C. S. YPER - II - E. fi. 6HISTEL F 12e Jaar, N° 22 - 5 September - 1931 - 12e Année, N° 22 - 5 Septembre Groote Footballmatch BLIJDE INTREDE Antoine de Laubespin Zwemfeest Fete de Natation Weekblad - bet Arrondissement Yper Jouraal hebdomadaire de I'Arrondissement d'Ypres Abonnement 18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 tr. Men kan intshrijitn in alle Btlgiulie postkantoren Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Federation des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres K- V. B. C. S. Y. Gemeente Elverdinghe Zondag 6 September 1931 van Weledelen Heer Graaf en Gravin HET VPERSCHE «r Vereniging der Getelrtardea ter Tpersche Club*. enx LA RÉCION D'YP Ors»ne de l'Aaaociation des Sinistrés» des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraai15, Yper Tel. 500 35 ct. het nummer iïaamlo.** artikeli geweigerd Rtdactton, Administration etPubllcitè 15, rue au Beurre, Yp'es Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On pent s'abonner dans tons les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non stgnis sent refuses De aanstaande maandelijksche verga dering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteisterden, zal plaats hebben op Zondag 13 September 1931, om i5 uur, in het Hótel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) Overzicht van den toestand. 2) De teiugkeer te Yper der bundels in onderzoek. 3) De afbraak d?r Onderstanden. 4) De inrichting van een tiuseum van de herstelling der Verwoeste Gewesten. 5) Wenschen voor de dagorde der aanstaande vergadering. Al onze bondenen samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente - overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de vergadering te zenden. Ingang vrij aan alle geteisterden. La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 13Septembre 1931, a i5heures, en 1' Hötel Continental Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1) Examen de la situation. 2) Le retour a Ypres des dossiers en instruction. 3j La démolition des abris. 4) La création d'un musée de la restau ration des régions dévastées. 5) Vceux a mettre a l'ordre du jour de la prochaine assemblée. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont in- stamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. De Voorzitter, Le Président, Arth. BUT AYE, av. Ypres. FOOTBRLL Zondag 6 September 1931 te 3 uur op het Ypersch Stadium Inkomprijs 3 fr. Om 3 uur namiddag Prachtige STOET van zinnebeeldige groepen en praalwagens. Het Comiteit der Yper Swimming Club heeft het genoegen het publiek kenbaar te maken dat het feest, dat het schikte met den Tuindag in te richten en dat ten gevolge van een geval van overmacht moest uitgesteld worden, zal plaats hebben op Zondag 13 September a. s om i3 u. 3o. Dit feest zal opgeluisterd worden door een bijzonder duiknummer van hooge kunst, uit gevoerd door den kampioen van België, M. Dewallens van de Brussels Swimming Club. Le Comité de l'Ypres Swimming Club a le plaisir d'annoncer au public que la fête, qu'il comptait organiser a la Tuindag et qui par suite d'un cas de force majeure avait été remise, aura lieu le Dimanche 13 Septem bre prochain, a i3 h. 3o. Cette fête sera rehaussée par un numéro spécial de plongeon a haut vol qui sera exé- cuté par le champion de Belgique, le sieur Dewallens du Brussels Swimming Club. Ypriana te Oinant en te Namen Nabeschouwingen Niet enkel de leden van Ypriana maar ook al de lezers van 't Ypersche zijn zeer onder den indruk geweest bij het lezen der gemoedelijke redevoeringen, die Vlamingen en Walen elkander toestuurden ter gelegen heid van den gedenkwaardigen uitstap naar Dinant en Namen. Zulke verbroederingen doen waarlijk deugd zoo schreef ons een abonnent uit Antwerpen, ze zijn dus mogelijk en zou den meer moeten gebeuren En waarom niet l Waarom moeten leden van een zelfde huis houden vijandig staan tegenover elkaar Waarom moet altijd den vinger gelegd worden op ras- en kuituur verschillen Waarom dwarskoppig een tweespalk blij ven drijven tusschen datgene, wat geschie denis, kunst en gemeenschappelijk lijden vereenigd hebben Waarom altijd uitpakken, langs beide kan ten, met onaantastbare rechten en zwijgen als vermoord over wederzijdsche en gebie dende plichten Waarom voortdurend streven om in het gemeenschappelijk leven, alleen het hooge woord te voeren en zijn broeder slechts als koelie te dulden Waarom op de taalgrens een Chineeschen muur opgetrokken, vanwaar men als grim mige, razende honden elkander toebast en toebijt Ellendige volksmenners, uitbuiters van volksdriften, troebel watervisschers zijn het, die Vlamingen en Walen gedurig tegen elkaar in het harnas jagen. Is hun streven gericht op 's lands profijt Dient het eigenlijk het belang der Vlafningen, of dat der Walen ofwel het hunne Liefde vereenigt, liefde leidt tot verdraag zaamheid tot een begrijpen van andermans nooden tot het reiken van een helpende hand tot wederzijdschen eerbied en vertrouwen tot een begrijpen van een andermans streven tot een eerlijk sameDgaan met een gemeen schappelijk doel 1 de glorie en de welvaart van het lieve Vaderland. Dat Vlamingen en Walen, in plaats van zich te vervreemden, in plaats van aan te leunen bij Frankrijk of bij Nederland, een blik slaan in het verleden. Laat ze den Groenin- ghekouter van l3o2 zien en ze zullen bevin den dat Vlamingen en Walen schouder aan schouder stonden, broederlijk streden ter verdediging van Vlaanderen. Laat ze een blik werpen op de roemrijke kruistochten, op die heerlijke, gewaagde toch ten en ze zullen Vlamingen onder Robert de Vries met Walen onder Godfried van Bouillon zien oprukken gedreven door hun gemeen- schappelijken godsdienstzin. Doet hen de bladzijden lezen over den strijd der Waalsche en Vlaamsche gemeenten tegen Burgondië altijd komt ge op hetzelfde punt terug, dat, zelfs vóór dat de eenheidsstaat België werd geschapen, er een wederzijdsche band en een heilzame verstandhouding be stond tusschen Vlamingen en Walen. Hoeveel onzer praalgebouwen, en kunstge wrochten, zoowel in Vlaanderen als in Wal lonië, bazuinen niet die verstandhouding uit tusschen Vlaamsche en Waalsche gilden, tus schen Vlaamsche en Waalsche kunstenaars Was de Boerenkrijg niet een innig samen gaan van den Vlaamschen en Waalschen boer, van de Kempen en de Ardennen tot het berei ken van een zelfde ideaal God en Vader land Zag men ooit heerlijker dagen dan in Augustus 1914 toen duizenden Vlamingen en

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 1