Gemeenteraad van Yper 3 Verslag der Zittiog ran 19 October 1931 De openbare zitting wordt te 17 u. 10 ge opend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemeester-voorzitter; Missiaen, Lemahieu en Delahaye, schepenen Laton, Leuridan, Soete, Bonnet, Vergracht, Vermeulen en Vandamme, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 28 Septem ber iq3t. De heer secretaris geeft lezing van dit pro ces-verbaal, waarna het zonder Opmerkingen wordt goedgekeurd. 2. Stadseigendommen Overeenkomst. M. Sobry. Eenige Yperlingen, die een uitgangspoortje hebben in het Pensestraatje, dat aan de stad toebehoort en uitgeeft in de Lange Meersch, vragen dat er aan den ingang van dit straatje een poortje zou geplaatst worden. Ik stel voor dat dit nieuw poortje daar zou aangebracht worden op de kosten der stad Yper en dat de gebruikers van dit straatje daarvoor, te rekenen van af 1 October ig3i, eenjaarlijkscherkenningsrecht van i5 fr. aan de stad zouden betalen. De doortocht in dit straatje ware geenszins een vergunnings recht en zou ten alle tijde kunnen een einde nemen. De gebruikers zullen het straatje moe ten rein houden, het poortje zal ten allen tijde gesloten zijn en elk der gebruikers ervan zal een sleutel hebben. Er zal ook een sleutel van dit poortje op het stadhuis berusten. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 3. Stadseigendommen Barmlanden Pachten Herziening. Het schepencollege stelt de herziening voor van de pachten der barmlanden, toebehoorend aan de stad Yper en gelegen langs de vaart van Yper naar den Yzer Al die pachten wor den merkelijk verhoogd en sommige zelfs ver driedubbeld. De pachters dier barmlanden van Yper tot Boesinghe-brug zijn Maddelein Cyrille, Simoen Henri, Nuytten Charles, Ver- earner Henri, Vandeputte We, Callewaert Xavier, Verstraete Cyrille, Debacker Leonard, Wybo Pierre, en over de brug van Boesinghe Vanoverberghe We, Declercq Hilaire, Coulier Eugène en Vanneste Prosper. M. Vermeulen. De landen gelegen over de brug van Boesinghe zijn al te samen 270 fr. verpacht voor omtrent 3 hectaren, dit maakt go fr. per hectare. Is er geen middel die lan den meer te doen opbrengen M. Lemahieu. Die landen kunnen voor het oogenblik niet gebruikt worden. Zij zijn zelfs niet verpacht, het voorstel dat gedaan wordt is alleen maar ze te laten gebruiken voor elf maanden om niet tegen de pachtwet te zijn. M. Vermeulen. Maar kan er daar niets anders gedaan worden en ware het niet moge lijk die landen te beplanten met wijdouw of iets anders M.Lemahieu. Wij moeten wachten tot dat de werken aan de vaart gedaan zijn voor aleer wij over het gebruik dier barmlanden bepaald kunnen beslissen. Thans weet men nog niet of er daar een loskaai zal komen of niet. Al den Oostkant der vaart zal er een ver wisseling van een stuk grond met den Staat moeten gedaan worden, en op een der per- ceelen zal er ook nog een huis moeten komen voot den sasbaas. Het is dus om de werken aan de vaart niet te verhinderen dat de barm landen gelegen over de brug van Boesinghe niet verpacht zijn, doch al dezen kant der brug zijn al de barmlanden voor g jaren ver pacht. Al de tegenwoordige raadsleden keuren de voorgestelde pachtherziening goed. 4. Openbare Onderstand Pachtover- dfachten. MSobry. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft een beraadslaging genomen waarbij zij, onder voorbehoud van goedkeu ring door de bevoegde overheid, besluit in te gaan op de vraag van Henri Druwé, pachter van g7 a. 3o ca. landte Becelaere, die wenscht zijn land in napacht te mogen geven aan zijn neef Jules Allemeersch. De pacht van Druwé werd den in October ig3o gesloten voor een termijn van negen naeenvolgende jaren mits den jaarlijkschen pachtprijs van 1406 fr. In de pachtakte staat vermeld dat het den pach ter niet toegelaten is het land in napacht te geven zonder de toestemming van het Bestuur en de goedkeuring der bestendige afvaardiging. Doch gezien de genaamde Druwé zijn vrouw verloren heeft en hij geen kinderen heeft die bekwaam zijn hem op te volgen, daar hij dus om zeggens gedwongen is van zijn pacht af te zien en de voorgestelde napachter als een goeden werkman bekend staat, stelt de Com missie voor het gebruik van het land aan de zen laatsten te geven op voorwaarde dat Dru wé, die de pachter blijft, verantwoordelijk is voor het betalen der pachtsom. M. Lemahieu. Ik vraag het woord over dit en terzelfdertijd ook over het volgende punt, niet dat ik tegen deze pachtoverdracht ben, doch ik vind het aardig dat men nu ons advies komt vragen alswanneer de voorgestel de personen reeds het gebruik van het goed bezitten. Wij staan dus voor een voltrokken feit en ik wil alleen de aandacht van den ge meenteraad er op trekken dat de Commissie van Openbaren Onderstand wat verre gaat met alleen nu maar ons advies te vragen. M. Missiaen. In den pachtbrief staat er geschreven dat de pacht aan een anderen niet mag overgedregen worden zonder de toestem ming der bestendige afvaardiging, en om die reden was de Commissie van meening dat het advies van den gemeenteraad daarvoor niet noodig was. Daar het echter anders blijkt te zijn, zal dergelijke beraadslaging in 't vervolg eerst aan het advies van den gemeenteraad onderworpen worden. M. Lemahieu. Ik ben tegen het voorstel niet en zal het stemmen. M. Sobry. Het is wel zooals de heer Schepen Missiaen komt te zeggen, want in den bundel is een brief gevoegd van den heer Gouverneur der Provincie waarbij de Com missie van Openbaren Onderstand verzocht wordt eerst het advies van den gemeenteraad te vragen. Ik stel dus voor een gunstig advies uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 5. Openbare Onderstand V er pachtin gen uit ter hand M. Sobry. Tijdens de openbare verpach ting van IX Oogst 11. werden twee loten, na melijk een hofstedeken eener grootte van 6 ha. 63 a. 60 ca te Gheluvelt en 3 ha. 65 a. 17 ca. land en weide ook te Gheluvelt gelegen, bij gebrek aan aanbod niet verpacht. Thans heeft de Commissie voor het hofstedeken een aan bod ontvangen van 33oo fr, 's jaars, 't zij 5oo fr. de hectare, van Victor Garreyn, landbou wer te Zillebeke, en voor het ander lot heeft Cyrille Cneudt, landbouwer te Gheluvelt, de somvan23oo fr. geboden. Daar de Commissie van Openbaren Onderstand van oordeel is dat deze aanbiedingen behoorlijk en voldoende zijn, heeft zij bij haar beraadslaging van 2g September 11. besloten deze twee loten aan voornoemde landbouwers uit ter hand te' ver pachten en daarvoor de noodige bemachtiging van de hoogere overheid te vragen. De tegenwoordige raadsleden brengen hier op een gunstig advies uit. De heer Missiaen alleen onthoudt zich. 6. Openbare Onderstand Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag voor de vreemde behoeftigen gedurende 't jaar iq32. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft den prijs van den onder houdsdag voor de vreemde behoeftigen als volgt vastgesteld i5 fr. in het O. L. Vrouw hospitaal, 22 fr. in het moederhuis, g fr. in het Nazareth, 6 fr. in het Belle Godshuis en in Ste Godelieve, 8 fr. in de knechtenweezenschool te Yper en in het St-Antonius gesticht te Locre. M. Vandamme. Voor het hospitaal en het moederhuis is de geneeskundige hulp daarin begrepen M. Sobry. Ja, zeker. Deze voorgestelde prijzen worden goedge keurd. Alleen de heer Missiaen onthoudt zjch. 7. Openbare Onderstand AJstand in der minne van een perceel grond. M. Sobry. Bij beraadslaging van den 8® September heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten een deel van 12 m2 52g uit het perceel Sectie B nr 2og p, eener grootte van 10 a. 60 ca., aan de gemeente St-Jan af te staan voor het bouwen eener electriciteits- kabien. Volgens schatting van den heer ont vanger der Registratie heeft deze grond een waarde van 10 fr. den vierkanten meter, en zou er een vergoeding moeten voorzien wor den voor minderwaarde van denoverblijvenden achtergrond. De Commissie stelt voor dezen grond af te staan mits i5 fr. den vierkanten meter en g5g fr. voor minderwaarde boven alle kosten. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer Missiaen onthoudt zich. 8. - Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar ig3o. Deze rekening sluit met een overschot van 635.37g fr. 34. De heer Voorzitter geeft lezing van een verslag over die rekening, waarin hij een op somming geeft der verschillige ontvangsten die het totaal van 3.834.474 fr. 37 bereiken en der uitgaven ten bedrage van 3.igg.og5 fr. o3. Deze belangrijke sommen getuigen van den grooten rijkdom der Commissie. In zijn ver slag doet de heer Voorzitter ook nog opmer ken dat de voorziene uitgaven niet overschre den werden, wat tot eer strekt van de beheer ders der Commissie van 't jaar ig3o. M. Vandamme. Ik moet mijn bewonde ring uitdrukken, Mijnheer de Voorzitter, dat gij, spijts al de tegenkantingen vanwege de leden der Commissie bij een aanvraag ten voordeele der stadsfinanciën, nu toch nog den moed hebt den lof te maken der beheerders van deD Openbaren Onderstand. M. Missiaen. Ja, maar 't is voor die van verleden jaar. M. Vandamme. Toekomende jaar zal dit nogmaals hetzelfde zijn. De voorgelegde rekening wordt hierop goedgekeurd. De heer Missiaen alleen ont houdt zich. 9- Stedelijke Muziekschool Begrooting voor /9J2. M. Sobry. Deze begrooting sluit met een totaal van 62.i5o fr. in ontvangsten en uitgaven. M. Vandamme. Ik stel voor dit punt in geheime zitting te bespreken, daar ik nog enkele inlichtingen te vragen heb en er kwestie is van personen. M. Leuridan. Ik wensch een opmerking te maken betrekkelijk dit punt die geen per soonskwestie is en die dus in 't openbaar mag gezegd worden. Wanneer de opziener Hulle- broeck gekomen is, heeft hij namelijk de aan dacht in 't bijzonder op de lessen van voor drachtkunst gevestigd. Thans worden er po gingen gedaan om dit te verbeteren niet alleen in de lagere scholen van algemeen onderwijs, maar ook in de muziekscholen. Dit moet overal verbeteren en deze pogingen zijn zeer lofwaardig. Daarom vraag ik of er daarvoor iets in de begrooting der muziekschool voor zien is. Ik meen dat er een som van 800 fr. voorzien is voor declamatie en voor onder richt in de geschiedenis der muziekkunst. Alhoewel dit niet specifiek vermeld is, denk ik toch dat de declamatie bij het onderricht der geschiedenis van de muziekkunst stilzwijgend begrepen is. De heer schepen Missiaen antwoordt ont kennend. M. Leuridan. Indien dit zoo niet is, dan was er niets voor declamatie voorzien. Ik zou willen dat er door de stad aan het beheer der muziekschool opgelegd worde de noodige ver anderingen te doen en een cursus van voor-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3