-HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRE5 Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 12e Jaargang, N' 27 |Q October 1931 12' *nnée, N" 27 - |Q Octobre 1931 Bijvoegsel Supplément Engeland is nog altijd in even beroerde omstandigheden. De Koning heeft het bevel geteekend om het Parlement te ontbinden om dan weldra over te gaan tot de algemeene verkiezingen. Intusschentijd heeft de Koning zelf eraan gehouden eene rede uit te spreken waarin hij er op duidt dat de toestand buiten gewoon zwaar geworden was voor Engeland, maar dat hij zijne goedkeuring gegeven heeft aan al de buitengewone maatregelen die ge troffen werden door de Regeering om de zaken van het land en de belangen der bevolking te verdedigen, te helpen en weer op te beuren. Daaruit alleen valt genoeg te besluiten hoe erg het met de huidige krisis gesteld was. Het zal Engeland nog lange en vele zorgen, opof feringen en geld kosten om den welstand en het vertrouwen terug te winnen. RIK. Autobusdiensten Distinction Feestviering in St-Maartenshring Christen Volkshuis Nécrologie Monsieur h Docteur Joseph JUSTICE t ZIELMISSEN Yper's akelige Dagen YPERSCHE GELUIDEN Vrouw Bertha Molein Monsieur Jules VERMEULEN Heer Achille DE BLOCK. Als men de dagelijksche feiten nagaat in Spanje, dan moet men wel tot het besluit ko men dat de republiekijnsche Regeering tot nu toe nog geen enkele oplossing schijnt gevon den te hebben om de verschillige maatschap pelijke vraagstukken, die de Koninklijke regeering deden omverwerpen, op te lossen. In 't land is er werkstaking op werkstaking door ontevredenheid, er is aanval op aanva insgelijks verwekt door verbittering en zelfs in den schoot der Regeering gaat het niet a te best. Vooreerst ontstond er al dadelijk scheuring door het zelfstandig optreden der Catalaansche Republiek,en heden werd de zit ting der Spaansche Cortes in rep en roer ge steld door een aanval op M. Alcala Zamora voorzitter van den Raad, waarop deze onmid dellijk zijn ontslag gaf. De Spaansche Kamers waren daardoor erg terneergedrukt: maar op 't aandringen van de meerderheid trok M. Al cala Zamora zijn ontslag in. Maar het feit heeft zich voorgedaan en blijft bestaan, zoodat het de inzet zou kunnen zijn van een heele reeks nieuwe moeilijkheden. De voorzitter is oploopend en om wille van zijn gedachtenver schil met de socialisten en de radikaal socia listen, kan eiken dag een zelfde gelegenheid mee brengen als hierboven. Dit is des te meer te vreezen dat men weldra zal overgaan tot het bespreken der wet over scheiding van Kerk en Staat en de al of niet uitdrijving der kloosters. In Duitschland heeft de Regeering haar ontslag ingediend aan den Reichsvoorzitter. Maar het komt vreemd voor dat juist weer dezelfde heer Brüning aangesteld wierd om een nieuw Kabinet te vormen. Men denkt ech ter dat er zal overgegaan worden tot de samenstelling van eene Regeering bestaande uit vakmannen. De steun van voorzitter Hin denburg werd hem toegezegd en zoo komt men, onder een verbloemden vorm, tot een soort Diktatoriaat. Er moeten strenge, vaste en doorslaande maatregelen "getroffen worden om Duitschland te redden het Reich is im mers bedreigd op stoffelijk gebied en het is daarenboven bedreigd op politiek gebied. Het binnenland is verdeeld en eene losbarsting der inwendige oneenigheid kan de zwaarste gevolgen na zich sleepen. Wat nu de toestand betreft van Japan en China mag men niet zeggen dat hij verbeterd is. Het gedrag dezer beide landen is moeilijk uit te leggen. Terwijl wij eenerzijds reeds ge zien hebben dat Japan politieke doeleinden kon nastreven, schijnt het bereid te zijn zijne legers te beteugelen, maar er hebben toch botsingen plaats die de oneenigheid onderhou den. China verklaart anderzijds dat het dade lijk bereid is de zaak in der minne te regelen, maar het stookt den ijver zijner bevolking op zoodat de algemeene opinie den oorlog vraagt. De Chineesche Regeering geeft daarenbo ven te kennen dat zij, zoolang er Japansche troepen zijn in Mandjoerije, niet zal aannemen dat er daar eene zelfstandige Republiek uitge roepen is. Het kan niet anders zijn dan een beraamd plan dat van Japan uitgaat. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat het onderhoud dat de Heeren Rurgemeesters van Poperingheen Yper op Vrijdag 9" dezer met den Heer minister Van Isacker hadden, met den gewenschten uitslag bekroond werd. In afwachting van een bepaalde oplossing die aan gansch de streek volledige voldoening moet geven, heeft de Heer Minister beslist dat de autobusdiensten Yper-Rousbrugge en Yper-Watou, die bij Koninklijk Besluit afge schaft werden, nog voorloopig mogen in dienst blijven. Nous apprenons que Mr le Commissaire de Police Vandenbraambussche vient d'être nommé, par le gouvernement Tunisien, che valier dans l'ordre du Ouissam Alouite chéri- fien. Nous lui présentons nos vives félicitations. De door gansch Yper gunstig gekende Sint Maartens Congregatie vierde op Zondag 27 September, met buitengewonen luister, het naamfeest van E. H. Bestuurder Michel Deconivck, onderpastoor der Kathedraal. Dit jaar had deze feestviering eene bijzon dere beteekenis zii bekroonde den vlijt door dien ieverigen priester aan den dag gelegd om van S' Maartenskring een uiterst gezellige en prachtige inrichting te maken. Aldus ging het gezellig avondfeest gepaard met de inhuldiging der smaakvolle voltooide lokalen. Ook was er geen volk te kort in de sierlijk-nieuw geschilderde feestzaal, waar de geestelijke en burgerlijke, overheid aanwezig was, om aanmoedigend mêe te vieren. Zooals gewoonte was de feestwijzer aan trekkelijk, en de opvoering een waar succes. Een vurig bravo voor den kundigen trompet solist, een dubbel ban voor de luimige klucht- zangers, en een triple ban voor de uitvoer ders van het goed vertolkt blijspel De boe ren van Ooien Toen, onder de tusschenpoos, de heer Prefekt, in naam der dankbare leden van het Jongelingspatronaat, de Studie- en Bolders- afdeeling van S* Maartenskring, hun gevierden Bestuurder zijn prachtig portret aanbood, werd E. H. Deconinck het voorwerp van een hertelijk en geestdriftig huldebetoon. Gesticht in 1845 op vasten grond, is S* Maar tens Congregatie getrouw gebleven aan haar doel de zedelijke en godsdienstige vorming der Yperschemannenjeugd, onder de gewaar deerde leiding van het Kerkelijk Gezag. Mochten de ouders meer en meer hunne zonen regelmatig sturen naar die verdienste lijke parochiale inrichting, waar zij in deugd, vrejtgd en verbroedering vereenigd zijn. Op Donderdag 19 November, om 8 uur stipt 's avonds, groote kostelooze VOOR DRACHT met lichtbeelden, over het Missie leven van Dame Louise, stichteres van de Missie Zusters van den H Augustinus. On nous prie d'annoncer la mort de Major médccin retraite Grand Invalide de Guerre - Chevalier de l'Ordre de Léopold Officier de la Couronne Chevalier de la Légion d'Honneur - Croix de Guerre Fran?aise Officer of the British Empire Médailles de l'Yser, de la Victoire, Commémorative 14-18 Médaille Civique, Croix Civique de 2e Classe. pieusement décédé a Ixelles, le 5 Octobre ig3i. Selon le désir du défunt, le service funèbre et l'inhumation dans le caveau de familie a Ypres, ont eu lieu dans l'intimité. Le Docteur Justice était une figure Yproise d'avant guerre bien estimée. La Région d'Ypres» présentesesbien vives condoléances a toute la familie et prend part au deuil qui la frappe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 October, om 8v«u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Jules PYCK Deze week herdenken wij de zeventiende verjaring der Duitsche bezetting, van Woens dag 7 October tot Dinsdag morgen i3 Octo ber. Nooit vergeten de Yperlingen die schrik kelijke dagen welke zij beleefden onder het juk van den vijand. Men is ten volle aan 't werk aan de electri- ficatie der nieuwe klokken in S'Maartenstoren. Dinsdag laatst, rond 1 1/2 ure namiddag, werden proeven gedaan om in akkoord te lui- den, en 't was prachtig en indrukwekkend. Nog eenige dagen geduld, en de bronzen stemmen der Kathedraal, die zwegen sedert October 1914,zullen triomf luiden en wederom God loven en danken 1 Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 October, om 8y« u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer PATTIJN Emile vanwege de Duivenmaatschappij St-Pietersbond. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 October, om g uur, in de Kerk der EE. PP. Carmelieten, tot zielelafenis van Les amis et connaissances sont priés d'as- sister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 11 Octobre, a 9 h., en l'église St-Nicolas, pour le repos de l'ame de Notaire Honoraire décédé a Ypres, le 19 Décembre ig3o. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 October, om 9 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van 'Heer Jules VERMEULEN Eere - Notaris overleden te Yper, den 19 December ig3o. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 October, om 8 V» uur, in St-Maartens Cathedraal, tot ziele lafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 18 October, om 8y» u,, in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Alice LAMPS. De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstkaat o— Rue de Meniu is ALLEEN OPEN op Zoodag 11 Oct. |i reste seule ouverte le Dimanche 11 Oct.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9