- HET YPERSCHE- Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 12' Jaargang, Nr 39 2 Januari 1932 Bijvoegsel 12' A^nnée. N" 3S 2 Janvier 't932 La Chapelle du Saint-Sacrement, a la Cathédrale Saint-Martin Hemelblommen In St-Joz<afskerk Surgeilijke Mand van Yper Koopt nooit vooraleer de grootste keus vloertegels in alle prijzen te bezichtigen bij L. Monkerhey-Van Neste, 9, Koei- markt, Yper. Bedanking t ZIELMISSEN In Engelsch Indië werd eene geestdriftige ontvangst voorbereid om de terugkomst te vieren van Gandhi,na zijne reis naar London. Hij heeft dadelijk kenbaar gemaakt dat men onvermijdelijk weer den pagsieven tegenstand moest hernemen. Hij was van meening dat de laatste verordeningen der regeering eene in breuk zijn op de besluitselen van het Congres. Toen men vroeg aan zijn besten luitenant, wat hij over den toestand dacht, heeft deze geant. woord, dat men in Indië onvermijdelijk uit liep op eene Revolutie, want het hernemen van den strijd tot de vrijheid is onafwendbaar. De algemeene meening is dat de conferentie van London niets heeft tot stand gebracht. Daarom zullen de engelsche voortbrengselen opnieuw geboycotteerd worden. Engeland, voegt hij erbij, is na de bijeenkomst in aller achting gedaald. Gandhi zelf is best bewust nochtans dat hij met veel moeilijkheden zal te kampen hebben, daarom vraagt hij aan zijne landgenooten dat zij met verduldigheid de lasten van den zwaren strijd zouden dragen, om eindelijk tot de redding te geraken. De oneenigheid tusschen Japan en China blijft nog steeds even hevig. Er is, met den besten wil, nochtans niet wijs te worden uit den algemeenen toestand. Terwijl Japan hoe langer hoe meer vooruitgaat, zoogezegd enkel strijdende tegen deChineescherooversbenden, hoort men het de verklaring afleggen dat het niet uit is om Mandsjoerye in te nemen, want al gaf men het ook deze provincie als geschenk dan nog zou het ze niet willen aannemen, om dat de streek veel te kostelijk valt om ze te verdedigen. Van een anderen kant doet Japan zijne klachten dat de gezanten van vreemde natiën zich te veel laten beïnvloeden door de Chineesche gedachten, en aldus verslag doen aan hunne regeering tegen de Japansche han delingen. China, van zijnen kant, werkt op de leden van den Volkerenbond en beschuldigt Japan, van altijd verder zijne bezetting uit te breiden onder voorwendsel dat het de streek moet zuiveren van bandieten. Amerika zal waarschijnlijk geen deel nemen aan de vergadering die binnen kort te Den Haag zal gehouden worden ter bespre king der Herstellingsvergoedingen en oorlogs schulden. Ziehier welke reden men daartoe opgeeft i. de amerikaansche zaakmannen zijn van meening dat de verbondenen niet in staat zullen zijn hunne schulden aan de Vereenigde Staten te betalen indien zij niet betaald worden door Duitschland. 2. Zij nemen óok niet aan dat de huidige ciisis voortkomt uit het bestaan dezer internationale schulden. 3. M. Hoover daarentegen denkt dat de bewapening te zwaar weegt over Europa en dat men eerst zou moeten beginnen met deze lasten te verminderen. Wat de toestand nog verergert, meent hij, is het opslaan van de tol rechten waarmede ieder land zich schijnt te willen afzonderen. Zoolang deze beletselen niet worden uit den weg geruimd, kan eene conferentie niets opleverei(i. Alhoewël Duitschland veel kalmer schijnt geworden te zijn, loopen er allerlei geruchten over eene geheime bewapening. Volgens men beweert zou het Reich aanzienlijke bestellin gen doen van kanonnen, mitrailleuzen, schietvoorraad en ander oorlogstuig in Hol land, Zweden, Denemarken en Italië. Som mige berichtgevers houden staan dat de bewij zen daarvan voldoende te leveren zijn. Duitschland daarentegen, dat natuurlijk ook over deze beschuldigingen hoort, beweert dat er niets van waar is. Die geruchten zouden al leen rondgestrooid worden door de aanpalende landen, omdat zij zelf niet zouden moeten toe geven op 't oogenblik der verhandelingen tot ontwapening. Water van waar is moet de tijd uitwijzen. RIK. De Tuinklokke dans son dernier numéro paru, nous apprend qu'une solution a enfin été trouvée pour donner au Choeur de notre Cathédrale une destination appropriée et estime que cette partie du monument est tout indiquée pour recevoir l'autel du T. St Sacrement. Sans doute l'auteur de l'article visé revient- il de Pontoise Les Yprois savent que le dis positif, auquel se rallie aujourd'hui la Tuin klokke constitue la base, l'essence même, de l'étude d'enSemble conque, d'une part, pour l'autel paroissial, reporté a l'avant du chceur d'autre part, pour le maitre autel qui occupe la place qui lui revient au centre de l'abside principale. Les deux autels ónt fait l'objet d'un même projet, l'un ne pouvant se justifier sans l'autre. De plus l'autel du T. St-Sacrement a été réalisé de telle manière qu'il eut été impos sible de lui donner une autre dédicace ou affectation. Cette étude d'ensemble remonte a 1927 et a requ les sanctions nécessaires notamment celles du dévoué doyen le T. R. Mr le Cha- noine Delaere, et de lafabrique. C'est done a tort que l'on croit avoir trouvé une solution a un concept que l'on se plait, pour les besoins de la cause, a rendre équi voque ou boiteux. Constatons plutót qu'après deux années de vaines tergiversations le bon sens a fini par reprendre le dessus les fic^èles s'en réjouiront. Verschijnt op heden door P. Angelus O C D. Een boek, eenig in zijn soort en dat er toch moest zijn. Een jaarkrans in proza en zang over al Gods lieve Heiligen voor eiken dag, een levensschets kort en bondig, gevolgd door een praktisch levensgedacht in zang. Dit boekje is er een voor allen en iedereen geen hoogdravende kunstigheid of diepgrondige studie maar beschouwingen en zangen vol eenvoud en frischheid. Schrijver toont ons, al zingend, eiken dag een van Gods Heiligen, met een tale vol eenvoud en zang. Hij doet ons, midden in onze beslommering of drukke bezigheid, een paar oogenblikken stilstaan, als bij een bloem, om ze te bewonderen en er deugd van te hebben. Meer dan een diepgron dig en veelpuntig meditatieboek, zal dit boek vol eenvoud en frischheid, onze ziel verkwik ken en voeden. Het is een bron van ziele ■troost en oogenvreugd. Kunstig mooi, werd het boek buiten en bin nen met beeltenissen versierd, van de hand van een medebroeder uit dezelfde kloosteror de, P. Justinus. De Höogeervv. Pater Provinciaal gaf de volledigste toestemming en goedkeuring, met den wensch, dat dit boek ruim verspreid wor de ten bate van ons volk, dat, vooral in onze dagen van materieele beslommering, nood voelt aan zielsverfrissching. Wie dit boek, met 600 bladzijden, uitgege ven in 2 deelen, vol frischheid en blijheid aan den zeer genadigen prijs van 20 fr. bestelt, zal het zich alleszins niet beklagen; want schrij ver en teekenaar en drukker hebben waarlijk iets puiks bezorgd. Te bestellen ten onze bureele. De Apotheek van i La Pharmacie de M' VAN ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN op Zondag 3 Jan. reste seule ouverte le Dimanche 3 Jan. Weerom is het Kerstfeest prachtig geweest in de innige en stemmige keik der E E. P.P. Carmelieten. Heerlijk schoon golfden de ge zangen over de biddende geloovigen, die de kerk vulden, en gesticht werden uoor de moeilijke, doch kunstig uitgevoerde zangen, door mannenkoor en vrouwenkoor. Vooral de middernachtmis was heerlijk, om niet te ver geten. Aldus looit de schoone muziek den Heer en sticht zij de geloovigen, altijd zoo talrijk in de Paterskeik. Dit jaar werden in deze kerk alleen reeds 73.320 communiën uitge reikt. Verklaringen van 25 Dec. tot 3t Dec. iq3i Geboorten Verfaillle Hubert, Zillebekestraat. Jacques Henriette, Zonnebekesteenweg, 232 Vanbeselaere Jules, Hondstraat, 21. Dewancker Marguerite, Brugge- steenweg, 122. Overlijdens Deswarte Julianus, 69 jaar, z. b., echtg. Roffiaen Elodie, Lange Thouroutstraat. - Verbrugghe Elodie, 63 j., z. b., wede Pauwels Jules, Dickebuschsteenweg, 214. Philip Maria, 66 j., huishoudster, wede Bonte Julien, Schuttelaerestraat. Huwelijksbeloften Josephus Verhaeghen, landbouwer, te Sigogne (Cbarente, Frankrijk), voorheen te Yper, en Marguerite Montaxier, z b., te Sigogne (Cbarente, Frankrijk). Julien Decramer, handelaar, te Yper en Martha Geloen, landbouwster, te Dranoutre. N. B. Het Bureel van den Burgerlijken Stand zal open zijn op 2ac" Nieuwjaarsdag, van 10 tot 11 ure's morgens, voor de verklaringen van geboorten en sterfgevallen. Vrouw Weduwe Georges PACKET en Kinders bedanken vrieuden en kennissen voor hun talrijke tegenwoordigheid in de Zielmis van hun betreurden echtgenoot en vader. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Januari, om 8 y» u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Heori CARRÉ-COFFYN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Januari 1932, om 9 uur, in de Kerk der EE. PP. Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Maurice DUMORTIER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Januari, om il y. u., in St-Maartens Kathedraal, tot zielelafe nis van Heer Georges VANDENBERGHE Arthur Stoffelstraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 Januari 1932, om 8 Y1 uur, in St - Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Martha DEWULF overleden echtgenoote van hr Isidore Dewilde. Het N. V. der Sectie Yper en omliggende maakt bekend dat er op Zondag den 17" Januari 1932, om 11 1/2 uren 's morgens eene ZIELMIS zal gezongen worden in de St-Maartens Kathedraal van Yper, tot ziele lafenis van al de overledene leden van den bond en der Burgers van Yper in deze stad gesneuveld gedurende den oorlog 1914-1918. Al de bloedverwanten, vrienden en ken nissen zijn dringend verzocht deze Mis te komen bijwonen. Het Comiteit.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9