LrA RÉGION D'YPREf londagrnst - Repos dominical W ekelij ksck O verziek t 12e Jaargang, N' A 9 4 Oogst IS3I 12' ^nnée, N" 'l 9 - -1 4 Aoüt 1931 Bijvoegsel Supplément Nos Edifices d'avant-guirre Emballagepapier in rollen St-Maartens Kathedraal Zaterdag 15 Oogst, Feestdag van O.L. Vrouw Hemelvaart, te 10 ure, plechtige Hpogmis, met uitvoering der driestemmige Missa van Van Hulse, door het gemengd koor van St-Maartens.- Vrijdag 21 Oogst, Plechtigheid der Ge durige Aanbidding in St-Maartens Hoofd kerk. L'Audition d'Orgue de F|. Peeters a YPRES Kerk der EE. Paters Karmelieten f ZIELMISSEN «nabowcmd* - De toestand in Duitschland is merkelijk verbeterd. Men was eerst een oogenblik vol vrees nopens den uitslag der volksraadple ging, die verleden Zondag plaats had, nopens de ontbinding in Pruisen maar de uitslag is ten volle bevredigend geweest. Hetging er om te weten of Hitier en zijn partijgenooten, die den oorlog willen hergaan, al of niet de boven hand zouden halen. Moest het zoo geweest zijn dan ware weer het ergste te vreezen ge weest. Nu integendeel is er een anderen om keer in de zaken gekomen de Pruisische regeering blijft meester en er is een plan in vorming om Pruisen bij het Reich aan te sluiten. Dit zou in de eerste plaats eene mach tige uitsparing van algemeene onkosten in de hand werken, daar het getal volksvertegen woordigers en openbare postbekleeders en bedienden merkelijk zou kunnen verminderd worden. Op 't zelfde oogenblik, na de nietige uitslagen der Londensche Conferentie, wordt de stroom hoe langer hoe sterker omtoenade ring te verwekken met Frankrijk. Zelfs werd er daartoe te Baden een indrukwekend Con gres gehouden, waar duitsche Staatslieden, fransche redenaars, professor Quide, Nobel prijs voor den vrede, en andere vreemde woordvoerders de toenadering in de hand werkten tot in de Kathedraal toe werd daar op een gelegenheidssermotn gegeven en men verwacht de beste uitslagen van diegrootsche betooging. De politieke toestand in Ëngelaad staat insgelijks op een keerpunt. Lord Grey, leider der liberale partij, heeft zich tot hiertoe laten meeslepen door M. Lloyd George om de par tij der Travaillisten onder bewind van den heer Mac Donald te steunen, alleen uit tegen strijd met de conservatoren. Maar thans heeft hij ingezien dat zulke handelwijze niet alleen schadelijk is voor zijn land maar tevens voor zijne partij, die aldus ten ondergang gevoerd wordt. Daar de heer Lloyd George, door ziekte, voor een tijd uit de politieke beweging verwijderd blijft, hebben Lord Grey en Sir John Simon van de gelegenheid gebruik ge maakt om den toestand nog te redden. Zij hebben ingezien dat een land niet alleen voor uit kan met politiek te voeren en dat Pinge land nog nooit voor zulke groote oeconomi- sche moeilijkheden heelt gestaan. De geldelijke toestand van het land is wel iswaar nog sterk, maar de sterkte om de om standigheden te dwingen is er niet. Daaruit volgt dat de engelsche nijverheid sterk ver zwakt en dat de geldmarkt van Londen niet meer in staat is de groote buitenlandsche lee ningen te bekostigen. En nochtans heette men Londen vroeger de wereldbank. Van een anderen kant geeft Engelsch Indië ook weer geen voldoening. De beruchte leider Gandhi is niet meer tevreden over de wijze waarop hij behandeld wordt en 't valt te vree zen dat hij geen deel zal willen nemen aan de conferencie van Londen. Men vreest zelfs dat de toestand opnieuw zeer gespannen zal wor den. Er bestaan geschillen tusschen de regee ring van Bombay en Gandhi, die als 't ware een afgrond leggen tusschen beide partijen. De toestand is nogmaals zeer wankelbaar. Het Hoover-plan, waarover sedert drie weken nog altijd beraadslaagd wierd, door de deskundigen van Amerika, Engeland, Frank rijk, België, Italië, Japan en Duitschland, om de wijze te bepalen waarop het éénjarig moratorium zou toegepast worden, werd ten slotte aangenomen en goedgekeurd door een voltallig akkoord. Ziehier wat er voor België uit zal volgen De normale uitvoering der voorschriften liet ons, na betaling onzer schuld aan Amerika, nog 70 millioen goud mark over. Maar indien Duitschland gebruik maakte van zijn voorzien recht op moratorium viel dit cijfer op 5 1/2 millioen, en 't overige bleef in de Bank der wederlandsche regeling. Nu moeten wij echter ook aan Amerika gedu rende een jaar niets betalen, en de jongste overeenkomst van London geeft ons toch 25 millioen goud mark en 3q millioen Duitsche spoorwegbons. Dit werd bekomen dank aan de knapheid onzer gezanten, aan de welwil lendheid der vreemde mogendheden en aan het algemeen gevoelen, zelfs van Duitschland, dat België een voorrecht mocht genieten. RIK. Plus d'une fois nous avons insisté sur la nécessité, pour notre ville, de voir reconstruire tous les édifices d'avant-guerre. En des cir- constances solennelles tous ces hatiments nous ont été promis par les chefs du gouver nement et d'autres personnalités, moins haut placées mais influentes, ont promis de lutter avec nous pour la restauration .compléte de notre ville. Notre cathéirale est quasi terminée, on travaille, mais lentement, aux halles et au breffoi, les travaux du Musée Merghelynck et du théatre communal sont commences, il en reste d'autres a mettre en rou.e, tels l'Abbaye de St Martin. Ypres qui fut, jadis, une métropole indus- trielle qui exporta ses produits jusque dans les pays lointains, ne peut plus, hélas, que vivre difficilement de son industrie. A présent, il lui fa ut de plus en plus chercher a tirer des ressources du tourisme, d'attirer les étrangers par ses monuments civils et religieux, ces témoins de sa splendeur passée, auxquels les Yprois portent un vif attachement. C'est pour- quoi, il est a déplorer que quelques person- nes, lachant la proie pour l'ombre, s'opposent a la reconstruction de ce batiment historique, l'Abbaye St Martin. Aussi soumettons nous a leur bienveillante attention ces lignes extraites d'un article du XXe Siècle. «Le trait le plus frappant de.la physionomie de la province allemande, c'est son urbanisme. Quel sage conservatisme préside aux destinées de ces petites villes, de ces villages de la Hesse et de la Saxe qui, avec leurs maisons a poutres apparentes et a encorbillements, gar dent un caractère moyennageux. Cependant, tout a été restauré, consolidé, approprié aux nécessités du progrès matériel et de l'hygiène. Mais avec quel scrupule, avec quelle piété historiques, ces aménagementsont été opérés Nous ne nous plaqons pas ici au simple point de vue architectural. Nous songeons a tout ce que récèle de spiritualité pour un pays des pierres aussi soigneusement respectées. Ce que nous disons la n'est pas du faux Barrès. Ce boutiquier de Marbourg, rien qu'en venant sur le pas de sa porte, respirera un peu de l'histoire de son pays. Son enrichissement spirituel est certain. »Nous osons, en tous cas, affirmer qu'il est plus certain que celui d'un boutiquier de Bruges ou de Malines. Cet urbanisme a base d'histoire existe-t il mieux chez nous Qu'es'.» ce que Bruges et Malines ont gardé de leur caractère médiéval Nous autres, on dirait que nous nous plaisons a enterrer le passé, un passé plein de grandeurs cependant, dontnous avons retrouvé plus d'une trace que nous dirons en ce pays de Thuringe. te koop ten bureele dezer, i5, Boterstraat l5. C'est devant un auditoire nombreux et re- cueilli que l'audition artistique de Dimanche dernier lut exécutée par le grand virtuose Flor. Peeters, organiste de l'Eglise Métropo- litaine de Malines. Ce fut une manifestation de Grand Art religieux. Les nouvelles orgues de notie Cathé irale y furent, a cette occasion, particulièrement appréciées. Negen Donderdagen ter eere der Heilige Kleine Theresia. Toekomenden Donderdag 's morgens te 7 u. mis met zang en oefeningen. 's Avonds te 7 1/2 ure, lof door het volk gezongen, waarna aanbevelingen en oeie- ningen. H. Treesje zend Ons uwen rozenzegen Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zaterdag 15 Oogst, om 7% uur, in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Désiré COENE geboren Pelagie Willemyns en Heer Charles COENE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIEL VHS bij te wonen die zal gelezen worden op Zaterdag 15 Oigsi, om 11 y. u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Maurice DUMORTIER. Yper- Hoekje. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Oogst, om 8 1/2 u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Camille VAN W VNSBERGHE en familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 Oogst, om 9 uur, in de Kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Vrouw Francois De Gryze-Duprez en hunne Dochter Marie-Louise. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gezongen worden op Maandag 17 Oogst, om 9 u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw wed. HOFLACK-HOLLEVOET. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 Oogst, om 8 y« uur, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Engel GLORIE. De Apotheek van La Pharmacie de Mr V A td WALLEGHEM Statiestraat o is ALLEEN OPEN op Zaterdag 15 Oogst (O.Vr. Hem.) en deze van Mr S N Rue de la Station reste seule ouverte le le Samedi 15 Aoüt (Assomption) et cel'e de OECK Groote Markt o— Grand'Place op Zondag 16 Oogst l Dimanche 16 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9