- HET YPERSCHE - LA RÉGION D'YPRE£ iondagrost - Repos dominical Wekelijksch Overzicht 12.' Jaargang, N' 46 20 Februari I932 12' Année, N" 46 20 Février 1932 Bijvoegsel Supplément Nog over den Carnavalstoet De Vastensermoenen in Sint MaartensHathedraal Avondfeest in St-MaartensKring Sklozïfskeik der EE. Paters Carmslieten Mevrouw HENRI BRAEKEN t ZIELMISSEN Men hoort niet anders meer spreken dan over de crisis op oeconomisch gebied, maar 't is al even hevige crisis op politiek gebied I Wat zien wij in Frankrijk gebeuren De regeering, die zich tot nu toe zoo kranig hield onder de leiding van den heer Laval, ligt om ver. Weliswaar wist men dat er daar wrijving heerschte tusschen Kamers en Senaat de kamers, als op een ordewoord, steunden de voormannen der linkerzijde met eenestrekking aaar rechts maar de Senaat heeft het gedu rig links gehouden onder de drukking der radi- kalen. Om een nietigheid werden zij verleden jaar korselig en deden den heer Tardieu aan de deur zetten, en thans hebben zij een even kleingeestig voorwendsel ingeroepen om den heer Laval te doen vallen. Maar het ergste van den toestand is dat er voor 't oogenblik zulke gewichtige belangen in de schaal hangen te Geneve, dat de algemeene verkiezingen voor de deur staan en dat er een stevig minis terie moet aan 't bewind zijn voor de gebeur tenissen die zich in Duitschland kunnen voor doen met de voorzitter-verkiezingen. Frank rijk kent thans een der moeilijkste omstandig heden die zich sedert den oorlog hebben voor gedaan. In Duitschland moet er dus overgegaan worden tot de verkiezing van een nieuwen voorzitter in plaats van Maarschalk Hinden burg. Dat geeft eveneens aanleiding tot eene hevige crisis. Vroeger was alleman het eens dat men, zonder de minste tegenwerping, een nieuw termijn zou toestaan aan Hindenburg. Thans is er geen eensgezindheid meer te vin den langs alle kanten werden ontevredenen gemaakt alles, politieke en oeconomische voorvallen, brachten oneenigheid bij en de buitengewone handelingen van Hitier deden eene machtige, tegenstrijdige beweging ont staan. Hitier zit thans vast in zijn eigen pro pramma hij heeft overal bij hoog en laag ge zworen dat zijne partij aan 't bewind moest komen en hij moet zich zelf vooraan stellen of een ander vooraantredend man zijner partij. Hindenburg, die ontevredenheid verwekt heeft met Biiining te steunen, voelde zijne kans sterk verflauwen, en thans stelt men alles in het werk om er hem toch weer bovenop te krijgen. Al deze verwikkelingen geven moed aan de aanhangers der vorige regeering, die eraan denken een der voormalige prinsen aan 't bewind te brengen. Amerika staat ongeveer met hetzelfde geval voor de deur, althans voor wat de ver kiezing van een voorzitter betreft. De heer Hoover, dien men ook dacht voor een nieuw termijn te kunnen houden, heeft insgelijks sterk zijn ster zien verbleeken. De amerikaan sche kiezers vergeten niet met welke ronken de redevoeringen zij opgejaagd werden en in geestdrilt ontstoken ten voordeele van M Hoover. Hij had hen stellig beloofd dar zij het gulden tijdperk zouden beleven, met hooge loonen voor de arbeiders, met vette inkomsten voor de aandeelhouders, met een ongeëvenaar- den voorspoed. Zijn tegenstrevers herdrukken thans al die schoone beloften en spotten erme de en zij vergelijken den neteligen toestand van den handel, de nijverheid, van den werk man en neringdoener dien men nU beleeft in de Vereenigde Staten. Zelfs zijne vroegere vrienden, die hem op alle gebied steunden, zijn gedwongen te bekennen dat de toestand nooit zoo slecht geweest is, en zij laten hem in den steek om zelf niet overrompeld te worden. En in België zelf dan Staan wij er beter voor De Regeering is gedwongen te beken nen dat de toestand zeer kommetvol is. Men heeft ook te veel gehoopt op de toekomst en op de regelmatige betalingen van Duitschland; men heeft zooveel onvoorziene kosten gehad met het jubeljaar men heeft geene inkrim pingen genoeg gedaan op peisoneel en noode looze uitgaven. Daarop is de volle crisis losge barsten. Er wordt naar alle zijden uitgezien om besparingen te doen, om nieuwe inkom sten door nieuwe lasten te doen inbrengen. Maar de verschillende partijen gaan daarop niet akkoord. Er ontslaan nieuwe politieke moeilijkheden, die de regeering al te zeer af zonderen, van steun berooven en het ministe rie aan 't wankelen brengen. De tijden zijn daarenboven buitengewoon tegenstrijdig om nieuwe leeningen te doen lukken, en nochtans zijn deze noodzakelijk geworden. Wat is de uitkomst van dit alles Misschien ook eene ministerieel? crisis,tenzij het gezond verstand de bovenhand hale om samen te werken tot verbetering van den toestand. RIK. De ontvangst op het stadhuis was geheel wel. De afgevaardigden van ieder deelnemen de maatschappij waren er tegenwoordig. De heer Burgemeester bedankte al de deelnemers en bood hun den eerewijn aan. Hij was om ringd van den heer R. Delobel, eerevoorzitter van het Carnaval Comiteit, Mr H. Vermeulen, gemeenteraadslid, Mr G. Vermeulen, schrijver en schatbewaarder van het Carnaval Comiteit en van menige bestuurleden van bovengemeld genootschap. Mr G. Delahaye, schepen der stad. was als lid van de Jury weerhouden. Mr G. Bonnet bevond zich aan 't hoofd van zijn muziekmaatschappij en dus ook in de onmogelijkheid die plechtigheid bij te wonen. Al de andere leden van 't schepencollege en van den gemeenteraad waren eveneens ver ontschuldigd. Het lijdt geen twijfel of zulke ontvangsten maken goeden indruk op de vreemden die onze feesten helpen opluisteren. Het is een goede reklaam voor stad. Pravo, Burge meester Eiken Zondag van de Vastenom 4 u., worden in St-Maartenskerk de sermoenen over het Bitter Lijden des Heeren gepredikt door een uitstekenden Kanselredenaar, E. Pater Leclef, Jezuïet, Superior van de Resi dentie te Kortrijk. Zijn eerste meditatie, Zondag 11., heeft op al de toehoorders een overweldigen indruk gemaakt. En we twijfelen er niet aan of de geloovigen zullen nog talrijker opkomen in St Maartenskerk voor de volgende Passie sermoenen. Te 3 3o u. Vespers en Lof. Om 4 u. meditatie en daarna zegen met het Aller heiligste. Zooals telken jare op den Zondag van Half vasten,zijnde dit jaar den 6 Maart, zal het jaarlijksch avondfeest plaats hebben in St Maartevscongregatie. Het begint te 6 u. stipt. Deur open om 5 1/2 u. De ijverige jongelin gen zijn volon aan 't werk om iets puiks voor te bereiden. Tooneel, zang en muziek, alles wordt op de puntjes verzorgd. Eene uitnoodigingskaart zal streng geëischt worden, die er *geene ontving kan er eene bekomen in St Maartenskring, Lange Meersch, op Zondag 6 Maart van li tot 12 uur. Dan ook kan men er de voorbehouden plaatsen laten nummeren tegen betaling van I fr. per hoofd. De talrijke vrienden en weldoeners van^Jat Ypersch voortreffelijk jeugdwerk zullen or^e twijfeld als naar gewoonte in groot gjftal opkomen. Ze zullen er een allergezelligste avond doorbrengen, die lang in bun geheugen zal bewaard blijven. 9 Woensdagen van St-Jozef Woensdag a. s., te 7 1/2 uur, Solemneele .Mis met offrande voor eene wijk der stad. 's Avonds te 6 uur, oefeningen, serm'oen over 't Familieleven OE OS P I N G Mijnheer Henri Braeken Mejuffrouw Godelieva Braeken Mijnheeren Michiel. Frans, Guido en Herman Braeken Mejuffrouwen Hendrïka en Ida Braeken De familiën Laurens, Follet en Braeken, melden met droefheid het overlijden van geboren Maria-Cornelia LAURENS, hun innig geliefde echtgenoote, moeder en bloedverwante, geboren te Elverdlnghe, den 8° Juli 1887, en na eene pijnljlce ziekte, godvruchtig overleden te Yper, den 18° Februari 1832. De plechtige lijkdienst, gevolgd van de begrafenis, zal plaats hebben in St-Maartens Kathedraal, op MAANDA6 22 FEBRUARI 1932, om 9 uur Vergadering ten sterfbuize, Lombaardstraat, 22, om 8'A u. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen jrouw- brief ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelejzen worden op Zondag 21 Febiuariom 7 tf~u., in Sint Jacobskeik, tot zielelafenis van Mevrouw MENNENS- BECKERS Mr et Mme C. Schmidt Ryckaert et M'"5 A. Ryckaert prient les amis et connaissances de bien vouloir assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera chantée le Oimat\fhe 21 Fél), ier 1932, a 8 heures, en l'église de St-Nicolas, pour le repos de l'ame de leur mère et belle mère regrettée Madame Veuve Remi RYCKAERT Mr en Mw C. Schmidt Ryckaert en Jw ^A. Ryckaert noodigen vriendenen kennissen'jïit tot de ZIELMIS die zal gezongen worden op Zondag 21 Februari 1932, om 8 uur, in St-Niklaaskerk, tot lafenis der ziel hunner teerbeminde moeder en schoonmoeder Vrouw Weduwe Remi RYCKAERT Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden óp Zondag 21 Febiuari, om 8v»u, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Yvonne VERLEURE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 Febuari, om xi y. u., in St Maartens K thedraal, tot zielelafenis van Vrouw Gabrielle BOULANGER Echtgenoote van Hr Léon JONCKHEERE. Les amis et connaissances sont priés d'as- sister a la MESSE DE REQUIEM, qui sera célébrée le Dimanche 28 Février, a 11 1/2 heures, en la Cathédrale de St-Martin pour le repos de l'ame de M. et Mme Edouard MAHIEU LEY De Apotheek van La Pharmacie de Mr VA N W ALLEGHENt Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 21 Feb. reste seule ouverte lt Dimanche 2i Fév.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9