f - HET YPERSCh 1E- LA RÉQION D'YPF 2E£ Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 12e Jaargang, Nr 40 9 Januari 1932 12' Annee, N° 40 9 Janvier 1932 Pijvt*eg«el Supplément Amities Fiancaises Amerikaansche zeden in Yper De Cigaar van M. Bouquet Nécrologie Madame Marie-Louise CR1EM Mijnheer Charles-Louis PIETERS Bedanking Heer Alfors DEZITTER tZIELMISSEN Engelsch Indië is opnieuw den woeligen strijd ingetreden. Na het mislukken der Lon- densche conferentie, is Gandhi met ledige handen naar zijn land teruggekeerd. Daar kon hij, om aan zijn verleden getrouw te blijven, niets anders doen dan zijne landgenooten aan zetten om den strijd tegen de engelsche belan gen door te drijven, om op hunne manier recht te bekomen. De beweging tegen de zoutfaOricatie wordt hernomen, alle engelsche voortbrengselen worden van de hand gewezen, alle bestellingen in Engeland worden opgezegd en overal worden er anti-engelsche betoogingen gehouden. Maar de engelsche Regeering wil meester blijven van den toestand. Zoodra er werd ingezien dat er geen vredelievende overeenkomst te verkrijgen was, werden Gan dhi en zijn eerste luitenant aangehouden en in 't gevang geworpen. De uiterste maatrege len werden getroffen om bijeenkomsten, samenscholingen, stoetvormingen en protest manifestaties te verbieden. Zoodra deze ver ordeningen worden overtreden, legt de politie de kopstukken in de boeien en drijft de op standelingen uiteen en de lokalen waar ver gaderingen gehouden worden of ertoe zouden kunnen dienen, worden gesloten. Het wordt een onverbiddelijke strijd op leven en dood. Spanje heeft sedert het instellen der Repu bliek nog maar weinig rust gevonden. De gedurige opstootjes, die zich overal en iedere week voordoen, bewijzen dat de opstandsgeest sterk wortel geschoten heeft. Men heeft, over 't algemeen, te veel verwacht van de instelling der Republiek, en velen zijn ontevreden om dat zij hunne wenschen niet verwezenlijkt zien en werken tegen. Te lande is het de tegenovergestelde gezindheid die blijft heer schen omdat men daar Koningsgezind was en gebleven is. öijgevolg heeft de regeering te kampen tegen zijne vroegere partijgangers die de Revolutie op eene andere manier wilden en tegen eene groote meerderheid die van de Republiek niet wil weten. Het natuurlijk ge volg daarvan is dat de politie tegen de woel- makers en de ontevredenen wordt opgejaagd en dat de verbittering stijgt. Duitschland werd deze week nog al erg teleurgesteld in zijne verwachtingen aangaan de de kwestie der vastgelegde gelden op kor ten termijn. Aan degenen die deze sommen geleend hadden, liet het Reich verstaan dat het hem onmogelijk was de terugbetalingen op gestelden datum te doen. Het wist ten andere dat men hem niet zou dwingen dit toch te doen op gevaar af die voorschotten te zien verloren gaan en het rekende op den goeden wil van de geldschieters om ten minste een uitstel van1 een tiental jaren te bekomen. Maar zijne tegenhangers waren het ditmaal eens om geen toegevingen van dien aard te doen tot Maart ig33 1 hebben zij gezegd, en zijn wel beslist het niet verder te drijven. Duitschland heeft aangenomen 't gene eens te meer bewijst dat men met eensgezindheid iets bekomen kan. Dit belooft eenigszins voor de toekomst want binnen kort wordt er eene nieuwe conferentie geopend om de herstelbngs schulden te bespreken. Een duitsch cecono- mist komt ten andere in een studieboek te bewijzen dat de betalingen volgenshet Young plan nooit hinderlijk geweest zijn voor de Reichsfinanciën en dat de moeilijkheden daar aan niet te wijten zijn. Japan en China, zonder den oorlog te verklaren, strijden gedurig voort, zonder dat men voorzien kan waarop dit tweegevecht moet uitloopen. Japan, dat steeds als reden opgeeft dat het niet strijdt tegen de chineesche legers maar enkel tegen de bandietenbenden, trekt gedurig vooruit en China, dat eensge zindheid mist, laat een deel van zijn leger benden meestrijden met de roovers, zoodat het eenerzijds werkelijk deel neemt aan den krijg, maar tegenover de andere landen kan laten gelooven dat zijn leger zich terug trekt en geen oorlog wil voeren. En daaruit komt het dat die zaak altijd even duister blijft, bij zooverre dat de Volkerenbond zelf geene op lossing kan vinden om een einde te stellen aan dezen onnatuurlijken toestand. RIK. Le Comité rappelle aux membres 1° La CONFÉRENCE que donnera en la salie du Vieil Ypres le Mercredi 13 Jan vier, a 8 h. i5 trés précises, le Ré vérend père A. Hustin sur La Chine et la Mongolië agrémentée de nombreuses vues. 2° L'ASSEM BLÉE GÉNÉRALE ANNUELLE, qui se tiendra au local Hotel Ypriana le Jeudi 14 Janvier, a 8 heures trés précises. II espère voir les membres assister nom- breux a ces deux réunions. Waar gaan we nu naartoe? Na de afkap ping van den vrijheidsboom, na het hijschen der leeuwenvlag op St Maartenstoren, hebben wij hier Woensdagavond een zoogezegde ban- dietenstreek beleefd, die echter zoo goed voorbereid was, dat ze schier gansch onop gemerkt voorbijging. Slechts een kleine bediende, daar sedert enkele dagen aan het werk, was Woensdag, in den vooravond, in het bureel van een poli tiek syndicaat aanwezig, toen plotseling zes kerels er binnendrongen enden jongen bedien de in bedwang hielden. In enkele stonden waren al de boeken vergaard, in een auto ge worpen en daarmee gingen onze ultra moderne bandieten op de vlucht. Wat aardige toeren zullen die anti-belgen hier nog spelen Het ziet er mooi uit Zijn het die mannen die ons brandweer korps willen ontwapenen, terwijl zij ver tooningen van vlaamsche vechtoefeningen geven en dusdanige toeren spelen Ml! In een plaatselijk weekblad verscheen ver leden week een artikel de werkloozen aan sporende werk te gaan vragen aan een deftig inwoner der stad, hr Remi Bouquet. Maandag voormiddag voldeden die men- schen aan deze weinig prijsbare aanmaning. Maar Dinsdag, bij het aanvangen der zitting van den Openbaren Onderstand deed M. Bouquet, op gepaste wijze uitschijnen, dat er twee soorten van werkmansvrienden zijn deze die veel doen voor den werkman uit genegenheid en goedhartigheid en andere...., wij zullen ons maar daarbij houden. De cigaar van M. Bouquet was nog al sterk want de rooker kwam er gansch rood van. Proficiat M. Bouquet, dat is goed gespeeld. On nous prie d'annoncer la mort de Veuve de Monsieur Jules MONCRREY née a Dickebusch, le 26 Novembre 1854 et pieusement décédée a Bruges, le 5 Janvier 1932, munie de tous les secours de Notre Mère la Sainte Egllse. Le service funèbre sera cêlébré en l'église paroissiale de St Gilles a Bruges, le Lundl 11 Janvier 1932, i 10 1/2 heures. L'Inhumation dans le caveau de familie au cimetière d'Ypres aura lieu dans la plus stricte intimité. II y aura une Messe pour les Dames. II n'y aura pas de réunion a la inortuaire. PR1EZ DIEU POUR ELLE Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas re?u de lettre de faire part, sont priés de considérer Ie présent avis comme en tenant lieu. Bruges, 20, Rue de la Main d'Or. Mijnheer de Notaris Victor Pieters, Mevrouw Victor Pieters-Toye Mejuffer Maria Pieters Mijnheer de Notaris Franfois Baert, Mevrouw Francois Baert. geboren Marie-Thérèse Pieters Mijnheer Pierre Pieters Mejuffer Isabelie Pieters Mijnheer Jean Pieters melden met droefheid het godvruchtig afsterven van hun teergeliefden Vader, Schoonvader en Grootvader Weduwnaar van Mevrouw Hortense - Clemente WULLEPH" Eere-Secretaris der gemeenten Reninghe en Noordschote Voorzitter van den Kerkraad Ridder der Orde van Leopold II Vereerd met het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice Met het Burgerkruis van 1" Klas en met de Herinneringsmedalie van Leopold II geboren te Langemarck, den 21 Februari 1837, en zachtjes in den Heer ontslapen te Reninghe, den 3 Januari 1932, na ontvangen te hebben de Gerechten Onzer Moeder de Heilige Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen «>uw- brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht ais dusdanig te aanzien. Vrouw Weduwe Alfons Dezitter-Alleman, hare dochter Elisabeth en familie bedanken vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid haar betuigd tijdens het afsterven van haar teerbeminden echtgenoot, vader en bloedverwant en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 10 Januari 1932, om 8 Vi uur, in St - Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Martha DEWULF overleden echtgenoote van hr Isidore Dewilde. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Januari, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw René DECADT geboren Marie Louise HEUGHEBAERT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen wqrden op Zondag 10 Januari, om 10 u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Arthur CREMER-P OTEBAERT. Het N. V. der Sectie Yper en omliggende maakt bekend dat er op Zondag den 17" Januari 1932, om ii 1/2 uren 's morgens eene ZIELMIS zal gezongen worden in de St-Maartens Kathedraal van Yper, tot ziele lafenis van al de overledene leden van den bond en der Burgers van Yper in deze stad gesneuveld gedurende den oorlog 1914-1918. Al de bloedverwanten, vrienden en ken nissen zijn dringend verzocht deze Mis te komen bijwonen. Het Comiteit. De Apotheek van i La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstkaat o— Rue de Mee in is ALLEEN OPEN op Zondag 10 Jan. reste seule ouverte le Dimanche 10 Jan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9