HBLDENHÜLDE Le Pèlerinage Allemand et un Incident Facheux 4 Handels- en Nijverheidskamer Y R E R Chambre de Commerc». et d'Industrie d'YPRES Het bestuur der Handels- en Nijverheids kamer van Veurne noodigt de leden onzer maatschappij uit deel te nemen aan een be zoek aan de suikerfabriek van Veurne. Dit bezoek is vastgesteld op Zondag 8 November, om 10 uur stipt, en zal plaats 'hebben onder de leiding van den Heer Inge nieur Pi vont, bestuurder dezer fabriek. Men vergadert te g,3o uur, in het lokaal der Veur- nesche Handelskamer Café Flandria Groote Markt, Veurne, alwaar wij door het bestuur-en de leden dezer Kamer zullen ont vangen worden. Het bestuur raadt de leden aan zoo talrijk mogelijk bij dit leerrijk bezoek tegenwoordig te zijn. De reis heen en terug wordt gedaan elk naar zijne keus, nochtans wordt een auto car kosteloos ter beschikking gesteld der leden die over geen rijtuig beschikken. Ver trek van ons lokaal De Sultan om 8 1/4 uur stipt. Terug te Yper om i3 uur. Op aanvraag van den voordrachtgever wordt de Algemeene Vergadering, die moest plaats hebben op Zaterdag 7 November, ver schoven tot op Zaterdag 14 November. Le comité de la Chambre de Commerce et d'Industrie de Fumes invite les membres de notre société a participer a une visite de la sucrerie de Furnes. Cette visite se fera le 8 Novembrc, a 10 heures précises, sous la conduite de Monsieur l'Ingénieur Pivont, directeur de la fabrique. On se réunira a 9.30 heures au local de la Chambre de Commerce de Furnes, Grand' Place a Furnes, oü le comité et les membres de la dite Chambre recevront leurs amis Yprois. Le comité engage vivement les membres a participer a cette excursion afin que notre Chambre y soit dignement représentée. Le voyage aller et retour se fera, pour chacun, selon son désir, cependant un autocar sera mis gratuitement a la disposition des membres qui ne disposeront pas d'une voiture. Départ a 8h. i5 précises de notre local Hotel du Sultan Rentrée a Ypres a i3 heures. Zooals de voorgaande jaren werd verleden Zondag, Hoogdag van Allerheiligen, een cffi cieele hulde gebracht aan de Ypersche gesneu velden en die van de verbondene legers. Begunstigd door een heerlijk weder was de deelname aan die trtffende plechtigheid, dit jaar, buitengewoon groot. Om 11 u. stipt, zette de lange stoet, die zich rechtover het stadhuis gevormd had. in beweging Na het kruis en de geestelijkheid, stapten de rijks wachten de Socialistische Harmonie, gevolgd door de leerlingen der verscheidene Stacs scholen, der Staats Middelbare School en van sommige Vrije Scholen. De groep van de stadsjongensschool, waarvan de leerlingen de bordjes met de namen der Ypersche gesneu velden droegen, werd bijzonder opgemerkt. Dan volgden nog de talrijke afvaardigingen, met vaandel, van bijna alle Ypersche maat schappijen, bonden en vereenigingen, de Liberale Harmonie, de Ypersche afdeelingen van de Poilus de France en van het British Legion de burgerlijke oorlogsinva liden, den Nationalen Oudstrijdersbond en de Oorlogsverminkten. Deze indrukwekkende stoet, die statig voortbewoog onder het spelen van passende treurmarschen, beurtelings door de drie deel nemende muziekmaatschappijen uitgevoerd, werd gesloten door de Harmonie Ypriana, de stedelijke overheid, vergezeld van den heer Clinckemaille, arrondissementscommissaris, en omringd door het brandweerkorps, talrijke vooraanstaande personen en door de familie leden onzer Ypersche Helden. Al door de Dixmudestraat, trok de stoet naar de Janseniusstraat, langs het Iersch monument, vandaar onder de Kloosterpoort naar de Vandenpeereboomplaats tot voor het gedenkteeken der gesneuvelde Yperlingen, en verders naar de Groote Markt, Meenenstraat, onder de Britsche Zegeboog, tot op het ste delijk kerkhof. In het voorbijgaan werden door tal van maatschappijen alsmede door den heer Burge meester, in naam der stad, kronen en bloem tuilen bij het Iersch en het Ypersch monu ment neergelegd. Dezelfde vrome daad werd ook nog door sommige maatschappijen onder de Britsche Zegeboog herhaald. Op het kerkhof schaarden de talrijke vaan dels der tegenwoordige maatschappijen zich rondom de graven der Ypersche Helden, die hier op ons kerkhof rusten, terwijl de afvaar digingen in de verschillige zijdreven- vóór de graven der Engelsche dooden plaats namen. Toen de heer Burgemeester en de andere overheden insgelijks op het kerkhof aankwa men, werd door de geestelijkheid het De Profundis gezongen. Door den heer Burge meester werd vervolgens een prachtige kroon op de graven der Yperlingen neergelegd, ter wijl de klaroenen der brandweer schalden en de Harmonie Ypriana op gedempten toon de Brabangonne aanhief. Ook op het graf van de slachtoffers der ramp van Wytschaete en bij de Engelsche en Fransche graven werden door den heer Burgemeester kronen neerge legd, en door de Harmonie Ypriana werd bij deze laatste beurtelings het God save the King en de Marseillaise gespeeld. Deze eenvoudige maar schoone plechtigheid miek op al de omstaanders diepen indruk. Na verloop van het officieel gedeelte bracht de Harmonie Ypriana een vroom bezoek aan de graven van haar immer betreurden bestuur der, heer Albert Van Egroo, en vn haar gewezen stichters en bestuurleden. De heer Armand Donck Vermeulen, eerevoorzitter der Harmonie, legde op ieder graf een prachtigen bloemtuil neer als dankbare hulde der muziek maatschappij die zij vroeger zoo lief hadden en aan dewelke zij binst hun leven zooveel diensten bewezen hebben. Het grootste gedeelte van de deelnemers aan den stoet, alsmede de ontelbare toe schouwers die zich op den doortocht van den stoet geschaard hadden en die hem nadien gevolgd waren, gingen vervolgens insgelijks, elk van zijn kant, op het graf van een geliefd wezen bidden. Ook gansch den namiddag, tot aan het slui tingsuur, werd het kerkhof zeer druk bezocht. Zeer klein in getal waren de graven waarop, dien dag, geen gebeden en tranen gestort wer den of die door geen vrome en erkentelijke handen bebloemd en getooid waren. Dit be wijst dat de nagedachtenis onzer duurbare af gestorvenen door ons volk levendig bewaard en in eere wordt gehouden. Les allemands sont done venus en pèleri nage Dimanche dernier, jour de la Toussaint, au nombre de 700 a 800. Leur attitude, comme la fois précédente, a été digne et correcte. Ils ont déposé une couronne au monument des Yprois, au mémorial Britan nique et au cimetière francais, puis ils ont poursuivi leur route vers le Broodseinde oü eut lieu une cérémonie funèbre trés impres- sionnante. Ils n'ont été ni remuants, ni bruyants, et sous aucun rapport la population n'a a se plaindre d'eux. On peut être plus ou moins étonné ou gêné de les voir venir chez nous, ici, a Ypres. Mais offtciellement ce ne sont plus des enHemis. II y a la paix Evidemment, de notre part, i'l ne peut y avoir a leur égard aucune cordialité. Tant qu'ils n'auront pas exprimé le regret de nous avoir envahi, d'avoir massacré, pillé, brülé, tant qu'ils n'auront pas décidé de ne plus recommencer, tant qu'ils rechigneront dès qu'il s'agit de nous payer les réparations qu'ils nous doivent, l'intimité entre eux et nous n'est pas possible, lis le savent bien et ils agissent en conséquence. Mais ils ont ici, ensevelis, autour d'Ypres, des pères, des fils, des maris, et il est bien humain qu'ils tiennent venir prier sur leurs tombes. lis ne nous demandent qu'une chose, et ils y ont droit la correction envers eux comme ils la pra- tiquent envers nous. Et ici, nous prenons la liberté, d'exprimer notre vive désapprobation au sujet d'une mesure prise a l'égard de ces visiteurs allemands. Voici les faits. II avait été entendu qu'ils chanteraient k leur messe de 7 h. k la Cathédrale, qu'a Tissue de cette messe ils chanteraient une hymne de circonstance devant le monument des Yprois, et que le soi', a 5 h., sur la place, ils chanteraient encore deux morceaux de cir constance. On peut différer d'opinion sur l'opportunité de ces deux manifestations mu- sicales en public, quoiqu'elles n'eussent d'ail- leurs qu'un caractère exclusivement religieux. M ais elles avaient été autorisées, et en vue de ces chants, toute une chorale d'Aix-la- Chapelle avait pris part au pèlerinage. L'exécution des chants pendant la messe de 7 heures a St Martin fut superbe et émo- tionnante. Cet hommage doit être rendu a l'excellente chorale d'Aix la-Chapelle, et nous n'avons que de l'admiration a lui exprimer. Après la messe, avec un peu de retard, le Directeur de la chorale s'apprêtait, devant le monument Yprois, a battre la mesure pour diriger le chant. Environ 200 personnes étaient présentes, quelques Yprois parmi eux, entr'autres M. le Commissaire de police. Et voila qu'a ce moment précis, il était juste 8 heures, toutes les cloches se mettaient en branie pour les sonneries rituelles aux Eglises Après avoir attendu vainement quelques minutes, les sonneries comme de juste ne cessant plus, le chef découragé et ses chanteurs abandonr.èrent la place. C'était un contretemps facheux, et qui ne se serait pas présenté si le chant avait commencé sans perte de temps de suite après la messe. Ün simple contretemps, et rien de plus. Mais le soir, vers 5 h sur la place, comme la chorale se groupait devant la porte de l'Hötel de Ville pour exécuter ses deux chants religieux et que le chef allait commencer a diriger la mesure, M. le Commissaire de Police intervint, et défendit de chanter de par une défense foimelle du bourgmestre Dire le désappointement de tous les pèle- rins, e'est inutile. Et cependant, il n'y eut ni cris, ni protestations véhémer.tes tous ces gens, justement indignés de l'affront qui leur était fait, se retirèrent paisiblement mais mor- tifiés, corrects jusqu'au bout. Eh bien, ce ne sont pas des choses k faire I Quand un bourgmestre a autorisé un chant e* public, il ne doit pas, sans motifs trés graves et sans préavis, retirer brusquement son auto- risation Notre bourgmestre connaissait le programme, il devait défendre les chants en temps opportun, et non pas de cette fagon-la. II nous peine d'avoir a exprimer ce regret, mais nous ne reproduisons ici que l'opinion unanime, croyons-nous, des Yprois. Ceux-ci ne veulent pas qu'on puisse croire qu'ils sont solidaires de l'afïront fait aux Allemands, et ils regrettent vivement l'incident. Au reste, M. le bourgmestre n'aura plus l'occasion d'affronter ces pèlerins. L'organi- sateur des pèlerinages allemands a décidé qu'a l'avenir ceux-ci séjourneront toujours a Roulers et ne mettront plus les pieds k Ypres. Nous en ferions autant a sa place... et ce seront les commergants de notre ville qui seront les seules victimes de ce facheux incident.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4