dat blijft, dat schoon en edel is. Hoe schoon was het niet, in vroegere jaren, als talrijke Ypersche jongens wedijverden hier in de Academie 1 Hoe hebben zij, niet alleen hunnen naam, maar ook dezen hunner geliefde stad roem en eere gebracht In het overzicht van Yper's grootsch verle den bekleedde de kunst een eereplaats. Onze vaderen mieken hier kunstgewrochten welke door heel de wereld werden geroemd. Talrijke kunstenaren hadden hier hun bakermat. Die oude fierheid moeten wij in ons blijven be houden. Onze Ypersche werklieden waren vroeger gekend en geloofd voor hunne kunst, voor hun bijzonderen fijnen schoonheidszin. Geven wij aan onze kinderen wat onze Vaderen deden, zenden wij onze kinderen naar hier, 't is voor hunne verbetering, 't is voor hun wel, 't is ook voor het wel en den roem van onze groote Vaderstad. Na de afkondiging van den uitslag der prijskampen van het schooljaar ig3o-3l, sprak de heer Burgemeester, als slot dezer schoone plechtigheid, nog enkele woorden. Hij wenschte de leerlingen geluk om de schoone uitslagen die zij bekomen hadden en bedankte het verdienstelijk leeraarkorps om den ijver en de volledige toewijding waar mede het onze toekomstige vakmannen op leidt. Hij wees ook op het groot nut der Nijverheidsschool en op al het belang dat de ouders hebben hun k nderen de lessen dier school te laten volgen, indien ze wenschen hun toekomst te verzekeren en er goede en bekwame werklieden van te maken. Om t' ein digen bracht de heer Burgemeester vervolgens ook nog een hartelijke hulde aan de heeren Coomans, bestuurder der Nijverheidsschool, en Lernould, leeraar van bouwkunde, voor de uitstekende diensten die zij gedurende meer dan 35 jaren aan die school bewezen hebben en die thans een welverdiende rust gaan genieten. De tentoonstelling der werken van de leer lingen, die plaats heeft in de lokalen der school, O. L. Vrouwstraat, blijft nog open tot op Zondag 9 Oogst, telkens van 10 tot i3 u. Het bezoek ervan is uiterst leerrijk. Hieronder geven wij de lijst der bekroonde leerlingen ie leerjaar ïg ingeschreven leerlingen Uitmuntendheid (400 p 1. Vandenberghe M. Eermetaal357 P-. ie prijs 2. Landtsheere Albert, 320 p. 3. Depuydf André, 309 p.4. Ferrand Albert, 292 p. 5. Dewandel Albert, 286 p. 2' leerjaar i3 ingeschreven leerlingen Uitmuntendheid (600 p.) 1. CasierAndré, Eermetaal498 p., 1® pr.; 2. Dewildë Roger, 484 p. 3. Van Huffel Michel, 461 p. 4. Vandenbussche Gérard, 428 p. 5. Turck Albert, 426 p. 29 ingeschreven leerlingen 3' leerjaar le bijzonder jaar Practische Leergangen Sectie der Metaalbewerkers Delahaye Emiel, 1' prijs Eermetaal Bolle Emiel, 2* prijs Debouvere Cyriel, 2C prijs D'Haene Felix, 3e prijs. Sectie der Metsers Boutlegier Antoine, 3e prijs. Teekenkunde Van Campen André, 2" prijs Vandevivere Victor, 3* prijs. 4leerjaar ie bijzonder jaar Practische Leergangen Sectie der Schrijnwerkers Verleure Evarist, 1* prijs Titeca Leon, 2* prijs. Sectie der Metaalbewerkers Vandenberghe Georges, ie prijs; 3' bijzonder leerjaar - Sectie der Houtbewerkers Beddeleem Leon, 1® prijs Sapyn Wyllie, 2.' prijs. .1 Sectie der Metaalbewerkers Desmedt Camiel, l* prijs Eermetaal Tegethoff Georges, 2* prijs. Sectie der Bouwkunde 1® Afdeeling Casier Henri, i® prijs Eermetaal D'Hellem Gerard, 2® prijs. 2* Afdeeling Verbeke Maurits, i* prijs Eermetaal Valcke Arthur, 2* prijs EermetaalDeplancke Julien, 3* prijs. Hoogere Afdeeling Verhaeghe J.-B Eermetaal. l3 ingeschreven leerlingen Eerste Afdeeling Devos Albert, 1® prijs Eermetaal. Tweede Afdeeling Hoflack Michel, i« prijs Eermetaal Cocle Albert, Eermetaal De Hollander Arsène, 2® prijs Pauwels Julien, 3® prijs. Hoogere Afdeeling Beirnaert Leon, i° prijs Eermetaal Bac- carne Jules, 2* prijs Coffyn André, 3® prijs. 10 ingeschreven leerlingen Modeleering Eerste Leerjaar Declercq Lucien, i® orijs Verleure Albert en Vollebout Gérard, 2® prijs. Hoogere Afdeeling Rijckelynck Elie, 1® prijs Eermetaal. Bijzondere Ajdeeling (Graphische oefeningen Eerste Leerjaar Timmerman Gilbert, 2® prijs. Tweede Leerjaar Coffyn Fernand, i® prijs Eermetaal. Hoogere Afdeeling Pottel Leonard, T prijs Eermetaal. Zooals te voorzien was, kende de Groote Tuindagprijs voor beroepsrenners een onge- hoorden bijval groote deelneming der ren ners, buitengewone belangstelling, nog nooit gekenden volkstoeloop, veel tering en nering. Niet alleen in onze stad, maar op den gan- schen doortocht te Meenen, Roeselaere, Dixmude, Staden, Kemmel, Poperinghe, Vlamertinghe, overal was de volkstoeloop overgroot. Wie die volksmassa heeft gezien kan niet nalaten te zeggen geen kermis zonder velokoers En zoo is het gansch België door en niet min in onze gewesten. 't Is de geliefde sport der kleinen met zijn gedurigen afwisselenden strijd. De sport die de massa in beroering houdt en in begeeste ring brengt bij de buitengewone daden der renners uit de streek en van den vreemde. De koers, die wij op 4 Oogst zagen, was een mooie brokke sport en een schoon bewijs der athletische kunst der overwinnaars. 't Was een hardnekkige strijd tot het einde en alleen mannen als Hamerlinck, Desmedt, Decroix, Vanslembroeck, Vervaecke, enz., waren bekwaam er de lauweren te plukken. Het volk gaf dan ook volle lucht aan zijne vreugde en bij iedere aankomst was het een ongehoord gejuich en geschreeuw voor de koene rijders. Waarlijk een schoone koers, met regelmatig verloop en prachtige inrichting, de Ypersche Wielrijdersclub ter eere. Daarom ook hopen wij dat deze wedstrijd klassiek worde en wij ons toekomend jaar aan een niet min schoonen koers mogen verwachten. Vergeten wij niet een laatste woord van dank voor de milde schenkers, wier steun het de Ypersche Wielrijdersclub heeft mogelijk gemaakt dergelijken koers in te richten. Hieronder geven wij de laatste namen der ondersteuners, alsook een bondige beschrij ving van het verloop van den koers. Laatste schenkers Ypersche Schotten 100 fr., Vandenberghe Henri 25 fr., Comyn Regom Pneu 5o fr., Hoflack Oscar 25 fr., Vanderghote Pierre 20 fr., Heughebaert Georges 10 fr., Café Cen tral 5 fr., Baratto Henri 5 fr., Vandevyver 5o fr., Ypersche Zwemclub 200 fr Bodega 20 fr., Werkvolk Coulembier 5ofr., Voorstad Veurnesteenweg 25 fr., Deplancke Gebroe ders 100 fr., Van Raes Georges 25 fr., Sercu Camille 10 fr,, Rondelez R. 10 fr., Depoor- tere M. 5 fr., Roose Cyrille 5 fr., Brasserie Centrale 35o fr., Garage Van Eenaeme 20 fr.r Vandenburie G. 10 fr., Forster Emile 10 fr.r Lampaert V. 20 fr.. Potelius 25 fr., Gillis G- 5 fr., Demey Jules 5 fr., Lahaye E. 5 fr De- fever Julien 5 fr., Forster Anna 10 fr., Flips M- 10 fr., Duthoo H. 10 fr., Vanoverbeke G. 10 fr., Camerlynck J. 5 fr., Veimeulen G_ 10 fr., Cambrinus 20 fr., Universel 25 fr., Blootacker Albert 25 fr., Desodt Frans 20 fr., Luyten Alphonse 20 fr., Rousselle A. 20 fr.,. R. Anne 20 fr., Cornette W. 10 fr., Schoofs F. 5 fr., Skindies Hotel z5 fr., Geeren bij 20 fr., Meester 100 fr. Wij zijn gelukkig dat de lijsten voldoende hebben opgebracht om de kosten van onze 2 velokoersen te dekken. Deze beloopen op 8000 fr. koers beroepsrenners 4 Oogst 2000 fr. koers Groote Prijs van Yper »- i5 Oogst en omtrent 1000 fr. voor allerlei kosten. Maakt een totaal van 11.000 fr. Het Ypersch volk heeft zich dus mild ge toond en wordt nogmaals hartelijk bedankt. Te 12 u. 26 vlogen volgende renners d& baan naar Meenen op Martin Hector, Decroix Emile, Seynaeve,, Dyzers, Viaene A., Vanhevel O., Naert Jan, Stockman, Vervaecke J., Van Eenooghe, Buyse J., Demuysere, Vervaecke Fel., Jac ques G., Van Slembroeck, Bosmans,Van Hee, Van Bruaene A., Desmet G., Wauters Jef, Hamerlinck, Meirschaert, Deloor, Raes,, Nietsche. Deschepper R., Mortier, Caus, Van Iseghem. Felicien Vervaecke weet dat hij naar Mee nen gaat en zet den slag in. Fred Hamerlinck gaat erachter, maar Viaene trekt bij. De orde is nauwelijks hersteld of de twee zelfden slaan weer op de vlucht en het duurt tot Gheluwe eer de groep hervormd is. In het binnenkomen van Roeselaere trachten Raes en Mortier te vergeefs weg te geraken, waarna de kalmte gedurende verscheidene kilometers intreedt. Te Staden ontsnappen Stockman, Vervaecke Julien en Caus, maar Fred haalt de lange beenen uit en de wegloopers moeten zich geven. Talrijke bandbreuken vielen reeds aan te merken, namelijk Vanhc vel Od., Buyse J t Deschepper P., Naert Jan, Nietsche, Martin, Demuysere. Buiten Dixmude demareert Hamerlinck ge past, Raes, Van Slembroeck en Decroix wip pen uit de groep en komen op Hamerlinck. Spijts de jacht vergrooten deze vier hun voorsprong en als we te 2 u. 56 te Yper aan landen, zoodat we de eerste groote ronde van 86 km. in 2 u. 3o deden (zij 34 km. 400 per uur), is de toestand als volgt Hamerlinck, Decroix, Van Slembroeck en Raes op kop. Op 1 m 35 de groep. Op 2 m. o5 Van Hee- Op 2 m. 35 Demuysere die kreveerde In Yper staat een onbeschrijfelijke massa volk de vier leiders af te wachten, die neerstig voort doen en hun voorsprong vergroot iedere kilometer. Desmet en Deloor trekken groep twee aan stukken, weten te ontsnappen, en komen voor bij Poperinghe op de vier leiders, zoodat het hoofdpeloton nu 6 man sterk is. Dit duurt niet lang, want te Vlamertinghe lijden Van Slem broeck en Raes bandbreuk en blijven achter. Het hoofd peloton komt te 3 u. 57 te Yper gevolgd op 1 m. i5 van J. Vervaecke, op 2 m. 3o Raes en Van Slembroeck op 3 m. 45 Dyzers, Vanhevel en Caus, op 5 m. Fel.Vervaecke, op 5 m. 35 Stockman en op 10 m. Van Hee. Tijdens de tweede ronde hebben Raes, De loor, Stockman en Caus bandbreuk. Tegen het einde van d-n koers geraakt Hamerlinck weg en komt alleen toe. De aankomst 1. HA MERLINCK Fred, i5o km. in 4 u. 3l zij 33 km. 200 per uur. 2. Desmedt G. op 53 sec.3- Decroix Emile op 2 lengten 4 Van Slembroeck op 3 m. 37 5. Deloor op 6 lengten 6. Vervaecke Julien op 5 m. 27 7. Van Hevel Odiel op 9 m. 17 8. Dyzers op 2 lengten 9. Vervaecke Fel. op 12 m. 10. Caus op 16 m. 3o II. Stock man op 16 m.43. Gebruikt door Cyriel Claerhout, zonder ge schreven pacht. Te bevragen bij M. Ed. PODEVYN.rue de Dave,52, Jambes-Namur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6