Société Générale de Belgique BANQUE DE COURTRAI OBLIGATIONS SCHULDBRIEVEN Iets over de Verlichting der Praalgebouwen 5 °/o net d'impóts 5 netto van lasten a 5 ans de date op 5 jaar termijn ON SOUSCRIT SANS FRAIS Men schrijft in zonder hosten A LA bij de te bezien. Vervolgens kwam hij aan den stand, of lie ver aan de stands van het huis Edm. Stevens- Pattou en Zonen te Yper. Deze belangrijke firma vertoonde niet alleen de landbouw machienen van eigen fabricatie, maar kwam ook op als vertegenwoordiger van de huizen Law van Parus, motoren met verschillige snelheden, verdraagbare motoren op wielen en driepekkels der motoren A.C.E.C. der fabrieken Vlélotte, de welbekende afroomers en boterkneeders van het huis Colette van Antwerpen, kneedmachienen der firma Hobart van Brussel, aardappelschillers en keukenmachient-n. Verders zag men in zelfden stand nog all»' slag van pompen, graanmolens, pletmolens en boonbrekers, waschmachienen droogmachienen, waschdrogers ('urbienen), lusters, enz Wat bijzonder de aandacht van den heer Gouverneur trof, was de gansch waterdichte installatie waar men het water langs de kabi ls zag loopen en een hanglamp branden die in het water gedompeld was. Bij het verlaten van dien stand, drukte de heer •Gouverneur zune groote tevredenheid uit aan den heer Stevens Nu was het de uitstalling van het werkhuis Statherne, S. A te Tilff, waar allerhande •verwarmingstoestellen van eerste hoedanig heid, zooals strijkijzers, melkpannen, stoven, •koffiekannen, enz., alles natuurlijk met de .electriciteit, de aandacht van den heer Gou verneur trokken ^Daarna kwam men aan den stand der "S. E. M. van Gent. Hier was een uiterst belangwekkende verzameling te zien van alles wat de electriciteit betreftvan den omvormer .{transformateur), om de hoogspanning naar laagspanning te brengen, tot de alombekende gloeilamp; van den nijverheidsmotor tot dezen voor opnemer (pick-up) daarbij neg tal van verwarmingstoestellen en toebehoorten, dit alles verlicht door een groot getal diftusoren in hetzelfde huis vervaardigd. Het was dan ook niet te verwonderen dat de heer Gouver neur, na alles met aandacht bezien te hebben, den afgevaardigde van S. E. M. over zijne -schoone uitstalling gelukwenschte. Op het verhoog hadden de West Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij en de Compagnie Générale de Gaz et d'Electricité vier model installaties gedaan en twee borden gehangen .die aanduidden wat men.met het verbruik van een kilowatt zoo al kan verkrijgen. Daar was ook nog een kaart aangebracht van al de hoog spanningsnetten van West Vlaanderen, waar het net der Bergstreek, dat nu dank aan de bijzondere tusschenkomst der provincie in aanleg is, klaar aangeduid was (Daar de heer Gouverneur geen lot had voor de tombola, heelt hij min dan de andere bezoekers acht genomen op de schoone en kostelijke prijzen daar tentoongesteld en die bijna allen door de deelnemende firmas geschonken zijn. Zie op op vorig blad de namen der milde schenkers en de lijst der winnende nummers). Vandaar bezocht de heer Gouverneur de uitstalling van de firma Singer. Wat daar tentoongesteld was, hoeft niet gezegd te wor den, immers Sinner is de wertld door bekend om hare snel stikkende-, borduur stopma- chieutn en andere. Wat de damen, onder het belangstellend oog van den heer Gouverneur uitvoerden, scheen hemtoch niet al te zeer te verwonderen. Hij dacht zeker dit is natuurlijk, het zijn immeis Singer machitnen. Bij het verlaten van den stand, na een vriendelijk woord voor iedere werkster, wenschte hij den heer Baert, vertegenwoordiger van Singer te Yper, harte lijk geluk om zijn schoonen stand. (Nutteloos te zeggen dat alle machienen met de electrici teit bewogen en verlicht waren, hetgeen alle vermoeienis vanwegede werkster wegneemt). Nu kwam de heer Gouverneur bij den stand van het huis Pantex van Brussel, waar alle slag van verwarmtoestellen, stofzuigers en masseerapparaten zijne aandacht trokken. Wat vooral opgemerkt werd was een gansch bijzondere droogmachien (turbine), door elec triciteit bewogen, in wiens trommel het nat waschgoed met een snelheid van 1800 toeren rondgedraaid wordt en alzoo na een paar minuten er gansch droog uitkomt, en dit zon der tusschenkomst noch van riem, noch van eenig tandwiel Ook werd de vertegenwoor diger van het huis Pantex bijzonder gelukge- wenscht. Dan was het de prachtige uitstalling Philips, waar difïusoren, luchters, schalen, lampen van allen aard en grootte schitterden en verschillige modellen van radios tentoon gesteld waren. Alhoewel de heer Gouverneur de producten Philips kent (wie kent die niet?), was zijne aandacht toch bijzonder getrokken door de Ultrasol, lamp wier ultraviolet- stralen, gelijkend op die der zon, toelaten thuis en zelfs gedurende den winter zonne baden te nemen. Ook deed hij zich breedvoe rig uitleg geven door den afgevaardigde van 't huis Philips, dien hij hartelijk gelukwenschte over zijn stand. Vervolgens werd de uitstalling van het gekend belgisch huis Nestor Martin bezocht. Hier kon de heer Gouverneur de electrische verwarmtoestellen bezichtigen, die het huis Nestor Martin vervaardigt met dezelfde zorg als de vermaarde stoven en kachels waaraan het zijn overgroote faam te danken heeft. Ook verwekten die verscheidene toestellen zijne welverdiende belangstelling. Vesta. Dit was de naam die, bij den volgen den stand, willekeurig de aandacht van den heer Gouverneur aantrok, zoodanig goed was hij opgesteld. Het was dan ook niet te verwonderen dat de verschillige verwarm toestellen, die hier vertoond waren, veel bij val genoten. Nu was het de bijzonder schoone stand,door alle kenners en vaklieden opgemerkt, van de firma Electricité et Electromécanique van Brussel,waar allerhande electrieke machienen vertoond waren, zooals schroefdraaiers, slijp steenen, poliermachienen, boormachienen, waarvan een voorzien met een speciaal toestel dat alle overlasting belet, rivetwarmer die in enkele seconden een rivet van 14 dikte rood maakt, soldeermachien die oogenblik kelijk twee platen aaneen lascht. Niet te verwonderen dan dat de uitleg, door den afgevaardigde van dit huis verstrekt, met de meeste aandacht door den heer Gouverneur aanhoord werd en dat hij hem uitermate geluk wenschte om zijne schoone uitstalling. Dan volgde een heel kleine stand die, alhoewel er geen electriciteitsmateriaal ver toond werd, toch op zijn plaats was. Immers overal waar er spraak is van machienen, daar is een moei sleutel op zijn plaats en deze, door den heer Denis van de C. O. M. B., steenweg van Roodebeek, 449, te Brussel, tentoonge steld, was zeker de gemakkelijkste en de sterkste die men uitdenken kan. De heer Gouverneur volgde met veel belangstelling de gedane proeven en wenschte den heer Denis hartelijk geluk. Bing, bang,-bom! De'klokken gingen aan 't luiden en daarvoor was.het voldoende dat de heer Gouverneur op een knop drukte Auto matisch, volgens den knop waarop er gedrukt werd, was het kloppen, luiden of angelus kleppen. De heer Hottin van de firma Ate liers Electrotechniques du Nord 202, rue du Faubourg de Douai, te Rijsel, werd terecht en verdiend gelukgewenscht. De firma Persoons, van Thildonck, had hare afroomers en boterkerns tentoongesteld, en het huis Kalorik zijne electrische verwarm toestellen. Bei ie stands werden met groote belangstelling gade geslagen. De wel uitgedachte en schoon werkende trogs van de werkhuizen van Nazareth werden door den hr Gouverneur langdurig bezichtigd en de uitleg, die de vertegenwoordiger over hunne werking gaf, werd aandachtig gevolgd. De schoone stand van A E. G. mot zijn motoren, verwarmtoestellen, toebehoorten en radios werd zeer belangwekkend gevonden door den heer Gouverneur, die er geruimen tijd doorbracht en zich allerhanden uitleg deed geven. Bij het verlaten van dezen stand drukte hij aan den vertegenwoordiger dezer firma zijne groote tevredenheid uit. In den stand van het huis Devolder, van Gent, waarvan de heer Coussement hier in stad de vertegenwoordiger is, was er, bene vens een geheel eigenaardige waschmachien, een bad in verlakt plaatijzer, dus uiterst licht, S-S—5 met een volledige installatie voor water onder drukking opgesteld, die gansch automatisch werkte. Van zoodra de drukking in den ver gaarbak verminderde, ging de pomp aan het werk om stil te vallen van zoodra de noodige drukking weer bereikt was. Verders was er ook een zelfwerkend toestel om het water uit de kelders te pompen, maar wat vooral de aandacht van den heer Gouverneur trok, was een stelsel van koppelingen (raccords) voor buizen, uiterst eenvoudig en zonder soldee ring, dus wel geschikt om spoedig en goed werk te verrichten (het opstellen der buizen in den stand werd op een uur gedaan). De heer Gouverneur drukte zijne bewondering uit en wenschte de tentoonstellers hartelijk geluk. Vandaar ging hij tot aan den stand van de Ypersche afroomersfabriek M. I. M. A. N., waar de heer Verfaillie hem ontving en alle inlichtingen verschafte. De heer Gouverneur drukte den wensch uit dat dit Ypersch werk huis meer en meer zou mogen bloeien om alzoo het zijne bij te brengen tot den voor spoed der stad. Hij verliet dezen stand om bij onzen stad genoot, den heer W. Brouwers, op bezoek te gaan, waar een ui'erst welgelukte uilstalling van lusters en allerhande toebehoorten, elec trische toestellen en lampen, waschmachienen en radios ten zeerste zijne aandacht verwekte. Bij Electrolux waren de krachtige en geruischlooze stofzuigers aan het werk, die zoowel een geldstuk als een draadje van het tapijt opnamen. Deze betooging was van aard om iedereen te overtuigen van de goede wer king der voortbrengsels van dit huis, en de heer Gouverneur wist in eenige woorden deze overtuiging en dezen goeden indruk aan de tentoonstellers kenbaar te maken. Aan den stand van het huis Rouvroy wenschte hij de tentoonstellers geluk over hunne schoone uitstalling, waar alles verza meld was wat met de electriciteit betrek heeft bellen, lampen, blakers, luchters, ver warmtoestellen, koffiemolens, stofzuigers, radios, enz. Het huis Rouvroy is bijzonder ingericht om alle leveringen aan de electriciens te doen. Het huis Derue van Bellem had een maalde rij in volle werking tentoongesteld, die indruk miek door hare sterke en kloeke constructie. De heer Gouverneur wist op gepaste wijze de tentoonstellers erover geluk te wenschen. Het bezoek was geëindigd. Aan de uitnoo- diging van den heer Lommez om de handels foor te gaan bezoeken, kon de heer Gouver neur tot zijn groot spijt niet beantwoorden, daar hij op eene andere plechtigheid ver wacht was. Hij verliet dus de zaal en bij het afscheid diukte hij nogmaals aan de heeren Bernolet, Lommez en Cuvelie, die hem tot aan zijn auto vergezelden, zijne groote vol doening uit en bood hen zijn oprechtste gelukwenschen aan over het buitengewoon welgelukken der tentoonstelling, die in belang rijkheid al zijn schoonste verwachtingen ver had overtroffen. Honderde menschen hebben, gedurende de Paaschfeesten, de verlichting van het Ge rechtshof aanschouwd, duizenden hebben de prachtige St-Maarters Kathedraal bewonderd, die zich als een wit beeld op de zwarte lucht afteekende, maar weinigen weten wat al moeilijkheden die verlichtingen gekost heb ben. Den Dinsdag avond, twee dagen vóór de opening der tentoonstelling, kreeg het Comi- teit van de electriciteitstentoonstelling bericht dat het over de schijnwerpers, waarop het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5