DE KEIZER Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG De Militaire Toebereidselen der Sovjets Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. Deull en 12 heures Rouw in 12 uren (Vervolg en slot) Terzelfdertijd werden nieuwe luchtvaartlij* nen ingericht Moskow-Sotchi (Zwarte zee) Moskow Bakou (naar de Perzische grenzen) Moskow-Sverdlovsk-Novosibirsk (Siberie) Moskow Samara Orenbourg-Tachkent (naar de grenzen van Afghanistan), enz. Tegen het einde van dit loopende jaar, zal de gezamen lijke lengte der Sovjetische luchtvaarthjnen meer dan 5o.ooo kilometer bereiken. Naar de inlichtingen door de Pravda van Moskow verstrekt, beloopt de som, die dit jaar door de Sovjetische begrooting aan de burgerlijke luchtvaart toegestaan wordt, i5o millioen roebels. Bij deze som dienen nog de 3o millioenen gevoegd te worden die door de plaatselijke sociale inrichtingen geleverd worden. Aan den officieelen koers der Sovje tische munt, vertegenwoordigt dit 2.25o mil lioen frank en er is hier alleenlijk maar spraak van de burgeilijke luchtvaart. Het pro gramma behelst de instelling van 55 vliegplei- nen, 2 luchtvaart stations, te Moskow en te Tachkent (Turkestan), de opening van 3 nieuwe scholen, enz. Anderzijds, heoben de fabrieken, werkende onder de leiding van vreemde vakmannen, de vervaardiging in serie begonnen van motors van 3oo tot 450 P. K. voor vliegtuigen die, zelfs tegen den wind, gedurende vijftig uren in de lucht kunnen zweven. Militaire Rol van het vijfjarig plan. Eindelijk men weet welke hoop de sovje tische regeering in het vermaard vijfjarig plan stelt. Het ware een grove dwaling te gelooven dat het doel door dit plan beoogd uitsluitend van economischen aard is. Indien de Sovjets de hevige en algehetle industrialisatie van Rusland ohdernomen hebben, dan is het om dit land bij elke gelegenheid al het oorlogs materiaal te verzekeren dat het zou noodig hebben, door het in staat te stellen uit mate riaal zelf te vervaardigen. Inderdaad, indien men zich stipt op econo misch gebied plaatst, bestatigt men dat het plan slecht opgevat is het beantwoordt geens- zins aan de noodwendigheden der bevolkin gen van de U. R. S. S. de vervaardiging van voorwerpen van allereerste noodzakelijk heid is verwaarloosd en zekere nijverheids takken, die niet onmisoaar schijnen, worden integendeel bovenmate uitgebreid. Doch alles verandert zoo men niet meer de economische belangen van het land aanziet, maar wel de militaire doeleinden De zware metaalnij vei heid, deze der mtka niek die haar vuortbrengiugsvermogen van 45o ten honderd vermeerderd heelt vergeleken bij die van vóór den oorlog, hedben een ont wikkeling genomen die onnatuurlijk voorkomt wanneer men slechts de vereischten der markt in U. R. S. S. aanziet. Maar, schreef onlangs, in de Poslednia Novosti, een gewezen vooraanstaand mede werker der Sovjets die nu zijn land verlaten heeft, wanneer men het feit overweegt dat al deze metaalfabrieken en mekaniekwerkhuizen bekwaam zijn wapens en munitie te vervaar digen, dan is het gemakkelijk te begrijpen waarom dergelijke nijverheden een gedurigen aangroei bekomen. In geval van oorlog, voegt de schrijver eraan toe,zal de Sovjetische regeering niet alleen het roode leger van wa pens en munitie moeten voorzien, maar ook de proletariërs van alle landen. Alzoo dient het yijfjarig plan als werktuig voor de los barsting van vijandelijkheden die een alge meen krijgsgedrang moeten verwekken De scheikundige nijverheid, die met een milliard en half roebels begiftigd werd, heelt in U. R. S. S. eveneens een ongehoorde uit breiding genomen. Waarom, tenzij omdat de toekomstige oorlog een scheikundige oorlog zal zijn Zoo ook nog, zijn de Sovjets koortsig begon nen met de vervaardiging van tractors, en wel zoodanig dat Rusland thans voor deze fabricatie op de tweede plaats in de wereld komt. Te Stalingrad werd een fabriek opge richt waar men tot 5o.ooo tractors per jaar kan vervaardigen, alswanneer de sterkste fabrieken van Amerika, in het zelfde tijdver loop er slechts toe geraken de helft daarvan te kunnen leveren. De fabrieken Poutilof zijn ingericht om er 25.000 voort te brengen, deze van Kharkov 3.000. Van een andere nog in opbouw zijnde fabriek, te Tcheliabinsk, ver wacht men er 40.000 nog een andere, in Ukranie, moet ook hetzelfde getal leveren. Waarom deze geweldige voortbrengst Om dat de tractors die, in vredestijd, het onschnl- üig uitzicht hebben van landbouwmachines, in oorlogstijd, zeer gemakkelijk in aanvalwa gens, in tractors voor kanonnen, enz. kunnen veranderd worden. Om hun motoren te doen werken, is er petroleum noodig. Ook hebben de Sovjets, die door de natuur met dit product zoo rijkelijk begitttgd zijn, de uitbating hunner petroleumontginningen oedrijviger gemaakt. In twee jaar en half tijds, hebben zij op dat gebied het vijfjarig plan verwezenlijkt waar door zij, volgens de bevestiging der Izvestia, vóór Venezuela en op den tweeden rang na de Vereenigde Staten komen. De Wereldomwenteling door den oorlog Het Sovjetisch Rusland, bedekt met bajo netten, veranderd in een uitgestrekt kamp, bespiedt het gunstigoogenblik omzijn aanvals- ontwerpen te bewerkstelligen. Zijn leiders volgen met een hartstochtelijke aandacht de economische crisis die de weield verwoesten die zij door alle mogelijke middelen trachten te vermeerderen. Gelegenheid die de losbars ting van het offensief tegen de Westerlanden kan voor gevolg hebben, en die men dus niet mag laten ontsnappen. Een andere reden die de Sovjets nog hoop geelt, is de beroering die in de gansche wereld heerscht. In tal van landen, bestatigt hunne pers,doen de revoluuon.jairemassa's tegenaan vallen. In Spanje hebben zij reeds het vaan del der omwenteling opgeheven. In Polen, in Duitschland.in Roemenie is een revolutionnaire crisis dreigend. De koloniale en half koloniale landen zijn woelig. In China, bedreigt het roo de leger het center der kom van Yang-Tsi- Ouhan. Indië staat op het punt nieuwe werk stakingen, nieuwe opstanden te zien uitbreken. De nationale strijd woedt opnieuw in Marok ko, in Syrië, in Indochina. De invloed der communistische partijen vermeerdert van langs om meer en nieuwe strijdersbenden komen gedurig hunne rangen vergrooten. Alzoo werd, in den loop dezer laatste maanden, het getal communistische inrichtingen in Duitsch- land met 40 tot 5o per honderd verhoogd. In Polen, zijn eenige dezer inrichtingen vervier- dubbeld... De kapitalistische wereld ijlt naar een revolutionnaire losbersting... Thans is men bezig de communistische partijen van gansch de weréld te hervormen door bolsje- visme en door de samentrekking der volks massa's De economische crisis, de onrust over de gansche wereld worden door de Sovjets als gelegenheden aanzien waaruit een wereldom wenteling kan voortspruiten. Maar dan nog moet er een sprankel zijn die de losbersting verooizaakt. Deze sprankel kan niets anders dan de oorlog zijn. Een zeer kenschetsend artikel, waarvan de Poslednia Novosti van M. Milioukof sommige uittreksels geven, verscheen onlangs in de tiolchevtk, centraal orgaan der partij. Het doet al den ernst uitschijnen der economische crisis bekwaam een radicale verandering in het kapitalistisch stelsel teweeg te brengen. Maar de verandering kan zich natuurlijk niet alleen voordoen, niettegenstaande de ver rotting van het kapitalisme, nietc genstaan- de de uitbreiding van de omwenttlings beweging is de omgeving nog niet onbe vooroordeeld revolutionnair» genoegEn de schrijver besluit dat alleen een oorlog in staat is deze onbevooroordeelde revolutionnaire om geving te verwekken, hetgeen wil beduiden de sociale omwenteling van de wereld. Dit gedacht, ten andere, is niet nieuw, 't Is de zuivere leer van Lenine wieis grondregels men onder dit opzicht kent Het zijn de groote oorlogen, zegde hij, die de groote om wentelingen bepalen. En zinspelende op den laatsten oorlog, voegde hij er aan toe Wij hebben een reeks oorlogen geëindigd, wij moe ten ons voor een andere reeüs voorbereiden Voor de voorbereiding van deze nieuwe reeks oorlogen deed hij aanzijn volgelingen het overgroot belang uitschijnen der militaire technische kennissen, dank aan dewelke de volksmassa's groote historische geschillen zouden kunnen regelen. In de officieele vergaderingen der partij, aarzelen de bolsjewieken niet hunne voorne mens oekend te maken doch, gebruik maken de hunner gewone schijnheiligheid, trachten zij te doen gelooven dat het de kapitalistische landen zijn die het eerst den strijd zullen aan vangen. Tijdens het laatste Congres van het uitvoerend i_omiteit der III' Internationale, heelt de opsteller van een verslag over het gevaar van anti-00vjetischen oorlog de vol gende duDbelzinnige zinsnede uitgesproken uc oorlog tegen de U. R. 5. S. zal de ont- knoopiug van den burgerlijken wereldoorlog meebrengen. Zullen de Westerlanden voortgaan met zich door de Sovjets ie laten bedriegen, terwijl deze de bewapening van hun eigen land ten uiterste drijven en den oorlog voorbereiden Indien zij weigeren de zoo klare teekens te zien, die zich opeenstapelen om hen het we zenlijk en nakend gevaar aan te toonen dat hen bedreigt en iederen dag nog grooter wordt, dan zullen zij zelf, door een zorgeloosheid die voortaan als misdadig mag bestempeld wor den, de oorzaak zijn der ramp die hen zal teis teren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4