2 De Militaire Toebereidselen der Sovjets zoo ianigen afstand dat het voorsteken zonder gevaar voor aanrijding kan geschieden. Ver volgens moeten zij rechts afsteken, zoodra zij zulks kunnen zonder hinder voor het voorbij gereden voertuig of dier. Zoo noodig, moet de voorbijgereden bestuurder of geleider ver tragen, om het voorsteken te vergemakke lijken. De bestuurders moeten nalaten andere voertuigen voorbij te steken op plaatsen waar het ui zicht onvoldoende vrij is en daar waar die beweging gevaar oplevert, namelijk in de bedekte bochten, aan de wegsplitsingen, aan sluitingen en kruisingen, alsmede op bruggen, aan overwegen en bij aankomst op den top van eene helling. leder bestuurder van voertuigen, die een wegsplitsing, aansluiting ot kruising nadert, moet de volgende regelen in acht nemen, voor de toepassing waarvan de openbare wegen als hoofdwegen of als secundaire wegen beschouwd worden. Indien hij op een secundairen weg rijdt, is hij verplicht den doorgang vrij te laten voor den bestuurder die over den hoofdweg rijdt. Daartoe moet hij vertragen, om na te gaan of de andere weg zonder gevaar voor botsing opgereden kan worden. Algemeen te volgen regelen Ieder rijtuig voerder is verplicht de volgende regelen in acht te nemen 1° Hij moet in beweging zijnde rijtuigen doorlaten a) wanneer hij zich na een oponthoud in beweging stelt b) wanneer hij uit een langs den weg gele gen eigendom buiten rijdt c) wanneer hij macoeavers van voor-en ach teruitnjden uitvoert om terug te rijden of zich vóór stilstand langs den zijkant te plaatsen. 2° Wil hij naar links afsteken, buiten de bifurcaties, samenvallende wegen of kruispun ten, dan moet htj den doortocht laten aan diengene die, uit tegenovergestelde richting komend, den weg voorzet. 3° Hij moet den doortoeht toestaan aan een van rechts komend rijtuig in geval van krui sing op een openbaar plein. 4° Hij moet aan voetgangers die hij ontmoet, zijne nadering verwittigqp. 5° Als hij een hinderpaal ontmoet, langs welken voetgangers moeten omgaan, mbet hij, langsheen dien hinderpaal minstens één meter baan vrij laten, of, indien mogelijk, de zen hindeipaal voorbijrijden methet snelheids tempo van een voetganger. 6° Hij stilstanden van tramrijtuigen en trei nen moet hij vertragen en voldoende plaats laten voor net stationnement het in-of uit stappen, door 2»oo noodig ie stoppen. 7° Hij moet tr op waken dat de carosserie of de lading der voertuigen niet over de voet paden uitsteekt. - Worden als secundaire of minder belangrijke wegen beschouwd Worden als secundane wegen aanzien, de aarden wegen en de wegen die niet verder dan de aansluiting loopen. Een omgekeerde gelijkzijdige driehoek, aan gebracht in' de nabijheid van de wegsplitsing, aansluiting of kruising beduidt dat de gevolgde weg op dat kruispunt secundaire weg wordt. Buiten de beoouwde kommen moet dat sein minstens 0.70 m. zijde hebben. Worden als hoofdwegen aanzien buiten de bebouwde kommen De axiale wegen, t. t. z. van interna tionaal verkeer Weg n. 1 Brussel-Antwerpen- Breda. Weg n. 2 Brussel-Hasselt Maastricht. Weg n. 3 Brussel Luik-Aken. Weg n. 4 Brussel Namen-Trier. Weg n 5 Brussel Charleroi Rocroi. Weg n. 6 Brussel-Nijvel-Beaumont. Weg n. 7 Brussel Bergen Maubeuge. Weg n. 8 Brussel-Doornijk-Rijssel. Weg n. 9 Brussel-Yper-Duinkerke. Weg n. to Brussel Gent- Oostende. De wegen voorzien van kilometerpalen met roode kop. In de bebouwde kommen De wegen die meer dan eene rijbaan hebben en die waarop een spoorweg loopt. Nochtans zijn de wegen met verschillende rijbanen hoofdwegen ten opzichte van al de andere. De dwarsaansluitingen tusschen deze rijbanen zijn secundair. In al de hierboven niet voorziene gevallen moet de bestuurder, die een wegsplitsing, aansluiting of kruising nadert, den doorgang vrij laten voor den btstuurder die van rechts komt. Daartoe moet hij des te langzamer rijden, naarmate de zichtbare lengte van den genaderden weg kleiner is. Algemeene bepalingen Alle bespannen voertuigen, behalve die, welke uitsluitend dienen voor kosteloos ver voer van personen, moeten aan den linkerkant of van voren op zichtbare wijze, de aandui ding dragen van naam, voornamen en woon plaats van hun eigenaar. Hetzelfde geldt voor de rijwielen zonder motor, die niet voorzien zijn van een regie mentaire plaat met volgnummer. Vreemde lingen echter die het land binnenrijden met een rijwiel zonder motor, voor een verblijf van beperkten duur, zijn van die verplichting ontslagen. Anderdeels Zijn de voei tuigen van een toe gelaten openbaren dienst van die verplichting vrijgesteld, op voorwaarde dat ze hun volg nummer dragen op de' plaats voorgeschreven door het vergunningsgevende bestuur. Het onderscheidingsteeken voor rijwielen zonder motor moet aangebracht worden op de linkerzijde van de naat vaD het voorwiel of de vork. De rijwielen zonder motor, moeten voor zien zijn van voren door een naar voren uit stralend wit licht, en van achter door een achterwaarts uitstralend rood licht. Nochtans tot een later v*ast te stellen datum, zal van achter een roode glinsterende plaat van ten minste 5 cm. diameter, die het licht naar achteren uitstraalt, toegelaten worden. Deze plaat moet loodrecht geplaatst worden en zoo gericht dat zij doeltieffend is. Zijn verboden, signaal apparaten werkend op uitlaat of met verschillende tonen. De motorvoertuigen moeten zoo ingericht zijn dat ze op geen abnoimale wijze olie oi brandstofafval vei spreiden, door het gerucht het publiek niet hinderen, noch de dieren verschrikken, en geen rook laten ontsnappen, tenzij op het oogenblik van het in gang zetten van den motor. Vrije ontsnapping is verboden. Onder voorwe ndsel dat de vreemde mogend heden tegen hen een gewapende tusschen- komst voorbereiden, dat de kapitalistische landen het land der arbeiders massas bedreigen, hebben de Sovjets deze laatste jaren alles in 't werk gesteld om hun leger te vergrooten, te verbeteren en te veisteiken. Tientallen millioenen werkloozen, honderde millioenen menschen gedoemd tot den honger snood en de dood, een economische crisis zooals er nog geen voorgaande in de geschiedenis heeft plaats gehad, dat alles is de uitslag der verderfelijke communistische werking in Rusland, maar 't is ook htt middel om het verdrukte volk te verbitteren en het zooveel te gemakkelijker lot de revolutie aan te zetten. Hunne dagbladen brengen ons dagelijks nieuwe bewijzen hunner oorlogszuchtige in zichten. Onlangs is het feest van den vrede en den arbeid dat er op iD Mei ig3i gehou den werd, een openbare uitdaging geweest tot de kapitalistische landen, en dat in tegen woordigheid der officieele vertegenwoordigers dezer landen. Dit feest van den vrede had uitsluitelijk een militair karakter, het was een eindelooze optocht van goed afgerichte leger benden, ruiterij, kanonnen, tanks, enz. Om zich een klein gedacht te kunnen vor men van dit ontzaglijk roode leger en van de manier waarop het gevormd werd, vertalen wij een deel van een merkwaardig artikel dat daarover in de Revue des deux Mondes van in Oogst 11. verschenen is. De Algemzene Militarisatie De militaire parades van den 1° Mei 1931 hebben op schitterende wijze getoond welke krachtinspanningen de bolsjewistische leiders gedurende deze laatste jaren verwezenlijkt hebben, ten einde het roode leger in staat te stellen zegevierend tegen de «kapitalistische» legers te kampen. De gedane pogingen zijn tal rijk. Vooreerst, vermeerdering van het effectief. Tot hiertoe was de verplichte militaire dienst nog niet toegepast in sommige streken van de U. R. 3 3. die met Musulmannen bevolkt zijn, zooals Azerbaïdjan, Noord Caucasie, Uzbekistan, Kazakstan, Turkmenistan en Tadjikstan. Na twaali jaar ijveiige propaganda, gevoerd door de jeugd van deze landen, waarvan de bevolking 20 millioen inwoners bereikt, zijn de Sovjets van oordeel dat zij er voortaan een steik getal manschappen uit kunnen trekken. iMaar in 3ovjetisch Rusland, is het niet alleen het leger dat tot den oorlog voorbereid wordt gansch de bevolking wordt aan een stelselmatige africhting onderworpen. In een dag tijd ware het mogelijk het regelmatig leger te versterken met burgerlijke inrichtingen die een stevige militaire opleiding verkregen hebben. Laten wij den oorlogscommissaris Vorochilot spreken, die zich als volgt uit drukte in een zijner talrijke dagorden tot het leger gericht ter gelegenhtid van den iD Mei «Op dit proletaiiërs leest van den in Mei, op de parade van het werkers- en boerenleger, hebben wij, nevens de regelmatige troepen, vliegende detachementen gezien van prole. tariërs uit werkhuizen en fabrieken, alsmede deze der communistische jeugd en der pio niers... De parade van den iD Mei is een levendige betooging van de sympathie en de eendracht die het roode leger en de arbeiders verbinden zij is het zinnebeeld van de dienst vaardigheid waarmede, op het gepast oogen blik, drie arbeidersgeslachten zullen opstaan om den socialisüsrh-m Staat tegen zijne vijan den ie vcrdeuigen. En de oorlogscommis- saris stuurt, in naam van den revolutionnairen oorlogsraad, de hartelijke en oprechte be- dankingen aan dit hulpleger dat op zoo schitieiende wijze zijn militaire waarde hee t laten zien, en dat zich waardig heeft getoond met de regelmatige legerbenden te wedijveren. De Komsomols (communistische Jeugi), waarvan het getal 5 millioen komt te bereiken, maken het steikste gedeelte van dit burgeilijk leger uit. Zij zijn gewapend en gedurig aan gang gehouden. Het jongs e congres der Kom somols heeft een besluit gestemd waarbij de onmiddellijke militaire opleiding van al de leden der communistische Jeugd gtèischt wordt zij moeten niet alieen een algemeene voorbereiding ontvangen, maar zelfs de tech nische vorming die met een bepaald wapen overeenstemt. In princiep werd er besloten dat er iu de rangen der communistische Jeugd geen plaats kan zijn voor dezen die zich niet dagelijks met militaire oefeningen bezig houden». Eindelijk, worden de Komso mols, vanaf deze lente, voor een termijn van zes maanden als gemobiliseerd aanzien, ten einde hunne militaire opleiding te volledigen. Sedert enkele jaren, komen zich nog bij de legioenen, door de Komsomols geleverd, de gemilitariseerde elementen voegen die uit de scholen van verschillenden graad voortkomen. Vanaf 1928, heeft men het militair onderricht in de hoogere en technische scholen ingevoerd. Dit onderricht is, sedert ig3o, verplichtend voor de leerlingen der hoogste klassen van de middelbare scholen. Ziehier hoe het, volgens

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2