UITTREKSEL BERICHT A LOUER Belle Propriété - Villa Pullman fluto-Car Bussing BezoeKt bet Oorlogsmuseum Visile au Mu ée de Guerre Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper 7 ontvangen, 't zij 96 fr. per week. Wat moet die werkersfamilie daarmee aanvangen En men dient daarbij op te merken dat de werk- Joozen niet plichtig zijn aan de crisis. JM. Delahaye. Die dagorde verwondert *nij en ik vind dat het nu het gepast oogenblik niet is die dagorde te stemmen en ze naar de hoogere overheid te zenden. Hier in stad is het minimumloon der losse werkers gerekend ;aan 3 fr. 5o en niet aan 3 fr. per uur. Dit pro ±est mag, volgens mij, enkel uitgaan wanneer alle andere middels gebruikt zijn. Ten andere ..er is tegenwoordig geen vermindering van den werkloozensteun, het is alleen maar het vroe ger beslaande reglement dat nu moet toege past worden en volgens hetwelk een weik- looze met familie, bestaande uit twee kinde ren, nu de twee derden van zijn loon en van -de compensatievergoeding zal ontvangen. Dit reglement werd niet toegepast gedurende de gure wintermaanden. Nu moeten wij het toepassen, maar wij zullen het trachten zoo- yeel mogelijk te verzachten. Moesten wij dit protest opsturen dan zou, dat lijdt niet den minsten twijfel, het antwoord zijn dat wij het •reglement moeten volgen en dan zouden wij nog.moeten het te veel betaalde geld terug geven. Ik zal die dagorde niet stemmen om dat ik denk een regeling op redelijke wijze te •verkrijgen, en ik vraag aan den raad dat hij zz ook niet zou stemmen. M. Bonnet. Tk ben niet l'akkoord met den heer Voorzitter van het tusschengemeen telijk werkloozenfonds en schepen van open bare werken wanneer hij zegt dat er geen -vermindering is van den werkloozensteun. Er is wel een vermiaderir g en zelfs voor heel het land. En dan de afschaffing van den steun aan de gehuwde vrouw. Overal wordt dergelijk protest gestemd tegen deze verminderingen, die zich hier nog meer dan elders zullen doen gevoelen omdat we verplicht zijn de geweste lijke loonen als -basis ie gebruiken. Hier te Yper is een loon van 5 fr. niet overdreven, en de hoogste steun die hier uitbetaald' werd was 27 fr. per dag. M. Leuridan. Ik ben verplicht weg te gaan, doch daar ik uit de bespreking uitmaak dat dit een tweesnedig mes is, houd ik eraan hier te verklaren dat, zoo er over die dagorde gestemd wordt, ik mij zou onthouden bij het uitbrengen van een advies. De heer Leuridan verlaat hierop de raads zaal. vi. Delahaye. Ik kan dit protest niet goedkeuren, want zoo er een vermindering toegepast wordt, is het nu niet. Met dit pro test zult gij veel slechter werk verrichten dan goed. M. Bonnet. Dit is opzettelijk de waarheid verdraaien. M. Missiaen. Door den heer schepen Delahaye wordt eerst beweerd dat er geen spraak is van vermindering, doch op het laat ste bekent hij heel voorzichtig dat er toch vermindering zal zijn. Deze bewering was zeer gevaarlijk, want de weikioozen zullen het deze week reeds bij de betaling gevoelen. Sommige kassen hebben het vastgesteld pla fond van 180 fr. met 45 fr. per week over schreden... M. Bonnet. Er zijn er zelfs die gegaan hebben tot 235 lr., wij hebben daarvan de bewijzen. M. Missiaen. En deze kassen zouden kunnen verplicht worden overgroote sommen terug te betalen. Ik vrees dat het nogmaals de socialistische syndicaten zijn die het slachtof fer zullen zijn van de nieuwe regeling en die niet meer zullen mogen uitbetalen dan hetgeen door het reglement voorzien is, terwijl de andere hun leden zullen bevoordeeligei Doch dat zij maar oppassen. De stadswerklieden ontvangen hier een loon van 5 fr. en 4 lr. 5o per uur. Is dit te veel Zoo ja, stelt dan voor het te verminderen. Indien gij dit loon niet wilt verminderen, waarom mogen de andere arbeiders niet even bevoordeeligd zijn als de stadswerklieden? Indien integendeel, een loon van 5 fr. en 4 fr. 5o door u als niet te veel aanzien wordt, is dit alleen reeds een reden om het protest te stemmen. De arbeiders heb ben te veel gewrocht, te veel ïijkdom gescha pen en nu er van alles overvloed is, worden zij door de patroons onmeedoogend op straat gezet. Doch nu hebben zij ook het recht van dien rijkdom, van dien overvloed te genieten en het is ik niet die de werkloozen, die zooals mijn collega Bonnet het zegde aan de crisis niet de minste schuld hebben, zal afkeuren als zij, gedreven door den honger, zottigheden zouden doen. M. Delahaye. Alswanneer het er op aan kwam, tijdens het bezoek van den heer contro leur, om het loon van 5 fr. en 4 fr- 5° per uur te verdedigen, dan was ik daar om dit te doen. Doch de vakbondsecretarissen, die bij dit on derhoud ook aanwezig waren, hadden ook de verplichting daar handelend op te treden en de belangen der werkloozen te behartigen, en niet naderhand het werkvolk op te jagen. M. Bonnet. De toestand moet veranderen en zoo men naar ons niet wil luisteren zal dit wel gaan met het geweld. M. Delahaye. Ik vind dit protest belachelijk. M. Missiaen. Omdat gij den moed niet hebt het te verdedigen. M. Delahaye. - Er is een verschil tusschen de werkloozen te verdedigen en ze op te jagen. M. Sobry. Ik stel de voorafgaandelijke kwestie en vraag om over de hoogdringend heid te stemmen daar dit punt op de dagorde niet staat Stemmen ja de heeren Missiaen, Soete, Bonnet en Coutelle neen de heeren Lema- hieu, Delahaye en Sobry onthouden zich de heeren Vergracht, Vermeulen en Vandamme. (De heer D'Huvettere had binst de bespreking insgelijks de raadszaal verlaten). M. Sobry. Er zijn enkel vier ja stemmen en dit is niet voldoende om de hoogdringend heid te aanvaarden. De openbare zitting wordt hierop te 20 uur opgeheven. Morgen, Zondag 17 April, zal het Oorlogs museum, dat ingericht is in het kelderverdiep der Vleeschhalle, vanaf g u. tot l8 u., toe gankelijk zijn aan verminderden prijs. Dien dag zal de ingangsprijs slechts 2 fr. bedragen per persoon in plaats van 4 fr. Aan de bezoekers zal door bevoegde personen alle gewenschte uitleg gegeven worden. De ontvangst van dien dag komt geheel en gansch ten bate van het Last Post Comiteit dat, op toeristisch gebied, zich zoo verdienstelijk maakt voor Yper. Het Last Post Comiteit noodigt dan ook allen uit deze schoone gelegenheid waar te nemen om dit uiterst merkwaardig en zeer belangrijk museum te bezoeken, en meteen zijne werking aan te moedigen en te onder steunen. Le Comité du Last Post nous prie d'infor- mer nos lecteurs que demain, Dimanche 17 avril, le Mnséede Guerre du Saillant d' Ypres», installé sous la Boucherie, sera visible, a prix réduit, de 9 heures a i8heures. Ce jour la le prix d'entrée est fixé excep tionnellement a 2 francs par personne, au lieu de 4 lrar cs. Des employés y donneront gratuitement toutes les explications. La recette des entries sera entièrement versie d la caisse du Last Post Committeeoeuvre si utile a Ypres au point de vue touristique. Nous engageons done tous nes concitoyens a venir en grand nombre visiter ce musée si intéressant. Verslag der algemeene vergadering gehouden op Zondag 20 Maart 1932 in het gewoon lokaal Hótel Continental De Voorzitter opent de vergadering om 14 Vi uur, en de Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit ver slag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Voordracht M. Arthur Lagast, Staats voordrachthouder te Kortrijk, geeft een practische les over het griffelen der fruitboo men, alsmede over hun onderhoud gedurende den zomer en inzonder over den wijngaard gekweekt onder glas. De spreker wordt, in zijn klare en wel uit eengezette les, aandachtig en in de grootste stilte door de talrijke aanwezige leden gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De Voorzitter, in eenige welgepaste woor den, bedankt den gevierden spreker namens al de toehoorders en drukt den vvensch uit hem, toekomende jaar, nogmaals te mogen zien terugkomen tot genoegen van al de leden. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden aanvaard 1) Fiers Charles, voorgesteld door Hector Casier. 2) Fieuw Maurice, voorgesteld door Soenen Léonard. 3) Denolf Frans, voorgesteld door Riem Georges. Aanbrengsten Verscheidene aanbrengsten bekomen de volgende belooningen 1) Bulckaen Arthur, 6 punten voor een prachtig lot samengesteld uit gedroogde hutteboonen, Brusselsch witloof, Ypersche spruitkoolen, groene winter kooien, ajuinen strooi gele dubbel persijn en dikke win ter porrei. 2) Vandenbriele Cyrille, 2 punten voor zijBe gedroogde boontjes Flageolets en citroen gele boterboontjes. 3) Hebben Henri, 2 punten voor zijn porrei en radijzen. Vervolgens wordt er overgegaan tot het uitdeelen der zaden, geschonken door het Ministerie van Landbouw ten voordeele der leden van het Werk van den Akker en tot het verloten der zaden, geschonken door de Maatschappij, alsmede van verscheidene schoone fruitboomen, sieraadplanten en roze laars, geschonken door het bestuurlid, heer Jules Casier. De vergadering sluit daarna om 17 uur. Zondag 17 April 1932 om 14 1/2 uur Algemeene Vergadering DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige ver gadering. 2) Voordracht. 3) Mededeelingen. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Aanvaarding van nieuwe leden. 6) Verloting van planten (Dahlia's). Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd, Dethoor. Hector Casier. Volgens vonnis geveld door de Rechtbank van eersten aanleg, eerste kamer, zetelende te Yper den i3 April ig3z, heeft Vw Debacker Madeleine, rchtgenooie van M. Heze Va- lère, handelaar gehuisvest te Wervik, tegen haren man de scheiding van goederen beko men. Voor uittreksel (getAm. Lommez. Arrondissement Yper Parket van den Prokureur des Konings De Prokureur des Konings bij de Recht bank van i" Aanleg van Yper heeft de eer ter kennis van het publiek te dragen dat de ge naamde Vanwynsbsrghe Alexia Irma, herbergierster, geboren te Yper, den l3 Maart 1868, zich zeggende van fransche na tionaliteit, dochter van Carolus-Ludovicus en van Vanheule Emma, wonende te Yper, René Colaertplaats, 5, vóór hem, den 5 April xg32, eene verklaring van keus tot de Belgische na tionaliteit gedaan heeft. De Prokureur des Konings doet, overeen komstig met artikel 10 der wet van i5 Mei 1922, een onderzoek over de geschikiheid van den voorgenoemden verklaarder. De personen die opmerkingen, inlichtingen of tegenwei pingen uit te drukken hebben we gens de gemelde vaierlandskeus mogen ze doen galden door tusschenkomst van den heer Politiekommissaris van Yper, tot den eersten Mei 1932. Yper, den i3 April ig32. De Prokureur des Konings, 1. Van Thorenburg. confort moderne, toute achevée, spacieux garage, en plein centre. Adresse au bureau du journal. DE ONOVERTREFBARE voor de reizen naar LOURDES (Fr.) zal Zondag a. s., 17 April, tentoongesteld worden van 14 tot 16 uur, op de Gr. Markt. 'Verleye Parmentler Ingelmunster.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 13