2 lorichtiogsontwerp van een museam der herstelling van de verwoeste gewesten RechtcrlijKe frronieK Ons Landeken geteisterden vergoed worden voor het ver lies dat zij aldus ondergaan. De wensch, door de voorgaande vergade ring ges'emd, had alleen voor doel van den heer Minister te bekomen dat de Dienst van herbeleg voortaan slechts het bewijs van her beleg zou eischen voor de beurswaarde der titels en niet meer voor hun nominale waarde, doch heden is het verschil te groot en de ge- teisterden moeten te veel verliezen. Daarom is het aan de Federatie niet meer mogeliik zich bij dien eisch alleen te bepalen In de tegenwoordige omstandigheden kan het her- beleg onmogelijk gedaan worden, en indien de Staat voortgaat met ia titels te betalen, zal hij verplicht zijn het verschil tusschen hunne nominale en hunne verhandelbare waarde aan de geteisterden op te leggen. De heer Geuten stelt voor een ministerieel verhoor aan te vragen om zoo mogelijk van den heer Minister een spoedige en bevredi gende oplossing te bekomen. Dit voorstel wordt algemeen bijgetreden, en de heeren Verbiese, burgemeester van Brielen, Ver meulen, burgemeester van S4 Jan, en Coulier, schepen van Boesinghe, worden als afgevaar digden aangeduii. De heer Brutsaert aan vaardt deze afvaardiging te vergezellen en belooft haren rechtmatigeu eisch te onder steunen. De Afbraak der Onderstanden De tegenwoordige afgevaardigden ziju eens gezind om te verklaren dat het huidig toege paste stelsel hen alle voldoening geeft. Alleen de gemeente Houthem ontmoet eeuige moei lijkheden met de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen die een klacht indient telkens er een klein stukje beton op de spoor lijn valt en zelfs beweert het gebruik van ont- ploffingsstoffen te verbieden voor de onder standen die zich op min dan 200 meter afstand van den bzerweg beviuden. De heer voorzit ter en de heer volksvertegenwoordiger Brut saert zijn van oordeel dat de aangestelde der spoorwegen door die handelwijze een wat te verregaanden ijver aan den dag legt. Sommige gemeentebesturen schijnen zich nog steeds maar weinig met de kwestie der onderstanden te willen bekommeren, en noch tans, naar het uit het laatste ministerieel ver hoor duidelijk gebleken is, zal het weldra te laat zijn om de afbraak der nog overblijvende onderstanden te bekomen. Het zal dus hun eigen schuld zijn, i idien ze later geen toelage voor het afbreken hunner onderstanden kun nen bekomen. Er worden ook zekere eige naar^ of pachiers gevonden die zich tegen de afbraak verzetten. Niemand, noch de ge meente, noch de aannemer, kan hen verplich ten, doch in dergelijke gevallen, die echter zeer zeldzaam zijn, zullen de onderstanden blijven staan en voor die landen een voortdu rende minderwaarde uitmaken. De afgevaardigde van Boesinghe vraagt waar om het ministerie twee mated en 'aveegewich ten gebruikt en aan de gemeente Stjan een toelage voor het vervoeren van het beton toe staat, terwijl men aan de andere gemeenten diezelfde gunst weigert, hetgeen aanleiding geeft tot een gewettigde mistevredenheid. De Heer burgemeester van St-Jan antwoordt hierop dat het vervoer van het beton in zijne gemeente insgelijks niet betaald wordt, maar dat, dank aan de talrijke stappen die hij de eerste van al heeft aangewend, hij erin gelukt is een contract aan een uiterst voordeeligen prijs te sluiten, zoodat hij nu in staat is aan de landbouwers nog een vergoeding toe te kennen voor het vullen der putten en het vereffenen van den grond waarop de onderstand gestaan heeft. Hij verzekert ten andere dat het afbre ken der onderstanden en het vullender putten te St-Jan nog minder zullen kosten dan in alle andere gemeenten. De Heer Vermeulen vraagt vervolgens aan den Heer volksvertegenwoordiger Brutsaert bij den Heer minister van financiën te willen tusschenkomen om zoo spoedig mogelijk de afschaffing te bekomen van de taks op het oud ijzer. Nu dat het oud ijzer bijna geen verkoop waarde meer heeft, het wordt nog slechts aan 10 of 12 centiemen de kilo verkocht, heft de Staat nog steeds een taks van 5 centiemen per kilo. Die taks moet bij den ontvanger der do meinen betaald zijn, vooraleer het vervoer van het oud ijzer toegelaten is. Dit maakt dat het oud ijzer belast is met een taks van 5 j°/o zijner waarde. De handel in oud ijzer wordt daar door ten zeerste beperkt, zoodat die overdre ven taks aan den Staat om zeggens niets meer oplevert. Moest die taks afgeschaft worden, dan zouden ongetwijfeld veel werkloozen gedurende dezen winter de landen omspitten op zoek naar buit, dat zich hier nog in vol doende hoeveelheid hi den grond bevindt en hen nog zou toelaten, niettegenstaande zijn lagen prijs, een schoon dagloon te verdienen. Het verlies voor den Staat zou uiterst gering zijn en die maatregel zou niets dan voordee- lige gevolgen hebben. Vooreerst zou het getal werkloozen erdoor verminderd worden, de omgespitte lar.den zouden vervolgerts vruchtbaarder gemaakt worden en ten derde, zouden onze hoogovens zich in het land zelf van ijzererts kunnen be voorraden in plaats van het in den vreemde te moeten jjaan koopen. De Heer volksvertegenwoordiger Biut saert keurt dit vooistel onvoorwaardelijk goed en belooft het noodige te doen om de verwe zenlijking ervan te bekomen. Er wordt noch tans verstaan dat de voorraden oud ijzer, die thans reeds bij de ijzeropkoopers liggen, van het voordeel dier afschaffing niet zouden ge nieten. De Heer Dr. Brutsaert zegt dat hij aan den Heer voorzitter der Federatie een brief heeft overgemaakt van den Heer Tack, bewaarder van het stedelijk museum van Yper, waarbij deze zijne diensten aanbiedt voor de verwe zenlyking van het ontworpen museum en voorstelt samen te werken met het ccmiteit dat door de Federatie aangeduid werd. De Heer D' Huvettere, gemeenteraadslid van Yper en lid van het inrichtingscomiteit van het museum, heeft aan den schepenraad het ont werp medegedeeld waarbij de Federatie zin nens is hier te Yper een museum van de her stelling der verwoeste gewesten in te richten, en heeft de verzekering bekomen dat de vraag, die het comiteit later, in geval van welslagen, aan de stad zou richten om over een behoor lijk lokaal te mogen beschikken, gunstig zal onderzocht worden. Daar verdere inlichtingen voor het oogen blik nog ontbreken en daar de Heer voorzit ter Butaye afwezig is, wordt er besloten de bespreking van dit punt te verzetten tot de aanstaande vergadering, die op den tweeden Zon iag der maand Februari bepaald woidt. Na een korte gedachten wisseling over de moeilijkheden waarin de gemeente ilouthein zich bevindt aangaande haar roohagsplan, wordt de vergaieiing te 16 uur opgeheven. Schrijversrechten op Radio toestellen Muziekuitvoeringen die in 't openbaar gegeven worden bij middel van radio ontvangers zijn belastbaar met schrijversrechten en vallen onder de toepassing van de wet van 22 Maart 1886. Korten tijd geleden, ingevolge een betwis ting van een herbergier die weigerde de au teursrechten te vereffenen, gtëischt door de Maatschappij van Schrijvers, Toonzetters en Muziekuitgevers, voor het gebruiken van een radiotoestel in zijn instelling, heeft de vrede rechter te Contich een vonnis uitgesproken waardoor de Maatschappij voor schrijvers- recht volkomen in 't gelijk werd gesteld, ge zien het radioapparaat dient tot het opnemen van muziek, bijgevolg,zelf een reproduceerend toestel uitmaakt en het, ten andere, geenszins in de bedoeling van den wetgever van 1886 lag de wijze van voortbrenging te bepalen doch alleenlijk de rechten van den schrijver te beschermen, welke manier van voortbren ging in de toekomst ook worde aangewend. Opdat de uitvoeringen onder de toepassing van de wet van 1886 vallen is het voldoende dat ze in 't openbaar geschieden. In een ander vonnis, geveld door den vrede rechter van het 2e kanton te Brussel en waar in de Maatschappij voor schrijversrecht even eens gelijk kreeg, wordt namelijk gezegd dat de bezitter van een ontvangsttoestel zelf den uitzendingspost uitkiest wiens mechanische kracht hij wil bemeesteren en naar zijn wil de uitzending der opgenomen klanktrillingen in zijn «receptor» of amplificator te verwek ken, dat de klanktrillingen dus bij hem en door zijn wil in 't ontvangsttoestel dat hem behoort ontstaan en terug een artistiek werk kunnen opvoeren,dat zoodoende hij zich het werk toe- ëigent en een nieuwe uitvoering geeft te zijnen gebruike mitsgaders de personen die in zijn openbare inrichting treden van de bij hem alsmede door hem ontstane geluidsuitzending te doen genieten en dat hij, in dit geval, de inrichter van een echte muziekuitvoering wordt waarvan de rechten verschuldigd aan de Maatschappij van de Schrijvers, Toonzet ters en Muziekuitgevers dienen te worden betaald. Tombola's Dezer dagen lazen wij in een weekblad dat de Boetstraffelijke Rechtbank van Dinant een vonnis geveld bad tegen een vrouw die meen de, zonder daartoe de noodige toelating aan gevraagd te hebben, een tombola te mogen inrichten. Gezien het groot getal tombola's, die zoo wat overal en onder aller lei voorwendsels inge richt worden, en daar er mogelijks nog veel personen zijn die oordeelen zooals die vrouw, achten wij het geradig daarover eens het oor deel der Boetstraffelijke Rchtbank van Dinant aan onze lezers mede te deelen. Ziehier de feiten Mevr. H. J., van Walcourt, had vroeger een damesvelo gekocht voor de som van 700 fr. en wilde zich daarvan nu ontmaken. Daarvoor vond zij niets beter dan de velo te verloten, doch zij verwaarloosde de door de wet voor geschreven machtiging aan het schepencollege te vragen. Vijf personen van haar kennissen gelastten zich met den verkoop der tombola- briefjes, ten getale van 35o, aan den prijs van 2 fr. ieder, hetgeen juist 700 fr. of den prijs van het rijwiel uitmiek. Niettegenstaande de vermaning van den gemeentesecretaris, richtte Mevr. H. J. die tombola toch in. De rijkswacht, die kennis kreeg van de zaak, kwam tusschen en belette Mevr. H. J. haar ontwerp uit te voeren. De tombolabriefjes en zelfs de velo werden aangeslagen. Deze feiten, dis zich in November ig3o voordeden, kregen onlangs hun beslag vóór de Rechtbank die oordeelde dat de fout, be gaan door de verkoopeis der tombolabriefjes, uiteist gering was en hoogstens aan een poli- tiestraf kon onderworpen worden, die ten an dere door verjaring reeds vervallen was. Doch de inriehtster van de loterij werd gestraft met een geldboete van 182 fr. onvoorwaardelijk en de Rechtbank verklaarde de velo verbeurd. Ons landeken is klein Maar toch fier er te zijn Want het draagt in den schoot Kolen, noodig als brood Waarvan de goedkoopste en de beste Te koop zijn bij Monkerhey-Van Neste. Kiekenkweekers, sinds jaren levert het huis L. MONKERHEY-VAN NESTE, 9, Koeimarkt, Yper, de beste anthracietkolen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2