Radio Electriciteit - HET YPERSCHE - L.A RÉQION D'YPRE^ Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel Wekelijksch Overzicht Van Zaterdag 3 tot Maandag 5 October 1931 TENTOONSTELLING Te huren op den Veilorenhoek 12e Jaargang, Mr 22 5 September 1931 12' Année, N° 22 S Septembre 193t Supplément Nijverheidsschool der Stad Yper Een ingewiKheld vraagstuk INGtRICHT DOOR DE YPERSCHE RADIOCLUB Burgerlijke Stand van Yper Cathédrale de St-Martin Kerk der EE. Paters Karmelieten NécrologÊe Monsieur Daniel BONTE t ZIELMISSEN - P.--,'' .««.vjA-»-., -■ A fwsna - JlÉCuÜWS De algemeene gesteltenis in Italië is weer kalmer geworden er werd eene overeen komst getroften tusschen den Staat en het Vatikaan. Het akkoord bepaalt dat het vol strekt niet geoorloofd is aan de vorige leden der volkspartij deel uit te maken van de katho lieke aktie als aanvoerders. Deze bepaling werd streng geèischt door de regeering en aangenomen door het Vatikaan. Daarentegen wordt de vakorganisatie van de katholieke aktie door den Italiaanschen Staat eikend op enkele nieuwe voorwaarden en anderzijds wordt aan de katholieke jeugd alle bedrijf op sportgebied ontzegd De fascistische Staat blijft volstrekt meester over de politieke, mili taire en sportieve opvoeding die aan de jeugd moet gegeven worden. In Spanje ook heeft men een concordaat getroffen tusschen den Staat en de Kerk. Het spaansch voorstel luidt dat men in de staats- begrooting al de sommen die voorzien waren voor het onderhoud van den eeredienst zou schrappen 't zij ongeveer elf millioen. Noch tans zou de Staat voortgaan gedurenoe 11 jaar met de priesters te betalen, maar naar mate er een sterfgeval voorkomt, houdt de Staat op te betalen. Orii in die uitgaven te kun nen voorzien, zou de kerk gemachtigd zijn van de geloovigen eene jaarlijksche bijdrage te vragen. Dit alles moetnog voorgelegd wor den aan de Cortès en intusschen worden er nog immer smeekschriften en protestaties inge stuurd om den voormaligen zakentoestand te zien voortduren. Terwijl hij daarmee bezig is gaat de Staat voort met de aanvoerders van de Dictatoriale regeering rekening te vragen over hunne handelwijze al de generalen die deel uitmieken van het bewind van Dictator Primo de Rivera, worden aangehouden, als ook deze die daarop volgden. Verschillige van de vroegere aanvoerders zijn reeds gestorven. Het ophefmakend tolverdrag tusschen Oostenrijk en Duitschland, dat voor de Rechtbank van Den Haag gebracht werd is uitgepleit ce uitspraak zal waarschijnlijk Zaterdag gedaan worden. Hoe deze ook zij, de twee betrokken landen hebben gevoeld dat zij in 't ongelijk gesteld werden en nu reeds schijnen zij besloten vaarwel te zeggen aan hun plan. Dit zou eene groote verlichting zijn in de Europeesche toestanden, die, door allerlei zulke nevengeschikte vraagstukken, steeds erg gespannen blijft. Intusschen bekommert men zich reeds zeer in het Reich over den opvolger van voorzitter Hindenburg. Deze werd immers in 1925 geko zen voor een termijn van 7 jaar dat zal eindi gen in Mei ig32. De heer Hindenburg, die reeds 84 V» jaar telt, heeft volstrekt geweigerd nogmaals de zware taak van het voorzitter schap op zich te nemen. Men vraagt zich dan ook met vele belangstelling af wie zijn opvol ger zal zijn. Het is immers nogmaals eene zaak waarvan vrede of oorlog kunnen af hangen. Er wordt thans ook veel gesproken over een verbond dat zou gezocht worden tusschen Frankrijk en Ruslandom zich wederkee- rig te onthouden van een aanval. Dat is een zeer lovenswaardig doel en iedereen wenscht dat het mocht ontstaan en goede gevolgen hebben. Maar het valt toch moeilijk vertrou wen te hebben in een regeering als die van Rusland, die al hare handelingen' doet gepaard gaan met leugen en list, dwang en bedrog, wraak en verdrukking. Er begint ten andere zoowat overal reactie te ontstaan tegen de inwerking der Sovjets in Duitschland ont stond een bond tegen hunne propaganda, in Italië heeft Mussolini ook reeds onrust laten blijken, in Amerika wijst men op het gevaar van hun dumping en voert men er een veld tocht tegen, in Engeland beginnen de dagbla den er insgelijks een aanval op. Dit alles is heel wel maar al die verschillige werkingen zullen blijven hun doel missen zoolang er eeene samenwerking en verstandhouding komt. RIK Wij vernemen dat de Bestendige Afvaardi ging als vertegenwoordiger der Provincie in den beheerraad dezer school aangeduid heeft, den heer advokaat Jules Vanaerde. Wat moet er nu gedaan worden om wel te .doen Dit is een vraag die menig wielrijder, die er niet aan houdt moeilijkheden mat de politie te hebben, zich deze laatste dagen gesteld heeft en vruchteloos poogde op te lossen. Immers, volgens het Koninklijk Besluit van 1- juni 11. op het wegverkeer, dat sedert den X Oogst in voege is getreden en waarvan wij de bijzonderste bepalingen in ons blad mee deelden, moet het onderscheidingsteeken voor rijwielen zonder motor aangebracht wor den op de linkerzijde van de naaf van het voorwiel of de vork. Doch in onze provincie West-Vlaanderen moet dit onderscheidingsteeken of liever hetgeen wij gewoon zijn een veloplaat te noe men, volgens een provinciaal reglement, aan de rechterzijde van het voorwiel geplaatst worden Wie heeft er nu gelijk en wat moet er gedaan worden om geen proces verbaal op te loopen Of zullen de wielrijders in West-Vlaanderen, om volledig in regel te zijn, misschien twee veloplaten moeten aankoopen om tr een langs iederen kant van hun rijwiel te plaatsen Wij zijn zoo vrij de aandacht van den be stendige afgevaardigde, dien wij de eer heb ben onder onze medeburgers te tellen, op deze onregelmatigheid te vestigen, met de hoop dat hij dit vraagstuk eens welwillend Zal onder zoeken en de talrijke wielrijders zoohaast mogelijk zal bescheid geven. STAD PER in de St^dshalie Alle electriek- en radio bewerkers, die begeeren eraan deel te nemen, gelieven zich vóór i5 September te laten inschrijven. Reglementen liggen te hunner beschikking in het lokaal St Sebastiaan, 37, Statiestraat, Yper. Verklaringen van 2q Oogst tot 4 September iq3i Geboorten Simoens Jan, Rijselsteenweg, 58. Lenoir Gerard, Hondstraat, 21. Moniez Mariette, Bukkerstraat, 3. Van Coillie Denise, Hondstraat 21. Van Kesteren Daniel, St'-Elisabethstraat, 1. Andries Pierre, Tegel straat, 6.Grijson Giiberte, Hondstraat, 21. Vander- haeghe Andrea, Capucienenstraat, 20. Huwelijken Bruynooghe Alfred, schrijnwerker, 'te Moes- croen en Cherchije Anna, onderwijzeres, te Yper. Depoor- ter Camiel, landbouwer, te Zuydschote en Petit Emma, z.b., te Yper. Souxdorf Raoul, telegraafbediende en Donche Margareta, naaister, beiden te Yper. Overlijdin Neyts Pharaïlde, 63 j., z. b., echtg. Pruym Auguste, Pannenhuisstraat, 32. Huwelijksbeloften Lucianus Homey, cimentbewerker en Rachel Cottegnie, fabriekwerkster, beiden te Yper. Maurice Liethooge, fabriekwerker, te Yper en Marie-Louise Matten, fabriekwerkster, te Poperinghe.— Richardus De Vos, spaarkasbediende, te Sichem en Agnès Dubois, z. b., te Yper. Gaston Alleman, soldaat bij het eerste regiment jagers te voet, te Bergen en Eugenie Dumoulin, huishoudster, te Yper. Andreas Woets, weversgast, te Yper en Julia Flou, naaister, te Vlamertinghe. Herberg De Verlorenhoek Zonnebekesteenweg (Potyze), Yper. Vrij 1 October a. s. Dimanche i3 Septembre prochain, la Cho rale réputée Orphéon des Travailleurs de Tourcotng, exécutera k la Grand'Messe de 10 heures, la messe en musique a trois voix a'A rchambeau. A l'offertoire on entendra un motet a cap- pella O Sacrum Conjigium de Viadana Comme sortie de messe les choristes exé- cuteront le Chceur des pèlerins du Tannhauser de Richard Wagner. Les amateurs de belle musique religieuse voudront assister, ce jour, aux offices de notre Cathédrale. lis pourront y apprécier la renommée artis- tique de la grande Chorale Tourquennoise, primée a plusieurs concours, avec ses cent exécutants. Negen Donderdagen ter eere der Heilige Kleine Theresia. roekomenden Donderdag 's morgens te 7 u. mis met zang en oefeningen. 's Avonds te 7 1/2 ure, lof door het volk gezongen, waarna aanbevelingen en oefe ningen. H. Treesje zend ons uwen rozenzegen On nous annonce le décès a Anvers, d'un ancien concitoyen Fits de Monsieur Henri et de Dame Laure VARLET né a Boesinghe, le 20 février 1904 et décédé a Deurne, le 26 Aoüt Ig3i. Le service et l'inhumation ont eu lieu le 28 Aoüt a Deurne. Rue Plankenberg, 110. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 September, om 8 Y% u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Georges DE BECK Echtgenoot van Vrouw Arnoldine Bellefroid. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 September, om 8 y« u in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Alfons DESRAMAULT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 September, om g uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten,. tot zielelafenis van Jufvrouw Clemence CAES vanwege de Broederschap van St-Joseph. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 6 Septem bre, a 11 1/2 heures, en la Cathédrale de St-Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Robert Preston THORPE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 September, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer André RENET zoon van Leopold en Marie Spillebout. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 6 Sept. reste seule ouverte le Dimanche 6 Sept.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9