- HET YPERSCHE LA RÉGION D'YPRE5 Zondagrnst - Repos dominical Supplément 1 12e Jaargang, Nf 29 24 October 1931 swan JMnuuttmmn x. 12' ^nnée, Ne 29 - 24 Octobre 1931 Bijvoegsel /Vekelijksch Overzicht Japtin en China leven nog steeds op een vuurberg. De volkerenbond is er nog altijd niet toe gekomen toenadering te bewerken. Wat de eene wil toegeven wordt door den tegenstrever piet aangenomen en de vijande lijkhéden, die voor 't oogenblik geene uitbrei ding nemen, worden toch steeds onderhouden. De voorwaarden door Japan zelf gesteld om de zaak te regelen worden door China met verontwaardiging ontvangen. Het eenige nut tig resultaat dat tot hiertoe als een onverhoopt gevolg gekomen is, zou de eenheid zijn die bewerkt werd in China om zich gezamenlijk tegen Japan te keeren- Misschien bewerkt dit het einde van den burgeroorlog. Christen Volkshuis Nationale Strijdersbond van België 7. Klachten en wenschen der afdeelingen Joseph 8e ys. Dr Domicent. Une affaire grave aux Dommages de Guerre Muziekschool van Yper Benoeming F$te du Christ - Roi Feest Van Christus-Koning In 7 Ypersch Plantenrijk Koopt zuiveren Honing ^em@rciem@nt t ZIL ff IS SE N Heer en Vrouw Afph. DELMOTTE-BORRY en kinders. Heer Karei Lodewijk HALLAERT Heeren Lcuis en Joseph HALLAERT Heer Edouard BEUN Heer en Vrouw Alphonse LATOUR Heer Pierre VAN LERBERGHE Oorlogsinvalied - Dixmudesteenweg. Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place Aller oogen en aller gedachten werden deze week getrokken op Amerika, waar de Fran- sche minister, heer Laval, heengezeild is om, op verzoek der Vereenigde Staten, een onder houd te hebben met de Regeering. Uit is een teeken des tijds. De ongesteldheid is alge meen en Amerika zelf wordt aangetast. De Staat is ziek in Amerika het tekort der begrooting vermeerdert alle dagen met zes millioen dollars. Indien het op dezelfde wijze voortgaat, zal het tekort op 't einde van het dienstjaar, zijnde Juli ig32. gestegen zijn tot drie milliard dollars. Zulke toestand heeft Amerika, in vredestijd, nooit gekend. Reeds vier maal heeft de Staat eene leening moeten aangaan gedurende dit jaar in Maart was 't eene leening van 5oo millioen dollars, dan in Juni 8oo millioen, dan 3oo en 800 millioen in September, en men is reeds bezig met eene andere leening te bereiden van meer dan een milliard in December. Maar dit zijn enkel plaasters op een zieken toestand, want de ongelooflijk zware intresten komen op hunne beurt aan de begrooting knagen. Van een anderen kant heeft men bemerkt dat de reis van den heer Laval ten zeerste Engeland verontrustte. Een stap, die op slaande wijze te kennen geeft hoezeer de Engelsche hoogmoed gedaald is, werd deze week gedaan door lord Reading, Engelsche minister van Huitenlandsche Zaken, aie haas tig en zonder de minste' plechtigheid, den heer Laval nog wilde spreken vóór zijne afreis. Groot- Brittanië en Amerika hebben weliswaar goede uiterlijke betrekkingen, maar ze zijn toch erg naijverig en wantrouwend op malkander. Daarom moest lord Reading eens komen hooren wat M. Laval van zin was met Amerika en hem vragen niet te vergeten dat Engeland altijd bereid was met Frankrijk soli dair te blijven en dat hij daarom de Vereenig de Staten niet mocht bevoordeeligen. De strijd om de aanstaande verkiezingen geeft eveneens duidelijk te kennen hoezeer de toestand in de Engelsche kringen geschokt en ontredderd is. Er trad eene regeering op met het vaste besluit alle mogèlijke bezuinigingen te doen om te kunnep hfjtpond op zijne goud- waarde houden door 't evenwicht der begroo ting het opgeven der goudweërde zeide, zij ware een echte puinhoop maken. Veertien dagen daarna verzaakt dié Regeering aan den goudstandaard eji de kanselier der Schatkist verklaart dat zulke maatregel niets ernstig schadelijk in had. En de pers neemt dat alles over, steunt het en maakt dat het volk er even weinig over bekommerd is en alles aanneemt. De spanning die langen tijd in t geniep Onderhouden wierd in Holland om ons land tégen te kanten om de wille van de waterver bindingen, schijnt stilaan te verslappen, Een Nederlandsch, weigelezen dagblad, wijst daarop en zegt Men spreekt veel in ons land van vrede en verstandhouding met de buren, maar men komt zoo weinig menschen tegen die zich toegevend toonen tegenover België. En als onze Minister van Buitenland- sche Zaken toenadering zoekt, zou men hem aldra gaan beschuldigen van verraad. Wij willen dat onze politiek tegenover België vrij er, rechtzinniger en min zeliszuchtig worde. Ook zullen wij uit al opze krachten de dwars koppen bekampen. RIK. Op Donderdag 19 November, om 8 uur stipt 's avonds, groote kostelooze VOOR DRACHT met lichtbeelden, over het Missie leven van Dame Louise, stichteres van de Missie Zusters van den H. Augustinus. Groepeering Westland en Leiedal Onder hét Eere-Voorzitterschap van Weledelen Heer Jacques Bruneel de la Warande De afdeelingen en onderafdeelingen N.S.B. van het arrondissement Yper worden vrien delijk doch dringend uitgenoodigd afgevaar digden te sturen naar de tweede Jaarlijk- sche Vergadering welke zal plaats hebben in het lokaal N.S.B., In Sint-Sebastiaan Statiestraat, te Yper, den Zondag 25 Octo ber, orn 2 1/2 ure. DAGORDE r. Lezing van het verslag der laatste ver gadering. 2. Vieren van 11 November en Fakkeltocht. 3. Kerstfeesten voor Jeugdafdeelingen. 4. Inhuldiging te Ype» van het vaandel der groepeering. 5. Vaandelfeesten der nieuwe afdeelingen. 6. Over N. S. B. doelen, belangen en pro paganda middelen. en leden. De SchrijverDe Voorzitter, Depuis une semaine, il est beaucoup parlé en ville d'utie affaire Segers, a propos de domfnages de guefre. Des journaux dë Bru xelles s'en sont occupés aussi. Cette affaire t st encore en instruction, et les responsabili- tés ns tarderont.p3s a ètre établies, quels que soient les coupables, s'il y en a II nous est done difficile d'émettre une opinion quelconqfie. Y a t il au fond de tout cela.quelque chose de sérieux.P -En to.us cas, il est prudent de se réserver jusqu'après l'instruction. II est difficile aussi de ne pas se faire des ennemis quand on a rempli des fonctions importantes, mais toute accusation mérité d'être examinée dès qu'elle parait avoir du fondement. De Heer Vrederechter G. CASTEL werd door de bestendige afvaardiging der provincie West-Vlaanderen tot-lid van den beheerraad onzer stedelijke muziekschool benoemd. Het Ypersche biedt hem zijne beste g.elukwepschen^- Wij vernemen met veel genoegen dat onze vooroorlogsche stadgenoot Gaston EECK HOUT, benoemd is geworden tot-professor aan de pas gestichte muziekschool tfe Blois (Frankrijk). iV M. Eeckhout is een gewezen leerling van M. Henri Moerman en van onze stedelijke muziekschool. Wij wenschen den Heer Gaston Eeckhout hartelijk proficiat. v La fête annuejle du Christ - Roi sera célé brée solennellement a la Cathédrale de St- Martïn, Dimanche prochain 25 Octobre, par- ticülièrement a la Grand' Messe de lo heures. La veille, au sojr, toutes les cloches de la ville annonceront la Grande Solennité, et Dimanche, avant ia Grand' Messe les cinq voix de bronze de la tour de St Martin enton- neront l'air triomfffial Christus vincitChris tus regnat Christus.imperat Luisterrijk zal het feest van Christus-Koning gevierd worden in St- Maartens Kathedraal op Zondag 25 October, bijzonderlijk onder de plechtige Hoogmis van 10 ure. Deze jaarlijksche Hoogdagin de Katholieke Wereld, wordt "Zaterdag avond aangekondigd door een algemeen geluid der Klokken, en Zondag, vóór de Hoogmis, zullen de vijf bronzen stemmen van Sint Maartens toren het triomfantelijk lied zingen van Christus vincit Christus fegnat 1 Christus imperat In ons vorig nummer spraken wij over de buitengewone natuurverschijnselen die men ontwaart bij het aanhoudend heerlijk St-Mi- chielszomertje van dit jaar. Zoo kon men deze week rijpe framboozen vinden in den hof van Htnri Duihoit, rijpe aardbeziën bij Charles Cloedt, en in den hof van Heer Julien Verrue zijn de krieken uitge bloeid. En zoo wordt ons Yper een nieuw Aardsch Paradijs. bij den bieënkweeker zelf A. RIDEY, 194, Rijsselstraat, Yper. SKATEN M. Snauwaert Louis, van Poperinghe, heeft met vrucht aan de Hoogeschool van Leuven, zijn eerste proef van licenciaat in handelswe tenschappen afgelegd. Onze beste gelukwensehen. bedanking De kinders en familie van Heer Eugène GIKIERE danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die ze ontvangen hqbben bij het afsterven van hun teerbeminden vader en bloedverwant en voor hunne tegenwoordigheid op de begra fenis. Madame Ve'Henri Bouckenóóght-Kaesteker, ses enfants Diane et Jules, ai.nm que toute la familie, trés touchés de marques .oio sympathie qu'its ont reques, lors du débès dè Monsieur Henri-Louis-flnhur BoucUenooghe leur époux, père et parent regret rcm;r- cient sincèrement par cette voie. Vrienden en kennissen wórden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 October, om 8v, u.-, in--St-Pieterskerk, tot zielelafenis van: -V Vrienden en kennissen vvorden uitgenoodigd 1 het plechtig jAARGËTljDE^bij te wonen dat zal gezongen worden op Dinsdag 27 Oc tober, om 9 1/2 uur, inSt Jacobskerk.totzie- lelafenis van Eere-Opziener van 't Vrij Onderwijs, en Zoons beiden gesneuveld op 't Veld van Eere. Vriênden en kënnissen worden uitgeredadigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1" November (Aller heiligen), om 8 y. u., in—St Jacobskerk, tot zielelafenis van echtgenoot van Vrouw Octavie Bailleul. Vrie.nden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1" November (Aller heiligen), om 9 uur, in Si-Niklaaskerk, tot zielelafenis van en familie. Vrienden en kennisseri wotden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 1" November, (Aller heiligen), om 11 y, uur, in St -Maartens Cathedraal, tot zielelafenis van De Apotheek van La Pharmacie de is ALLEEN OPEN op Zondag 25 Oct. reste seule ouverte le Dimanche 25 Oct.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9