Amitiés Francises Vlaanderen's Kollebloemen en het Britsch Legioen 2 l'Harmonie Ypriana exécute les morceaux suivants l") La Brabattfonvc. 2°) Judex {Gounod). Les clairoos des pompiers sonnent La Re' traite. Le cortège se rend ensuite au Memorial Bri- tannique de la Porte de Menin ou l'Harmonie Ypriana exécute les morceaux suivants i°) Le God save the King 2°) Judex {Gounod). Les clairons des pompiers sonnent The Last Post. Pour terminer Défilé en ville par les rues de Menin, St Jacques, de la Crapaudière, des Boudeurs, du Plat, de Lille jusqu'a la Grand' Place, cu l'Harmonie Ypriana exécute le God save the King, La Marseillaise et La Braban^onne, en hommage de reconnaissance envers les Anglais, Francais et Beiges tombés pour la défense du sol natal. Le Comité del'Harm »nie Ypriana comp te sur la participation de toute la population. Prière d'arborer les Drapeaujc I The 13,h ANNIVERSARY of ARMISTICE DAY The Committee of the Ypriana Band has decided to form a Pilgrimage for the purpose of Honouring this Memorial day. It have the honour of inviting all Socie ties, their Flags and Banners On Wjdnesday IIth o! November 1931 At 6 p. m.the Societies will meet in Station Square, for the purpose of forming a Pilgrimage and will march behind the Ypriana Band. Flags, etc. should be placed together. The Flags of the Invalides Old Soldiers and Ypriana will have the first place. The first visit will be paid to the Ypres Memorial through the Station street, Temple street, Butter street and when there the Ypiiana Band will first play La Brabangonne. then Judex (by Gounod). The Buglers of the Fire Brigade will sound La Retraite. The second visit will be to the British Memorial at the Menin Gate, where the Pil grimage will pay hommage to the Dead. The Ypriana Band will play God save the King. then Judex (by Gounod). The Buglers of the Fire Brigade wil sound The Last Post. The Pilgrimage will then march through the Meninstreet, St-Jacques street, Crapaudière strett, Boudeurs street, Plats street, Lille street up to the Grand'Place, where the Ypriana Band will play God save the King, La Marseillaise and La. Brabanfonne in Honour of the British, French and Belgians, who have fallen in defence of our Country. The Committee of the Ypriana Band wishes that the whole Population of Ypres will take part in the Pilgrimage, it is also the wish of the Committee, that all Flags should be hoisted on this occasion, het bestuur. Le Comité a l'honneur d'inviter les membres au Grand Bal de l'Armistlce qui sera donné en la salie du «Vieil Ypres», le Mercredi 11 Novembre, a g h. du soir. Les membres sont aussi instamment priés de bien vouloir participer a la manifestation patriotique organisée par l'Harmonie Ypriana, le II novembre ig3l, k 18 hs., a l'occasion de l'Anniversaire de l'Armistice. Réunion autour du Dfapeau des A. F:, Place René Colaert. Telken jare, met den 11 November, ter gelegenheid der verjaring van den Wapenstil stand, stelt het Britsch Legioen ia degansche wereld kleine roode bloempjes te koop, nederige kollebloemen van katoen of celluloid gemaakt, de vermaarde Flanders Poppies». Deze zinnebeeldige bloempjes zijn een vrome herinnering aan de bloedroode kollebloemen die binst den oorlog, spijts obussen en doodende gassen, zoo weelderig groeiden tusschen de loopgrachten in Vlaanderen en in 't Noorden van Frankrijk en die nu nog steeds de graven der heldhaftige tommies die hier het offer van hun leven brachten, met helderrood en purper tooien. In iedere stad, in ieder dorp, niet alleen van de Britsche eilanden, maar ook van het vasteland, ziet men, op n November, gedu rende den Armistice Day in het knoops gat der Britsche burgers of op het corsage hunner vrouwen een eenvoudige roode kolle- bloem prijlcen. Het is niet een roos, de zinr.e beeldige liefdebloem van Engeland, noch de stekelachtige distel van Schotland, noch de landelijke klaver van Ierland, maar de nede rige kollebloem, wild en zonder geur, de bloem der korenakkers... maar ook de bloena der slagvelden de kollebloem der Vlaande ren, rood zooals het jong bloed dat de Britsche helden zoo mildelijk vergoten en waarvan de Flanders Poppies de gedach tenis herinneren en verheerlijken. Niettegenstaande de klaproos in tal van landen groeit en deze van bij ons maar heel weinig van de andere verschilt, is het noch tans deze kleine belgische bloem die de vroomste herinneringen van een groote en machtige natie opwekt. De geschiedenis dezer kleine, nagemaakte kankerbloemen is zeer nauw verbonden aan de annalen van het Britsch Legioen. Immers, 't is de jaarlijksche verkoop dezer zinnebeel dige bloemen die bijna uitsluitend de hulp kassen voedt der edelste en meest grootsche van al de inrichtingen en vereenigingen die, na den oorlog, werden gesticht met het doel te beantwoorden aan het verlangen der oud- strijders van zich te ontmoeten en malkander te helpen. De weldoende werking van het Britsch Legioen strekt zich uit over de gansche wereld zij is natuurlijk het uitgebreidst in Groot-Brittanje, doch iedere stad, waar er Britsche onderdanen verblijven, bezit een afdeeling ervan Er bestaan ongeveer 3ooo hulpcomiteitën die zetelen in Groot- Brittanje, in Ierland, alsook in Frankrijk en België en in bijna alle landen van Europa. Het Legioen bezit in Engeland een sanato- torium en een model dorp voor teringlijders en hunne famibën. Dit dorp telde in 1929 een bevolking van ongeveer 700 zielen. Er valt ook op te merken dat tal van engelsche oud strijders met fransche en belgische vrouwen gehuwd zijn, en in geval van overlijden vinden hunne weduwen bij het Britsch Legioen zede lijken en stoffelijken steun. Het British Legion bezit zijn eigen werkhuizen van kunstmatige bloemen, zijne spinnerijen, zijne fabrieken van artikelen in leder, en staal, waar oudstrijders, invaliden, blinden,groote gekwetsten en oorlogsvermink ten werk en ook den noodigen moed vinden om te leven. In Engeland meer nog dan elders, de hui dige werkloozencrisis getuigt het, was het voor de verminkten een uiterst moeilijk vraag stuk om zich werk te verschaffen. De invalide soldaten trekken, weliswaar, een pensioen, maar wat hun vooral noodig is, 't is te kunnen werken voor het bestaan en hun eigenliefde te bewaren van burgers die nuttig zijn aan de maatschappij. Hoe pijnlijk zou het bestaan niet zijn dezer roemrijke slachtoffers, indien zij zich ten laste van hun ouders of van hun familie moesten gevoelen I 't Is voor die ongelukkige helden alsook voor deze die door de stikgassen werden aan getast en voor de teringlijders, voor wien de fabriek verboden is, dat het Britsch Legioen werkten doet werken. Maar de heilzame werking van het Legioen bepaalt zich daarbij niet alleen. Bij de losbars ting van den wereldoorlog in 1914, en gedu rende de jaren die volgden hebben duizende brave en eerlijke werkers hun werk en hunne familie verlaten om hun land te dienen bij hunnen terugkeer vonden zij hun land door een erge nijverheidscrisis bedreigd en voor velen was het de gedwongen en ellendige werkloosheid. Voor al dezen trachtte het Britsch Legioen, zooals bet nu nog altijd doet werk te vinden. Het vergat ook de oorlogs weduwen niet die last van kinderen hadden en -met haar schamel pensioen niet in staat waren aan de kinderen een behoorlijke opvoeding te bezorgen. Het British Legion richt insgelijks be devaarten in naar de gewezen slagvelden en naar de kerkhoven van Vlaandertn en Frank rijk, en aan allen, die voor het ondernemen dier verre reis de noodige middelen niet be zitten, laat het toe eens het graf van een ge liefden echtgenoot, vader, zoon of broeder te bezoeken. Hier te V'per, werd zelfs nog heel onlangs, voor het Britsch Legioen, een huis gekocht in de Korte Thouroutstraat, waar een aantal ka mers zullen ingericht en bedden geplaatst worden, die kosteloos ter beschikking van de min begoede Engelsche bedevaarders, en bij zonderlijk van de vrouwen, zullen gesteld worden, ten einde ze niet te verplichten de verre en vermoeiende heen- en terugreis naar de frontstreek van Yper te moeten doen zonder een enkelen nacht te rusten. Het helpt verders ook nog al dezen die den moed bezitten om zich in de koloniën een nieuw leven te beginnen. Op den vreemde is dehulp, doorhet Britsch Legioen verleend, insgelijks zeer aanzienlijk. Overal, in de koloniën, inde verscheidene lan den der wereld bevinden zich oudstrijders, zoowel van het veldleger als van de vloot, aan wien het Legioen een broederlijke en helpen de hand toesieekt. Ieder afdeeling van het groot Britsch Legioen betracht in de eerste plaats dat de britsche oudstrijders, die in den vreemde verblijven, er een behoorlijk leven kunnen leiden zonder ten laste te moéten komen der overheden van het land wier gastvrijheid zij genieten, en er zich integendeel kunnen nuttig maken en het door hun werk kunnen helpen. Het grootsche werk van het Britsch Le gioen bepaalt zijne weldaden niet uitsluitend tot de britsche onderdanen, maar het toont het voorbeeld van een zeldzame en grootmoe dige solidariteit met terzelfdertijd ook alle oudstrijders en invaliden der bondgenooten te helpen, 't Is alzoo dat het« British Legion van België bij elke gelegenheid de belgische oudstrijders van zijne mildheid laat genieten. Zooals hooger gezegd, is het de jaarlijksche verkoop der Flanders Poppies die de bij zonderste bron van inkomsten voor het Legioen uitmaakt. Deze verkoop brengt inderdaad overgroote sommen op. Voor het vervaardigen van de kollebloe men der Vlaanderen waarvan er in 1928 bij de 33 millioen werden verkocht, worden er meer dan 3oo groote verminkten gebezigd in twee fabrieken te Londen en te Edimburg. Van 1921 tot 1928, werden er over de gan sche wereld meer dan 200 millioen poppies verkocht, die meer dan 2.700.000 pond ster ling opbrachten. En sedertdien, niettegen staande de jaren ons steeds meer en meer van den grooten oorlog verwijderen, groeit deze verkoop nog ieder jaar aan. In 1929 alleen werden er niet min dan 37 millioen bloempjes gemaakt om ze op den 11 November te koop

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2