"DE KEIZER", Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. Deull en 12 heures Rouw In 12 uren verpachting van landgoederen Ionder handsche verpachting van 2 loten. Den 11 Oogst had een openbare verpachting van landgoederen plaats die volgenden uitslag gafvoof het eerste lot, 2 ha. 97 a. 40 ca. zaailand en meersch te Langemarck, werd er 2000 fr. geboden voor het vijfde lot, 24 a. 12 ca. land te S' Jan, waren er twee aanbie dingen, een van 25o fr. en een van 225 fr., en voor het zevende lot, 58 a. 41 ca. land te Hollebeke, werd er 3oo fr. geboden, doch de aanbieder is bereid tot 35o fr. te gaan. Voor deze diie loten, namelijk I, 5 en 7, is het gedane aanbod voldoende. Voor het tweede lot, 2 ha. 17 a. 3o ca. zaailand te Vlamer- tinghe, werd er geen voldoende aanbod ge daan. dit perceel zal dan bij de hofstede van Desmedt Camiel gevoegd worden. Het vierde lot, 20 a. 70 ca. land te Zillebeke, waarvoor slechts xoo fr. geboden werd, zal bij de hof stede van Cordeny Camiel gevoegd worden. Voor het zesde lot, 88 a. 70 ca. land te Voormezeele werd een aanbod van 800 fr. gedaan, doch in plaats van het te verpach ten zal dit perceel nu openbaar te koop geboden worden. Voor loten 3, een hofste- deken van 6 ha. 63 a60 ca. te Gheluvelt, en 8, land en weide ter grootte van 3 ha. 65 a. 17 ca. insgelijks te Gheluvelt gelegen, waren geen inschrijvingen ingekomen. Lot 9, name lijk 2 ha. 62 a. 60 ca land te Zillebeke, waar voor slechts 85o fr. geboden werd, zal in bosch beplant wórden. Gtzien den uitslag dezer openbare verpach ting heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten loten 1, 5 en 7 voor den aangeboden prijs te verpachten en loten 3 en 8 onderhandsch te verhuren. M. Lemahieu. Zijn er geen van die loten die nu verpacht zijn, waarvan de pachter reeds het gebruik had vóór die verpachting M. Sobry Daarvan staat in den bundel geen aanduiding vermeld. Het eerste lot was vroeger verpacht voor 2540 fr. en is nu toege wezen aan Ostyn Arthur van Poelcapelle voor 2000 fr. Lot 5 was vroeger 120 fr. verpacht en nu voor 25o fr. aan Margot Henri van S' Jan, en lot 7, dat 90 fr. verpacht was, is nu toegewezen aan Dehem Jules te Zantvoorde voor 3oo fr. 's jaars. Lot 2 was vroeger ver pacht voor lp5o fr., lot 3 voor 4200 fr., lot 4 voor 40 fr., lot 6 voor 800 fr.lot 8 voor 235o fr. en lot 9 voor 3oo fr. 's jaars. M. Lemahieu. Was het land te Lange marck vroeger niet verpacht aan al. Mas- schelein M. Missiaen. Ik geloof wel van ja. M. Lemahieu. Er zijn dus geen oude pachters, maar allen nieuwe. De heer schepen Missiaen knikt be vestigend. M. Capoen. Zijn de p ichters der hofste den, bij wier gebruik de twee niet verpachte loten zullen gevoegd worden, verplicht het gebruik dezer landen te aanveerden M. Missiaen. Neen, zij viagen zelf om die landen te mogen gebruiken. M. CaPoen. Ze zouden toch soms kunnen verplicht zijn een hoogen prijs te betalen. Het ware misschien wel noodig voor de Commis sie van Openbaren Onderstand hare pachten te herzien. M. Missiaen. De pachten mogen alle drie jaar herzien worden en, iets waartoe de Com missie niet verplicht is maar dat zij toch doet, de pachters worden door haar drie maanden op voorhand verwittigd dat het tijdperk aan breekt om een herziening van pacht te vragen indien ze dat wenschen. M. Capoen. Zij moeten dus die herziening nog zelf vragen. Het ware beter moest de Commissie dit zelf doen, want er zijn veel pachters die vreezen dergelijke vraag te doen. De Openbare Onderstand zou zeer wel doen met zooveel mogelijk zijn goede pachters te behouden, want wij kunnen nog rare tijden beleven en binnen enkele jaren ware het moge lijk dat hij zijn pachters zal moeten schoon spreken om te willen blijven. M. Missiaen Ik weet niet waarom de pachters de herziening van hun pacht niet zouden durven vragen. M. Leuridan. Dit is nu eens zoo de geest bij onze landelijke bevolking, vooral bij de pachters die van geslacht tot geslacht op de zelfde hoeve zijn gebleven. Zij hebben den schrik op het lijf wanneer ze in aanraking moeten komen met d' heeren, zooals ze hun eigenaars noemen. Het moeten zeer jonge boeren zijn om zich met de eigenaars over die kwestie van pachtherziening te durven meten. M. Missiaen. D t wordt nu nochtans regelmatig gedaan en alle vragen worden on derzocht. Ieder jaar zijn er pachten waarvan met in October het driej aarlijksch tijdperk verstreken is. Onlangs werd een pacht van 85oo fr. tot op 23oo fr. verminderd, omdat het klaarblijkelijk was dat die som te hoog was. Het is juist daarom dat het niet moge lijk is een algemeene maatregel te nemen, al de pachters kunnen niet evenveel vermindering bekomen, want er zijn er ook andere die aan lager prijzen pachten. Daarom dient ieder geval afzonderlijk onderzocht te worden. M. Capoen Voor dien landbouwer die dergelijken prijs pachtte moest men geen me delijden hebben, want hij is grootelijks de schuld geweest dat de landpachten zoo op overdreven wijze werden opgehoogd en dat sommige menschen werden buiten gezet. Die persoon verdiende geen medelijden. M. Leuridan Nadien zijn er daardoor personen geweest die hebben moeten sprin gen of verdrinken. M. Lemahieu. Ik ben het daarover eens met den heer Capoen, die persoon verdient geen afslag, niet omdat het land niet goed ge bruikt wordt maar om lat hij zelf dien hoogen pachtprijs heeft uitgestoken. Ik was op die openbare verpachting, in 1926 gehouden, te genwoordig en ik heb dien landbouwer alsdan verwittigd dat hij een beestigheid ik kon die daad niet anders bestempelen begaan had, waarvan al de andere boeren het slacht t ffer zijn geweest. Ik wil nog van deze gele genheid gebiu k maken om er op te wijzen dat de Commissie van Openbaren Onderstand de nieuwe pachtwet niet volgt. Zij volgt misschien wel de letter der wet maar niet den geest er van zooals hij verstaan werd in de Commen taren der wet en in de besprekingen die daar over in de parlementaire annalen verschenen zijn. De Commissie geeft opzeg aan al hare pachters waarvan het pachttermijn ten einde komt. Zij moet dat niet doen en zij mag, even goed als een bijzonderen eigenaar, met haar pachters in der minne onderhandelen zonder hen opzeg te geven, maar dit moet twee jaar op voorhand gedaan worden. Om diereden.zal ik mij bij de stemming onthouden. M. Leuridan. Is de Openbare Onder stand, sedert die wet, reeds in de gelegenheid geweest zijn pachters twee jaar op voorhand te verwittigen M. Lemahieu. Ik heb verleden jaar reeds pachters gekend die opzeg hadden gekregen. M. Missiaen. Dat is dan van mijnen tijd niet, maar sedert ik in de Commissie zetel, heeft nog geen enkel pachter opzeg gehad. Op voorstel van den heer voorzitter wordt tot de stemming overgegaan. De heeren Mis siaen, Lemahieu en Capoen onthouden zich, terwijl de andere raadsleden een gunstig ad vies uitbrengen. 8. - Openbare Onderstand proces verbaal van onderzoek der kas van den ontvanger der Commissie. De heer voorzitter geeft lezing van het proces verbaal van onderzoek der kas dat op 20 Juli 11 zonder voorafgaande verwittiging, gedaan werd. Uit dit. proces verbaal blijkt dat alles juist bevonden werd M. Lemahieu. Ik wil die cijfers niet tegenspreken, doch zou alleen een inlichting begeeren. In dit proces'verbaal is er spraak van een interest van 21/2 ten honderd van Belgische renten, is die interest berekend op goudweerde of op papierweerde M. Sobry Het zijn nog renten van vóór den oorlog. M. Lemahitu In dit geval is het maar een mager beestje. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 9. Financiën a) nazicht der stadskas proces verbaal. De heer Voorzitter zegt dat, ingevolge arti kel 98 der gemeentewet, het onderzoek der stadskas alle drie maanden moet gedaan wor den, en geeft vervolgens lezing van het ver slag over dit onderzoek dat door den heer schepen .Missiaen gedaan werd. Uit dit ver slag blijkt dat de geldelijke toestand der stads kas geruststellend is. (Toekomende week geven wij dit verslag). De heer Voorzitter bedankt den heer sche pen van financiën voor zijn zakelijk verslag en stelt aan den raad voor dit goed te keuren. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Bon net, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Vergracht en Vermeulen. b) Overschrijving van kredieten. M. Delahaye. Door de verandering der pensioenwet, waarbij vanaf 1 Juli 11. de stor ting voor de pensioenen der werklieden van 6 fr. op 25 fr. per maand gebracht werd en daar .een der stadswerklieden secert eenige maan den ziekelijk is, zijn de daarvoor voorziene kredieten thans niet meer voldoende. Tijdens het opmaken der stadsbegrooting kon niemand voorzien dat de patroonsbijdrage voor de pensioenen der werklieden halfwege het jaar van 3 fr. op 12 fr. 5o zou gebracht worden. Daarom stel ik voor een som van 2000 fr. af te nemen van het krediet der onvoorziene uitgaven dat in den buitengewonen dienst geschreven staat, zoodoende zou de begroo ting niet gewijzigd worden. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. 10 Rijks Middelbare school voor jongens begrooting voor iq32. Deze begrooting sluit met een som van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4