Harmonie Ypriana 5 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 18-10 31 Hij vraagt ook aan de leden in groot getal te willen aanwezig zijn op de vaderlandsche plechtigheid van 1 November aanstaande, ten -einde een blijk van dankbaarheid te betoonen voor dezen die alles gegeven hebben tot het behouden onzer vrijheid. Nahlank der Duitsche Bedevaart naar Yper De Onder-Voorzitter, M. Lauwers Marcel, opent de vergadering om 14 y. uur, en begint met den Heer Voorzitter te verontschuldigen die, wegens onpasselijkheid, de vergadering niet kan bijwonen. Vervolgens geeft de Secre taris lezing van het verslag der vorige verga dering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Voordracht De Heer Marcel Lauwers geeft eenige nuttige wenken over het bewaren en verbergen van het fruit, en in 't bijzonder der appels en peren. Zijne klare uiteenzetting wordt door de talrijke aanwezige leden aandachtig gevolgd .en ten slotte op gulhartige toejuichingen onthaald. Nieuwe leden Wordt als nieuw lid aan vaard Maes Leonie, voorgesteld door heer -en vrouw Degrou. Aanbrengsten Een groot aantal aanbreng sten vervullen de talels, en bekomen de vol gende bekroningen Seynaeve Jules, 8 punten voor zijne prach tige latuw grosse blonde scarolle, endive «n artisjokken. Victor Theoph., 7 punten voor zijn prach- tigen bloemkool «Le Normand», zijne endive en radijzen. Jufvrouw Hallaert, 2 punten voor hare ikweeperen. Soenen Leonard, 2 punten voor zijne mon ster selderij. Duthoo Jean, 2 punten voor zijne chinee sche cabuskool. Vandenbriele Cyrille, 1 punt voor zijne veldsalade en radijzen. De aangebrachte groenten worden door .Seynaeve Jules en Victoor Theophile voor de tombola geschonken. De onder-voorzitter bedankt de milde gevers en laat weten dat de tombola van heden door het huis Paul Boudein geleverd is. Vervolgens wordt de tombola uitgeloot en <le vergadering sluit om 16 1/2 uur. Zondag 15 November 1931 om 14 J/2 uur Algsmeene Vergadering DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige ver gadering. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht door M. Vander Borght over het witloof 4) Aanvaarding van nieuwe leden. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. Sinte Cecillafeesten 1931 Zondag 22 November 1931 1) In S' Maartens kathedraal, te ii u. 3o Mis ter nagedachtenis der Ypersche Muzi kanten gesneuveld voor het Vaderland. Vergadering in het lokaal, Hondstraat, te 10 u. 3/4 vertrek om 11 u. De Eereleden worden vriendelijk uitgenoodigd de Harmonie te vergezellen. Gedurende de Mis zal de afdeeling Sym phonic, onder de leiding van haar bestuurder, M. G. Van Egroo, de volgende stukken uit- -voeren. 1) GloriaAlb. Van Egroo 2) Andante Religioso Francis Thomé 3) Marche Nuptiale. Mendelssohn M. Hanoulle, orgelist onzer Hoofdkerk, zal deze muziekuitvoeringen op het orgel bege leiden. Na die plechtigheid, optocht door de stad. 2) In het Hotel Skindies te i3 u. Banket voor de werkende leden der Har monie. De eereleden, die aan den maaltijd wenschen deel te nemen, worden beleefd ver zocht zich bij den Voorzitter, M. Aimé Gruwez, te laten inschrijven. Dinsdag 24 November 1931 In de feestzaal «Oud Yper»,van20 u. tot 23 u. 3&, Groot Bal gegeven door de Harmonie, met kostelooze tombola voor de Damen. De eereleden, die de goedheid willen hebben een prijs te geven, mogen hem zenden naar den Voorzitter, die de geschenken met dank baarheid zal aan veerden. Dinsdag 22 December 1931 In de feestzaal Oud Yper om 20 u., Groot Kunstconcert gegeven door de Har monie. Naar men ons verzekert zal dit Galacon cert iets fijns zijn zooals de Harmonie Ypriana dit alleen weet in te richten. Het Concert der afdeeling Symphonie zal in den loop der maand Januari plaats hebben. De personen die wenschen lid te worden van Ypriana, gelieven zich aan te geven bij den Voorzitter, M. Aimé Gruwez. YVij ontvangen van een onzer trouwe lezers als antwoord op ons franschartikel Le Pèle rinage Allemand et un Incident Facheux in ons nummer van verleden week verschenen, het volgend schrijven dat wij met zooveel te meer genoegen opnemen, daar wij volledig de erin uitgedrukte zienswijze deelen. De eenige oorzaak van het misverstand dat tusschen onze zienswijze en die van onzen ge trouwen lezer schijnt te bestaan, moet onge twijfeld gezocht worden in het feit dat laatst genoemde ons artikel waarschijnlijk wat te rap gelezen heeft. Wij hebben onzen achtbaren Heer Burge meester geen verwijt gemaakt dat hij de uit voering der duitsche liederen op onze Groote Markt verboden heeft. Hij heeft zeer goed ge handeld, wij ook zijn van meening dat dit nooit had moeten toegelaten zijn. Maar, waar de Heer Burgemeester gemist heeft, 't is met zijn gegeven toestemming niet in tijds in te trekken en de inrichter niet op voorhand ver wittigd te hebben dat de ontworpen zanguit voeringen verboden waren. Dat wij, daags vóór de aankomst der bede vaart, het volledig programma ervan hebben kenbaar gemaakt, bewijst geenszins dat wij er mede t' akkoord gingen. Doch, gezien dit pro gramma aan de goedkeuring van den Heer Burgemeester onderworpen werd en dezes instemming bekomen had, hebben wij, zooals het ten andere de taak is der pers, onze lezers op de hoogte willen stellen van hetgeen hier zou plaats grijpen. De Redactie Hieronder volgt nu dit schrijven. De Duitsche Bedevaarders en l'Incident Facheux Gelukkig dat het artikel in 't fransch is ge drukt, anders zou de verontweerdiging der Ypersche bevolking nog grooter zijn dan ze nu is. Niet dat de Yperlingen, of om beter te zeggen de Ypersche inwoners, geen fransch verstaan, ver van daar, maar de fransche artikels zijn doorgaans maar gelezen door een zeker gedeelte der bevolking en in het waalsch gedeelte van Yper's arrondissement. En daar staan de menschen stom over 't druk ken in Het Ypersche van zoo een artikel ten voordeele der Duitschers. Vrede, mannen van vrede, ja mocht het waarheid zijn Maar alswanneer men het streven en het werk nagaat der Hitlériens is er wel iemand die veel vertrouwen in het Duitsche rijk kan stellen Dat die vredes- mannen, dienaar Yper zijn gekomen, met de beste gevoelens bezield zijn is wel mogelijk. Maar dat zij eerst en vooral hun eigen volk overtuigen van de noodzakelijkheid van vredesteekens te geven, dan gaat geheel Europa met hen t'akkoord. Voor het oogen- blik is er nog geen spraak van, en het alge meen gedacht is en blijft Dat Duitschland eerst ontwapent, dan vol gen al de andere landen en 't is den algemee- nen wensch. Mistrouwen is er, en met reden, alswanneer men ziet dat Duitschland en ook Italië hunne jongens leeren soldaatje spelen van in hunne kindeijaren. En in Het Ypersche werpt men den steen naar onzen Burgemeester, omdat hij de Duitschers niet heeft toegelaten liederen uit te voeren ter eere van Yper. Heer Burgemeester, gij moogt verzekerd zijn dat gij,in deze zaak, ten minste de 8/10 der bevolking met u hebt. En gij 't Ypersche gij moet u vergenoegen met de ultra acti visten. Wees verzekerd dat gij zelf de fron- tisten riet allen met u hebt, dat er velen zijn die de handelwijze van den Burgemeester goedkeuren. En stellen wij de puntjes op de i. Hebben de inrichters de toelating gevraagd? Heeft de Heer Burgemeester eerst toegestaan en dan geweigerd Zoo ja, hij weet misschien waarom Het is niet altijd gemakkelijk hoofd te zijn der politie, bijzonderlijk in zulke omstan digheden. Het Ypersche schrijft in dien artikel dat de Duitschers onze vijanden niet meer zijn. Zeg eens, heeren van den opstelraad, sedert wanneer Zouden wij niet eens te samen uwe vroegere weekbladen uitpluizen Meent gij dat wij ver zouden moeten zoeken om het tegenovergestelde tegen te komen in uw schrijven Maar God gave dat uw schrijven welhaast verwezenlijkt worde over dat punt. De klokken van S' Maartens toren hebben ook, zoo schrijft gij, de uitvoering der liede ren bij het standbeeld der Ypersche gesneu velden belet. Wel edele klokken, wat hebt gij toch, op dien schoonen dag van Allerheiligen, verdiensten gewonnen 1 Het is de eerste perel aan uwe kroon. Har telijk proficiat Nauwelijks hersteld, slechts sedert korten tijd laat gij uwe akkoorden hooren, en gij hebt reeds de gelegenheid uwe wraak te nemen op dezen die U, in 1914, in assche legden. Gij hebt belet dat dezen, die onze jongens, onze mannen, onze vaders terneer schoten, hen een hulde brachten welke wij nog niet als rechtzinnig kunnen aanzien. Mochten wij in onze verwachting teleurgesteld worden, 't is onzen eenigsten wensch. Maar niemand zal het ons ten kwade duiden als wij denken op de woorden van een duitschen generaal Wiegt uwe vijanden in slape, gij zult ze zooveel te gemakkelijker overwinnen Is het niet voldoende, ja reeds te veel, dat de bloemen, welkezij aan het standbeeld onzer gesneuvelden neerlegden, er de eereplaats be- kleeden dat de bloemen van wegens de stad, van wegens de invaliden, oudstrijders ea an dere maatschappijen, zich met de tweede en derde plaatsen moesten vergenoegen en, rechts en links moesten geplaatst worden Op zoo een plechtigen dag, waarop iedereen aan eigen dooden denkt, moeten onze gewezen vijanden die plechtigheid niet komen bezoede len, dat is het algemeen gedacht. Heer Burgemeester, gij hebt wel gedaan, zeer wel en tracht in het toekomende, op diplo matische manier en in tijds, die menschen te overtuigen dat zij beter zouden doen naar Yper te komen op een anderen dag. Dat is ongetwijfeld den wensch der ouders, bloedverwanten en vrienden van dezen die hun leven ten beste gaven voor de vrijheid van ons duurbaar Vaderland.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5