D© Voorouder Prijskamp voor Varkens Gemeente Sint-Jan Op Dinsdag tD September 800 frank Prijzen Allerhande* Nieuws Yper Ongelukkige val. De ge naamde Casteleyn Pieter, 52 jaar oud, wonende in de Waterkasteelstraat, was Don derdag namiddag per velo naar Kemmel gereden om daar werk te gaan zoeken. Op sommige plaatsen was de baan, ten gevolge der aanhoudende regens, glibberig geworden zoodat de wielrijder op zeker oogenblik het evenwicht verloor en zoo ongelukkig viel dat hij, erg gekwetst aan linkerarm en been, naar het hospitaal van Yper ter verzorging moest overgebracht worden. Het jaar ig3i is van bijzonder belang voor de landbouwwereld. Het brengt ons inderdaad de honderdste verjaardag van de uitvinding der pikmachine en het betaamt de gedenkenis van den uitvin der, Cyrus Hall McCORMICK, te vieren; zijn genie gaf werkelijk het daglicht aan de machine welke de oorsprong is van de mo derne landbouw-werktuigkunde. Over honderd jaar, slaafden de landbewer- kers, te dien tijde veel talrijker dan die der andere nijverheidstakken, van 's morgens tot *s avonds met ouderwetsche tuigen om de rijke oogsten, welke de natuur hen verschafte, binnen te doen. Dan kwam de <jag van Juli 1831wanneer Cyrus Hall McCORMICK aan zijn geburen en twijfelzuchtige vrienden de machine voor stelde die voortaan de toenmalige zichel en zeis zou vervangen. Het op te lossen vraagstuk was reeds oud. De vader van den uitvinder, reeds in 1816, had eraan begonnen, doch vruchteloos. Zijn zoon, Cyrus, hervatte zijne grondregelen en ontworp nieuwe, en in eenige weken zag zijn machine het licht en had hij het genoegen zijn pogingen beloond te zien de pikmachine liet inderdaad toe 4 Vi Hectaren per dag af te maaien, hetgeen dan reeds een wonderlijken uitslag was, bij vergelijking met die vroeger behaald. Cyrus Hall McCORMICK is dus de vader van de wonderbare hedendaagsche oogstma chines. Hij vereenigde voor de eerste maal, in hunne juiste onderlinge verhoudingen, de zeven hoofdpunten en grondregels die sinds dien altijd als hoofdzakelijk aanzien werden in de samenstelling van bijna alle oogstmachines. 1) De Snijbalk, rechte, getande snijbaar, voorzien van een mes met trillende of heen- en-weer beweging, - die het graan afsnijdt. 2) De Tanden, welke buiten het platform uitsteken en het zijdelingsch neervallen der stengels gedurende het pikken beletten. 3) De Omleggers, die de stengels tegen de snijbaar houden en ze op het platform neer leggen. 4) Het Platform, achteraan de snijbaar, ontvangt het graan en behoudt hetzelve totdat het ervan ontlast wordt. 5) Het Hoofdwiel, dat bijna al het gewicht der machine draagt en aan den grond de noo digfe kracht vat om de snijbaar en de omleg gers te doen werken. 6) De Trekking, van voren, langs den stoppelakker, bij middel van een gespan dat vóór het hoofdwiel geplaatst is. 7) De Verdeeler, die het af te pikken graan van de rest van den oogst scheidt. Ten slotte, laat ons in eenige woorden de gevolgen dezer uitvinding opgeven Uit deze pikmachine zijn een lange reeks machines ont staan die duizenden menschen in de mogelijk heid gesteld hebben hunne bekwaamheid op nieuwe nijverheidstakken toe te passen, en aldus is de vroegere weelde, die toen maar het genot van enkelen was, thans tot een algemeen welzijn herschapen. Deze pikmachine heeft insgelijks het werk van den landbouwer vergemakkelijkt en het landleven langsom gelukkiger en vruchtbaar der gemaakt, en dat was niet een der minst gewichtige gevolgen. om 14" u. 3o, op de dorpplaats afzonderlijk te verdienen voor inlandsche en voor vreemde beeren en zeugen. Geen inleg geld te betalen. De prijskamp is voor alle verkenshouders toegankelijk Prijsdeeling onmiddellijk na den prijskamp. Woestaard. De 19 jarige electriekwer- ker V. Urbain, van Poperinghe, kwam Zaterdag avond, rönd 9 uur, een herberg der Statiestraat binnen en, na er een glas bier besteld te hebben, knoopte hij een gesprek aan met de dochter des huizes. Daar deze op een zijner vragen weigerde in te gaan, trok V. opeens een mes waarmede hij het meisje bedreigde. Verschrikt nam zij de vlucht en op haar geroep kwam een politieagent, die daar dichtbij op dienst was, den woestaard aanhouden. Naar het politiebureel opgeléid, mocht hij den nacht in den amigo doorbren gen en kreeg daarbij nog een proces verbaal voor het dragen van verboden wapens. Aanrijding. Een fransche auto van Tourcoing, die op de Groote Markt stilstond, werd Zaterdag namiddag, om 3 uur, aange reden door de kar van den reinigheidsdienst, gevoerd door den genaamden Leys Cyr. De auto werd lichtelijk beschadigd. Aanhoudingen.— De genaamdenRassale Joseph, 19 jaar oud, afkomstig van Renin- ghelst, en Kempemans Victor, 17 jaar en half, die in de hoeve school van het verbeterings gesticht te Moll gebezigd waren, hadden erin gelukt de waakzaamheid hunner bewakers te verschalken en wareD samen het gesticht ont vlucht. Dinsdag laatst werd eerstgenoemde door de gendarmen te Vlamertinghe aange houden, terwijl de andere korts nadien te Poperinghe gevangen genomen werd. Beiden werden vervolgens terug naar hun gesticht gebracht, waar zij onder goede bewaking opgesloten werden. Zekere Fr. Deblock, 44 iaar oud, van Meenen, beticht van erge feiten, werd hier door de politie aangehouden en vervolgens naar het gevang te Kortrijk overgebracht. Verkeersongeval. Dinsdag morgen reed zekere Messiaen met een auto, waarin vijf toeristen hadden plaats genomen, den Meenensteenweg op. Nabij het kerkhof hield de voerder stil om aan zijn reizigers eenige uitleggingen te geven over het gewezen front. De geleider van een autocamion uit Meenen, die op een dertigtal meter volgde, had niet bemerkt dat de eerste auto was blijven stil staan, en toen hij het zag was het te laat om de botsing te vermijden. De toeristen auto werd langs achter met geweld aangereden en nog al erg beschadigd. Gelukkig werden de inzittenden niet gekwetst. Na de gebruikelijke bestatiging door de politie, kon de auto camion zijn weg vervolgen, terwij de andere naar het herstellings werkhuis moest gebracht worden. Drenkeling Woensdagmorgen bemerk te zekere Coppens uit de Lindendreef, die rond 6u. naar zijn werk ging, dat er een ver laten velo lag beneden den oever van het wa ter der buitenwandeling, tusschen de Dixmu- depoort en de Thouroutstraat. Hij verwittig de dadelijk de politie die een onderzoek instel de en, naar het nummer van de veloplaat, kon uitmaken dat het gevonden rijwiel moest toe- behooren aan Favorel Jules, wonende te Yper, Maarschalk Frenchlaan. In dezes woning ver nam m-m van zijn ongerust geworden echtge- noote dat hij inderdaad den Dinsdag morgen, rond 8 u. 3o,- het huis verlaten had met zijn velo en er sedertdien niet meer was terugge keerd. Deze inlichtingen kwamen het vermoeden van een ongeluk nog versterken en men be sloot dan ook het water der buitenwandeling af te laten om de noodige opzoekingen te kun* nen doen. Toen wat later het peil van het wa ter wat gedaald was, ontwaarde men weldra,, niet ver van de brug die deze buitenwande- ling in 't midden scheidt, een menschenlijk in het water liggen. Het werd aanstonds uitge trokken en op de draagberrie geplaatst, waar mede het vervolgens naar het doodenhuis werd gevoerd. De ongelukkige, die seffens herkend werd, was wel Jules Favorel. Men veronderstelt dat hij 's avonds, door den don ker misleid, nevens de brug zal gedraaid heb ben en zoo het water ingereden zijn. Het uur werk, dat hij bij zich droeg, was enkele minu ten na negen uur stilgevallen. De begrafenis van het slachtoffer, dat 44 jaar oud is, heeft heden Zaterdag plaats ge had te Vyve-St-Elooi. Hollebeke Ongeluk De varkens slachter P. die per velo nabij den Verbranden Molen kwam gereden, is er opeens zoo onge lukkig gevallen dat hij nog al erg aan het hoofd en de zijde gekwetst werd. Hij werd in een huis binnengedragen waar een bijgeroepen geneesheer hem kwam verzorgen. Zijn toe stand is nog al bedenkelijk. Wervick Brand Woensdag avond, rond 7 u-> waren vier werklieden van den landbouwer Leon Collie bezig met ongedor- schen haver in een mijt te zetten, toen zij op eens door vlammen omringd werden. Zij had den gelukkiglijk nog den tijd om af te sprin gen, doch de mijt ging geheel in de vlammen om. De pompiers, die spoedig ter plaats kwa men, konden de aanpalende mijten vrijwaren- De schade bedraagt 3.000 fr. en is gedeelte lijk door verzekerirg gedekt. Boesinghe Pijnlijk Ongeval Woensdag namiddag, rond 5 u., was het drie jarig dochtertje van Maurice Clarysse op het hof, nabij het wagenkot, aan 't spelen, toen het opeens een zware plank, die tegen den muur stond, op zich kreeg. Het kindje werd seffens naar het hospitaal van Yper gebracht, waar men bestatigde dat de heup gebroken was. Gheluwe Verkeersongeval Een autobus, gevoerd door Wyffels C. en waarin 25 grensarbeiders hadden plaats genomen, kwam terug van Frankrijk toen, bij het mijden van een ander voertuig, de geleider het stuur te veel naar rechts zwer.kte, waardoor de autobus tegen de gracht kantelde. Een voor bijgangster, de 46 jarige Angèle Seynaeve,. werd alzoo aangereden, doch de geneesheer, die haar kwam verzorgen, stelde enkel eenige lichte kneuzingen vast. De inzittenden van de autobus bekwamen niet het minste letsel. Komen Een waanzinnige schiet op de menigte. Maandag avond, na de aan komst te 19 u. 5o in de statie van Komen- Frankrijk van den trein uit Rijsel en terwijl de talrijke reizigers zich naar den uitgang der statie richtten, weerklonken opeens twee ge weerschoten. Een spoorwegbediende, Antoine Veraes, die getroffen werd, viel neder op de kaai en' overleed eenige oogenblikken nadien. Zes- andere personen werden insgelijks door de loodkorrels getroffen en vluchtten wankelend weg. Na de eerste oogenblikken van algemeene verslagenheid, sprong de tolbediende Emile Darras, van Wervick, moedig naar dtn dader toe die wegvluchtte, doch zich op zeker oogenblik omkeerde en hem met zijn revolver neerschoot. De wachtmeester der gendarme riebrigade van Komen-, geholpen door een. jongeling, M. Dalle, en een anderen tolbe diende, M. De wolf, beiden van Komen, gelukten erin den misdadiger na een korte worsteling te overmeesteren. Hij dreigde te schieten op al wie hem wilde naderen, doch. zijn wapen was gelukkiglijk verstopt geraakt zoodat de pogingen om den haan over te halen vruchteloos waren. De gendarmen hadden vervolgens de groot ste moeite om den moordenaar tegen de volks woede te beschermen. Uit het onderzoek blijkt dat de dader een belg is, zekere Vanhove Eugène, 36 jaar oud, die sedert 6 maanden te Komen verbleef. Het schijnt een waanzinnige te zijn die zich geen rekenschap geeft van zijne daden en meent dat iedereen hem kwaad wil en hem achtervolgt. Dinsdag werd hij naar het gevang te Loos overgebracht. Een tweede slachtoffer, Marcel Lannoy, 16- jaar oud, van Bousbecque, is Dinsdag namid dag om 14 1/2 u., in het gasthuis van Komen, na een heelkundige bewerking ondergaan te hebben, aan de gevolgen zijner wonden bezweken. Dit ontzettend drama heeft in gansch de= omgeving heel wat ontroering: verwekt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8