Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 1 September 1931 De Burgemeester heeft de eer de belang hebbenden ter kennis te brengen dat de leer gangen der Muziekschool zullen hernomen worden op Donderdag I October e. k. De inschrijvingen zullen in gezegde school, Hondstraat, plaats hebben op Woensdag 23 September rV j -J van 18 tl,t Donderdag 24 id. Vrijdag 25 id. ig.3o uur Het inschrijvirigsrech% onmiddellijk be taalbaar, is bepaald als volgt Notenleer, lagere graad Notenleer, middelbare en hoogere graad Blaasinstrumenten Zanglessen, lagere graad Zanglessen, middelbare en hoogere graad Snaarinstrumenten en klavier Harmonie Fuga Contrapunt De nieuwe leerlingen dienen door hun ouders vergezeld. De andere leerlingen moe ten zich opnieuw laten inschrijven. Voor de leerlingen die deel uitmaken der zeilde familie betaalt de oudste het volle inschrijvingsrecht, de volgende de helft. Yper, den 9 September ig3i. De Burgemeester, H. SOBRY. xo fr. 20 fr. 3o fr. 20 fr. 40 fr. 5o fr. 100 fr. 100 fr. 100 fr. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees- ter-voorzitter Missiaen, Lemahieu en Dela- haye, schepenen Capoen, Laton, Leuridan, Bonnet, Vergracht en Vermeulen, raadsleden Versailles, secretaris. Afwezig tdeheeren D'Huvettere, Declercq, Soete, Coutelle en Vandamme. 1. Proces verbaal der zitting van 27 Juli IQ 31. De heer secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal. M. Laton. Ik vraag het woord, niet om dat ik aan de juistheid van dit proces-verbaal twijfel, maar ik zou graag een kleine wijziging aan een stemming zien brengen, namelijk aan punt zeven der dagorde betrekkelijk een wijzi ging aan de begrooting der Commissie van Openbaren Onderstand. Het is tengevolge eener verstrooidheid of onachtzaamheid van mijnentwege dat ik tegen dit punt gestemd heb. Het was geenszins mijne bedoeling mij tegen deze wijziging te verzetten en ik had ja moeten stemmen. M. Sobry. Er wordt akte gegeven aan den heer Laton van zijne verklaring. Het proces verbaal wordt hierop eenparig goedgekeurd. 2. - Stedelijk kerkhof - grondvergunningen. Bij haar besluit van den in September 11. heeft de Commissie van Openbaren Onder stand de vergoedingen vastgesteld die haar moeten betaald worden uit hoofde van een zeker aantal gevraagde grondvergunningen op het stedelijk kerkhof. Al de tegenwoordige raadsleden brengen een gunstige stemming uit. 3. Gemeentebelasting op de radios hef fingsreglement. M. Sobry. Wij hebben vanwege den heer Gouverneur der provincie een brief ontvan gen, waarin hij ons meldt dat het niet toege laten is opcentiemen te heffen op de Staatsbe lasting op radios, maar dat de gemeente het recht heeft daarop een bijzondere belasting te leggen. Dit werd opnieuw in het schepen college onderzocht en ik verleen thans het woord aan den heer schepen Missiaen om zijn voorstel uiteen te zetten. M. Missiaen. Ik ben bezig met het op maken der begrooting voor 1932 en uit de inlichtingen van den ontvanger der belastingen blijkt het dat wij in de stadsbegrooting voor 1931 een artikel niet hoog genoeg geschat hebben. Het betreft artikel 3oder gewone ont vangsten, namelijk de gemeente opcentiemen op Staatsbelasting op het inkomen. In deze belasting op het inkomen zijn ook de grond lasten begrepen, en deze werden onlangs door een stemming van het parlement met 5o verhoogd. Dit zal voor gevolg hebben dat de 70 gemeenteopcentiemen, die wij vroeger ge stemd hebben, ook zullen verhoogen en meer opbrengen dan hetgeen wij voorzien hadden. Volgens onze eerste schatting, alswanneer er nog geen spraak was van verhooging der grondlasten, hadden wij een ontvangst van 736.000 fr. voorzien Nu schat de heer ont vanger der belastingen dat dit minstens 200.000 fr. meer zal opbrengen. Wanneer wij rekening houden met het feit dat er hier te Yper nog verscheidene huizen zijn die slechts onlangs gebouwd en bewoond werden, en wij enkel rekenen dat deze verhooging een som van 100.000 fr. meer zal opbrengen, dan heb ben wij die taks op de radios niet meer nco- dig. Ik zou dus voorstellen de vroeger gestem de belasting op de radios af te schaffen. De heer Soete komt de raadszaal binnen. M. Leuridan We krijgen als een klets in ons wezen door die onverwachte verande ring, doch we voelen ook een rilling van bewondering voor den heer Missiaen als hij zich op die wijze ontmaakt van zijn taksvoor stel, dat een zeer slechte zaak voor hem was. Het is een prachtige vondst waarvoor we hem geluk wenschen, ze geeft blijk van een groot doorzicht om zijn populariteit te trachten te vermeerderen. Doch de reden, als zou de belasting op het inkomen meer opbrengen dan hetgeen eerst voorzien was, is zeer ver gezocht om de stinkende taks op de radios af te schaffen. Terloops wil ik hier zeggen dat, niettegenstaande men zich over het bedrag der stadsontvangsten bedrogen heeft, er toch nog reden bestond om zooveel mogelijk geld te doen inkomen. Niettemin wensch ik u om uw voorstel van afschaffing proficiat. M. Sobry. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. M. Leuridan. - 't Is de afschaffing der taks op de radios die voorgesteld wordt Het is dus een nihilistische stemming. M. Sobry. Die taks, zooals wij ze vroeger stemden, kan niet aangenomen worden. M. Leuridan. En gij gaat eveneens niet in op het voorstel van den heer gouverneur waarbij de stad een taks van 5o fr. mag heffen op de radios M. Missiaen. Neen, vermits wij die-taks niet noodig hebben. M. Leuridan. Dit is heel goed, vooral nadat het volk zelf reeds die taks gevonnist heeft. M. Missiaen. Het volk heeft nog niets gevonnist. Ik heb daarover met tal van radio- bezitters gesproken en niemand kwam tegen die taks op. Alleen de Vlaamsche Nationa listen hebben gepoogd, om politieke redenen, zich daartegen te verzetten, maar 't is mislukt. Het voorstel van den heer Missiaen, geen gemeentebelasting op de radios te heffen, wordt hierop met eenparige stemmen aangenomen. 4. Openbare Onderstand a) afstand in der minne van 121,22 vkm. grond gelegen te Yper. De heer Voorzitter geeft lezing eener be raadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand waarbij zij, na kennis genomen te hebben der vernieuwde aanvraag van M. D'Huvettere, besluit de toelating aan de hoo gere overheid te vragen om aan M. D'Huvet tere een klein perceel grond, ter grootte van 121,22 vkm., in der minne te mogen verkoopen. Deze grond is gelegen in deRecollettenpoort, tusschen het moedei huis en het achterste ge deelte van den eigendom van M. D'Huvettere. Hij heeft een straatzijde van 4 m. 80 en deze verkoop zou aan den Openbaren Onderstand de kosten ontsparen van daar een afsluitings muur te moeten bouwen. Volgens schatting heeft deze grond een waarde van 12 tot i5 fr. den vierkanten meter, en deHeer D'Huvettere aanveerdt een prijs van 20 fr. te betalen. Tij dens het gedane onderzoek van commodo en incommodo werd er tegen dezen afstand geen opspraak gedaan. De heer voorzitter besluit op deze vraag van verkoop uit ter hand een gunstig advies uit te brengen, daar deze afstand voor den Openbaren Onderstand zeer voordeelig is en dit kltin, verloren perceeltje grond voor hem van geen nut is. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. b) Afstand in der minne van i5 aren grond gelegen te Waas ten. Bij haar beraadslaging van 28 Juli 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten de noodige machtiging te vragen om i5 aren grond te Waasten in der minne aan den Heer Louis Leroy te mogen afstaan. De ze grond maakt deel uit eener weide van 88 aren, die het Bestuur van den Openbaren On derstand den 24 Februari 11. gekocht heeft voor den prijs van 25.000 fr. de hectare. De huidige pachter wordt door die vermindering van zijn gebruik niet benadeeligd en de koo- per biedt nu voor dien grond den prijs van 40.000 fr. per hectare. Tijdens het onderzoek werd er eveneens geen opspraak gedaan. Op die vraag wordt, bij zelfde stemming als hiervoren, een gunstig advies uitgebracht. 5. Openbare Onderstand begrooting voor iq3i overdracht van kredieten. Het krediet van 120.000 fr., voorzien in de begrooting der Commissie van Openbaren Onderstand voor de voltooiing der gebouwen van hare hofsteden, blijkt onvoldoende te zijn om de ontworpen werken te kunnen uitvoeren. Aan het Godshuis Nazareth werd ook nog be sloten een werkhuis bij te bouwen en de som van 40.000 fr. is daarvoor eveneens onvol doende, alsmede het krediet van igo 000 fr. voorzien voor het aankoopen van meubelen en huisraad voor de verschillige gestichten. Anderzijds zullen de kredieten, voorzien in de buitengewone uitgaven van 125.000 fr. voor het bouwen van het beluik H. Geest genaamd en van 55.000 fr. voor het bouwen van een magazijn, dit jaar niet verbruikt worden, ge zien de plannen dier gebouwen tot op heden nog niet goedgekeurd zijn. Om die redenen heeft de Commissie van Openbaren Onderstand, in haar vergadering van 11 Oogst 11., besloten het krediet van 125.000 fr. der buitengewone uitgaven over te brengen naar het artikel voor het voltooien der hofstedegebouwen en het ander krediet van 55.000 fr. te verminderen op 5ooo fr. daar 10.000 fr. gebruikt zullen worden voor het werkhuis van het Nazareth en 40.000 fr. voor de meubileering der gestichten, zoodat de slotsom der begrooting geen verandering ondergaat. De tegenwoordige raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 6. Openbare Onderstand uitvoering van werken. Op verschillige hofsteden aan den Openba ren Onderstand toebehoorende en gelegen o. m. te Boesinghe, Brielen, Bixschote, Merckem, Moorslede, S4 Jan, Langemarck, Voormezeele, Vlamertinghe en Zuydschote, dienen voltooiïngswerken aan de gebouwen verrichtte worden. De gezamenlijke uitgaaf dier werken wordt op 221.2i5 fr. geraamd. Daar de Commissie voornemens is die wer ken in ig32 te doen, heeft zij den 11 Oogst een beraadslaging gengmen waarbij zij besluit de toelating te vragen die uitgaaf te mogen voorzien ten einde die werken te kunnen doen uitvoeren. Bij stemming wordt op dit voorstel een gunstig advies uitgebracht. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. De heer Vandamme treedt de raadszaal binnen. 7. Openbare Onderstand a) Openbare

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3