Gemeenteraad van Yper - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 2 Verslag der littiag ran Maandag II April 1932 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpaodobligatiën 5,00 °/0 netto KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Sobry. burgemees ter voorzitter Missiaen, Lemahieu en Dela- Haye, schepenen; D'Huvettere, Leuridan, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van damme, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 14 Maart De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal. M. D'Huvettere. Tijdens de laatste zit tmg heeft de heer schepen van Openbare We'ken beloofd in de mate der mogelijkheid den toestand der gronden aan de kaai te ver beteren, waarvoor ik hem bedankt heb. Daar v*n is er geen melding in het verslag gemaakt eu" ik zou wenschen dat die verklaring van den héér schepen van Openbare Wei ken er in vermeld worde. M. Sobry. Er kan daaraan voldoening gegeven worden. De heer secretaris herleest hierop het gedeelte van het verslag dat daarop betrek hteft en volgens hetwelk de heer schepen Delahaye, op een bemerking van den heer D'rluvettere, antwoordde dat men eerst het peil dt r kaai zal moeten kennen, vooraleer de waterafvoer der aldaar gebouwde huizen zal kunnen verzekerd worden. M. D'Huveltere. De heer schepen beloof dc ook dien toestand zoohaast mogelijk te verbeteren en ik vraag dat dit in het verslag zou vermeld worden. 2. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen De heer voorzitter geeft lezing van een aan tal aanvragen van grondvergunning op het kerkhof, die de Commissie van Openoaren Onderstand voorstelt toe te staan mits beta ling der gewone vergoedingenten haren voor deel. M. Lemahieu. Tot nu toe werden er ver gunningen toegestaan voor twintig jaar, doch ik denk dat het best ware in 't vervolg geen dergelijke vergunningen meer toe te staan. Immers, wanneer de dooden in een zinken schrijn begraven worden, dan is deze, na den termijn van twintig jaar, nog niet versleten eo bevindt het lijk er zich nog in. Wanneer de vergunning verstreken is en niet vernieuwd wordt, en wij over den grond opnieuw willen beschikken, dan staat mén daar, zooals dit reeds meermaals gebeurde, met de kist die nog niet verteerd is en met het lijk er in. M. Missiaen.^ Ik ben niet van hetzelfde gedacht als de heer schepen Lemihieu Ik dénk integendeel dat er geen vergunningen voor eeuwig zouden mogen toegestaan wor den, want alswanneer er dan later van tijd nitets meer overblijft van de familie, dan wor den die graven door niemand meer onderhou den en blijven z j daar verlaten en vervallen liggen, zooals dit thans het geval is met ver schillige stukgeschoten graven waarnaar nie mand meer omziet en die all sbehalve proper zijn. Ik zou het geraadzamer oordeelen enkel vergunningen voor 60 of 9 1 jaar toe te staan, die daarna op aanvraag der familie hernieuw bair zouden zijn mi'.s verplichting voor de familie de graven voorts te onderhouden. Nu liggen er daar op ons kerkhof verschillige stukgtschoten graven, waaraan wij niet mogen komen daar de vergunning voor eeuwig toege staan werd, en die ons kerkhof ontsieren. M. D'Huveltere. Die vergunningen van 60 of go jaar zouden mogen vernieuwd wor den mits betaling van een nieuwen vergun nit gsprijs M. Missiaen. Natuurlijk. M. Leuridan. Welk is thans deprijsrooster der vergunningen M. Sobry. Ik denk dat dit 70 fr. is den vierkanten meter voor eeuwig en 40 fr. voor 20 jaar. M. Lemahieu. Ik moet den heer schepen Missiaen doen opmerken dat er in het huidig reglement een bepaling voorzien is betreffende de graven die niet meer ondeihouden worden. N a zekeren tijd wordt de familie door het stadsbestuur verwittigd en, zoo er daaraan geen gevolg gegeven wordt, dan mag na ver loop van drie maanden, zoo ik mijniet bedrieg, dit grjd weggenomen worden. Alswanneer cr geen familie meer kan gevonden worden, dan wordt dit bericht op het kerkhof zelf aange plakt. Onlangs nog werd deze maatregel toege past, zoodat de vrees van den heer Missiaen aangaande de verlaten graven ongegrond is. M. Sobry. Die zaak kan eens onderzocht worden. M. Lemahieu. Ja, want het is geen voor stel dat ik hier doe, doch alleen maar een bemerking om de aandacht der raadsleden daaarop te vestigen. M. Missiaen. Ik vind dat het afschaffen dezer vergunningen zeer nadeelig voor de stad zou zijn. M. Lemahieu. Na twintig jaar wordt de vergunning heel dikwijls niet meer vernieuwd, en als wij opnieuw over den grond willen beschikken dan komen wij daar op een zinken schrijn met een lijk er in, hetgeen altijd onaan genaam is. M. D'Huveltere. Ik wil daar nog iets bijvoegen om later alle moeilijkheden te ver mijden. De heer schepen Missiaen zegt dat de vergunning na de 90 jaar hernieuwbaar zou zijn mits betaling van een nieuwen piijs die echter nog niet vastgesteld is. Daarom zouik willen vragen dezen tweeden prijs vast te stel len. Een tweede vraag die ik wilde stellen, is hoever strekt zich de familie uit en wie is er gerechtigd de vernieuwing der vergunning aan te vragen. Dit is een punt dat zou moeten opgelost worden om later alle moeilijkheden te vermijden. M. Missiaen. Het is niet noodig dat het de familie is die de aanvraag doet M. D'Huvettere. Dan ben ik t'akkoord, want bv. een weldoener mag soms meer dank baarheid verwachten van vreemde personen dan van zijn familie. Daarom vraag ik het woord familie uit te schrappen. M. Vandamme. Benevens de vergoedin gen voor den Openbaren Onderstand, is er dan ook nog iets anders te betalen Er zijn soms menscnen die mij deze vraag stellen. M. Sobry. Ja, ik geloof dat dit 100 fr. is den vierkanten meter voor de eeuwige vergun ningen. ik kan deze prijzen hier niet opsom men daar ik die gegevens niet voorhanden heb. M. Missiaen. Er zijn verschillige prijzen. Zoo wordt er onder meer reeds een onder scheid gemaakt voor de begraafplaatsen langs den muur. M. Sobry. Ik stel voor thans de gevraag de vergunningen te willen toestaan. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja. 3., Straatbelasting - Herziening Wijzi ging en aanvulling. M. Sobry. Den i5 Februari heeft de gemeenteraad twee beraadslagingen gestemd wegens de straatbelasting voor het dienstjaar ig3iendtze voor 1932 tot 5 jaar later. Den lö Febiuari, dus drie dagen later, kregen wij van den heer Gouverneur bericht dat de gemeentelijke straatbelasting moest gegrond vest Zijn op de StaatsgronJbelasting, en dat onze Vorige beraadslagingen om uie reden niet konden goedgekeurd worden. Daarom stelt het schepencollt ge thans voor die twee beraadslagingen te hei zien, ze in een enkele te vereenigen en de volgende taksverordening te stemmen Artikel t Te rekenen van het dienstjaar 1 g31 en voor een termijn van vijt jaar achter eenvolgend, wordt er ten laste van de per sonen uie op het grondgebied der stad per gelegen onioereude goederen bezitten, een bijzondere taks gevestigd, berekend in vei hou ding met de btaatsgrondbelasting dezeronioe- rende goederen, om de wegenisuitgaven, de vei lichting en de algemeene bestuut skosten te uekken. Art. 2 Gezsgde belasting is bepaald als volgt a) voor de gebouwde eigendommen en de bouwgronden gelegen binnen de stadsag glomeraties op 5o van de hoofdsom van btaatsgrondbelasting b) voor de nietgebouw de eigendommen op 25 °/o van genoemde hooldsom. In geen geval mogen de aanslagen in deze belasting overtreffen a) het bedrag van de rijksbelasting voor wat betreft de gebouwde eigendommen en de bouwgronden gelegen binnen de stadsagglomeraties b) de helft van gezegde hoofdsom voorde andere ongebouw de eigendommen. De terreinen van min dan 10 a. zijn vrij van de belasting bedoeld onder litt. b als zij langs den openbaren weg niet liggen. Art. 3. Die gemeentebelasting is niet toepasselijk voor wat de vaste goederen of gedeelten van vaste goederen betreft, die aan gewend worden voor een kosteioozen of niet kosteloozen dienst van algemeen nut, zelfs al zijn deze goederen geen domeingoederen, of al zijn zij rechtstreeks door den Staat of door bemiddeling zijner aangestelden gehuurd. Deze vrijstelling strekt zich niet uit tot de gedeelten van gemelde vaste goederen, door de aangestelden van den Staat, als bijzondere N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120 000.000, - Stelt verkrijgbaar voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BALRT, te Yper Van denpeereboomplaats, Nr 37. personen en voor hun persoonlijk gebruik bewoond. Het niet verhaalbaar gedeelte der uitgaven, die de heffing van zoogenaamde plaatselijke terugbetalingsbelastingen wettigen, valt ten bezware van de inwoners in 't algemeen. Art. 4. De belasting welke het voorwerp uitmaakt van tegenwoordige beraadslaging is uitsluitelijk verschuldigd door den eigenaar van het onroerend goed. Art. 5. De belasting, te betalen binnen de twee maanden der aangifte van het ver- wittigingsuittreksel, wordt door den gemeen teontvanger geïnd overeenkomstig de regelen gesteld voor het innen der directe Staatsbe lastingen. M. Sobry. Er dient opgemerkt dat wij van deze verordening een bepaling mogen uitvagen. Immers er wordt bepaald dat de straatbelas.ing slechts op 5o en op 25 der grondbelasting zal getekend worden, zoodat deze gemeentetaks dus onmogelijk hooger kan beloopen dan de grondbelasting, vermits wij maar de helft ervan vragen voor de bebouwde eigendommen en bouwgronden binnen de stadspalen en een vierde voor de onbebouwde eigendommen. Het is dus niet meer noodig in onze verordening nog te zeg gen dat de straattaks in geen geval niet hoo ger mag beloopen dan de grondbelasting. De heer Vermeulen komt de raadszaal binnen. M. Vandamme. Deze laatste weken werden de belastingsbrieven voor ig3i uit gedeeld en daarop hebben wij kunnen besta- tigen dat de veruuuging van 5o ten voor- deele van den Staat voor dit jaar reeds werd toegepast. In de sladsbegrooting voor 1931 weid er als aande» 1 voor de stad in de Staats belasting ten som van 200.000 fr. vooizien, en ik vraag mij ihans af zoo die voorziene som niet zal overschreden worden. Door die verhooging van 5o voor den Staat zal de stad nu vooiz.ker een som van 400.000 fr. ontvangen. Voor 1932 werd er, zoo ik mij niet bedrieg, in de begruoting 756.000 ir. voorzien zonder rekening te houden der ver hooging van 5o M. Missiaen. Jawel. M. Vandamme. Toch werd er daarvan geen rekening gehouden voor het dienstjaar 1 g31In die voorwaarden, gezien gij veel meer zult ontvangen dan er voorzien werd, ware er misschien mogelijkheid de straatbe- lasling minder hoog te bepalen en ware het misschien genoeg 3o u/0 te vragen voor een termijn van 10 jaar in plaats van voor 5 jaar. M. Lemahieu. In tegenstrijdigheid met hetgeen de heer Vandamme komt te zeggen, hebben wij de verhooging der Staatsgrond- belasting voorzien. Volgens de cijfers die ons heel kortelings door het beheer der belastin gen werden medegedeeld, zal de verhoogde grondbelasting voor de stad een som van 234.000 lr. opbrengen. Het is dus ver van 400.000 fr. M. Missiaen. En daarbij mag men niet vergeten dat de stadsbegrooting sluit met een deficiet van 3oo.ooo fr. M. Lemahieu. Wij hebben die inlichtin gen slechts in den loop van Januarimaand ontvangen. M. Missiaen. Op het voorstel van den heer Burgemeester moet ik antwoorden dat het nu reeds de derde of de vierde maal is dat wij onze beraadslaging terugkrijgen. Nu wordt er nog eens voorgesteld een bepaling

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2