- HET VPERSCHE- LA RÉGION D'YPR E£ Zondagrnst - Repos dominical Ge que la Belgiqua a recu de l'Allomagne 12e Jaargang, Nr 21 - 29 Oogst 1931 12' ^nnée, N" 21 3<=> Aoüt i931 Bijvoegsel Supplement Wekelijksch Overzicht Uit 't Staatsblad van 18 Oogst Visiteurs de Marque Kerk der EE. Paters Karmelieten Bedanking Vrouw THERESIA MOEYAERT Remsrciement Monsieur Robert-PrestonTHORPE t ZIELMISSEN Toen enkele weken geleden een Engelsch Staatsman zich te Beilijn had laten ontglippen dat Engeland biina zoo slecht geschoeid siond als Duitschland, werd de man erg beknibbeld, volkomen afgekeurd en schier over boord geworpen. Maar wat hebben wij thans gezien Heel de toestand is klaar aan den dag gekomen en heeft bedoelden Staats man volkomen gelijk gegeven. Ware 't niet dat er in Engeland eene andere gezindheid heerscht, dat men daar dadelijk den stier bij de hoornen vat, en er geen belang bij heeft, zooals in het Reich, om drukking uit te oefenen op schuldeischers, dan hadden we een nog er ger toestand gezien dan in Duitschland. Maar London heeft eene andere geesJesgesteltenis dan Berlijn dadelijk trad het onbekwaam ministerie af en werd vervangen, niet door nieuwe partijleiders die zich weer door partij belang zouden laten beïnvloeden, maar door een ministerie van nationale Unie zooals tijdens den oorlog. Tijdens de verkiezingen van 1929 werd aan de conservatieven alles ten laste gelegd het ministerie was onbekwaam, zelfs misdadig al de eischen der arbeiders werden van de hand gewezen, de mijnarbeid was onmogelijk gemaakt, handel en nijverheid werden ten gronde gebracht. Maar wat heb ben wij gezien onder het bestuur der Travail listen De werkvoorwaarden werden geens zins verbeterd, het aantal werkeloozen verdub belde, handel en nijverheid werden totaal ver lamd en tot slot deed zich het geldgebrek ge vóelen, nooit was de toestat d van Engeland zoo slecht. Maar het Engelsch ras is onder nemend, het biedt den storm het hoofd en weet onmiddellijk radicale middelen aan te wenden om eene ramp te ontgaan. Intusschen gaat Duitschland ook immer voort met maatregelen te nemen om den finan- cieelen toestand weer vlot te krijgen. Dit gaat dan ook maar zie wat tijd dit gevraagd heeft, enkel en alleen omdat met oogverblinding moest te weilc gegaan worden. Daarenboven is men thans verplicht te bekennen dat er in gansch het Reich met roekeloosheid aan geld verspillingen gedaan werd. Al de schulden die het land had werden tot heden betaald met leeningen, zonder eenige krachtsinspan ning te vragen aan de openbare spaarzaam heid. En aldus leefde Duitschland voort, alsof het geene schulden had. Maar dergelijke poli tiek moest noodlottigerwijze op een wantoe stand en misschien eene ramp uitloopen. Gelukkiglijk dat de andere mogendheden het ditmaal eens waren om geene nieuwe kredie ten meer toe te slaan. Van den kant van Italië zijn de berichten niet meer zoo onweersvol als in deze laatste weken. Eenerzijds heeft de Duce moeten inzien dat hij een zeer gevaarlijken weg op ging met zijn onbezonnen houding tegenover het Vatikaan anderzijds heeft hij bij den Paus en zijne omgeving-alle mogelijke inschik kelijkheid gevonden, om, zonder zijne rechten te laten krenken, eene zeer vreeswekkenden strijd op leven en dood te kunnen ontgaan. Spanje is nog altijd niet tot kalmte geko men. De besprekingen in de kamers zijn zeer hevig de werkstakingen breken overal uit en de vrijheid der pers bestaat niet meer. Men kan wel denken welke reden daarin al te vin den is om zeer beroerde interpellaties uit te lokken en om de verschillige partijen tegen elkaar in 't harnas te jagen. Anderzijds denkt men dat er onderhandelingen aangeknoopt zijn met Rome om tot eene overeenkomst te geraken betreffende het standpunt vooruit gezet door de Republiek en de belangen der kerk op godsdienstig gebied. De belichten die ons inlichten over den toestand in China, na de ontzaglijke water ramp die het land komt te teisteren, zijn ver schrikkelijk. Het binnenland is in eene ontzag lijke zee herschapen, waarop de schuitjes drijven 't zij om hulp te bieden, 't zij om te redden steden en dorpen liggen eronder begraven. Het is onmogelijk de schade te ramen, maar er zijn reeds meer dan tien dui zend dooden. Te Hankeoe en Oe Chang wor den er eiken dag een duizendtal lijken wegge voerd. Daarenboven worden de levens in onlzaglijk getal weggemaaid door honger snood, koorts en buikloop. De afschuwelijk heid van het tafereel is niet te beschrijven en de gevolgen welke er nog zullen op volgen zijn niet te bepalen. RIK. Zijn benoemd Tot Algemeen Opziener van Bruggen en Wegen, M. Verstraete E., Bestuurder van Bruggen en Wegen -» Tot Hoofd Ingenieur, Bestuurder van Brug gen en Wegen, M. Claeys E. Aan beide Heeren bieden wij onze welge meende geluk wenschen. Deze dubbele benoeming doetons't grootste genoegen. Eenerzijds zien wij den verdienste lijken Heer Verstraete verheven tot de hooge bediening van Algemeen Opziener in 't Minis terie van Openbare Werken. Hij draagt de erkentelijkheid mede der Frontstreek. Anderzijds komt de Heer Claeys als Hoofd Ingenieur onzer provincie voorafgegaan van de welverdiende faam van voorname Inge nieur, ijverige werker en man met klaarziend oog en vasten wil. Van ganscher harte zeggen wij hem welkom. Lundi dernier sont descendus a l'hötel Skindies Monseigneur le Due d'Athlone et son Altesse la Prir.cesse Alice, nièce de la Reine Victoria d'Angleterre, cousine de la Reine de Hollande et soeur du Prince de Saxe Cobourg. Ces nobles visiteurs nous sont restés jus- que Vendredi et ont profilé de leur séjour a Ypres pour visiter les anciens champs de bataille des environs. Du 11 novembre 1918 au lr janvier I93i, Ia Belgique a reiju de l'Allemagne, pour réparer les dommages Causes par l'invasion injustifïée de notre territoire, en tout 2 mil liards 409 millions 900.coo marks or, ou 20 milliards 5io millions 249.000 de nos francs beiges. Encore est il nécessaire d'ajouter que de cette somme 12 seulement ont été pay és en argent, ou environ 2 1/2 milliards. Comme on le voit, ce n'est pas le paiement des réparations qui a appauvri l'Allemagne. Si on songe que la réédification de notre seul arrondissement d'Ypres a déja coüté, en argent, a notre gouvernement beige, environ les 10 milliards, 011 conviendra que la Bel gique a supporté plus la charge de sa répara- tion que ne l'a fait l'Allemagne. Ce n'est pas le paiement des réparations qui a ruiné celle ci. Le fait est que l'Alle magne, chaque anr.ée, a, depuis la guerre, dépensé plus, en marks or, pour entretenir son armée de 100.000 hommes autorisée par le traité de Versailles, qu'elle n'en dépensait avant la guerre pour entretenir l'armée la plus formidable du monde. En réalité, l'Allemand est un mauvais payeur et un débiteur de mauvaise foi. Negen Donderdagen ter eere der Heilige Kleine Theresia. Toekomenden Donderdag 's morgens te 7 u. mis met zang en oefeningen. 's Avonds te 7 1/2 ure, lof door het volk gezongen, waarna aanbevelingen en oefe ningen H. Treesje zend ons uwen rozenzegen De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN ROBAEVS Boterstraat -o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN reste seule ouverte le op Zondag30Oogst Dimanche 30 Aoüt Heer Henri Van Praet Heer en Vrouw Hector Van Praet- Dejonghe Heer en Vrouw Pierre Vanhaeke-Van Praet Heer en Vrouw Cyriel Devogel-Van Praet Heer en Vrouw Florimond Van Praet-Fèvre Heer en Vrouw Valère Pyncket- Van PraetHeer en Vrouw Marcel Van Praet-D'Hoogbe Heer en Vrouw Etienne David-Van Praet, Danken vrienden en kennissen voor de blijken van gene genheid die zij hen betuigden tijdens het afsterven hunner moeder en schoonmoeder Weduwe van Heer Edouard VAM PRRET en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Madame Frida s. Thorpe Madame Adelaide Busby Mademoiselle Gladys öusby Monsieur Walter Busby, 1 remercient les amis et connaissances beiges et anglais, pour les nombreuses marques de sympathie qu'ils ont regu lors du terrible accident qui est survenu a leur père, frère et oude bien aimé. lis remercient particulièrement les amis qui sont allés le voir a Malo. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het JAARGETIJDE bij te wonen dat zal gezongen worden op Zondag 30 Oogst, om g u., in de Kerk der Eerw. Paters Carme- lieten, tot zielelafenis van Heer Julien DEHAENE zoon van Hetr Camiel Dehaene en Vrouw Elisa Baelen. Vrouw Weduwe Wenes Verhack Heer en Vrouw Cornillie-Verhack Heer en Vrouw Dumortier- Verhack Heer en Vrouw Ver hack-Devos en Vrouw Weduwe Verhack- Dewulf, noodigen vrienden, en kennissen uit tot de ZIELMIS die zal gelezen worden op Zondag 30 Oogst 1931, om ti 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, vóór hunne over leden ouders Heer Désiré VERHACK en Vrouw Charlotte DEVOS Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister au Service Anniversaire, qui sera célébré le Lundi 31 Aoüt 1931, a 11 heures, en l'église de St-Martin, pour le. repos de Tame de Monsieur André VERGRACHT décédé a Ypres, le 3i Aoüt 1927. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het Jaargetijde bij te wonen dat zal gezongen worden op Maandag 31 Oogst 1931 om 11 uur, in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer André VERGRACHT overleden te Yper, den 3l Oogst 1927. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 September, om 8 y, u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Georges DE BECK Echtgenoot van Vrouw Arnoldine Bellefroid. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 September, om 8 y. u in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Aifons DESRAMAULT. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 6 Septem- bre, a 11 1/2 heures, en la Cathédrale de St-Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Robert Preston THORPE. i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9