- HET VPERSCHE- LA RÉGION D Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht Nieuw gewolkt Spellewerkpapier CONCERT - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 12e Jaargang, Nr 24 1Q September 1931 12' ^nnée, N" 24 IQ Septembre 1931 Bijvoegsel Supplément Reeds zoo dikwijls werd er gesproken over den abnormalen toestand verwekt door de Heimwehren, die bij onze vroegere vijanden tot stand kwamen en een gedurig gevaar op leverden, niet alleen voor het buitenland, maar ook voor het binnenland. Thans heeft men er een zeer doorslaand bewijs van beko men in Oostenrijk, waar het slechts aan zeer weinig scheelde of een geweldige Staatsgreep bracht er een gansche omwenteling. Het plan mislukte echter, maar ziehier, volgens de ver klaringen van een deelnemer, wat er moest gebeuren De zoon van Dr Pfriemer, hoofd der beweging zegt Ons plan moest lukken, maar wij werden verraden. Doch dit was niet de eenige oorzaak van ons mislukken. Ons doel was de bezetting van Graz, hoofdstad van Styrie. En daartoe had Baron Branck io ooo man onder zijn bevel. Hij was echter niet opgewassen tegen zijne taak en hij stelde zich tevreden met de spoorwegen te bezetten. De bezetting van Graz ware nochtans gemak kelijk geweest, want het garnizoen telde slechts 2.ooo man, waaronder wij echter vele partijgangers hadden. Daarop moest er ver binding gezocht worden met al de Heimweh ren van Styrië en zoo trokken wij af op Wee nen om deze hoofdstad te bezetten. Moest de tegenstand te groot zijn, dan omsingelden wij de stad. De Regeering heeft ongelukkiglijk ons plan te vroeg gekend en wij hadden geen vol gelingen genoeg in 't federaal leger. Ziedaar wat er gebeuren moest maar wie had de ge volgen kunnen raden van zulke omwenteling ware zij gelukt, en in geval van goedlukken, wat zouden de Heimwehren in Duitschland gedaan hebben Men kan bijna geen land noemen op dit öogenblik dat niet met de grootste moeilijk heden ie kampen heeft zoowel op financieel als op politiek gebied. Wij hebben onder meer reeds over den toestand van Engeland gesproken, en lang vooruit reeds doen voor zien welke moeilijkheden hem nog voor de voeten lagen. Een der grootste stronkelstee- nen, die uit den algemeenen wantoestand aangerold kwam. was de fiaancieele toestand. Het ministerie vloog daardoor omver maar de toestand was daarmee niet gered. De groo- te middelen moesten toegepast worden en het grootste middel was het inkrimpen der uitga ven. De loonen werden daarbij aangetast, naast het verhoogen der belastingen, en deze uiterste middelen verwekten zulkdani- gen tegenstand dat er 't gene nog nooit ge kend werd in Engeland een soort opstand, of minstens eene werkstaking uitbrak, in de engelsche vloot. Intusschen zit de beruchte Gandhi weer aan de Ronde Tafel te Londen, en komt er machtiger en hardnekkiger dan ooit zijne eischen stellen om de onafhankelijk heid van zijn land te verwezenlijken. Spanje weet ook niet meer hoe de zaken goed maken. De financieele toestand wordt heel karig de extremisten brengen alles in ruimer beroering de regeering is verdeeld men zint op redmiddelen, maar de toepassing zou, zooals in Engeland, te veel misnoegdheid meebrengen. Holland, zoo toont ons de jongste rede voering der Koningin, begint hevig de finan cieele moeilijkheden mêe te voelen Daar ook wordt de schuld reeds grooter en de uitgaven te zwaar. In al deze landen, waarbij wij mogen voe gen Frankrijk, Italië, België, Amerika en nog meer andere, wordt er eerst naar het doel matigste middel uitgezien om de onkosten te verminderen dit middel is het inkrimpen der dagloonen en der bezoldigingen. Maar overal is dit een algemeen teeken tot misnoegdheid en de communisten zullen met blijdschap tus- schen komen om dien toestand uit te baten, te verergeren en op vele plaatsen te doen over slaan tot werkstaking, bloedigen opstand en revolutie. De toestand over de vijf were.lddee- len is niet aanlokkend, want zelfs bij de kleur lingen der koloniën, ontstaat er opstand en omwentelingCongo, Indië en China geven er staaltjes van. RIK. te koop, i5, Boterstraat, i5, Yper. a 8 heures, Grand'Place par l'Haimonie Libérale 1. 3. 4- 5. Yper - Sint Maartenskring Feest van den E. H. Bestuurder Op Zondag, 27 September aanstaande, om 6 ure 's avonds, in de feestzaal der Lange Meersch, vieren de leden van de parochiale instelling Sl Maartenskring (Jongelingen Patronaat, Studie en boldersafdeeling) het naamfeest van hun geliefden Bestuurder, E. H. Michel Deconinck, Onderpastor van S' Maartens. Het feestprogramma bevat zang, muziek en het blijspel in drie bedrijven De boeren van Ooien Dit jaar heeft deze feestplechtigheid eene bijzondere beteekenis zij bekrpont den vlijt die E. H Deconinck aan den dag heeft gelegd om van S' Maartenskring, met de milde mede werking der weldoeners, een uiterst gezellige en degelijke inrichting te maken. Noch moeite noch kosten wierden gespaa-dom de lokalen van den Kring kloek en kunstig te voltooien. Te dier gelegenheid zullen de dankbare leden van Sl Maartenskring aan hun verkleef den Bestuurder als huldebetoon, een prachtig portret aanbieden. De ouders die zorg dragen voor de gods dienstige opleiding en de zedelijke waarde hunner zonen, vinden daartoe een uitstekend middel met ze regelmatig te sturen naar S' Maartenskring, in de Lange Meersch, open 's Zondags van 5 ure namiddag tot 9 ure 's avonds, ook 's Maandags, gedurende het winterseizoen. Kerk der EE. Paters Karmelieten Negen Donderdagen ter eere der Heilige Kleine Theresia. Toekomenden Donderdag 's morgens te 's Avonds te 7 1/2 ure, lof door het volk gezongen, waarna aanbevelingen en oefe ningen. H. Treesje zend ons uwen rozenzegen Mgr Lamiroy te Yper Donderdag laatst, was onze beminde hulpbisschop, oud Deken van Yper, in onze muren, waar hij te 6 1/2 ure in zijne Kathe draal het H. Misoffer opdroeg, en de H. Communie gaf aan de menigvuldige geloovi- gen. Te acht ure, celebreerde hij in de Kapel der Arme Klaren, de lange en indrukwekkende Ceremoniën der Autaarwijding, van het mid den en de twee zijaltaren der heropgebouw de prachtige kapel van het Klooster onzer verdienstelijke Clarissen der de Stuersstraat. N. M. 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 4,75 °/0 netto voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. Monsieur Achille - Louis - Joseph DE BLOCK t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 September, om 9 u., in St-NikJaaskerk, tot zielelafenis van Heer Frans DETHOOR zoon van H' Arthur en Vw Marie Deweerdt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het plechtig JAARGETIJDE te willen bij wonen dat zal plaats hebben, op Donderdag 24 September, om to y. uur, in St-Pieters- kerk, tot zielelafenis van Mijnheer Albert BOONE echtgenoot van Mevrouw Elisabeth van Kan overleden te Yper, den 24 Sept. ig3o. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister au SERVICE ANNI- VERSAIRE qui sera célébré le Jeudi 24 Septembre, a 10 1/2 heures, en l'église St-Pierre, pour le repos de l'ame de Monsieur Albert BOONE époux de Dame Elisabeth van Kan, décédé a Ypres, le 24 Septembre ig3o. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 September, om 11 y, uur, in bt-Maartens Cathedraal, tot ziele lafenis van Heer Gaston DECONINCK echtgenoot van Vrouw Madeleine Deweerdt der Lange Thouroutstraat. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 October, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Theophile Herreman De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 20 Sept. reste seule ouverte le Dimanche 20 Sept. VILLI DYPRE8 DIMANCHE 20 SEPTEMBRE 1931 Programme Le CominoisGelleméule Les Echos de la Houille. Dervaux Norma de Bellini arr. Filsfils A vee chic et prestance Tigillin La Vallée d'Ossau Benoist 2. 7 u. mis met zang en oefeningen. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, Stelt verkrijgbaar Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper Vandenpeereboomplaats, Nr 37. Madame Henri Bouckenoogbe, née Céline Kaesteker et ses enfants Diane et Jules Monsieur Arthur Bouckenooghe, veuf en 1" noces de Dame Euphiasie Bourgois, Madame Arthur Bouckenooghe- Huyghebaert Les families Bouckenooghe, Bourgois, Huyghebaert, Kaesteker, Van Steenbruge, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de Monsieur flenri-Louis-Mrthur Bouckenooghe Grand Invalide de Guerre, (Volontaire l'Age de 15 1/2 ans) Chevalier de l'Ordre de Leopold II avec palme leur époux, père, fils et parent bien-aimé, né a Ypres, le 24 Mai 1899 et piensement décédé a l'Hópital militaire de Tournai, le 13 Septembre 1931. Les amis et Connaissances qui, par oubli, n'auraient pas re£u de lettre de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Madame Achille De Block, née Eugenie Lewylle Monsieur et Madame Abel De BIock-Devos Monsieur Daniel De Block Les families De Block, Juliaen, Lewylle et bulteel, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle de leur époux, père, beau-père et parent bien-aimé, né a Oostvleteren, le 19 Mars 1859 et décédé Ypres, le 17 Septembre 1931, après une longue et pénible maladie, muni des Sacrements de Notre Mère la St'-Église. Le Service Funèbre, suivi de l'Inhumation, aura lieu en la Cathédrale St-Martin a Ypres, Lundi 21 Septembre 1931, A 9 1/2 heures. Réunion a la maison mortuaire, 19, rue Courte du Marais, a 9 1/4 heures. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part. sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9