Charles Hongenae M. Delahaye. Ik heb persoonlijk dit magazijn afgemeten en nagezien, en ik moet het rechtuit bekennen het is onmogelijk daar een bureel in te richten zooals het zou motten zijn. Er is daar geen voldoende licht en bij klaren dag ware men er verplicht het ekctri- sche licht te gebiuiken. Dit gebouw kan geens zins aan den dienst beantwoorden die men er van verwacht, te meer tat wij hier -vóórden oorlog reeds, benevens een politiebureel, ook nog een doortochthuis hadden dat wij van den Openbaren Onderstand vooreen grooten prijs huurden. 25, Rue du Temple, 25, YPRES Ordres de Bourse Complant Terme ten dan het nu is, terwijl uw nieuw ontwerp een veel grooter uitgaaf zou vergen. Immers, het is niet 45.000 fr., zooals gij zegt, maar 49-565 fr 57 dat de beraming van uw voorstel bedraagt. Die som vindt gij nu al met eens 200 gemakkelijk In het huidig politiebureel is de wachtkamer totaal onvoldoende, doch met het insmijten van een deur, en het lijdt geen twijfel of de Openbare Onderstand zou deze kleme verandering toelaten, ware het itnogelijk daarnevens een tweede plaats te maken. Een ander voordeel nog van het tegenwoordig politiebureel is de koer die de politie noodig heeft en waar,-eens dat de poort toe is, alles ongezien kan gebeuren. Er gebeu iren daar somtijds dingen die men Lest aan de nieuwsgierigheid van vreemde blikken ont trekt. Thans is dit mogelijk, têrwijlhet ginder niet zal kunnen gedaan worden en alles er om zeggens op straat zal moeten gebeuren. Gij moet u laten overtuigen, Mijnheer de Voor zitter, dat uw voorstel niet gaat. Daarom stel ik voor te trachten de Commissie van Open baren Onderstand te overhalen om een pacht van drie jaar toe te staan in plaats van voor 9 jaar, ten einde, zooals de heer Voorzitter het zelf zegde, de nieuwe raad die ons moet opvolgen niet voor een voltrokken feit te stel len en door een zoo lange pacht te verbinden. En intusschentijd zou men gedurig voor den heropbouw onzer Hallen moeten aandringen en doen uitschijnen dat wij ze voor al onze stedelijke diensten noodig hebben. M. D'Huvettere. Ik zou voorstellen hier -de voorafgaandelijke kwestie in te roepen, want die zaak is veel te gewichtig om zoo op .staanden voet beslist te worden. Wij hebben nog de gelegenheid niet gehad dit voorstel te onderzoeken en Zaterdag laatst heb ik in den bundel nog geen spoor van dat plan gevonden. M. Sobry. Dit pian werd ons Ziterdag middag door den heer Stadsbouwkundige overhandigd en is dan aanstonds bij den bun del gevoegd geweest. M. Missiaen. Ik wensch hier in deze be sprtking niet tusschen, te komen, maar ik mag toch zeggen dat de Openbare Understand op het gedacht niet zou gekomen zijn een pacht van 9 jaar te vragen, ware hij niet verplicht zelf een magazijn te bouwen. Dit ware ten gansch nu-.teloozen onkost, gezien hij nu een magazijn heelt dat, zoo de pacht ervan voor een z-keien termijn niet veizekerd is, mis schien toekomende jaar reeds z ju beschikbaar komen. M. Lemahieu. Ik kan mij eenigszins aan sluiten bij de gemaakte, bemei kingen nopens de ongelegen ligging van het bureel oij de vesten. Voor wat de veipachtingsakt betreft, geloof ïkdat de Openbare Onderstand wat ver gaat met een pachtvai. 9 jaar te vragen, ik zou liever een pacht van 3, 6 of 9 jaar hebben, wane het is zoodanig onztker met dat wij binnen 6 jaar geen bureel bekomen in de Hallen zeil, waar hit werkelijk moet zijn. De Op enbaie Onderstand zegt nog dat hij ver plicht is een magazijn te bouwen en dat hij er daar een kan hebben waar het politiebureel nu gevestigd is. Ik ben van hetzelfde gedacht niet, want dit gebouw schikt daarvoor ouk niet Het is gelegen in een nauwe straat waar de wagens onmogelijk kunnen keeren of draaien. Een magazijn dient meest voor hout of andere materialen te bergen en, daargroote wagens tot binnen op den koer niet kunnen rijden, zoo ware men verplicht op straat zelf te laden en te lossen. Langs de Slachthuis straat onder meer, die een breede straat is, bezit de Openbare Onderstand grond genoeg om er een magazijn op te richten, en later, wanneer het huidig politiebureel zou beschik baar komen, dan zal hij nog altijd de gelegen hetd vinden om den grond ervan, die zoo dicht de Groote Markt gelegen is duur te ver- koopen. M. Vermeulen. Ik voeg mij bij de opmer kingen door den heer schepen Lemahieu ge maakt over het ongelukkig gedacht van den Openbaren Onderstand daar een magazijn te willen maken. Die grond in de Korte Fhou- routstraat, zoo schoon en zoo dicht de Groote Markt gelegen, is meer waard dan voor een magazijn waar er steeds allerhande materialen zouden liggen. Het heeft nu zoolang Kunnen gaan en de Openbare Onderstand kan gemak kelijk nog wat wachten op een magazijn en wat meegaande zijn met de stad. Het is de schuld niet der stad indien de Hallen niet reeds herbouwd zijn. Indien een nieuwe pacht van 3, 6 of 9 jaar aangegaan wordt dan zal in tusschen een gedeelte der Hallen gereed zijn. Ik ondersteun eveneens de vraag van den heer D'Huvettere, immersop de dagorde is er volstrekt geen spraak van het bouwen van een nieuw politiebureel, maar enkel en alleen van de verpachtingsakt M. V er gr acht. Heeft de stad het maga zijn in de Lange Thouroutstraat niet meer noodig M. Sobry. Neen. M. V er gr acht. Waarom dan niet een akkoord maken met de Commissie van Open baren Onderstand om daar haar magazijn te doen M. Delahaye. Maar de stad heeft dit magazijn wel noodig, waar zal men dan de kiosk bergen M. V er gr acht. Volgens den heer Burge meester kan men dit magazijn missen en de heer schepen van Openbare Werken beweert het noodig te hebben, Wie moet men nu gelooven M. Sobry - Alswanneer de stad drie groote bergplaatsen heeft gemaakt voor al haar materiaal, dan heeft zij, volgens mijn gedacht, dit magazijn der Thouroutstraat toch niet meer noodig. Nu biedt zich een schoone gelegenheid aan om de jaarlijksche som van 4900 fr. voor pacht en lasten niet meer te moeten uitgeven, en om een eigen politiebureel te hebben met schoonen gevel en groote 1 ureelen. Nu zijn er twee vensters, maar dan zullen er vier zijn zoodat, in tegen strijdigheid met be gean men beweert, er luch* genoeg zal zijn. De tegenwoordige oureelen hebben allen nu ook maar vensters al een kant. Indien de raad geen besparingen wil doen, dan zal hij moeten genieten hetgeen er van komt wij zullen moeten geven wat de Commissie van Openbaren Onderstand vraagt ofwel worden wij buiten gezét. Vó jr den oorlog hebben wij dikwijls hooren klagen dat het al zulke donkere plaatsen waren in het politiebureel in de iHallen, en nu zou men weerom heizelfdfe willen/nadat er reeds zoo dikwijls gezegd' werd dat onze Hallen veel beter zoudea dienen Toor het houcen van markten. En zeggen dat, alswanneer wij ons politiebureel in de Thouroutstraat bouwen, wij nooit de Hallen zullen terugkrijgen, dat is toch wat belachelijk. Tijdens het ministe rieel vei hoor heeft de heer Minister aan de heeren schepenen, die bij hem door de stad waren afgevaardigd, gezegd dat wij voor de Hallen nog wat zullen moeten wachten, daar er voor het oogenblik geen geld is voor weelde artikelen. De bewering van den heer L'UiiJun kan dus niet als reden gelden. Ver langt men nu deze zaak nog eenigtn tijd uit te stellen, mij is het goed, doch indien wij nu het voorstel van den Openbaren Ondersiand aanvaarden, dan kan er geen spraak meer zijn een eigen politiebureel te bouwen en alz >0 voor de stad een gel lelijke bt sparing te verwezenlijken. M. Leuridan. Het is juist uw laatste beweegreden, Mijnheer de voorzitter, name lijk de geldelijke kant, die niet deugt. Nemen wij nu nog eén pacht van 6 jaar en rekenen wij den hoogsten prijs van 5ooo fr., dan maakt dit nog maar 3o.ooo fr., terwijl uw nieuw bureel er 5o.ooo fr. zal kosten. Dit zal dan verloren geld zijn laier, eens dat wij de Hallen teiug zullen hebben en het pnlitie bureel er opnieuw zal ingericht zijn. Dan zult gij met het gebouw in de Thouroutstraat niets meer zijn, het kan niet dienen voor woning en het zou ook niet meer gaan voor magazijn, tenware er nogmaals groote kosten aan te doen. Het is ook niet waar dat ik zoo klein- gei s ig ben geweest te zeggen dat wij de Hal len niet meer zullen heropgebouwd krijgen, indien wij het politiebureel elders vestigen. Het politiebureel, dat in de Hallen moet komen, is immers maar een klein deeltje van gansch de argumentatie die voor den herop bouw der Hallen pleit. M. Sobry. Nadat ik samen met den heer stadsbouwkundige het bestek besproken heb, zijn wij t'akkoord gekomen om enkele posten ervan te verminderen, zoodat het dus nu maar 45.00U fr. meer bedraagt, zooals ik het daar even zegde. Wij moeten het geld der stad niet wegsmijten zooals, ik doe het hier terloops opmerken, vroeger gedaan werd wanneer het huis, thans bewoond door Tancré, op den Veurnesteenweg voor 55.000 fr. gebouwd Agent de Change agréé la Bourse de Bruxelles Téléphone 461 werd. Daarmee werd een groote missing begaan, de stad had dit huis, waarvoor ze nu 1.200 fr. ontvangt, in 't geheel niet noodig. Voor het inrichten van het nieuw politiebureel zou men de vergoeding voor oorlogsschade gebruiken. De raad echter zal ervan doen wat hij wil, doch ik vind dat het geraadzaam ware de zaak uit te stellen, zooniet zijn wij aan den Openbaren Ondei stand verbonden. MD'Huvettere. Ik ben t'akkoord om die zaak te verdagen. M. Missiaen. Ik wil de raad onder den indruk niet laten dat hetgeen ik hier over de beraadslaging van den Openbaren Onderstand gezegd heb mijn voorstel is, alleen werd er een meerderheid gevonden om deze beslissing te nemen. Daarbij moet ik nog doen opmer ken dat de tegenkanting, die hier tegen de beraadslaging van den Openbaren Onderstand opkomt, ook mija voorstel niet is en daarom raad ik de voorstanders ervan aan bij hunne politieke vrienden,-die in den Openbaren On derstand zetelen, aan te dringen om ze voor hunne zienswijze te winnen. M. Leuridan. A bon entendeur, salut. M. Sjbry. Ik zou willen zeker zijn of de raad dit voorstel uitdrukkelijk afkeurt. M. D'Huvettere, Dit staat op de dagorde niet. M. Vandamme. Werd dit voorstel dan niet eerst in hel schepencollege besproken En zoo de meerderheid ervoor niet gunstig was, waarom heeft een der schepenen van zijn recht geen gebruik gemaakt om, als raadslid, zooals wij dit moeten doen, een brief naar het schepencollege te richten om dit punt op de dagorde der gemeenteraadszitting te doen brengen M. S^bry. Jawel, ik heb dit voorstel aan het schepencollege onderworpen, doch men heeit mij er stilzwijgend aanhoord en, volgens een spreekwoord, die niets zegt, stemt toe. M. Missiaen. Gij moogt dat niet zeggen, wij hebben er wel over gesproken. M. Sobry. Wil men dit punt uitstellen M. Lemahieu. Ja, en aan de Commissie van Openbaren Onderstand vragen de pacht van g jaar te willen veranderen in een van 3, 6, 9 jaar en haar teizelfdertijd doen opmer ken aat het gebouw in de Korte Thourout straat niet dient voor magazijn. M. k'andamme. Als het schepencollege die kwestie reeds besproken heeft, schijnt dit vreemd dat zij op de dagorde niet komt. Daar de raadsleden op het voorstel van den heer Burgemeester geen verdere opmer kingen maken en eimede t'akkoord schijnen te gaan, verklaart hij dit punt uitgesteld 7. Muziekschool Rekening over het dienstjaar tg3i. Deze rekening, sluitende met een overschot van i5oi fr. 98, wordt goedgekeurd nadat de heer Burgemeester heelt doen opmt-iken dat de Staat en provincie slechts onbeduidende bijdragen verleenen in verhouding met het geen de stad voor die school geeft. Stemmen jade heeren Missiaen, Delahaye, D'Huvettere, Leuridan, Soete, Bonnet, Cou- telle, Vergracht, Vermeulen en Sobry. De heeren Lemahieu en Vandamme onthouden zich. 8. Volkstelling Aanvraag van krediet. M. Sobry. Bij zijn brief van 22 Maart 11. heeft de heer minister ons den staat overge maakt der totale vergoeding verschuldigd aan de tellers der laalste volksoptelling, met ver zoek ze hem terug te sturen nadat ze door de belanghebbenden zijn onderteekend geweest voor kwijting. Om deze vergoedingen te kun nen vereffenen is er een krediet noodig van 2845 fr. 68, dat ons door den Staat zal terug betaald worden. M. Vandamme. Zoo ik mij goed herinner werd er, tijdens de verleden zitting, ook zoo een krediet gestemd. M. Sobry. Dit was voor een andere ver goeding. Het voorgesteld krediet wordt hierop een-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 11