3 Inhuldiging der Handelsfoor, Yper uiting vonden, van heinde en veri e kwamen de handelaars de Ypersche maikten bezoeken, en deze Halle met haar Belfort was voor de Yperlingen het symoool niet alleenlijk hunner vrijheidsliefde doch ook van hun macht en rijkdom. Alle heuglijke feiten en gebeurtenissen op handels eu nijverheidsgebied werden door onze bevolking beleefd en gevierd hier in deze gebouwen, de bronader, het hart van Yper. Het is dan oi k met een oprecht genoegen dat wij deze tentoonstelling in onze heerlijke Halle hebben mogen oprichten ter gelegen heid der electrificatie onzer beigstreek door de West- Vlaamsche Electricueiismaa'schap pij, electrificatie van het zuiden van ons arron dissement die ongetwijfeld eene gewichtige gebeurtenis daarstelt voor den handel, nijver heid en landbouw van ons gewest. We leven immeis in eine eeuw van growte vooiuitgang en uitvindingen op technisch gebied, en ten einde de bevolking onzer gewesten van dit alles te laten genieten was het noodzakelijk de electrische verlichtingen drijfkracht ter hare beschikking te stellen. De bergstreek was om zeggens afgescheiden en afgesneden van alle electriciteiis voorzie ning, zij was verlaten en verstoken van alle privaat initiatief, omdat zooals men beweerde er aldaar geen genoegzame winsten konden verwezenlijkt worden En 't is aldan dat ons provinciaal Bestuur, in samenwerking met de West-Vlaamsche, en met de Gemeentebestu ren, niet geaarzeld heeft zelf dit weik te doen uitvoeren, aan hetwelke ettelijke mülioenen franken besteed werden tot welzijn onzer bevolking. 't Is dan ook met het doel deze gebeurtenis te vieren, dat het gedacht opgevat werd deze tentoonstelling in te richten, hier in de hoofd plaats van ons Arrondissement, in deze roem rijke gebouwen, getuigen van vroegere groot heid. Deze tentoonstelling is zoodanig aange legd dat, benevens dit feestelijk karakter, zij ook practisch nuc moet opleveren. Het is immers niet genoeg voor onze bevol king de electiische drijfkracht aan de hand te heboen, de menschen moeten aangeleerd en aangetoond worden, wat er met de electrici teit kan gedaan worden, welk nut er kan getrokken worden uit het gebruik der electri- citeit, hoe de leiding eivan moet aangelegd worden, hoe in den handel, in de nijverheid en in den landbouw deze het oest kan ^be zigd worden. 't Is met dit dubbel doel voor oogen dat het comiteit der tentoonstelling zijne taak opge nomen heeft, en onze vurigste wensch is dat deze tentoonstelling veel mocht bijbrengen tot nut van de bevolking onzer stad, en van heel het omliggende. Deze tentoonstelling heeft voor ons ook het bewijs geleverd hoe noodzakelijk het is voor onze stad den heropbouw der Halle te bekomen, want hoe wijds en groot deze plaats u moge toeschijnen, wij hebDen nog aan de Tentoon- stellers de volledige plaatsruimte niet kunnen geven, en heouen er zelf moeten weigeren. Mijne HeereD, het weze mij toegelaten bij het einde van dezen welkomsgroet in naam der West Vlaamsche Electrieiteitsmaatschap pij, alsmede in naam van het comiteit der ten toonstelling, mijnen dank toe te sturen eerst aan het Stadbestuur van Yper voor de ons verleende hulp en tegemoetkomingen. Onzen dank ook aan het Bestuur der han delsfoor, immers deze tentoonsteling werd op gericht in samenwerking met dit bestuur, en in volledige overeenstemming. Het eemg doel dat door belden beoogd werd, was het algemeen welzijn onzer bevolking, het bevoordeeligen van den handel en der nijverheid onzer ge liefde Stad. En waar menschen met een en hetzelfde verlangen bezield zijn, daar bestaat in hun samenwerken eensgezindheid om te komen ter verwezenlijking van 't beoogde doel. ioaarom achten wij ons gelukkig over deze medehulp en ik ihag aan het bestuur der han- delsloor de volledige zekerheid geven, dat wij steeds m^t veel genoegen aan dit samenwerken zullen terug denken. Een ander wooid van dank aan de tentoon stelleis zelf die onzen oproep zoo prachtig hebben beantwoord, .vlochten zij goede zaken doen, en hunne koopwaar bij onze bevolking doen kennen en waardeeren. Een laatste woord van dank aan mijn mede werkers, de HH- Ryckewaert, Cuvelie, Le mahieu, Vandromme en Bostyn, die al het hunne bijgeoracnt hebben tot het welgelukken dezer tentoonstelling, en een bijzonder woord van dank aan den Heer IngenieurChauvin, die niets ontzien heeft en die dank zijne tusschen- komst van de Société Générale de Gaz et d'Électricité, waarvan hij de vertegenwoor diger is, eene medewerking bekomen heeft, welke wij nooit hadden durven noch kunnen verwachten. Ik wensch U dan allen van harte welkom, en met de vaste hoop en het vurig verlangen voor het welgelukken der Handelsfoor en der tentoonstelling, verzoeken wij U, Heer Burge meester, te willen overgaan tot, de opening dezer laatste. Deze schoone rede van den heer advokaat Lommez werd hartelijk toegejuicht en de heer burgemeester antwoordde met de volgende aanspraak Mijnheer de Voorzitter Gij waart zoo goed mij welkom te wenschen in de Electriciteitstentoonstelling, en mij te vragen ze te willen open vei klaren. Ik bedank U voor uwe vriendelijkheid, en voldoe volgeerne aan uw verzoek. Ik ben gelukkig de gelegenheid te hebben om de West Vlaamsche Electriciteitsmaat- schappij, samengesteld uit de Provincie en zekere gemeenten, in den persoon van haren geëerden voorzitter, Mijnheer Kernolet, geluk te wenschen over hare veelbelovende onder neming van het electriek licht en de electrieke drijfkracht te verspreiden, daar waar het niet mogelijk was ze te doen ontstaan. Ik vernam met voldoening dat de West-Vlaamsche. Elec triciteitsmaatschappij den 22 Februari ig32, eene openbare aanbesteding hield, beraamd op 3.255.990 from een electriek net te doen leggen, ten Oosten van Yper in de gemeen ten Gheluvelt, Hollebeke, Houthem, Zant- voorde en Zillebeke, ten Zuiden van Yper in de gemeenten Kemmel, Meessen Voor mezeele en Wytschaete, en ten Westen van Yper in de gemeenten, Dickebusch, Dranouter, Locre, Reninghelst, Westou ter, en Wulverghem, te samen in i5 ge meenten. Met recht en reden vondt Gij, Miin heer de Voorzitter, dat zulke belangrijke gebeurtenis in helleven van Vper'somliggende gemeenten niet mocht voorbij gaan, zonder, in de hoofdstad van 't arrondissement, gevierd te worden, en daarom vroegt Giinan de Stad Yper. in haar heropgebouwd deel der groote lakenhalle, eene tentoonstelling van electriciteit te mogen irydchten. De Stad Yper was gelukkig U die toelating te geven, en, op uw verzoek, eene bijdrage in de kosten er bij te voegen. Op onze beurt, wenschen wij U hertelijk welkom, en bieden U de hulde onzer genegen heid en dankbaarheid, evenals aan al de Gees telijke en Wereldlijke Overheden, die deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid wil len opluisteren, de West-Vlaamsche Electrici- teitsmaatschappij willen bedanken en aanmoe digen, en de begunstigde gemeenten wil len gelukwenschen, ter gelegenheid van de aanzienlijke aanwinst v^n het electriek licht en de electrieke drijfkracht. Daar men iets moet kennen om het te kun nen beminnen, hebt Gij, Mijnheer de Voorzit ter, wel en wijs gehandeld, met iedereen de gelegenheid te verschaffen, al het voordeel te leeren kennen dat uit de electriciteit kan getrokken worden Gij hebt eene nuttige les willen geven, namelijk aan de landbouwers, die met de electriciteit allerhande landbouw- werken gemakkelijker, rapper en volmaakter dan met de hand kunnen ten uitvoer brengen Gij hebt de nijverheids mogelijkheden op den buiten willen doen inzien, en alleihande ver beteringen en vooi uitgang in 't vooruitzicht widen stellen. Mochten uwe inzichten en begeerten zich verwezenlijken Mochten al de gemeenten rond Yper de vruchten en voordeelen der electriciteit lee ren kennen, waardeeren en genieten Mochten zij er door groeien en groot wor den, en eensdaags erkennen dat zij hare wel vaart te danken hebben, aan de wakkere en werkzame beheerders en bedienaren der West- Vlaamsche maatschappij Mocht uwe tentoonstelling, die schoon en schitterend belooft te zijn, alle Yperlingen en vele vreemdelingen aantrekken En mocht Yper, met Paschen, als Christus verrijzen, Alleluia en zijn leven en luister van vroeger hernemen, Alleluia Vervolgens werden do talrijke stands, waar er zooveel nieuws, zooveel leerrijks, zooveel nuttigs en ook zooveel schoons te zien is, met de meeste aandacht bezichtigd en bewonderd. Deze tentoonstelling is een ware verrassing, en den belangwekkenden uitleg dien de ten- toönsfellers zoo bereidwillig geven, de pr.c- tische toepassingen die voor iedereen op zoo afdoende wijze aanschouwelijk gemaakt zijn, helpen er nog machtig bij om de waarde dezer prachtige tentoonstelling te verhoogen. 't Is iets dat door eenieder moet gezien woiden er dat bij allen den gunstigsten indruk zal nala ten. De leden van beide inrichtingscomi'eiter. hebben waarlijk geen moeite gespaard en zij dienen van harte gelukgewenscht om den schoonen uitslag waarmede al hun werken en hun slaven bekroond werden. Ook de tei.toón- stellers, die zich waarlijk overtroffen hebben, juichen wij gulhartig toe en bedanken wij voor al het heerlijke dat zij hebben tot stand gebracht. Mochten hunne stands bij al de bezoekers, die binst deze verlof- en feestdagen in de tentoonstellingszalen zullen stroomen, den uitbundigsten bijval genieten. En dat het hier te Yper binst deze dagen zal stroomen van 't volk is geen ijdele bewe ring maar zal, wij hebben er de stelligste overtuiging van, werkelijkheid zijn. De Yper sche Handelsfoor is, immers, sedert lang reeds heinde en ver gunstig bekend, de stad vertoont deze dagen, met hare zoo talrijk bevlagde huizen, met hare winkels en maga zijnen wier uitstal ingen zoo kunstig en prach tig zijn opgesmukt en versierd, een echt fees- telijken aanblik. En dan die prachtige, welge slaagde en alles overtreffende verlichting onzer heerlijke gebouwen, St-Maartens toren en het justitiepaleis, door de zorgen der Electriciteitsmaatschappij van Yper, en van het gedenkteeken onzer Helden, dit laatste door de welwillende medewerking van den heer Georges Beirnaert, van Y'per. Nog nooit werd het ons gegeven die ware kuustbouw- werken van onzen talentvoilén bouwmees r, heer J. Coomans, zoo net en zoo klaar, tot in hun minste bijzonderheden, te mogen be wonderen. Veel duidelijker dan in den klaren dag, komen deze gebouwen ons 's avonds voor, dank zij het machtige licht van etn twintigtal sterke rtfLctors, in al hun fijnheid,, in al hun schoonheid, in al hun verheven pracht en grootheid. St-Maartens toren vooral, die uren ver in 't ronde kan gezien worden, zal een der schoonste en meest aantrekkelijke reklamen voor Yper uitmaken, 's Avonds heelt de bevolking der omliggende gemeenten haar bewonderend oog er op gericht en Yper, de hoofdplaats van het Westland, is erdoor het mikpunt van allen geworden. En vervolgens nog die reeks prachtconcerten, die hier door verschillige vermaarde muziekmaatschappijen zullen gegeven worden en die ook het hunne zullen bijdragen om het volk naar onze stad te lokken. Yper herleeft Yper is in feest en viert op waardige wijze zijn grootsten Hoogdag I Maandag aanstaande, id Paaschdag, zal de heer Gouverneur van West - Vlaanderen, de heer Janssens de Bisthoven, vergezeld van den heer Mayeur, voorzitter van den Provin cialen raad, ons de groote eer aandoen onze stad en inzonder de electriciteitstentoonstel ling ie bezoeken. Hij zal hier om 10 u. 3o 's voormiddags toekomen en door de leden der inrichtingscomiteiten in de Hallen plech tig ontvangen en verwelkomd worden. 's Namiddags komt een afvaardiging, der Handelskamer van Veurne insgelijks onze tentoonstellingen bezichtigen Bij de inhuldiging van de Handelsfoor hebben d^ heer Burgemeester alsmede de heeren van het Comiteit hun bijzonder aandacht gevestigd en zich lang stilgehouden bij den 5 and var het Huis C. GANTOIS, en hebben dezen hartrlijk gelukgewenscht voor zijnwtlopgt- richten Stand. Zooveel te meer, dat deze Firma sedert lange jaren bekend is in gansch de streel voor haar fijne Wijnen en Likeuren, zooals haar vermaarde Rhum DJANNA, Fine Ch. Durant Cie, enz. 't Is een waren bijval voor deze Firma.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3