-MET YPERSCHE- LA RÉGION D'VPF üondagrost - Repos dominical 12e Jaargang, Nr 31 7 November 1931 12' 4nnee N* 31 7 Novembre 1931 Supplement vVekelijksch Overzicht Het Leven en het Wtrk van een Ypersche Kloosterzuster (Euvre ets Dames de la Miséricorde SfcEüdtPlON DE GHASUTÉ öurgei hjiic Mand van Yper Burgerstand van Fasschendaele Madame André CARPENTIER t ZIEL ï1 ESSEN «unpawn 1 <1 ill lil ill bh mi in mi -,a hhmmihmiiih i mmmm De verkiezingen in Engeland hebben een uitslag gegeven, die alle verwachtingen te boven gaat. De Travaillisten hebben eene nederlaag geleden, die hen een allergevoelig sten slag toeDrengt. Nochtans staan wij, met het stelsel dat hier toegepast wordt evenals in Duilschland, Holland enz., verstomd voor de tegenstrijdigheden die voorkomen in het En- gelsch kiesstelsel. De Conservatoren immers, met 11.780.000 stemmen bekomen 472 zetels de Liberalen, met I 891.000 stemmen, hebben 69 zetels de Travaillisten, met 6.749.000 stemmen, veroveren slechts 69 gekozenen. Bij zooverre dat de Conservatoren een zetel bekomen met 24.500 stemmen, terwijl de Liberalen 27.405 stemmen noodig hebben om een zetel te verkrijgen en de Socialisten 137.736. Indien men echter ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging had toege past, zouden de Conservatoren maar 340 zetels hebben in plaats van 472, de Ti avail- listen'hadden er 190 gehad in plaats van 49 en de Liberalen 66 tegen nu 69. Men ziet welke tegenstrijdigheid er heerscht in 't En- gelsch systeem. Nochtans blijft er niet te ont kennen dat de overwinning der Conserva toren, zelfs met een ander stelsel, volledig zou geweest zijn. Dezelfde uitslag wierd im mers ook nog deze week bekomen door de Conservatoren in de Municipale verkiezingen. Japan en China blijven nog immer vijan dig tegenover elkander staan. Japan neemt elke gelegenheid te baat om zijne bezetting steeds uit te breiden. Twee Chineesche gene ralen, Ma Tchang-Chaa en Tchang-Haï Pen, die malkander bekampten, hebben eene brug doen springen en de Japaneezen leggen aan den eerstgenoemden ten laste dat hij die brug niet hersteld heeft. Japan stuurt nu eene afdeeling zijner troepen om die brug weer op te bouwen, doch eischt dat de Chineesche legers op 10 km. afstand zouden gehouden worden. Daarenboven verbiedt Japan nog van die brug en van den ijzerweg gebruik te maken, omdat dit spoor gelegd werd met Japansche kapitalen, waarvan door de Chinee- zen nog niets betaald werd. Aldus ziet men dat het hoe langer hoe gemakkelijker zal val len om eene reden te vinden die de vijande lijkheden in gang zétten. Hóe meer Japan beperkingen in brengt, hoe rapper er een zal aanleiding geven, om te zeggen dat er slech ten wil in 't spel is en dan is er spoedig een reden gevonden om den oorlog te verklaren. De terughouding duurt misschien alleen zoo lang omdat men van beide kanten niet zeker weet wat Moskow en Amerika in 't schild voeren. Men herinnert zich nog dat er onlangs in Oostenrijk eene poging mislukte om eene omwenteling te doen uitbreken.Thans spreekt men veel dat er weer zulke poging zou her nieuwd worden met de medewerking der heimwehren. Het is zonderling dat men daar over reeds op voorhand zou ingelicht zijn en dat men er openbaarlijk van spreekt. Noch tans zou het niet te verwonderen zijn dat dit, misschien met den steun van Duitsche afdee- lingen, mogelijk ware. Het is wellicht de zekerheid van hunne macht die aan de aan voerders toelaat de zaak niet in 't geheim meer te doen, omdat er dan meer gevaar is tot mislukken dan anders. Rusland heeft nu en dan te kampen met zekere afdeelingen die zich niet gemakkelijk meer laten in de banden leggen. Thans komt de regeering erge tegenkanting tegen in Georgia, waar de landbouwers het moe wor den van onder den dwang der öolsjevisten te werken en weigeren hun vruchten te leveren. Twee afdeelingen roode troepen werden door de opstandelingen achteruitgeslagen. Mis schien komt er aldus, ten laatste, verande ring in 't Roode Rusland. RIK. Op ig November toekomende, hebben wij hier, te V'per, de veelbesproken en kostelooze voordracht over het leven en het werk vim Zaliger Dame-Lcuise. Wie heeft er niet hooren spreken van deze heldhaftige Zuster, die alles verliet om in de verre missie landen te gaan werken en zwoe gen voor het heil der zielen Van uit Yper is zij vertrokken, 10 jaren lang gaf zij hier les in het klooster der Rous brugge-Damen. Op tD September 1897 ver trokken zij met hun tweeën, Dame Louise en Dame Ursule, naar Indië. Dat was de eerste stap. Dat was de stichting van hare Congre gatie, en in 1928, op den dag van haar over lijden, telde de Congregatie 44 stichtingen in de missies, 39 scholen, 12 Catéchumaten, 6 weezenhuizen, 3o armen-apotheken, 3 kin- derkribben, enz... In 1950 waren zij werk zaam met 2 zusters, en in 1928 mét 518 in Indië, Congo, Antillen, Philippijnen, Amerika, China, .enz. Godes zegen iust op dat groot werk maar dat werk is hier begonnen en daarom is het met genoegen dat de Yperlingen die voor dracht met lichtbeelden zullen bijwonen. Allen naar het Christen Volkshuis op Don derdag, tg November, om 8 ure 's avonds zeer stipt. prêché par le R. P. Leclef S. J. en l'église St-Martin, Lundi 16 Novembre, a 5 1/2 heures. Une quête sera faite après le sermon au profit de J'oeuvre. Les personnes empèchées d'assister au sermon ptuvent envoyer leur offrande chez la Présidente Mademoiselle Donck, rue de Menin, 44, Ypres. V er klaringen van 3i October tol 6 Nov iq3i Geboorten Decock Marie-Thérèse, Jules Capronstraat, 6. Deraedt Yvette, Zonnebekesteenweg, 23. Coussement Georges, Lindendreef, 30. Devisscher Elisabeth, Zonnebekesteen weg, 436. Sercu Albert, Zonnebekesteenweg, 330. Vandecasteele Eliana. Hondstraat, 21. Huwelijken Bekaert Marcel, wever en Logier Suzanna, naaister, beiden te Yper. Grimonprez Mauriclus, land- werker, te Zillebeke en Verwaerde Martha, fabriekwerkster, te Yper, Knockaert Henri, fabriekwerker, te Vlamertinghe en Swinnen Gertrud, fabriekwerkster, te Yper. Acx Silvère, wever, te Vlamertinghe en Coffyn Margareta, z. b., te Yper. Overlijdens Haelewyn Juliana, 66 j., kloosterzuster, Meenensteenweg, 25. Versavel Emilius, 72 j., z. b., echtg. Deconinck Augusta, Rijselstraat, 104. Kerrinckx Maria- Ludovica, 28 j., huishoudster, echtg. Angillis Gustaaf, Zonnebekesteenweg, 52. Le Roeye Leonia, 68 j., z. b., ongeh., Meenensteenweg, 25. Hoedt Georgette, 4 weken. Tegelstraat, 8. Huwelijksbeloften Georges Duthoo, beenhouwer, te Yper en Marguerite Mahieu, z b., te Meessen. Joseph Coussement, nijveraar, te Rousselare en Maria Declercq, z. b., te Yper. Remy Matthys, handelsreiziger en Anna Tamborij'n, z. b beiden te Yper. Leonard Pottel, steen kapper en Mathilde Vermeersch, fabriekwerkster, beiden te Yper. Marcel Vanoverschelde, fabriekwerker en Helena Caesemaecker, z. b., beiden te Yper. Robertus Dehouck, wever en Madeleine Verschaeve, z. b., beiden te Yper. Mauritius Verstraete, autogeleider, te Yper ert Alicia Sintubin, naaister, te Staden. Geboorten Deneut Mariette, dv. Theophiel en Calmeyn Rachel. - Dedryvere Norbertus, zv. Cyriel en Forrez Emma. Versaevel André, zv. Juul en Vaneeckhout Maria. Huwelijken André Depuydt, jm. en Ivonne Haecke, jd. beiden van Passchendaele. André Ramón, jm. van Pas- schendaele en Adrienne Devloo, jd. van Rousselare. Sterfgevallen Leon Vuyisteke, zv. August en EmmaDe- brabandere, 31 jaar. Maria Tberesia Toebat, wed. van K.- L. Vandenbussche, 67 jaar. René Vandainme, zv. Jean en Silvie Develter, 50 jaar. Louis Pattyn, wed. van Rosalie Duthieuw, 82 jaar.—.Rosalie Pittilion, wed. van Henri Ver meulen, 70 jaar. Monsieur André Carpentier et sa fille Yolande Monsieur et Madame Camille Lagrou-Jaecques Monsieur et Madame Pierre Carpentier-Rosseel Les families Lagrou, Jaecques, Carpentier, Rosseel, ont la douleur de faire part de la perte crueile de née Marguerite-Elvine Lagrou leur épouse, mère, fille, belle-fille et parente bien-aimée, née k Ypres, le 11 Novembre 1905, et pieusement décédée a Poperinghe, le 3 Novembre 1931. Les amis et connaissances qui, par oubli. n'auraient pas re?u de lettre de faire part, sont priés de considérerleprésen aviscomme en-tenant lieu. Poperinghe, Grand'Place. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 November, om 7 y« u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Gustaaf DAEL Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 November, om 8 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Theresia MOEYAERT Weduwe VAN PRAET. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezong. n worden op Zondag 8 November, om 8% u-, in St Pieterskerk, ter eere der Drie Gekroonden Patroon der Bouwwerkers. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 November, om 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Isidore Poot Dehouck., Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 November, om g uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Francois WAGEMANS Echtgenoot van Vrouw Jeanne Notebaert. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 8 November, om II 1/2 uur, in St - Maartens Cathedraal, ter nagedachtenis der afgestorvene leden van het Syndicaat der Beenhouwers van Yper. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 November, om 9 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Edouard HERREMAN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 15 November, om 11 Y» uur, in St - Maartens Cathedraal, tot zielelafenis van Heer Jules Leon VANOVERBERGHE Echtgenoot van Vrouw Marie BEUN. De Apotheek van i La Pharmacie de Mr WECKESSER Dixmudestraat oRue de Dixmude is ALLEEN OPEN reste seule ouverte le op Zondag 8 Nov. Dimanche 8 Nov.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9