"DE KEIZERStatiestraat, Yper BAISSE SENSIBLE Merkelij ke AFS LAG Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. De Slachtoffers Deull en 12 heures Rouw In 12 uren dat de veldgewassen hun vollen groei bereikt hebben, moet dit voorzeker onmogelijk zijn. Wat ook nog het zicht langs den kant van Zillebeke heelemaal belemmert op de spoor baan, eens dat men zich er enkele meters van af bevindt, is een huis dat door den Staat ge bouwd werd met het inzicht als woning voor den barreelwachter te dienen. Immers deze overweg was vóór den oorlog bewaakt en, zoo wij ons nog goed herinneren, zells na den oorlog ook, doch zooals op veel andere ge vaarlijke plaatsen nog werd de bediening van barreelwachter daar voor enkele jaren, om zoogezegde bezuinigingsredenen, afgeschaft. Hoe het ongeluk juist gebeurde zal moeilijk zijn om met zekerheid uit te maken, daar er om zeggens geen ooggetuigen van zijn ge weest. Naar hetgeen wij ter plaats vernamen had een werkman, die wat verder al den overkant aan 't werken was, de auto wel zien aankomen doch er geen verder aandacht op gegeven, daar het verkeer op deze baan zeer druk is. Het is enkel wanneer hij de trein zoo plots hoorde stoppen en toen hij de auto op de baan niet meer zag staan, eens dat de laatste wagon van den trein voorbij was, dat hij een ongeluk vermoedde. De autogeleider moet dus, naar alle waar schijnlijkheid, gemeend hebben dat de baan vrij was en zal slechts den trein bemerkt heb ben wanneer hij juist het barreelwachterhuis vooorbij was en zal, op die enkele meters die hem toen nog van de spoorlijn scheidden, niet meer hebben kunnen stoppen. De machinist van den trein zal de auto ook maar op het zelfde oogenblik gezien hebben, doch het was reeds te laat om het ongeluk te vermijden. De auto, waarvan het vorenste gedeelte zich juist op de spoorlijn bevond, werd door den zwaren trein, bestaande uit een tiental wagons en die daar den berg van Hollebeke aan een» snelheid van 80 km. per uur komt afgehold, met volle geweld in 't midden aangereden en een dertigtal meters ver weggeslingerd. Je machinist van den trein sloot aanstonds alle remmen, keerde de stoom om en gelukte er in den trein op een honderdtal meters te doen stoppen. De laatste wagon van den trein was juist den steenweg voorbij. Het spoorwegpersoneel liep aanstonds ter plaats, ook Henri Deboosere, die daar dicht bij in een barak woont, was een der eersten bij de slachtoffers, doch het schouwspel dat zij daar te zien kregen was verschrikkelijk. Vier personen lagen daar uitgestrekt en ba dend in hun bloed, op eenige meters van elkander, op den grond. Een vijfde, de gelei der, lag nog half onder het verwrongen over schot van de auto. Drie ervan, een jongeling en twee vrouwen, leefden nog toen de eerste personen erbij kwamen, doch twee ervan gaven weldra den geest zonder tot het be wustzijn te zijn gekomen. De auto moet met geweld tegen een betonnen afsluitingspaal, die daar omgeworpen lag, geslegen geweest zijn maar werd nog enkele meters verder door den trein meegesleurd. De jongeling lag de eerste, niet ver van de afsluiting met pindraad, waaraan zelfs nog gescheurde stukken van zijn costuum hingen. De overige personen lagen wat verder rond- verspreid. Aanstonds werd de Statieoverste van Yper van het gebeurde verwittigd die er op zijne beurt het Rood- Kruis en de rijkswacht van kennis gaf. Toen de ambulance-auto van het Rood-Kruis ter plaats kwam, was de eenige nog overlevende doch zwaar gekwetste vrouw reeds op den trein gelegd die ze naar Yper voerde, waar hij met 20 minuten achterstal toekwam. De auto van het Rood-Kruis reed daarop dadelijk naar de statie van Yper en vervoerde vervolgens het slachtoffer naar het hospitaal, waar het onmiddellijk de noodige zorgen ont ving. Daar bestatigde men dat zij het linker been op 4 of 5 plaatsen gebroken had, de voet was om zeggens gansch af, en de rechterarm was insgelijks op drie verschillige plaatsen gebroken. Men veronderstelt dat zij door den schok heel ver werd weggeslingerd en al deze breuken tijdens haar val op den grond heeft opgeloopen. De overige wonden, die zij aan het aangezicht en de borst droeg, zijn slechts vleeschwonden door glasscherven of andere harde voorwerpen veroorzaakt, doch niet een levensorgaan was aangetast. De ambulancewagen reed daarop terug naar de plaats van de ramp om de vier lijken te halen. Intusschen waren er reeds een groot getal nieuwsgierigen ter plaats en de dienst der spoorwegwerken, geholpen door de rijks wacht, richtte een strengen ordedienst in. De E. E. H. HL pastoor en onderpastoor van Zillebeke waren ter plaats, en deze laatste diende de slachtoffers nog-het Heilig Oliesel toe in extremis. Ook de heer Procureur des Konings was ter plaats geweest om een onderzoek te doen. De vier lijken lagen langs den kant der baan, in de kleine gracht, met zakken bedekt en werden alzoo bij middel van een ladder door de spoorwegmannen op de ambulancewagen geladen, die ze vervolgens naar het dooden- huisje van het hospitaal te Yper overbracht. Drie der slachtoffers hadden, benevens andere verwondingen, om zeggens het hoofd inge drukt de vierde, de autogeleider, was erger gesteld en had gansch een kant van de borst opengerukt. De talrijke toeschouwers blijk baar onder den indruk van dit akelig schouw spel, woonden de treurige verrichtingen van het opladen der lijken bij metontblooten hoofd. Water van de auto overbleef was nog een klein hoopje verwrongen ijzer, waaruit men met veel moeite kon uitmaken dat het een torpedo Renault was geweest. Van de motor bleef er niets meer over en de vorenste wielen waren door den trein nog een heel eind verder meegesleept. Uit de papieren die de slachtoffers op zich droegen, heeft men deze ongelukkigen, die op zoo een treurige manier aan hun einde kwa men, kunnen vereenzelvigen. Het zijn Duval Lucien, geboren te Girondelle (Ardennes Fr.), den 7 November 1861, en zijne echtgenoote Colson Eugénie, geboren te Verdun, den 12 Maart 1867 Victor Meurant, 38 jaar oud, handelsingenieur en beheerder van het bijkan toor der bank Crédit Central du Hainaut te Braine l'AUeud, zijn vrouw Elise Duval, geboren te Verdun in 1886 en hun zoon Léonce Meurant,. geboren te La Louvière, den 26 April 1921. Van gansch die familie is alleen Mevr. Meurant-Duval aan de dood ontsnapt. Den dag zelf van het ongeval kon men over haar toestand nog geen uitspraak doen, daar zij tengevolge van den grooten schok en de ge weldige ontroering zeer erg gesteld was: Woensdag nochtans was zij veel beter en men had alsdan alle hoop haar te kunnen redden. Zij zal echter voor altijd gebrekkelijk blijven. Van het ongeval zelf herinnerde zij zich maar weinig, allen werden op het onver wachts gegrepen, doch zij vroeg gedurig naar haar man. Zij veronderstelde wel dat hij dood was, maar om haar eenigszins gerust te stel len zegde men haar dat al de anderen zeer erg gekwetst waren. Het is enkel wat later dat men haar de droevige waarheid kenbaar miek. M. Duval Lucien had hier destijds, als conducteur van den Oostendschen aannemer Lootens, aan de opruimingswerken der stad Yper gewrocht. Over enkele jaren had hij hier in de Elverdinghestraat, rechtover de herberg 't Vosje, een huis gekocht en was er met zijne vrouw komen wonen. Over eenige dagen had hij nu het bezoek ont vangen van zijne «.dochter, die hier met haar man en haar zoon eenige verlofdagen in fami lie was komen doorbrengen. De bestuurder der bank Crédit Central du Hainaut te La Louvière had aan M, Meurant zijn auto toevertrouwd om de verplaatsing naar Yper te doen. Dinsdag namiddag kwam mén op het ge dacht, om den jongen te voldoen, een klein uitstapje te doen en namelijk eenige braam beziën in de bosschen van Zillebeke of Holle beke te gaan plukken. Daar dit uitstapje niet lang duren zou, had Mevr. Duval zelfs haar werkkleederen niet uitgetrokken en daarboven slechts haar mantel aangedaan. Het was deze kleine wandeling die zoo tragisch eindigde en die aan vier personen het leven kostte. Dit treurig nieuws werd den Dinsdag avond nog, door de zorgen van den statieoverste, geseind naar La Louvière en Braine l'Alleud. Naar het schijnt moest de oude moeder van M. Meurant, die in een gesticht verblijft, ook naar Yper meekomen doch kon op het laatste oogenblik, wegens ongesteldheid, de ver plaatsing niet doen. Wanneer het nieuws haar te Haine S' Pierre, waar zij thans verblijft, toekwam, kreeg de ongelukkige oude vrouw een beroerte en men zag zich verplicht gansch den nacht bij haar ziekbed te waken. Woensdag namiddag zijn twee andere fami lieleden naar Yper gekomen om de noodige schikkingen te nemen en om het huis in de Elverdinghestraat, waarvan sommige vensters waren blijven openstaan, te sluiten. 's Avonds verergerde de toestand der vrouw, doch Donderdag was zij opnieuw wat beter. De teraardbestelling der vier slachtoffers zal heden Vrijdag plaats hebben, om 8 u. 3o, in de kapel van O. L. Vrouw hospitaal. Dit pijnlijk ongeval heeft hier in de streek heel wat opschudding verwekt, federeer* spreekt erover en heeft den gruw op het lichaam. Die te talrijke onbewaakte over wegen, die reeds zooveel slachtoffers gemaakt hebben, zijn een bestendig gevaar voor het steeds drukker wordende verkeer en het wordt meer dan tijd dat er grootere veilig heidsmaatregelen genomen worden. Het is aan denzelfden overweg dat er over twee jaar een soortgelijk ongeluk voorviel,, waarbij zeven Engelsche toeristen zwaar ge wond werden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6