Carnaval van fiinche Chronique Financière De Bediendenpensioenen Kosmos Tourisme s lets van over Ouds Ail@rhand® Nieuws Burger lijtfe Stand van Yper Gevolg op ons artikel van verleden week, waarbij we de volledige militielijst van Yper van 't jaar 1898 overdrukten, ontvangen we deze week van een onzer trouwe lezers, een gewezen Yperling die ongelukkiglijk, zooals zooveel anderen nog, te Yper niet terugge keerd is, de volledige lijst van 't jaar 1900 die hij tot heden toe zorgvuldig heeft bewaard Gezien de bijval die de bekendmaking der lijst van 1898 bij tal onzer lezers genoot, zul len wij deze van 1900, die ons dezer dagen toekwam, in ons volgend nummer geven. Anderzijds ontvingen we deze week, betrek kelijk diezelfde kwestie, ook nog een brief van M. Clinckemaille, Arrond. Commissaris te Yper, die gelukkig is ons te mogen kenbaar maken dat de lijsten der militie in zijne bureelen in tijds gered zijn geweest, en dat hij de volledige militieboeken bezit te beginnen der lichting van 1888, 't is te zeggen der lote lingen geboren in 1868, en dit niet alleen der stad Yper, maar ook van al de gemeenten van het Arrondissement. Het is ons een %vare voldoening geweest, en het zal voor vele Yperlingen eveneens een aangename verrassing zijn dit goede nieuws te mogen vernemen. Wij zijn den Heer Arrondissements Commissaris er uit ter harte dankbaar voor. Bon début d'année la bourse est ferme, plusieurs valeurs sont en hausse sensible et pourtant k première vue cela semble anormal. En efïet la politique extérieure et interna tionale n'est guère claire et tout indique des désaccords profonds et difficiles a aplanir quant a la politique intérieure il n'y a pas de doute qu'elle se trouvera bientöt devant de grosses difficuhés et -qu'il faudra beaucoup de bonne volonté et d'entente pour maintenir le statu quo. Malgré cela, les milieux bour siers sont optimistes et la spéculation s'est montrée sur le marché. N'est-il pas étonnant, qu'après une abstention si longue et si com pléte, elle fasse sa réapparition juste au mo ment oil tout semble le contre-indiquer et qu'on voit une hausse générale des 'fcours, quand on auraitdü s'attendre a une baisse de découragement devant les pessimistes nou velles politiques II semble done bien que le mouvement amorcé est solide et fondé et qu'il était presque impossible Cju'il en soit autrement d'ailleurs l'élément baissier a presque complètement disparu, le marché avait survendu et la position technique de celui-ci a déclanché le mouvement, provo quant les rachats du découvert qui ne font que l'accentuer. Ce changement de mentalité de la spécula tion devra pour entrainer une hausse durable s'appuyer sur un retour de confiance du public car il est certain que sinon rien ne sera fait ce n'est que par le public que le mouvement mis en marche par la haute finance pourra continuer sa marche en avant. Ceci est done un point capital pour l'avenir et il est a espérer que la manie de thésaurisa- tion prendra fin il serait grand temps qu'on comprenne les dangers qu'elle entraine en aggravant et accentuant pour une grosse part la crise économique. D'ailleurs est-elle sans dangers pour celui qui la pratique Espérons done que l'année 1932, inaugurée par une hausse, voit celle ci se consolider et s'accen- tuer par un revirement du public devenu plus confiant et par la victoire de la logique. Caisse Générale de reports et de dépots le dividende est fixé a frs 125 brut contre 25o frs pour l'exercice précédent. Batique Nationale le dividende est fixé a frs 5o contre 62.5o frs pour le deuxième semestre de ig3 r cette légère diminution semble causée par la nécessité devant laquelle se trouve eet établissement de conserver une grande quantité d'or métallique ceci est évidemment a l'avantage de la stabilité du franc. Société Nationale du Crédit a l'Industrie le dividende sera maiutenu a frs 3g, même chiffre que l'an dernier. Société Générale de Belgique le dividende proposé sera de frs 140 net contre 200 frs précédemment. Crédit Anversois dividende proposé 6 contre 8 °/o le rapport est trés intéressant et contient beaucoup de bonnes idéés. Banque de Courtrai eet établissement maintiendrait son dividende, soit 117 frs net ce qui prouve la vitahté et solidité de cette entrepnse, fihals de la Société Générale de Belgique. Crédit Foncier Extréme Orient si la société a subi des pertes par suite de la baisse de eer tains changes, il faut aussi tenir compte qu'elle avait des dettes dans ces mêmes monnaies et que ses décaissements pour les amortir seront done moins importants. Sofina bien qu'aucune nouvelle officielle ne l'a confirmé on croit, dans les milieux bour- siers, que le dividende sera fixé a frs 5oo. brut. Intercommunale d'électricilé les recettes de 1931 sont en régression, mais il y a lieu de ne pas oublier que le prix de revient est en dimi nution sensible. Kessales le dividende sera fixé a frs i56. net contre 234 frs net. Pétrolts du Congo on peu s'attendre a un dividende égal au précédent (33,20 netles affaires ont trés satisfaisantes. Pètrofina bien que non ofhciellement an noncé on pronostique un dividende trés légè rement inférieur soit peut être même égal au précédent. Vu le cours du titre, le rendement serait trés beau de plus l'affaire est bonne et bien patronnée. Brasseries Bavaro Beiges la société pour- rait distribuer un dividende supérieur a celui de l'exercice précédent toutefois il n'y a encore rien d'officiel. Swedish Match dans les milieux en rapport avec la Société on déclare fantaisistes les chif- fres mis en avant quant au dividende celui ci ne sera annoncé qu'en mars et dépendra de la situation générale et économique. Chemins de Fer mavufacturier de Lods le Gouvernement Polonais ayant fait un nouveau versement a titre de rachat du réseau, il est mis en paiement un douzième acompte de frs suisses 32,60 par titre contre estampill&ge et perforation. Le 14 Janvier ig32. Zeer belangrijke mededeeling De Minister van Nijverheid, Arbeid en So ciale Voorzorg deelt het volgende mede De wet van 18 Juni ig3o betreffende de bediendenpensioenen is op 1 Januari ig32 in werking getreden. Het is ons nuttig voorge komen de bedienden en de werkgevers aan de verplichtingen te herinneren, die ze voorna melijk in den loop van de maand Januari moe ten naleven. Verplichting der Bedienden Vóór 25 Januari jg32 moeten de bedien den aan hun werkgever een verklaring over handigen, waarop, buiten hun identiteit en hun verblijfplaats, de benaming en de zetel van de verzekeringsinstelling, waarbij ze zijn aangesloten, staan vermeld (formulier C). N. B. De bedienden, die op 3i December ig3i nog geen verzekeringsinstelling hadden gekozen zijn ambtshalve bij de Nationale kas voor bediendenpensioenen, Elsene steenweg, i38a, te Elsene, aai gesloten. Ve plichting der Werkgevers 1) Vóór 25 Januari ig32, moeten de werk gevers, al de witte stortingskaarten I F, die zij in hun bezit hebben, onverschillig de ver- jaringsmaand van de verzekerden, aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, Wolven- gracht, te Brussel overmaken, na op vermelde kaarten de lijfrentezegels te hebben geplakt, waarvan de waarde overeenstemt met het be drag van de persoonlijke storting en van de werkgeversbijdrage in verband met de bezol diging, aan den bediende voor de. maand December ig3t betaald. 2) Vóór 25 Januari ig32, dienen de werk gevers aan hun bedienden om de verklaring (formulier C) te vragen, waarvan onder boven staanden titel Verplichtingen der Bedien den sprake. Bedoelde verklaring wordt door den werkgever bewaard. 3) Vóór 1 Februari ig32, moeten de werk gevers aan het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, Alge meene Directie der ouderdomspensioenen, Karmelietenstraat, 33, voor iederen bediende in hun dienst werkzaam een verklaring laten geworden (formulier D) waarop namelijk de identiteit en de verblijfplaats van den belang hebbende alsmede de benaming en de zetel van de verzekeringsinstelling, waarbij hij is aangesloten, vermeld zijn. De werkgevers worden er van verwittigd dat van 1932 af (bezoldiging tot Januari ig32 betrekkelijk) het bedrag, van de persoonlijke storting op 3 van de aan den bediende betaalde bezoldiging blijft vastgesteld en dat van da werkgeversbijdrage van 5 op 4 0,'0 dier bezoldiging wordt gebracht toe een beloop van een jaarlijksche bezoldiging van 18.000 fr. Voortaan moet het totaal bedrag van de persoonlijke storting en van de werkgevers bijdrage elke maand door den werkgever aan de door den verzekerde gekozen verzekerings instelling binnen de acht eerste dagen van de maand volgende op die, waarin het bedrag van de persoonlijke storting werd afgehouden, worden overgemaakt. Te dien einde bestaat er aanleiding toe een borderel van het offi cieel mod.l F te bezigen. Dit borderel dient elke maand in dubbel opgemaakt en naar de verzekeringsinstelling gezonden. De te stor ten som moet in den zetel der verzekerings instelling worden afgegeven of daaraan door een postcheck of overschrijving worden over gemaakt. De stortingskaarten I F. en de lijf rentezegels moeten dus, wat de bediende» betreft, niet meer worden gebezigd. Exemplaren van de verklaring C. en D e» van het borderel kunnen tegen den prijs van 6 centiemen per exemplaar in het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, Algemeene Directie der Ouder domspensioenen. Karmelietenstraat, 33, wor den verkregen. De prijs der aflevering moet op de postcheckrekening van het Departe ment Nr 90802 worden gestort. Men kan ins gelijks kosteloos op hetzelfde adres exem plaren bekomen van de onderrichtingen be treffende de toepassing van de wet dd. i& Juni ig3o. Yper Botsing Woensdag namiddag een weinig vóór 2 u., zijn twee auto's op el kander gereden aan den hoek der Hondstraat en van St Jacobsnieuwweg. De eene auto behoorde toe aan den geniedienst van West- roosebeke en was gevoerd door Van Schoors- S autogeleider bij het belgisch leger, terwijl de andere gevoerd was door May Percinal,. wonende te Poperinghe en in dienst bij de Britsche Commissie der militaire grafsteden. Het rijtuig van dezen laatsten werd,ten gevol ge van den hevigen schok, tot op het voorland- rechts in de Hondstraat weggeslingerd. Alles- bepaalt zich gelukkiglijk bij stoffelijke schade. Zonncbeke Moorddadige ontplof fing. - De 14 jarige landbouwerszoon Henri Homey, bevond zich gister namiddag, Vrij dag i5 Januari, op het land waar hij aan-, 't werken was toen zich opeens een geweldige ontploffing deed hooren. De toegesnelde per sonen vonden den armen jongen beweegloos- ten gronde. De E. H. Pastoor van Zonne- beke kwam insgelijks ter pl&ats en diende den jongen het H. Oliesel-toe. De dienst van het Rood-Kruis van Yper, die van het onge luk verwittigd werd, was korts daarna met den ambulanciewagen ter plaats en voerde het slachtoffer onmiddellijk naar het hospi taal van Yper, waar de geneesheer besta- tigde dat een stuk ijzer van den houwitser de longen doorboord had. Zijn toestand is uiterst bedenkelijk en men vreest een noodlottigen afloop. Ter gelegenheid der welgekende Carnaval feesten van Binche op Dinsdag 9 Februari s932. waar de vermaarde stoet der 400- GILLES te bewonderen valt, organiseert Nr 3, Guido Gezelleplein, Yper een uitstap per luxe autocar aan den prijs van 40 Fr. per persoon heen en terug. Vertrek guur Groote Markt. Vertrek uit Binche na den verlichten stoet om 20 uur. Verklaringen van g Jan. tot i5 Jan. ig32 Geboorten Dambruyne Irène, Dickebuschsteenweg, 202. Sedeyn Daniel, Bruggesteenweg, 12ti. Devriese Hugo,. Lange Thouroutstraat, 18. Landtsheere Julien, Korte Thouroutstraat, 31 Platteeuw Adelson, Kauwekynstraat, 4 Delannoy Georgette, Elverdlnghestraat, 22. Overlijdens Dewaele Julia, 87 j., z. b., wed" Vervisclr Francois, Zonnebekesteenweg, 137. Angiitis Maria, 82 j., z. b., wede Devarver Arthur, Meenensteenweg, 25. Huwelijksbeloften Emilius Wolff, haarkapper, en Joanna Populier, telefooniste, beiden te Yper. Joseph Ververken, bediende, en Maria Vansevenant, z. b., beiden te Yper. Michel Dewaele, bakker, en Zoë Beele, z. b., beiden te Yper. Urbanus Segers, aannemer, te Yper en AJrienne Debree, z. b., te Brugge. Aibertus Rydey, handelaar, en lvonna Coffyn, z. b., beiden te Yper. Walter Tavenier, kunstglas- werker en Joanna Beddeleem, z. b., beiden te Yper. Lucien Leruste, meestergast, te Tourcoing (Fr.) enAlphonsine Verslype, z. b., te Yper. René Phlypo, juwelier, eit Louisa Dobbels, z. b., beiden te Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 8