Hotel EXCELSIOR Ons bestuur heeft dit jaar de buitengewone CAFÉ RESTAURANT Grand'Place - YPRES - Gr Markt en den landbouw, en van al het nut en voor deel dat deze vakken er uit kunnen trekken. De tentoonstellende firma's zijn talrijker dan de laatste jaren en dit mag, in dezen moeilijken, lastigen tijd van aansleepende crisis, als een verheugend fe>t aangestipt worden. Wii brengen hier hulde aan den durf dien de deelnemers in beide afdeelingen der negende handelsfoor aan den dag hebben ge legd, en we wenschen hen uit ter harte dat zij al hun moeite, al hun werk en al hun kosten rijkelijk zouden vergoed worden. Het zal voor 'ten, ten andere alsmede voor de verdienste iijke leden der Comiteiten van beide tentoon stellingen, reeds een aanmoediging en een gröote voldoening geweest zijn te zien hoe hitnne pogingen door de o vei heden en voor aanstaande personen, die zoo talrijk de openingsplechtighei l bijwoonden, gewaar deerd en hoog geschat worden. Deze ofhcieele plechtigheid had, zooals riaSr gewoonte, plaats in de Staatsmiddelbare school, waar het bestuur der Handelskamer en de inrichtende comiteiten, om 14 u.. de uitgenoodigde overheden op vachtten en ver welkomden. Onder deze bemerkten wij o. m. Eerw. Heer pastoor - atken Vermaut, de heeren Sobry, burgemeester Brutsaert, Butaye, Lturidan en Vandenbulcke, voiksvertegen wQordigers Lommez, bestendig afgevaar digde Clinckemaille, arrondissements com Tijssaris Haus, vooizitter der Rechtbank vap l" aanleg j Van Thorenburg, Procureur des Konings Ververeken, hoofdstaatscom mi'ssaris bij de Rechtbank voor Oorlogs schade Lemahieu, Missiaen en Delahaye, schepenen D'Huvettere, Capoen, Soete, Coutelle, Vermeulen, Vergracht en Van damme, gemeenteraadsleden Versailles, ge meentesecretaris Heyvaert en Matton, rechters bij de Rechtbank van i° aanleg Castel, vrederechter Vergracht M., bevel hebber van 't stedelijk brandweerkorps Vandenbraambussche, politiecommissaris Butaye A., advokaat Leclercq, telegraaf ontvanger Tordeur, hoofdschoolopziener Simoens, Staatslan lbouwkundige Oorts, bestuurder der Staatsmiddelbare school Tahon Julien, ondervoorzitter der Handels kamer Gruwez Aimé Vandevoorde Flori mond, Toussaert Ed., Vandevoorde Léon, Gillis Gustave, Bagein Maur., comiteitsleden der handelsfoor Cuvelie V., Vandromme, Bosiyn.de ingenieurs Chauvin en Ryckewaert, comiteitsleden der electriciteitstentoonstcl ling; Bouquet Remi, Antony Julien, enz. enz De heeren De Ponthieu, senator, en R. Le- poutre, provinciaal raadslid, hadden zich laten verontschuldigen. De heer Julien Tahon, ondervoorzitter, las, namens het inrichiingscomiteit der Handels- foör, de volgende openingsrede af Heer Burgemeester, Eerwaarde Heer Deken, Mijnheeren, Gij zult heden onze negenste Handelsfoor openen, negenste poging om in onze stad den Handels- en Nijverheidsgeest te ontwikkelen, negenste Hoogdag vap Handel en Nijverheid in het herwordende Y per. De Handels- en Nijverheidsgeest ontwik kelen en vooral in" deze tijden van erge crisis, van zware lasten, van wanhoop en van gemis aan zelfvertrouwen. Het moet deugd doen aan Handel en Nijverheid eenige oogenblikken van verkwikking, van opbeuring verschaft te worden. En wat aan handel en nijverheid gegeven wordt, komt aan de algemeenheid ten oaie, want handel en nijverheid helpen den bloei eener stad, van een land uitmaken. Onze poging stemt dus goed overeen met de noodzakelijkheden onzer stad. Weliswaar, onze foor kan in belangrijkheid niet verge leken worden met deze der groote steden, maar, indien men nagaat dat hier alleenlijk tentoongesteld wordt wat in Yper wordt ver vaardigd of verkocht, dan moet er toch aange nomen dat de uitslag merkwaardig is. a-is samen te werken met het comiteit, uit gaande van de West- Vlaamsche Electriciteits- maatschappij, dat, ter gelegenheid derelectri- ficatie van de bergstreek, een prachtige tentoonstelling inricht van electriciteit toege past aan Landbouw en Nijverheid. Het doel van dit Comiteit, gelijkloopend zijnde met het onze, was uiterst geschikt om twee samen werkende tentoonstellingen in te richten, die elkander aanpassen en aanvullen. Ook twijfelt ons bestuur geenszins aan den grooten bijval, welken aan beide zal te beurt vallen en aan de goede uitslagen welke zij zullen opleveren. Ons bestuur bedankt de Heeren Bernolet, Bestendige afgevaardigde en Voorzitter der West Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij, en Lommez, Bestendige afgevaardigde en Voorzitter van het Comiteit der Electriciteits tentoonstelling, om het gunstig gevolg welke zij gaven aan onze vraag tot samenwerking. Wij bedanken ook het Ypersche Stadsbestuur voor zijn jaarlijksche medehulp, alsook het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen en den Heer Bestuurder Oorts. die ons toe laten de gebouwen der Middelbare School te bezigen. Zooals voorgaande jaren heeft r e Eerwaar de Hr Bouteca,bestuurder der Beroepsschool, de welwillendheid zich bij onze betooging te voegen en morgen, Vrijdag, zijne school te laten bezoeken terwijl de leerlingen aan het werk zullen zijn. In naam van het bestuur, hertelijk dank. Wij bidden U, Heer Burgemeester, Mijn heeren, tot de opening der negenste Handels foor te willen overgaan. De heer Burgemeester beantwoordde deze vriendelijke uitnoodiging in de volgende be woordingen Mijnheer de Voorzitter, Meteen hert dat Yper bemint en vooruit wil helpen, komt Gij mij, in den naam der Handels en Nijverheidskamer, te vragen de negende Handelsfoor open te verklaren, 'cis te zeggen de negende poging te huldigen om t'Yper handels en nijverheidsgeest t'ontwikke- len, en, in 't herlevend Yper, een negenden Hoogdag van handel en nijverheid te vieren. Gij komt ook de buitengewone kans hoog te schatten,die de Handels- en Nijverheidskamer te beurt viel, van, dit jaar, te kunnen samen werken met de West-vlaamsche Electriciteits maatschappij, die, ter gelegenheid der electri ficatie onzer bergstreek, t'Yper eene Tentoon stelling van electriciteit wilde inrichten. Ik ben gelukkig, op uw verzoek, de nieuwe Handelsfoor en de Electriciteitstentoonstel ling open te vrklaren, en beiden goed heil te wenschen 1 Ik loof en dank de Handels- en Nijve: hei Iskamer die, sedeit 1924, alle jire alle moeilijkheden overwonnen heeft om han- delsfooren in- te lichten ik loof en dank ook alle tentoons ellers, die vorige jaren, en dit jaar, noch tijd noch moeitespaarden om hunne nijverhei isvoortbrengselen en handelswaar den ten toon te stellen, en Yper en alle Yper- lingen vreugde en voordeel te verschaffen, en ik loof en dank de Westvlaamsche Electrici teitsmaatschappij, die, ter geleeer.htid der elecirifieatie ten oosten, zuiden en westen van Yper, in de hoofdstad van 't arrondissement, eene tentoonstelling van electriciteit h-eft willen inrichten en zoo heeft willen samen werken met de Handels en Nijvei heidskamer, om vooruitgang en verbeterirg op handt ls- en nijverheidsgebted te verwtzenlijken. Evenals ik het werk en wijs beleid bewonder onzer vrome voorvaderen, die rond de twaalf de eeuw de lakenhandel en nijverheid hier inbrachten, en van Yper eene rijke stad mie ken van 200.000 zielen, zoo bewonder ik, namelijk, Yper's wakkere en wei kzame land bewerkers, die, na den vernielenden oorlog van 1914 1918, met Staats hulp, zoo moedig en spoedig onze verwoeste landerijen van kruit en onkruid zuiverden, en het land zoowel bezorgden en bezaaiden, en de veeteelt zoo wel en wijs bevordenden, dat zij alle jare ten schoonen oogst, en meer en betere beesten opdoen die de geheele gemeenschap voeden en deugd doen ik bewonder onze drie weve rijen, die van wol en katoen namelijk waarde volle geweefsels maken, die onze huizen en winkels opsmukken en binnen en buiten 't land geld en goud opbrengen ik bewonder onze drie brouwerijen, die smakelijk bier uit geiste graan en hommel trekken, en iedereen een gezonden en goedkoopen drank verschaffen ik bewonder onze Auto Moto en Velofabrie ken, die, van stukken ijzer en staal, groote en schoone voertuigen maken, die alle afstan den verslinden en tijd en geld doen winnen ik bewonder onze electriekbewerkers, die wakker en werkzaam verholene natuurkrach- Changement de Locatalre Verandering van Uitbater Diners a prix fixes et a la carte Salle pour Banquets Noenmalen aan vaste prijzen en a la carte Zaal voor Feesten ten ontdekken, en schitterend licht cn macht en kracht verwekken, waarmede het werk ver gemakkelijkten de opbrengst vermenigvuldigd worden ik bewonder eindelijk onze vinding rijke handeldrijvers, die al de voortbrengselen der nijverheid aan den man brengen, en door goede waar en goedkoope prijzen alle mark ten veroveren. Yp°r's. Gemeenteraad rekende het zich ten plicht de Handels en Nijverheidskamer en de West-Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij geluk te wenschen over haren ondernemings geest, en hare vooruitstrevende pogingen aan te moedigen door eene bijdrage in harekosten. Wij zijn gelukkig onze belangstell ng, he den., te zien deelen door de talrijke aanwezige geestelijke en wereldlijke overheden der Stad, de heeren Senateurs en Volksvertegenwoor digers van 't arrondissement, de gekozene Provinciale leden der Kantons, en voorname Yperlingen die het wel meenen met de stad. Het is ons bijzonder aangenaam in dezen crisistijd meer samenhoorigheid en samen werking vast te stellen om handel en nijver heid te waardeeren en t'ontwikkeien ten bate der gemeenschap, en de jonge werklieden na hun lager onderwijs goede vakscholen te zien volgen om bekwame nijverheidswerklieden te worden. Ik eindig met den wenschtiit te drukken dat al de tentoonstellers hunne verstandige mede werking en hunne edelmoedige pogingen mo gen beloond en bekroond zien door veel bezoek, veel waardeering en veel verkoop 1 Daarna begon, onder het geleide van den heer Hector Vermeulen, voorzitter der Man- delskamer, het uiterst belangwekkend bezoek der verschillige stands in de talrijke beneden en bovenzalen der Middelbare school inge richt. Ieder stand werd langdurig bewonderd en de verdienstelijke tentoonstellers werden in hartelijke woorden gelukgewanscht om den goeden smaak waarm.'de zij hunne uitgelezen en zoo verscheidene producten hebben weten uit te stallen. Ieder stand op zijn eigen is een juweeltje, de vrucht van langdurig zot ken en hard werkt n, en verscheidene bevatten echte meesterwerken van Ypersch handweik, die alleen reeds de verplaatsing overwaard zijn en de bewjndering van de kenners afdwingen. Vooraleer de electriciteitstentoonstellirg in de Halle te openen, werd door den heer Hector Vermeulen, vergezeld door den heer Burgemeester en al de andere overheden, een prachtige bloemengarve bij het gedenk- teeken der gesneuvelde Y'perlingen neerge legd, als hulde der Handels en Nijverheids- kamer van Yper en der West Vlaamsche Electiiciteitsmaatschappij van Brugge, inrichters der negende Ypersche handelsfoor. In de prachtig versierde en verlichte zaal der Halle, was het de heer Lommez, voorzit ter van het Comiteit der Electriciteitstentoon- stelling, omringd van de heeren Bernolet, be stendig afgevaardigde en voorzitter der West- Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij, van de heeren ingenieurs Ryckewaert en Chauvin, en van de heeren Cuvelie Victor, Lemahieu Cyr., van Yper, Vandromme, van Westoutre, en Bostyn Karei, van Zillebeke, allen comi teitsleden der electriciteitsteutoonstelling, die de overheden volgender wijze verwel komde Heer Burgemeester, Mijne Heeren, De geschiedenis leert ons dat sinds eeuwen alle handel en nijverheid onzer stad en van heel het omliggende in deze gebouwen hunne

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2