Gemeenteraad van Yper 2 Verslag der Zitting van 28 September 1931 brisée, sa couronne sur l'oreille, et sa voilette baissée pour ne pas se faire reconnaitre... La sobriété avec laquelle sont traitées ces nouvelles figures en grisaille, aux chairs ivoirines, offrent un contraste heureux avec le sujet principal dont l'attention n'est pas un seul instant détournée. Nous dirons raême qu'elles sont, en quelque sorte, traitées en trompe-l'ceil, leur puissant relief et leur ton de pierre fes faisant ressembler a des statues enserrées dans leurs niches étroites. Le rétable. tel qu'il se présente aujourd'hui au public, est d'un effet grandiose et d'un pénétrant sentiment religieux. La seale réserve que nous hasarderions peut-être, serait au sujet du cadre. Alors que la nouvelle cloture du chceur a des rutilences extraordinaires, un cadre d'or, mais d'or patiné, aurait, croyons - nous, mieux rappelé toutes ces richesses avoisinantes. Mais c'est la une simple question de détail dont l'appréciation est une affaire de goüt personnel II y a un mérite incontestable de la part de notre ingénieur - architecte, M Coomans, d'avoir su s'entourer, jusqu'ici, d'artistes de la valeur de De Brul et de Sinia, pour la sculpture, et d'un peintre aussi réputé, pour l'art religieux, que M. Ernest Wante. Nouspouvons augurer, dés a présent, de la valeur des vitraux dont notre cathédrale devra s'orner encore par la suite. Si nous ne craignions de froisser la modestie bien connue de M. Ernest Wante, nous tra- cerions un href curriculum vita de eet artiste de valeur. Elève d'Albrecht De Vriendt, il ne tarda pas a suivre, avec succès, la voie bril- lante tracée par son maitre dans la pein^ure historique, en se spécialisant dans la peinture d'histoire religieuse La correction de son dessin, la richesse de sa palette, l'exactitude des moindres détails de ses nombreux ta bleaux, font de ceux ci, des oeuvres d'art justement appréciées Ces solides qualités, le maitre berchemois 1es communique avec talent a ses élèves de 1'Académie royale des Beaux Arts, d'Anvers. Au cours d'une carrière aussi féconde, nous ne pouvons relever qu'un certain nombre d'eeuvres marquantes, si nous voulons éviter les longueurs d'un catalogue. Citons, en pre mier lieu, la Marche au Calvaire, avec laquelle M. Wante obtint le prix Godecharles, et qui est mis en dépöt, par le gouvernement, au Musée de St Nicolas. Après le classique voyage d'ltalie et en d'autres pays d'Europe, M. Wante exécuta, pour le collége St Jean Berchmans, d'Anvers, la superbe fresque le Ciel, et. par la suite, d'autres oeuvres pour la chapelle du même collége, notamment son tableau Aux Morts de la Guerre. De nombreuses oeuvres de M. Wante dé corent les églises de la capitale. A l'église St Joseph, c'est un chemin de croix monu mental. A l'église St Nicolas, c'est la remar- quable Vierge de la Paix, avec les figures équestres de St-Michel, du Roi, de la Reine, et les portraits du cardinal Mercier et du curé de la paroisse, avtc, comme fond de tableau, une échappée sur la Grand'Place, avec l'hótel de ville et les maisons formant l'angle de la rue au Reurre A l'église St- Boniface, a Ixelles, r.ojs remarquons une série de peintures murales, et les volets du rétable sculpté par Ronse. Pas moins de trois oeuvres décorent l'église St-Antoine, a An vers un chemin de croix, xin couronnement de la Vierge, (dans le tym- panei les volets du rétable dédié a S' Antoine Le musée d'Anvers possède de M. Ernest Wante, une St® Godeliève, et le petit bégui nage de Gand, le même sujet Les Sept Dou- leurs de la Vierge out été exécutées pour la chapelle de N. D. aux Epines, a Eecloo. Des collections particulières, nous ne relè verons que ce poignant Stultitia crucis, épi sode de la vie de St Franqois d'Assise, qui s'était mis dans l'attitude du Christ en croix, en présence de ses juges et de sa familie. Ce curieux sujet a été reproduit comme plu- sieurs autres de l'artiste par la chromolitho- graphie, et des milliers d'exemplaires en existent en Amérique. L'oeuvre féconde de M. Wante ne se limite pas aux scènes religieuses, mais s'étend également au portrait qu'il traite avec une réelle maitrise. Son fils, M Paul Wante, marche sur les traces brillantes de son père, et dans le somptueux ouvrage, qui vient de paraitre, Le Livre d'Or du cente- naire de l'Indépendance Beige deux de ses oeuvres sont reproduites les portraits de Mgr Verbiest et de Mgr Van Aertselaer. II est regrettable que les éditeurs aient négligé de citer son nom. Ces jours derniers, la chapelle de la bienheureuse Marie la Douloureuse, 4 Woluwe St-Lambert, vient de s'orner d'un tabernacle dü 4 son pinceau. PYRÈS. De openbare zitting wordt te 17 u. 5 ge opend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, ourge meester-voorzit ter; Missiaen, Lemahieu en Delahaye, schepenen D'Huvettere, La ton, Leuridan, Soete, Bonnet, Coutelle, Ver gracht, Vermeulen en Vandavnme, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 7 Septem ber ig3r. De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. 2. Belasting op het lijkenvervoer - wijziging. Het provinciaal bestuur heeft, bij zijn biief van 8 September 11., een afschrift gezonden van een ministerieel schrijven van 28 Oogst waarbij aan de stad opgelegd wordt haar tariefreglement op het lijkenvervoer te wijzi gen. In dit reglement is een 6® klas voorzien die kosteloos is en uitsluitend voorbehouden aan de behoeftigen. Volger.s dit ministerieel schrijven verzet de wet er zich tegen dat er in een reglement alle benaming voorkome waar door men in 't openbaar zou kunnen uitmaken dat de personen die ervan genieten behoeftig zijn. Dit sluit niet uit dat de 6® klis niet koste loos mag zijn, maar er mag niet bij bepaald worden aan wie ze voorbehouden is. De heer Voorzitter zegt dat bij het nazien van het oud reglement, dat den 18 Februari 1922 werd goedgekeurd, er inderdaad bevon den werd dat er in vermeld staat dat de 6® klas kosteloos is voor de armen. Nu is er opspraak tegen dit woord, deze kostelooze klas mag niet uitsluitend voor de armen voor behouden worden, en om die reden stelt het schepencollege voor een beraadslaging goed te keuren waarbij dit woord uit het reglement geschrapt wordt. M. Letiridan. Moest men in het ministerie altijd even bezorgd zijn voor zaken van wer- kefijk belang als voor deze kleine beuzelarij, dan zouden wij blij zijn. M. Missiaen. Men heeft er die belang rijke ontdekking negen jaar nadien gedaan. M. Vandamme. Ik herinner mij niet dat dit zoo bepaald werd toen het reglement hier vroeger voor den raad kwam. M. Sobry. Neen, maar dit was alzoo vastgesteld geweest in een oud reglement. Ik stel voor deze wijziging goed te keuren. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja. 3. Provinciale belasting op de honden Heffing van opcentiemen A anvulling. Een brief van het provinciaal bestuur zendt de beraadslaging van 23 Juni ig3i, waarbij er 80 opcentiemen gestemd werden op de pro vinciale belasting op de honden, terug met verzoek het een aanvullende beraadslaging, in drievoudig afschrift, te willen opsturen volgens dewelke er een afhouding van 3 fr. 5o voorzien wordt per artikel op de opbrengst dier opcentiemen ten voordeele van den Staatsontvanger gelast met het opmaken der rollen. De heer Voorzitter zegt dat dit een verge telheid is die moet hersteld worden en stelt voor in dien zin een nieuwe beraadslaging te stemmen. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 4. Stadseigendommen Pachtvermindering. Een persoon heeft sedert den r Oogst 1927 een stuk land gepacht aan de stad voor den jaarlijkschen pachtprijs van 200 fr. Deze grond, gelegen te Voormezeele nabij Dicke- busch vijver, staat sedert October ig3© onder water, zoodat de huurder er niet kan van genieten. Om die reden stelt het schepen college voor hem voor een jaar van het beta len van zijn pacht te ontslaan. Dit wordt met algemeene stemmen aange nomen. 5. Openbare Onderstand Aankoop uit ier hand van een perceeltje grond. Den 11 Oogst ig3i heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraadslaging genomen waarbij zij besluit aan de Kerkfa briek van Locre een perceeltje grond te koo- pen, eener grootte van 113 m2, gelegen te Locre nabij het S* Antoniusgesticht, eigen dom der Commissie van Openbaren Onder stand. Deze aankoop zou den eigendom der Commissie veel verbeteren en regelmatig maken. Volgens schatting van den heer ont vanger der Registratie te Meessen heeft deze grond een waarde van 2 fr. 20 den vierkanten meter, doch de Kerkfabriek van Locre vraagt 6 fr. den vierkanten meter boven alle kosten. Daar dit maar een uitgaaf van 678 fr. verte genwoordigt zonder de kosten, is het Bestuur van den Openbaren Onderstand geneigd toch dezen grond te koopen en besloten daartoe de noodige bemachtiging aan de bevoegde overheid te vragen. M. Lemahieu. Ik ben tegen dezen aan koop niet omdat ik denk dat hij voor den Openbaren Onderstand voordeelig is, maar ik vind het verschil tuschen 2 fr. 20 en 6 fr. den vierkanten meter nog al groot. Wie is er hier gemist Niettegenstaande deze bemerking, zal ik dit voorstel van aankoop toch goed keuren. Op voorstel van den heer Voorzitter wordt op die vraag een gunstig advies uitgebracht. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 6. Openbare Onderstand Pachtvermin- dering. Bij haar beraadslaging van i5 September 11. heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten aan haar pachter Leon Hille- waere van Merckem een pachtvermindering toe te staan uit hoofde der overstrooming zijner weide door het water der St Jansbeek en Martjevaart. Volgens schatting van haar toeziener, M. Schmidt, mag de oppervlakte van het overstroomde gedeelte geraamd wor den op 3 ha. 5o aren, en daar deze pachter reeds in 1927 en in 1929 om dezelfde reden ook een pachtvermindering bekwam, is de Commissie van oordeel dat het redelijk ware hem een vermindering van i57 S fr. toe te staan. M. Leuridan. Ik zou natuurlijk de laatste zijn om mij te verzetten tegen een gunstig advies over die vraag, ze is gegrond, maar ik wil toch de aandacht erop vestigen dat dit puur geldverlies het gevolg is van het niet on derhouden der niet vlotbare waters. Het is een ellendig, dom verlies omdat een ander zijn werk niet doet. En die toestand bestaat niet daar alleen, maar een weinig overal ziet men hetzelfde. Zoo de Beverbeek is zoodanig ver vuild dat zij thans min dan een coupure zoo als men dit ginder heet geworden is, niet tegenstaande haar waterafvoer naar den Yzer vreeselijk groot is. Daar langs ook bezit de Commissie van Openbaren Onderstand goe deren, en ook daar ondergaan de pachters jaarlijks groote verliezen. M. D'Huvettere. Ik ben daarover heel en al t' akkoord met den heer Leuridan. Hetgeen hij daar aanhaalt, noemt men de Langewaede en ieder jaar zijn de landen aldaar overstroomd door de fout van andere besturen. M. Leuridan. Indien de Commissie van Openbaren Onderstand rechtstreeks aan het ministerie van Hinnenlandsche Zaken moest laten weten dat het goed der armen ieder jaar zulk verlies moet ondergaan door het verzuim van anderen, dan zou daaraan mogelijks wel verholpen worden. De heer Voorzitter stelt hierop voor over het voorstel van den Openbaren Onderstand te stemmen. Al de raadsleden brengen een gunstig advies uit. De heer Missiaen alleen onthoudt zich. 7 Openbare Onderstand Begrooting voor iq3i Wijziging van kredieten. De Openbare Onderstand heeft in zijn zit ting van i5 September een beraadslaging ge nomen waaruit blijkt dat, tengevolge der on verwachte groote bevolking van het het oude mannenhuis N azareth, de voorziene kredieten voor het aankoopen der noodige kleedingsstof- fen ontoereikend geworden zijn Onder artikel 38 der gewone uitgaven was er daarvoor in de begrooting een krediet van 60.000 ir. voorzien, waarvan 19.000 fr. voor het Nazareth. Dit krediet is reeds totaal uitgeput. Een ander artikel voorzag nog een krediet van 6.000 fr- voor allerlei uitgaven, en dat ook is reeds uit geput. Anderzijds voorzag artikel 28 voor de bakkerij een krediet van i5o.ooo fr., terwijl er daarvan denkelijk slechts 110.000 fr. zal verbruikt worden, zoodat er een overschot van 40.000 fr. zal zijn. Om die redenen stelt de Commissie voor artikel 28 te verminderen van i5o.ooo fr. tot op 128.000 fr., artikel 38 te verhoogen van 60.000 fr. tot op 80.000 Ir. en het ander artikel van 6.000 lr. tot op 8.000 fr. te brengen. De heer Capoen is gedurende de uiteenzet ting van ditpunt de raadszaal binnengekomen. Tijdens de stemming wordt een gunstig ad vies op het voorstel van den Openbaren On derstand uitgebracht. De heer Missiaen ont houdt zich. 8. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar iq3o Nederlegging. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft aan de stad haar rekening over het dienstjaar ig3o met de noodige bewijsstukken

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2