- HET YPERSCH1 2 LA RÉQION D'YPF Zondagrost - Repos dominical Amitiés Frangaises St-Jozefskerk der EE. Paters Garmelieten Vande Lanoitte's koffies zijn de beste 12e Jaargang, IMr 4£ 5 Maart I932 12' ^née, N* 48 5 Mars 1932 Supplement i WekelijkscJa Overzicht De ooi logs verrichtingen tusschen Japan en China gaan nog steeds hun woeligen gang. Nochtans is er deze week een merkelijke verbetering ontstaan in de vooruitzichten op voorstel van den Volkerenbond, schijnen beide landen ertoe te willen overgaan eene overeen, komst te sluiten. Er werd voorheen reeds gemeld dat de vijandelijkheden zouden ge schorst worden, maar daar is niets van geko men. Wij hebben gezegd waarom Japan had immers ontegensprekelijk eene nederlaag ge leden en wilde geen rust verleenen noch onder handelingen aangaan vooraleer het weer de wapens in zijn voordeel zag keeren. Volgens het schijnt zou dit nu gebeurd zijn. Met het optreden zijner versterkingen is Japan weer zegevierend opgetreden en schiint de Chinee- zen eene gevoelige klopping te geven. Aldus zou het voorstel van den heer Boncour aange nomen worden en afgezanten van China en Japan, zouden onderhandelingen aangaan aan boord van een engelsch schip en in tegenwoor digheid van verschillige gezanten der voor naamste mogendheden. De chineesche bevol king schijnt daardoor erg verbitterd tegen de overheden, omdat men haar stellig beloofd had het Japansche leger uit het land te drijven. De eerste voorwaarde, waaraan Japan echter sterk schijnt te houden, is dat China zijn leger op 20 km. afstand van Shanghai' zou brengen, dan eerst zou Japan ook zijne legers achteruit brengen. Zoolang deze onderhande lingen niet begonnen zijn, gaat de strijd steeds met groote hevigheid voort. In Duitschland woedt een geweldigen kamp om het voorzitterschap van het Reich. Hitler is thans candidaat geworden en hij wendt al zijn krachten aan om de kans van den huidigen voorzitter, Hindenburg, uit den weg te ruimen. Hij legt aan Hindenburg ten laste dat hij de wet heeft laten stemmen die het Young plan heeft aangenomen, en dit plan, zegt hij, heeft Duitschland gedompeld in ellen de, hongersnood en wanhoop Hitier beweert op te treden in naam der twee millioen sol daten die gevallen zijn op het slagveld en die nooit hun bloed zouden gegeven hebben om het tegenwoordig stelsel te steunen. Hij is de laatste hoop, zegt hij, van degenen aan wie men alles ontnomen heeft. En hij is zeker van de zege omdat het volk wil zegevieren. Maar er schijnt nochtans oneenigheid te heerschen onder de nationalisten en indien het bij de eerste ronde geen voldoenden uitslag geeft, zou de Staalhelm wel zijn stemmen kunnen geven aan Hindenburg in plaats van Hitier. In tegenwoordigheid van de aanhoudende onlusten die zich in Spanje voordoen en die het land, sedert de instelling der Republiek nog geen rust gegund hebben, heeft de voor malige uitgedreven koning eene bekendmaking aan het spaansche volk gestuurd, waarin hij verklaart dat de huidige toestand voor de bevolking al te jammerlijk is om voort te duren. Hij zou een oproep doen aan al de konings gezinden om samen te werken ten einde den troon in Spanje te herstellen. Hij is daarin akkoord geworden met zijn oom Karei van Bourbon om de zaken te regelen. Eerst had men de werkelijkheid van dezen oproep in twijfel getrokken, maar thans wordt de echtheid ervan bevestigd. De overwegende gebeurtenissen in de poli tiek doen eenigszins uit het oog verliezen dat Engelsch-Indië ook nog altijd in een zeer onstuimigen toestand verkeert. Alhoewel de engelsche regeering ertoe besloten heeft al de kopstukken der beweging gevangen te nemen, en dit ook doet zoodra er een nieuwe leider optreedt, «blijft de bevolking voortgaan met opstand te maken. Nu valt er te zien wie meester zal blijven van den toestand Enge land, dat gekend is om zijne hardnekkigheid in het doordrijven van een plan, of de Indische bevolking, die, door fanatisme gedreven, be kwaam is over te gaan tot de uiterste middelen, of het uit te houden tot het bezwijkt of over wint. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de M' WECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte lt -op Zondag 6 Maart Dimanche 6 Mars Pour la deuxième fois eet hiver, l'excellente troupe de Monsieur Reré De Man est venue a Ypres mercredi, invitée par les Amitiés Frangaises. Comme la précédente fois, nos membres se sont empressés, nombreux, de répondrea l'appelde leur Comité, renouvelant ainsi le témoignage de leur confiance a l'égard du talentueux impresario. La pièce représentée, MON BÉBE de MM. Mayo et Hennequin, devait bénéficier chez nous d'un beau succès Elle compte cer- tes parmi les plus divertissantes. Et a en juger par l'accutil qui lui a été fait, il parait certain que le genre oü elle se classe est celui qui plait a notre public. Heureux de sonchoix; pleinement satisfaits de sa remarquable interpiétation, nous nous faisons un devoir de féliciter vivement ici M. René De Man et ses brillants artistes, en leur exprimant notre espoir de pouvoir les applaudir encore sur notre scène l'hiver prochain. R D. Onderscheiding Met genoegen vernemen wij dat de H. Vansevenant Camiel, bijgevoegde politiecom missaris der stad Yper, bij K. B. van 26° Januari 1932, vereerd werd met de Burgerlijke Medaille van ie klas, voor meer dan 25 jaren goede en trouwe diensten. De H.Vansevenant is, sinds het vertrek van 2 zijner collegas, over eenige jaren, gansch alléén om de lastige taak van onderzoeker te verzekeren, taak welke hij met nauwkeurig heid en met den grootsten ijver vervult. Onlangs ontving hij, vanwege de rechterlij ke overheid, nog een bloempje voor zijn gron dig en volledig onderzoek in eene gewichtige zedenzaak. Het juweel zijner onderscheiding werd hem Woensdag morgen overhandigd door de politieagenten, ten blijke van dankbaarheid en genegenheid voor hun adjunkt. In korte, maar bewogene woorden bedank te de Heer ondercommissaris voor dit mild en gevoelvol gebaar vanwege zijn onderdanen. Het Ypersche verheugt zich om deze eervolle en welverdiende onderscheiding die den heer Vansevenant wordt toegekend als belooning van den onverpoosden ijver en groote bevoegdheid waarmede hij zijne moei lijke en soms lastige taak zoo behendig als tactvol vervult, en is gelukkig hem, te dezer gelegenheid, zijne hartelijkste gelukwenschen te mogen toesturen. 9 Woensdagen van St-Jozef Woensdag a. s., te 7 1/2 uur, Solemneele Mis met offrande voor eene wijk der stad. 's Avonds te 6 uur, oefeningen, sermoen over 't Familieleven God in de Familie. Sint-Jozef patroon van België De H. Jozef, patroon der H. Kerk en beschermer der Christene familiën is ook Patroon van België. Vergeten wij het niet gedurende de Maartemaand, bijzonderlijk in dezen lastigen crisistijd, en gaan wij met ver trouwen tot den machtigen beschermer van ons geliefd Vaderland Yper - Jongelingenpatronaat De talrijke vrienden en weldoeners van het zoo deugddoende en noodzakelijk werk van het Jongelingenpatronaat worden verwacht in Sint Maartenskring, Lange Meersch, op den Zondag van Half-Vasten, 6 Maart, om 6 uur stipt (deur open om 5 1/2 u.). Het avondfeest behelst een zeer aantrekkelijk en gevarieerd programma, samengesteld uit tooneel, muziek en kluchtliederen. Eene uitnoodigingskaart zal streng geëischt worden. Wie er geene ontving kan er eene bekomen in St Maartenskring op den Zondag 6 Maart van n tot 12 u. Dan ook kan men er de voorbehouden plaatsen laten nummeren tegen betaling van 1 fr. per hoofd. Vrouw Alixe-Celina Bechaeft t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te woren die zal gezongen worden op Zondag 6 Maartom 8 Vi uur, in Sint Jacobskeik, tot zielelafenis van Heer Ignatius CAUWELIER echtgenoot van Vrouw Eugenie pinet. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Maart, om 8 y» uUr, in St Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Henri SEGERS echtgenoot van Vrouw Irma Meulebrouck. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Maart, om 8 y» u.ur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Jolieit DEVOS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Maart, om 9 uür, in de Kerk der EE. PP. Carmelieten, fbt zielelafenis der overleden familie van Heeren en Vrouw Albert BLOOTACKER-GOETGHELUCK Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongfen worden op Zondag 6 Maart, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Emile VERHACK. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Maart, om xi uur, in Sint Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Gabrielle BOULANGER Echtgenoote van Hr Leon JONCKHEERE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongfen worden op Zondag 13 Maartom 7 u., in Sint Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Charles COENE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 Maart, om8u., in Sint-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules DEN EXTER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 Maart, om 8 1/2 u in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Desiré MONNET Echtgenoot van Vrouw Maria CATTEEU W. Heer en Vrouw Edmond Debrouwer-Gekiere en kindefs Heer Robert OebroHwer, zoon van wijlen Heer Valère Debrouwer Heer en Vrouw Lucien Debrouwer-DenoyeHe- en kinders De kinders Antoinette, Gabrielle en Ros&nne Alleman, van wijlen Vrouw Ernestine Debrouwer Heer e» Vrouw Joseph Wenes-Debrouwer en kindersHeer en Vrouw Emile Debrouwer-Landerwyn en dochter Heer en Vr<jpw Julien Deprost-Debrouweren kinders. Heer en Vrouw Albert Pinte-Debrouwer en zoon De familiën Debrouwer, Beckaert en Ghys, melden met diepe droefheid het pijnlijk verlies dat zij kotnea te ondergaan door het afsterven van hunne teergeliefde moe der, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, Weduwe van Heer Alfons-Julien Debrouwer geboren te Yper, den 21 April 1854, en er godvruchtig ia den Heer ontslapen, den 3 Maart 1932. De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de Begraving, zat plaats hebben in de Kapel van St-Janshospitaal (Godelievén), op MAANDAG 7 MAART 1932, om 9 uur. Vergadering in St-Janshospiiaal, om 8 3/4 u. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rqjw- brief zouden ontvangen, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 9