Gemeenteraad van Yper 6. Stadsbibliotheek Heropbouw Las tenkohier. Getal dieren (/eslacht TaKs op HuzieKtuigen Eigen haard is goud waard Goedkoope Woningen 5 Zitting van Maandag 11 1 1932 om 17 u. DAGORDE 1. Proces verbaal der zittingvan 21-12- ig3l. 2. Stedelijk kerkhof Gr ondv er gunningen. 3. Stadseigendommen Pacht Over- dracht 4. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van hetjachtrecht Procesverbaal. 5. Openbare Onderstand Jachtverpach- ding uit der hand van lot 23. 7. Verordening op het v'sschsn in de stads grachten langs de buitenwandeling. 8. Mededeelingen. An het StedA'jSlachthuis van Yper gedu rende het jaar 1931 "Stieren 5i dieren •Ossen 108 Veerzen 357 Koeien 504 ;Nuchter Kalvers 232 Vette Kalvers 6l2 CC Schapen 399 (c Verkens 3482 cc -Geiten 5 Paarden 70 Totaal 5820 dieren De houders van herbei gen en alle andere -openbare plaatsen, waarin zich muziektuigen bevinden, zooals pianos, orgels, spreekma •chienen, radiotoestellen, erz. worden eraan herinnerd dat zij, ingevolge een nog van kracht zijnde gemeentereglement, van den 1 tot den 3l Januaii aanstaande, deze speeltui gen moeien aangeven in het politiecommissariaat van Yper. De overtreders van dit reglement, t.t.z. allen die deze aangifte ten gepaste lijde niet zullen gedaan hebben, zulten gestraft worden met een boete van dubbele taks en stellen zich bloot aan boetstraffelijke vervolgingen. Aan allen dus van zich in regel te stellen. 'Sla je oogen op moeder natuur Wanneer het wintert, koud wordt en guur 't Vogeltje is steeds op tijd met 't nestje gereed, 't Is 't zijne en 'ten kenter noch kommer noch leed. Wilt je dus in je oude dagen Gespaard blijven van vele plagen Ga ten gepaste stonde een meisje trouwen Die de twee eindjes, zooals 't moet, kan samen [vouwen En heeft z'uw centjes t'hoope g'hou'en Waarmee j'uw nestje nu wilt bouwen Koop dan Bouwstoffen bij Monkerhey-Van Neste. Want 't zijn de goedkoopste en de beste. De vermaarde ceramo tichels van La Louvière zijn alleen te vinden bij L. MONKERHEY- VAN NESTE. Bouwstoffen en Kolen, 9, Koeimarkt, Yper. Een volksvertegenwoordiger stelde de volgende vragen aan den heer Minister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg De eigenaars van goedkoope woningen die een Staatspremie ontvingen zijn onderworpen aan zekere verplichtingen. Zij mogen onder meer niet voortverhuren. Bestaat er een controlecu mst welke toe zicht houdt over de toepassing van dit regie ment Wat gebeurt er wanneer wordt vastgesteld dat een eigenaar van woning met premie bij voorbeeld een deel van zijn huis verhuurt Welke voordeelen worden ontnomen of welke straffen toegepast Werden dergelijke overtredingen vastge steld Hoeveel Welke maatregelen werden getroffen Het antwoord van den heer Minister luidde als volgt Het is, inderdaad, juist dat de persoon, aan vvien voor het opbouwen of voor hit aan- koopen van een goedkoope woning de premie werd verleend, slechts een gedeelte van zijn huis mag in huur geven, mits daartoe door het bevoegd volkswoning- en voorzorgscomiteit te zijn gemachtigd. Bedoelde machtiging mag echter slechts worden gegeven ingeval in de gemeente de woningen schaarsch zijn en op voorwaarde dat beide gezinnen, die het huis moeten bewonen, er naar de regels betreffen de de gezondh id en de welvoeglijkheid kun nen worden gehuisvest. Deze machtiging is enkel voor één jaar geldig, maar zij kan wor den hernieuwd. Krachtens het koninklijk besluitvanl4juli 1928, hoort het aan bovenvermeld college, gedurende een tijdruimte van tien jaar, zich er van te vergewissen of bedoelde voorschrif ten niet werden overtreden. Te dien einde heeft de premiegerechtigde de verbintenis moeten aangaan het den gelastigde van het comiteit of dien van de regeering mogelijk te maken zijn huis te onderzotkeD. Anderzijds, heeft hij aan het Rijk de machtiging moeten veileenen om, in voorkomend geval, op zijn roerende en onroerende goederen het bedrag terug te vorderen van de verleende premie, veimeerderd met de som noodtg om de enkel voudige interesten tegen 6 t. h., alsmede de kosten van mogelijke uitwinning te dekken. "Indien bedoelde comiteiten.ten gevolge van hun bevindingen, er toe werden gebracht voorstellen te doen om aan de belanghebben den het premie genot te onttrtkken, dan die nen ze, onverwijld, aan het- departement van nijverheid, arbeid en maatschappelijke voor zorg een omstandig verslag over te maken en bij aangeteekenden brief den eigenaar van het huis er van te verwittigen. Laatstgenoemde beschikt over een termijn van een maand van af den datum waarop de aangetee kende brief werd gezonden, om bij den minister van nijverheid, arbeid en maatschappelijke voor zorg beroep in te stellen, die daaromtrent onherroepelijk beslist. "Ik meen er te moeten bijvoegen dat, zoo lang de woningnood duurde, de personen waarvan het bekend was dat ze bovenvermel de bepalingen hadden overtreden er toe ver zocht werden zich onverwijld in regel te stellen. "Had men, ten andere, tijdens de econo mische crisis, die wij doorstaan, de personen, die om eigenaar te worden dikwijls groote sommen hebben moeten leenen, moeten belet ten door het aanwerven van deze bijkomende inkomsten er toe te geraken gemakkelijker de verplichtingen, waartoe ze zich hebben ver bonden, na te komen Hetgeen de comiteiten moeten trachten te veihiuderen zijn de mis bruiken zoowel wat het te groot aantal bewo ners in de huizen betreft als wat het overdre ven bedrag van den gevraagden huurprijs aangaat. "Anderzijds, dient men in beginsel aan te nemen dat alleen de personen, die zware lasten moeten dragen, er toe mogen worden gemachtigd een gedeelte van hun huis te ver huren. "Eindelijk, het is mij niet mogelijk het aan tal personen op te geven, die, om de voor schriften, waarvan sprake, te hebben overtre den aan de Schatkist het bedrag van de pre mie, die hun werd verleend, hebben moeten terugbetalen. »Ik vestig echter de aandacht van het geacht lid op het feit dat, sinds het verleenen van dit voordeel werd ingevoerd, er aan het Rijk 777 premiën ten bedrage van 2.294.058 fr. 21 c. werden terugbetaald en zulks om verschillen de redenen verkochte huizen, personen, die van meening waren een drankslijterij te ope nen, die verlangden over hun huis vrij te mogrn beschikken, enz.» Verders werd de aandacht van den heer minister van Nijverheid en Arbeid nog op het volgende punt gevestigii Moet de eigenaar eener goedkoope wo ning, die deze woning vei koopt, de ontvan gen premie terugbetalen Wordt deze prerme aan den nieuwen eige naar uitbetaald of kan hij gebeurlijk'een nieu we premie bekomen Mag de eigenaar eener goedkoope woning, die hiervoor een premie bekomen heeft, en in gezien een toeval (een erfenis, bijvoorbeeld) over kapitalen beschikt, een tweede huis bouwen zonder de voor het eerste huis*ont vangen premie te moeten terugbetalen Ziehier het antwoord dat op die vragen ge geven werd Behoudens bij overmacht, zooals het over lijden van het gezinshoofd, het geval van veiling of van boedelscheiding, enz mogen de huizen waarvoor een premie werd verleend binnen een tijdruimte, die tien jaar na den in Januari volgende op het voltrekken of het aanwerven van het huis zal eindigen, niet worden vervreemd. Deze, die vermelde be paling overtreedt, is er toe gehouden aan de Schatkist het bedrag der verleende premiën terug te betalen, vermeerderd met de som noodig om de enkelvoudige interesten tegen 6 t. h alsmede de kosten van mogelijke uit winning te dekken. Aan deze regel werd er echter een uitzondering gemaakt ingeval de belanghebbende, die het huis dat hij bezat openbaar heeft verkocht, slechts een kooper heeft gevonden voor een som die minder dan den prijs van het gebouw beloopt. In al de andere belangrijke gevallen zullen de inte resten, waarvan boven sprake, worden kwijt gescholden. Anderzijds, indien er sprake is van het terugbetalen van een premie, verleend voor het huis, dat de gerechtigde op dit voordeel heeft laten bouwen, wordt het bedrag van de teruggegeven som in de Rijkskassen gestort. »In geval van verkoop, mag de nieuwe aan werver op de premie geen aanspraak maken. "Anders is het echter, wanneer het gaat om de premie, ingevoerd ter bevordering van het aankoopen van woningen, opgebouwd door het toedoen der vennootschappen, aangeno men door de-Nationale Maatschappij voor goedkoope woningen en woonvertrekken. Behoudens wanneer de verkooper een geval van overmacht kan inroepen, wordt het bedrag van de verleende premiën, wat laatst genoemde betreft, ingehouden om op den nieuwen aankooper, wel te verstaan indien deze als een onbemiddeld persoon erkend is, te worden overgedragen. Dit verschil van rechtspraak wordt gebil lijkt wegers het feit dat de aankooper van een huis, dat aan een bouwmaatschappij behoorde, slechts dit huis onder de door de Nationale Maatschappij vastgestelde voorwaarden mag vervreemden, en namelijk, in 't algemeen,tegen den koopprijs gevraagd aan den eersten aan werver die prijs mag echter, in voorkomend geval, worden vermeerderd, indien de verkoo per er van laat blijken dat hij aan zijn huis verbeteringen heeft toegebracht. De nieuwe eigenaar moet er zich eveneens toe verbinden al de aan den eersten aanwerver opgelegde voorwaarden te eerbiedigen en op zijn reke ning de hypotheek te nemen, waarmee het huis was belast, ten einde de eventueele terugbe taling der Rijkspremiën te waarborgen. Eindelijk ware het overdreven de terug betaling der premiën te eischen van den per soon die, na het verleenen van dit verschil, het geluk zou gehad hebben een kapitaal te erven dat hij aan het bouwen van een nieuw huis zou besteden, maar het dient wel ver staan dat het huis, waarvoor de premie werd verleend, gedurende een tijdruimte van tien jaar, door den gerechtigde op vermeld voor deel op een vaste wijze moet worden be~ trokken

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5