Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker - Yper Verslag der Algemeene Vergadering gt houden op 20-9 1931 Zondag 18 October 1931 Ferd. Dethoor. Hector Casier. J)e Bescherming der Burgerlijke Bevolking in geval van oorlog T1ABOLSFIL Kampioenschap 1931-1932 Ypersche Voetbalkroniek De heer Voorzitter opent de vergadering ■om i5 uur en de heer Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt vervolgens eenparig goedge keurd. Mededeelingen. De heer Voorzitter laat aan de leden weten dat er, op Zondag 27 September, te Komen een tentoonstelling plaats grijpt van het Werk van den Akker Hij bercht ook nog de leden dat er, op Zondag 4 October aanstaande, om 9 uur, in S1 Niklaaskerk een mis zal gezongen worden tot zielelafenis van onzen afgestorven Voor zitter, heer Theofiel Herreman, en hij wakkert de leden aan zoo talrijk mogelijk in de mis aanwezig te zijn. Voordracht. De heer Hector Casier, Voorzitter, geeft vervolgens een nuttige les over de seizoen werkzaamheden, alsmede eenige nuttige werken over het overwinteren van plantaardappe'len. De gevierde spreker wordt in zijne klare en leerzame les aandachtig gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. Nieuwe leden. Worden als nieuwe leden aanvaard 1) Duthoo Henri, voorgesteld doorLepercq Firmin. 2) Leupe Arthur, voorgesteld door Verleure Frans. 3) Mahieu Marie, voorgesteld door Roose- beke Henri. Aanbrengsten. De volgende bekroningen worden toegekend 1) Aan Victoor Theofiel, 7 punten voor zijne schoone groenten. 2) Hebben Henri, 6 1/2 punten voor zijn prachtig fruit. 3) Duthoo Jean, 4 punten voor zijn prach tige groenten. 4) Vandenbfiele Cyrille, 3 punten voor zijn groenten en fruit. 5) Dewulf Valentin, 2 punten voorzijn peren. 6) Bulckaen Valère, 2 punten voor zijn fruit en groenten. 7) Verbeke Arthur, 1 punt voor zijn wortels. Tombola. Een prachtige tombola, gele verd door het huis Maicel Lauwers, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 uur. om 14 ït/z uur Algemesne Vergadering DAGORDE - 1) Lezing van het verslag der voorgaande vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Aanvaarding van nieuwe leden. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Niettegenstaande alle pogingen van den Wolkerenbond,niettegenstaande tractaten,vre desconferenties of droomerijeu van zekere pacifisten, is het goed, ja noodig zelfs, de mo gelijkheid in te zien van een oorlog die nog steeds kan uitbreken. Italië, Frankrijk en Engeland bereiden zich tot de verdediging, men gaat er over tot belangrijke luchtoefeningen nachtelijke aan vallen, verweer tegen vliegtuigen, enz, en geen enkel hulpmiddel wordt er verwaarloosd. In navolging van hetgeen te Londen gedaan werd, zal men, een dezer dagen, te Brussel ook een soortgelijke proefneming doen. Met dit doel werden sommige gaslantaarns in 't blauw geverfd en den nacht dat de licht- waarnemingen met vliegtuigen zullen gedaan worden, zijn het alleen die blauw geschilder de gaslantaarns die zullen branden. Dergelijke waarnemingsvluchten zullen eveneens gedaan worden langsheen de groote spoorlijnen, waar de verlichting der semaphoren met een luik gedekt is. Later zullen er nog boven de hoofd stad manceuvers met vliegtuigen gedaan wor den om na te gaan hoe het staat met het afwe ren van een aanval uit de lucht. Dit alles, is zeer wel. Maar in geval van onverhoedschen aanval, zal de vijand zich wel wachten juist dat uit te voeren wat door het Ministerie van Landsverdediging voorzien werd. Het is zelfs meer dan waarschijnlijk dat hij ons iets voorbehoudt dat van hem alleen gekend is. Veronderstellen wij eens dat vijandelijke vliegtuigen gasbommen boven onze hoofdstad uitwerpen. Misschien worden zij neergescho ten, maar het feit is daar de bommen zijn gevallen en de burgerlijke bevolking is in gt vaar. Heeft men daarvoor de noodige hulpmaat regelen genomen Uit een onderzoek dat daarover gedaan werd, blijkt dat het Bestuur van het Rood Kruis van België zich in 't bijzonder bezig houdt met de bescherming der burgerlijke bevolking. Deze moet in twee reeksen verdeeld wor den. Vooreerst het deel der bevolking dat aan de redding werkelijk meehelpt en dat bestaat, benevens de opgeroepenen, uit de pompiers, brancardiers, enz. kortom uit al de mannen die in staat zijn zich nuttig te maken. Deze worden met de troepen gelijkgesteld, loopen dezelfde gevaren en worden terzelfdertijd als deze laatste gered. Het ander gedeelte der bevolking, dat ons hier in dit geval het meest aanbelangt daar het de vrouwen, de kinderen en de ouderlingen begrijpt, moet slechts een enkel doel hebben, namelijk zoo haastig mogelijk vluchten. Maar hoe en waar moet zij vluchten Ziedaar het vraagstuk dat zich stelt De vlucht eener bevolking zonder verweer inrichten Deze vlucht beschermen De vluchtelingen in een veilige plaats onderbrengen. Het Bestuur van het Rood Kruis beraamt het middel om de bevolking op te leiden. Vooreerst, dient alle papiek vermeden te wor den. In iedere straat moeten de inwoners, van zoodra het alarmsignaal gegeven wordt, zich haastig, doch zonder gedrang, naar de huizen begeven waar er onderstanden voor zien werden. Voor de bescherming der menigte, denkt men ook dadelijk aan de gasmaskers. Dit schijnt ons nog vreemd en wij kunnen nu al thans o»s maar moeilijk inbeelden dat elkeen van ons een gasmasker zal moeten hebben. Dcch het is te voorzien dat er een tijd komen zal waarop het gasmasker even nuttig en even verspreid als de telefoon of de naaimachine zal worden, om tegen alle mogelijke en onver wachte gasaanvallen als eerste en doeltreffend verweer gebruikt te worden. De kwestie is te weten of men die gasmaskers bij de particu lieren ofwel in de hulpposten zal laten. Bij de particulieren loopen zij gevaar, bij gebrek aan zorgen, beschadigd te worden. Doch ander zijds zijn de hulpposten, zelfs al ware er nog een op een twintigtal meter van de getroffen woning, steeds te ver afgelegen. Misschien ware er middel deze moeilijkheid te weren met in ieder huis, in ieder apparte ment een kleinen hulppost te plaatsen dien men enkel in geval van nood zou mogen bezi gen. Deze hulppost zou zelfs van groot nut kunnen zijn wanneer er zich een ongeval voordoet. Voor wat de onderstanden betreft, schikt men voortaan in iedere straat een wel ingé* richten onderstand te voorzien. In geval van bombardement is een kelder veiliger dan een zolder, doch tegen de gassen is die plaats slecht geschikt daar deze steeds boven den grond blijven zweven. Het zal alsdan echter voldoende zijn de buitenlucht te beletten van binnen te dringen door al de kelderopeningen zoo dicht mogelijk te maken, of ten minste de lucht te filtreeren daar men, wanneer de opsluiting te lang moet duren, toch verplicht is de plaats te verluchten. Een andere kwestie is dan de bevoorrading en de verzorging der vluchtelingen. Het onont beerlijk voedsel moet hen voor verscheidene dagen verschaft worden, de licht gewonden moeten de noodige zorgen ontvangen terwijl de zwaar gekwetsten naar de hospitalen over gebracht worden. Dit alles maakt het voorwerp uit eener stu die. Over twee of driejaar werd een Weten schappelijke Commissie van het Rood Kruis ingericht om al die verschillige vraagstukken te onderzoeken. Zij voorzag bijzonderlijk de afzonderlijke bescherming door het masker en de gezamenlijke bescherming door de onder standen. Voor wat betreft het alarm, de ontruiming en de bevoorrading, worden deze kwesties geregeld in overeenstemming met het Ministe rie van Landsverdediging. Sedert een jaar, werd de Wetenschappelijke Commissie vereenigd met de Commissie dér Mobilisatie die daarbij nog vier afdeelingen bevat, te weten 1) Afzonderlijke bescherming 2) Alarm 3) Geneeskundige zorgen 4) Gezamenlijke bescherming Deze vier afdeelingen werken naar dezelfde gegevens en zullen trachten een gelijkaardig en volledig plan op te maken voor de be scherming der burgerlijke bevolking. De inzet van het kampioenschap brengt de Cerclemannen,kampioenen van ig3o-3i,tegen over de Basculemannen in 't lokaal dezer laat- sten. Woensdag 21" October aanstaande, te 6 u. 's avonds, allemaal naar de Bascule. De eer ste match zal waarschijnlijk veel belang op leveren. Beide pelotons hebben zich goed ge: oefend. En 't zal er waarschijnlijk spannen. Mochten ook dit jaar, zooals bij de voorgaaa- de seizoenen, de matchen verloopen met den besten geest van sportiviteit. De spelers, en de toeschouwers zouden er best bii varen, want het doel dat immer beoogd werd, moet nog steeds zijn de vriendschap ontwikkelen onder de bolders ten voordeele van onze geliefde sport. Spelers en Supporters, verdedigt uw club, maar altijd op een eerlijke manier. Tot Woensdag. Krabber. W. S. Lauwe 1 C. S. Y. Derde speciaal 4 Ziet gij nu wat eendracht kan baren, spe- cialers Nauwelijks is de verstandhouding onder u wederom ingetreden of de gevolge* laten zich niet wachten. W. S. Lauwe kreeg er maar vier in de kas, maar had het dubbel geweest 't had niemand moeten verwonderen. Aan de rust won rood-wit reeds met 3-o «n de match met 4-1 te eindigen. Debuyser z®*g- de voor drie doelen, terwijl Warden er ins gelijks één binnen kogelde. Mannen, morgen staat gij voor een lastige karwei. Immevs Meenen speelt dees jaar opperbest en heeft nog maar éénmaal de nederlaag gekend. Toch ben fk de meening toegedaan dat spelfaMl dezen gevaarlijken tegenstrever kan in be dwang houden en hem verplichten een dee van den ihzet'te Yper te laten. Wilt gij daar-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5