Coiffeur voor Heeren Hamen C. BOLLAERT - DEGRAEVE Le Royal Amen et le Ritter Zigomar Vrome Stonden A Monsieur qui de Droit Het Oud-Yzer in de Frontstreek BandietenstreKen in 't Noorden van Frankrijk Allerhande Nieuws MIDDELPR JZEN PRIX MOYENS Burgerlijbe Stand van Yper Verleden week drukten wij. onder dezen titel,een lief gedichtje over,doch vergaten den naam van den schrijver ervan te vermelden. Het meerendeel onzer lezers zullen reeds deze vergetelheid hersteld hebben, doch voor de andere, die vroeger nog van de werken van den bekwamen en talentvollen Yperschen dichter niet gelezen hebben, verhaasten wij ons te zeggen dat dit mooi dichtstukje, zooals de andere die vroeger reeds in ons blad ver schenen, van de hand is van M. Leo Raekel- boom. Van hem bestaat er insgelijks een heerlijk bundeltje oorlogsgedichten, dat tal van mooie, fijngevoelige en uitgelezen brokjes bevat. Dit boekje, Doornenkrone betiteld, is te verkrijgen ten bureele dezer aan den geringen prijs van 3 fr. Nous appelons l'attention de qui de droit sur l'opportunité de planter, au cours de eet hiver, les deux petits parterres qui cantonnent la facade principale de notre Palai» de Justice. Ces corbeilles, déja délimitées par leurs bordures en pierre de taille, n'attendent qu'une toilette, oh bien peu coüteuse, de plantes et d'arbustes, de préférence a feuillage persistant, dont l'entretien ne pourra guère grever le budget communal. Ce complément de verdure appuyera heu- reusement la silhouette d'ensemble du Palais de Justice, et la Grand'Place en sera rendue plus attrayante. Restons sensibles a tout ce qui peut con tribuer a l'embellissement de notre ville,notre maison a tous, et n'oublions pas que l'esthé- tique urbaine restera toujours pour nous un facteur essentiel de prospérité. M. Brutsaert, volksvertegenwoordiger van Yper-Poperinghe, heeft den minister van financies deze vraag gesteld In de frontstreek ligt nog veel oud ijzer begraven. De opgraving er vap zou aan veel ongeschoolde arbeiders werk verschaffen. Doch niemand beoefent nog dien gevaarlijken stiel, omdat de prijs van oud ijzer op 10 cen tiemen per kilo gevallen is, terwijl er nog 5 centiemen per kilo belasting op geheven wordt. Geen enkel weeldeartikel wordt aldus tegen 5o per honderd belast. De afschaffing van deze taks zou de bedrij vigbeid van vele werkloozen aanvuren, de opruiming van de verwoeste gewesten bevor deren, en vervoer aan het spoor bezorgen. Het verlies voor de Schatkist zou trouwens onbeduidend zijn. Zulks ware een zeer demo- kratische maatregel in dezen tijd van werk loosheid, en zeer nuttig voor den landbouw, zonder eenig nadeel in dit seizoen. Om al die uitstekende redenen hopen wij dat gij dien maatregel onverwijld zult toepassen. Antwoord De taks, waarvan de afschaf fing gevraagd wordt, bracht in ig3o de som van 448.000 frank op, en in ig3i, 258.000 frank. Zij is dus eene waardeerbare bron van inkomsten voor de Schatkist, die op dit oogenblik van geen ontvangst mag afzien. Het departement weigert echter niet de maat regelen te bestudeeren, welke de prijsinzin- king zou noodzakelijk maken, doch er dient ook rekening gehouden met de moeilijkheden, voortvloeiende uit het bestaan van stocks van oud ijzer bij de handelaars, die ten laste van de zoekers de taks afhielden, waarvan de afschaffing gevraagd wordtde gedane afhou dingen komen onbetwistbaar toe aan den Staat en elke schikking, die de inning er van zou in gevaar brengen, dient dan ook ver. meden Een postbureel geplunderd te Roubaix Over eenige dagen werd een geldomhaler, M. Billard, te Marcq en-Baroeul, aangevallen en uitgeschud, en de politie was er in gelukt twee medeplichtigen der bandieten aan te houden doch de voornaamste en gevaarlijk ste kerels namelijk de genaamden Kristiaens Daniel en Ovaere Alfons, bleven onvindbaar. Dinsdag laatst, tegen den avond, hebben beiden een nieuwen en niet min stoutmoedi- gen aanslag gepleegd en zijn er nogmaals in geslaagd aan de politie te ontkomen. Het postbureel der rue de la Fosse aux- Chênes, een volkrijke wijk van Roubaix, telt als personeel zes dames, waaronder de ont vangster Mvr. Mangin, en de zaken die er dagelijks afgehandeld worden zijn zeer be langrijk. 's Avonds te 7 u wordt het bureel gesloten, doch het gebeurt dat bedienden van groote firma's zich nog na dit uur aanbieden om er hunne omvangrijke briefwisseling af te geven. Zij kennen de gewoonten van het bureel en op een gegeven teeken wordt hen de deur geopend. Dinsdag avond, rond tg u. 10, was dit nog maals het geval en de bandieten, die reeds lang op loer moesten zijn, wachtten die gun stige gelegenheid af om insgelijks in het huis te dringen en zich daar in een duisteren hoek van den gang te verbergen tot na het vertrek van den laattijdigen klant. Deze was nog maar pas terug buiten, of zij kwamen uit hun nen hoek te voorschijn, grendelden de deur langs binnen en, gewapend met een revolver, drongen zij plots het bureel binnen waar zij de verschrikte bedienden in bedwang hielden. Een hunner rafelde al het geld mede dat hem onder de handen viel, ongeveer een som van 5o.ooo fr., en daarna verhaastten beiden de vlucht te nemen al denzelfden weg langs waar zij gekomen waren. Mvr. Mangin deed aanstonds de alarmbel gaan die met het politiecommissariaat verbon den is, terwijl een andere bediende op straat liep en om hulp riep. Twee jongelingen ach tervolgden moedig de booswichten, doch deze vuurden hunne revolvers in hunne richting af en konden alzoo hun voorsprong vermeerde ren totdat men eindelijk hun spoor volledig verloor. Men denkt dat zij per velo de grens zijn overgestoken. Een der bandieten heeft al vluchten zijn klak verloren, en met de stellige verklaringen van andere getuigen, heeft het onderzoek, dat dadelijk werd ingesteld, duidelijk kunnen uit maken dat men hier nogmaals met dezelfde bandieten als die van Marcq-en-Barceul te doen heeft. De zuster van Ovaere, die naar het schijnt op loer zou gestaan hebben bij het geplunderd postbureel, werd aangehouden daar de poli tie vermoedt dat zij nog veel van de handel wijze van haar broeder moet afweten. Deze aanslag heeft, zooals het te vermoe den is, een geweldige opschudding en ontroe ring verwekt, en men verhoopt vurig dat het de politie weldra zal gelukken die twee ge vaarlijke booswichten aan te houden. West Roosebeke Ongelukkige val Maandag namiddag is M. Deman, luitenant der genie, afgevaardigde bij het munitiedepot in het bosch van Houthulst, alhier op de dorp plaats op een voorland uitgegleden en zoo ongelukkig gevallen dat hij met gebroken schedel werd opgenomen. Zijn toestand is uiterst bedenkelijk. M. Deman, die hier te Yper, Neerstad, woont, is 53 jaar oud, gehuwd doch heeft geen kinderen. Langemarck Landlooper aange houden Zekere Dewulf Emiel, 47 jaar oud en geboortig van Zillebeke, doolde hier sedert twee, drie dagen doelloos rond, toen de rijks wacht van Zonnebeke, die den kerel reeds van over lang kende hem hier op Nieuwjaarsdag te pakken kreeg. Hij bekende dat hij zich nog maals zonder middelen van bestaan bevond en de nachten ievers in het strooi in een of andere schuur doorbracht. Ook had hij over kort twee geleende rijwielen vergeten terug te geven en verkocht. De kerel is een oud kostganger van de straf kolonie van Merxplas en de veroordeelingeit die hij vroeger reeds opliep wegers aftrugge- larij en misbruik van vertrouwen, zijn niet meer te tellen. De Rechtbank veroordeelde hem om voor vijf jaar in het gesticht te Merx plas opgesloten te worden. MARKTEN MARCHÊS OJ 3 CL 3 <0 O» 77,50 67,50 79.00 45.00 21,50 •,59 Tarwe de 100 kllogr. Proment les 100 kilos Sogge ld. "eigle id. Haver ld. \volne id. Aardappelen, 100 kil. Pommes de Terre Boter de kilogram Searre le kilo Sieren het stuk CEafs la pièce Hoppe de 50 kilogT. Hoablons les 50 kilos Kortrljk 4 Januari Rousselare 5 Januari Veurne 6 Januari O) x: w- OC CQ C 3 O. S. ao> 78 75 75 95 76 85 72 85- 86 88 82 85- 54 45 43 45 19,50 19,00 19,50 20,00 0,54 0,60 0,60 0,52: 250» sch* Markten van Anderli 5 Januari Varkensmarkt te koop gesteld 2773 stuks. Gemiddelde prijs? per kilo op voet 4,75 5,75 fr. 6 Januari Veemarkt te koop gesteld5 ig ossen aan4,5o 6,5o fr. 140 stieren aan 3,75 5, io fr., i2i6koeiei» aar 3,75 - 5,5o fr. Totaal 1875 stuks. 7 Januari Kalvermarkt te koop gesteld 1474 stuks. Gemiddelde? prijs per kilo op voet 5,80 g,6o fr. Aangekomen gedurende de week 1766 stuks. Verklaringen van 1 Jan. tot 8 Jan. iq32 Geboorten Dooiaeghe Lucien, Neerstraat, 9. Dumor- tier Laurent, Hondstraat, 21. Corthais Hubert, Hondstraat,. 21. Tankrey Willy, Meenensteenweg, 93. Meulewaeter Ivette, Dickebuschsteenweg, 155. Vollebout Alphonse, Rijsselstraat, 102. Werquin Beatrice, Hondstraat, 21. Nuyttens Ghislaine, Kalfvaart, 25. Beerens Cecilia, Pope- ringhesteenweg, 9. Beele Marguerite, Kaai-West, 19. Caenepeel Pieter, Veurnesteenweg, 27. Desmet Henri, Groote Markt, 33. Huwelijken Catry Camille, timmerman en Devisscher Martha, z. b., beiden te Yper. Souvage Petrus, mekaniek— werker en Dury Martha, z. b., beiden te Yper. Overlijdens Tytgat Mathilda, 85 j., z. b., wede Lauwers- Henricus, Zonnebekesteenweg, 35. Vandendriessche Hele na, 62 j z. b., ongehuwd, Poperinghesteenweg, 8. Boulanger Gabrielle, 56j.,z. b., echt" Jonckheere Leo, Elver- dinghestraat, 9. Dehollander Emerentia, 74 j., z. b., echt' Mailliard Carolus, Poperinghesteenweg, 8. Huwelijksbelofte Josephus Dehaerne, timmerman, te Yper en Helena Lemahieu, z, b., te Gheluvelt. Wasschen Drogen Snijden Onduleeren SPOEDIGE BEDIENING Maloulaan, 45, YPER -- Tel 498 Vraagt rendez vous voor uwe ondulaties... Madame Bollaert is altijd ter beschikking der klanten. Leermeisjes worden aanvaard ont toujours été eft restent les mellleura- des APÉftlTIFS

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 8