4 - dracht in de nederlandsche taal in te richten. Men zou daarvan een afzonderlijken post moeten maken. Misschien zal er daarvoor een leeraar moeten benoemd worden, want niette genstaande wij voor de muziekkennis goede leerkrachten bezitten, zijn zij daaiom niet bekwaam de lessen van voordrachtkunst te geven. Ik stel dus voor die suggestie aan het beheer onzer muziekschool te onder werpen. M. Sobry. Op voorstel van den heer Vandamme wordt de bespreking over de be grootingnaar de geheime zitting verschoven. De heer Coutelle komt de raadszaal binnen om 17 u. 45. 'O. Stadsbibliotheek a) Rekening over het dienstjaar iq3o b) Begrooting voor iq3j. M. Sjbry. Wij hebben vanwege den heer bibliothecaris de rekening over het dienstjaar ig3o ontvangen. Zij sluit met een overschot van 1.780 fr. 17. Al de raadsleden keuren die rekening goed. M. Sobry. De begrooting voor het jaar ig32 beloopt tot de som van 4.000 fr. in ontvangsten en uitgaven. Deze wordt eveneens met eenparige stem men goedgekeurd. De heer voorzitter geeft hierop lezing van het jaarlijksch verslag van den bibliothecaris over de werking der bibliotheek, en zegt zich over den bloei der bibliotheek te mogen' verheugen. tl. Mariaschool LamottenOprichting eener beroepsschool - gemeentetoelage - aanvraag. De heer voorzitter geeft lezing van een schrijven van 29 September van de bestuurster der Lamottenschool, waarbij zij de stad be richtdat erbij dieschool, Rijselstraat nr33, een beroepsschool opgericht werd die een afdeeling bevat voor het aanleeren van kantwerk en een afdeeling van knip en borduurlessen. De op gemaakte begrooting bedraagt de som van 18.900'fr. in ontvangsten en uitgaven, waarin als toelage van de stad een som van 3.027 fr- voorzien is. M. Sobry. Gezien er aan de beroeps- school der H. Familie slechts een toelage van 1000 fr. gegeven wordt en gezien de geldmid delen waarover de stad beschikt, ben ik van oordeel dat de beroepsschool der Lamotten ook met een toelage van 1000 fr. zou moeten tevreden zijn. M. Missiaen. Het verwon Jert mij dat men ons dergelijke aanvraag doet, daar zulke .school reeds bestaat en er, voor wat het aan leeren van het kantwerk betreft, tij lens de laat ste zitting juist over geklaagd werd dat er voor die school te weinig belangstelling, te weinig leerlingen zijn. Nu zal in dezelfde straat, eentge stappen verder, een nieuwe school opgericht worden om aan deJiestaandeschool concurrentie te doen. Hier kan geen spraak zijn van godsdienstig of ongodsdienstig onder richt, want er bestaan geen twee manieren van werken of van kanten maken. Ik zie dus niet in waarom de stad nu nog een toelage zou moeten geven aan een vrije school, wanneer zij reeds de kosten moet dragen van haar eigen school waar juist hetzelfde onderricht gegeven wordt. Ik verzet mij niet tegen het oprichten eener nieuwe vrije school, maar dat ze dan daarvoor de stad niet komen lastig vallen en dit mei hun eigen geld doen. M. Sobry. Ik moet hierop aan den heer schepen Missiaen antwoorden dat er voor de kantschool reeds 28 leerlingen ingeschreven zijn en 20 leerlingen voor de knip-en borduur lessen. Mij dunkt dus dat er aan die school een toelage mag verleend worden gelijk aan de beroepsschool der H. Familie. M. Leuridan. Die vraag is zeer natuurlijk en de heer Missiaen moet er zich niet over verbazen dat de ouders, die voor hun kinderen de voorkeur geven aan de Lamotten school, die voor het lager onderwijs daar staat met zulk een verpletterend getal leerlingen, ook wenschen dat hun kinderen, eens ze veer tien jaar oud geworden zijn, hun verder beroepsonderwijs genieten in dezelfde school waar zij het lager onderwijs ontvangen hebben. Wij zijn dan ook gansch genegen deze vraag te stemmen M. Vandamme. Integendeel, de heer Missiaen zou er zich moeten over verheugen dat er in die school, waar zooveel kinderen van volgelingen van den heer Missiaen naar toe gaan, zoo een degelijk onderwijs aan de werkerskinderen gegeven wordt. M. Missiaen. Het is de eerste maal niet dat ik die zoogezegde volgelingen ten streng ste afkeur wanneer zij hun kinderen naar de vrije school zenden, waar de kinderen tegen hun eigen ouders opgejaagd worden, in plaats van naar de officieele scholen waar de denk wijze van eenieder geëerbiedigd wordt. Ik ben niet tegen de oprichting dezer vrije school, maar dat ze het dan doen met hun eigen geld. M. Leuridan. Het bloed kruipt waar het niet loopen kan. De heer Missiaen kan het betreuren, maar het fejt is daar en een school verdient de belangstelling van het gemeente bestuur van het oogenblik dat de ouders daar hun kinderen willen. Het is de uitgedrukte wil van uw ingezetenen dat er in die school zoo een groot getal kinderen zijn, en dat alleen moet ons tot leiddraad dienen. M. Sobry. Ik stel dus voor de gevraagde toelage te verleenen en. die op rooo fr. 's jaars te bepalen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Laton, Leuridan, Soete, Vandamme en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen. 12. IVaterverdeeling Groep moto pomp Filtreer statie Dickebusch Aanbesteding Goedkeuring. s De aanbesteding voor de levering en plaat sing van de groep moto-pnmp en bijhoorig- heden voor de filtreerstatie te Dickebusch heeft cien 16 September 11. plaats gehad. De heer voorzitter geeft lezing van het proces verbaal dat voor die aanbesteding opgemaakt werd. Er werden zeven aanbiedingen gedaan, allen in 't fransch opgesteld, namelijk door de volgende firma's Gouwy, Roeselaere Rob. Marck, Ronse Delforge, St Gillis (Brussel); Vandekerckhove Jules, RoeselaereEntre- prise et Appareillage Constructions Elec triques, Brussel Ch. Deschryver, Doornijk, en Serin, Brussel. De heer schepen Delahaye, die zich bij zonder met die kwestie bezig houdt, heeft daarop een verslag ingediend waarin hij be sluit, na het advies van den heer ingenieur Braecke genomen te hebben, de aanbesteding toe te vertrouwen aan de Maatschappij Ertreprise et Appareillage Constructions Electriques van Brussel, laagste inschrij ver met g5 275 fr. Het termijn van uitvoering is bepaald op i5 weken. M. Leuridan. Er is hier een kwestie van waardigheid en ik vraag mij af waarom het stadsbestuur die aanbiedingen niet terugzendt tot naleving der taalwet. Gij kunt eischen dat zij in 't vlaamsch opgesteld worden, niet op grond der taalwet, maar steunend op het feit dat allen zeer graag aan de stad leveren. Ik vraag dat voortaan 2I de in 't fransch opge stelde brieven van particulieren,*die op een gunst der stad dingen, zouden teruggezonden worden en dat men van hen vlaamsche brie ven zou eischen. Thans hebt gij daar lezing gegeven van een aantal brieven waarvan veel leden van den raad niets verstaan hebben. Ik, de eerste, had veel liever al die technische termen in mijn eigen taal gehoord. M. Sobry. Dit is een wensch voor de toekomst, doch dit belet niet dat er nu over dit punt gestemd worde. De aanbesteding wordt hierop met alge meene stemmen goedgekeurd. 13. Stemming eener motie ten gunste der ontwapening. M. Sobry. Wenscht de heer schepen Missiaen het woord Over zijn voorstel M. Missiaen. De motie die ik hier voor stel ten gunste der ontwapening wordt voor gesteld in al de gemeenteraden van gansch België en misschien ook nog in deze van verscheidene andere landen. Er is zeker nie mand meer die nog oorlog wenscht en ik geloof dan ook dat er zich niemand tegen die motie zal verzetten, daar zij uitsluitend om het welzijn van eenieder gedaan wordt. De heer schepen Missiaen geeft vervolgens lezing der motie waarbij door de stad bij de afgevaardigden van België aangedrongen wordt opdat zij op de ontwapeningsconferen tie de afgevaardigden der andere landen zou den verzoeken tot daden over te gaan. M. Leuridan. Het is natuurlijk dat deze voorgestelde motie onze volledige aansluiting heeft, doch wij moeten ons over den uitslag ervan geen begoocheling maken. Wij weten hoe België verbonden is en hoe de regeering vast besloten is haar plan door te drijven. Binnen kort zullen wij weten wat er door het ministerie van oorlog, dat geen ministerie van landsverdediging meer heet, geëischt wordt in haar begrooting voor het jaar ig32 Niettegen staande de economische crisis, die van langs om scherper wordt, worden er jaarlijks voor den troep geweldig groote sommen verbruikt. Door de dagbladen hebben wrj reeds verno men dat men besparingen zal trachten te doen op het voedsel en de kleedij der piotten, maar voor den fortenbouw en al het moordenaars materiaal zal er geen centiem verminderd worden. Wij keuren nochtans die verdienste lijke motie der socialistische partij goed, ze is een goede daad, maar zal jammer genoeg, haar doelmatigheid missen. Wij zullen ze met beide handen stemmen, omdat ze een nieuwe gelegenheid biedt de volksziel te laten spreken en haar grooten afkeer tegen het vervloekt militarisme te laten blijken. Doch België mag niet ontwapenen, de Fransche baas verbiedt zulks. Het Fransch-Belgisch militair akkoord bestaat,en het eenige middel om de gewenschte ontwapening te bekomen is de opruiming van den Belgischen militairen Staat. M. Lemahieu. Ik ben tegen de motie niet. Wij, die hier in het midden van hèt slagveld wonen, zouden de eersten zijn om te wenschen dat er nooit meer oorlog weze. Maar zal die motie een uitwerksel hebben Ik meen van neen. Twee mogendheden, die leden zijn van den volkerenbond, zijn nu met elkander in oorlog. Wanneer de leden zelfvan den volke renbond den vrede niet kunnen onderhouden, hoe wil men dat een motie van de stad /per een uitslag hebbe. Ik zal ze nochtans stemmen, maar volgens mij is ze nutteloos. M. Missiaen. Ik ben t'akkoord met de bemerking van den heer schepen Lemahieu, maar niet wanneer hij zegt dat de motie zon der uitwerking zal zijn. Moest zij door if per alleen gestemd zijn, dan zou hij gelijk hebben, maar wanneer al de gemeenteraden van Bel gië en nog vele van andere landen dezelfde motie stemmen, dan kan zij niet anders dan indruk maken op de afgevaardigen die te Geneve de kwestie der ontwapening moeten bespreken. In Holland heeft een petitie ten voordeele der ontwapening meer dan drie millioen en half handteekens bekomen, en moest hetzelfde hier in België gedaan worden dan zou ongetwijfeld het aantal handteekens eveneens zeer groot zijn. M. Leuridan. Dit is reeds aan den gang. M. Missiaen. Als de wil tot ontwapening algemeen uitgedrukt wordt door al de bestaan de partijen, die er allen evenveel belang bij hebben, dan moet zulks indruk maken. Daar om vraag ik dat die motie met algemeene stemmen, door al de partijen, zou gestemd worden en dan meen ik dat zij een heel gun- stigen indruk zal verwekken. De voorgestelde motie wordt hierop door al de raadsleden gestemd. 14. Mededeelingen. 1) De heer Voorzitter geeft lezing van een brief van 8n October van het nationaal Comi- teit voor hulpverleening aan China, waarbij een hulpgeld gevraagd wordt voor de bevol king van China die door de overstroomingen zoo zwaar komt geteisterd te worden. De heer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4