Hotel EXCELSIOR Grand'Place - ÏPRES - Gr Markt M. Vermeulen. Er is eveneens verstaan dat de door mij gevraagde verandering zal gedaan worden M. Sobry, Ja, gezien de raad zich daar b* aansluit. M. Leuridan. Ik wensch bij ordemotie tiyug te keeren op het voorgaande artikel der dagorde. Het was me niet mogelijk op de laat ste zittingen van den gemeenteraad aanwezig t« zijn, en het is namelijk op die zittingen dat de verordening op de straatbelasting beslist werd. Ik vei keerde in de meening dat mijne p«rtijgenooten die taks gestemd hadden, doch n» stel ik vast, na den uitleg mij door den heer Soete gegeven, dat zij die taks niet gestemd hebben. Om reden van solidariteit natd mune andere partijgenooten verlang ik mtjne stemming van daar straks te wijzigen en ze namelijk te veranderen in een onthouding itTplaats van een ja stemming. M. Sobry. Er wordt aan den heer Leuri dan akte verleend zijner verklaring. 5. Openbare Onderstand Openbare ver plichting van eene weide. M Sobry. Wij heoben vanwege de Com missie van Openbaren Onderstand een beraad slaging ontvangen waarbij zij besluit de goed keuring der hoogere overheid aan te vragen over de openbare verpachting eener vette weide van 2 ha. 55 a. 20 ca., gelegen te Yper, eq die op 8 Maart laatstleden heeft plaats gjhad. Deze weide was vroeger verpacht aan Gustave Staelens voor 2552 fr. en nu heeft dezelfde pachter het hoogste aanbod, 't zij 27bl fr gedaan. M. Lemahieu. Diezelfde weide van de zelfde grootte was vóór den oorlog verpacht attn M. Charles Castel van Wytschaete voor dè.som van 480 fr. Nu bedraagt de pachtprijs erVan 2701 fr., hetgeen maakt dat deze weide aan om rent vijf en half maal den prijs van voor den oorlog verpacht wordt. Dit is het g^en ik hier aan de raadsleden wilde doen opmerken. N M. D'Huvettere. Is dit om vermindering te vragen aan de Commissie van Openbaren Onderstand M. Lemahieu. Nu in openbare verpach ting werd die weide maar aan vijf en half maal de waarde van voor den oorlog vei pacht, niettegenstaande dit hier een bijzonder geval ii, want dergelijke weiden, die slechts door een melkboer of een vetlegger gepacht wor den, zijn altijd duurder verpacht dm andere omdat dit maar een bijbedrijf is. Er is daarin een vingerwijzing te vinden dat de landpach ten in '1 algemeen zouden moeten afslaan. M. D'Huvettere. Die prijs van vóór den OQtlog komt hier niet te pas, er dient enkel gpzien te worden naar het feit dat de pachter nU meer betaalt dan vroeger. M. Bonnet. Ik vind de bemerking van detn heer schepen Lemahieu nog al aardig, irqmers hij zelf heelt vroeger hier nog gezegd d*t de pachtwaarde op het coëfficiënt vijf zóu moeten gebracht worden. Dus de gedane verpachting is hier in volledige overeenstem ming met de vraag die de landboawvertegen- wqordigers hier vroeger deden. M. Leurt Jan. De hec r Bonnet is bezig mpt een argument in ons voordeel te smeden. Djp heer schepen Lemahieu heeft alleen maar van den uitslag dezer openbare verpachting gft-ruik gemaakt om de Commissie van Open baren Oi derstand er op te wijzen dat zij zeer v^jstandig zou handelen met alle pachten te he,.zien, en hij heeft daarin overschot van gelijk. Dit is een vingerwijzing voor den Openbaren Onderstand, wien wij terzelfder- tijd mogen heiinneren dat er een ministerieele blief bestaat die een weck is voor de open bare lichamen, die grondgoederen bezitten, opdat ze zelf het initiatief zouden nemen de pachten op een normaal peil terug te brengen, öe Commissie van Openbaren Onderstand heeft ook dien brief ontvangen. M. Missiaen. -- Wanneer de heer Leuridan nifet ziet wat er in den Openbaren Onderstand gebeurt, dan is het omdat hij er niet in zetelt en er ook niet over ingelicht is. Maar ik kan hem toch zeggen dat de Commissie bezig is al hare pachten te herzien en dat er verschil- lige daarvan niet zullen verminderen, maar nog verhoogen. M. Leuridan. Het is volkomen onecono misch te beweren dat men een tijd kan leven op zijn vet en dat de boeren het vroeger goed genoeg gehad hebben om nu de crisis te door staan. Velen hebben reeds een gevoeligen slag gehad in October 1931, maar met Octo ber 1932 zal hen den godsklop gegeven wor den indien de Commissie zoo in de boosheid wil volherden. M. Missiaen. Dit belet niet dat reeds verschillige pachters, want bij de vernieuwing van een pacht wordt de voorkeur steeds aan de oude pachters gegeven, een nieuwe pacht aanvaard hebben alhoewel zij daartoe geens zins verplicht zijn. En wat meer is in alle verpachtingen zijn het de huurders zelf die den pachtprijs bepalen. M. Leuridan. Wij weten hoe die ver pachtingen geschieden en tot welke onge zonde opjaging der prijzen zij aanleiding geven. M. Missiaen. De aanboden worden per gesloten brief gedaan. M. Sobry. Ik stel voor te stemmen en een gunstig advies over de beraadslaging van den Openbaren Onderstand uit te brengen Dit wordt eenparig besloten. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 5bis Openbare Onderstand - Leening. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft een beraadslaging genomen waarbij zij besluit aan de hoogere overheid tie toelating te vragen om een leening van 1 millioen 5oo 000 fr. te mogen aangaan voor den heropbouw en de meubileering harer ge bouwen te kunnen voortzetten. Met de toe stemming van het ministerie was de Commis sie van Openbaren Onderstand, om het her stel harer eigendommen te kunnen doen, gemachtigd een deel van hare onroerende goederen te verkoopen en den intrest te gebruiken der inschrijving van 12 millioen op het grootboek der Belgische Schuld die zij als oorlogsschade ontvangen heeft. De Com missie is echter van oordeel dat de verkoop van goederen thans onmogelijk geworden is, daar de heersehende landbouwcrisis de landen in prijs heeft doen dalen. Met de titels die zij bezit, iets meer dan 3 millioen fr. bedragende, in bewaring bij het Gemeentekrediet te geven, zou zij van deze instelling een leening van i.5oo 000 fr. trachten te bekomen, waarop zij met den intrest harer 12 millioen fr. oor logsschade jaarlijkseen teruggave van 5oo.ooo fr. zou doen, zoodat de leening slechts voor een termijn van drie jaar zou aangegaan wor den. M. Vandamrne. Ik vind dat de termijn dezer leening zeer kort is, en ben bevreesd dat, door het afkorten van die fabuleuse som van 5oo.ooo fr. die nog met de intresten der leening moet Verhoogd worden, de noodlij denden in deze tijden van werkloosheid en ciisis zouden kunnen benadeeligd worden. M. Missiaen. De heer Vandamrne heeft daarover een gansch vet keerde meening. De leer.ing, die voorgesteld wordt, is voor het voltooien van het weezengesticht, de meubi leering van het moederhuis, enz. Dit zijh zaken die moeten gedaan worden met den intrest der vastliggende oorlogsschade van 12 millioen fr. waarvoor jaarlijks 600.000 fr. als intrest ontvangen wordt Het heropbouw, n van het we< zengesticht heeft zooveel g.kast dat alle andere wei ken zouden moeten stil gelegd worden, en daarom heeft de Commis sie het gedacht opgevat die leening aan te gaan Die 600.000 fr. intrest mogen voorloo pig niet gebruikt worden voor den gewonen dienst, zij moeten dienen voor den herop bouw en het hei stel der gestichten, doch daar zij onvoldoende zijn ware het met de voorge stel ie leening mogelijk, van zoodra een werk afgedaan is, ten tweede werk aan te vatten, zooals het bouwen van een tweede oude mannengesiicht die hier ievers voor den oorlog bestond. M. Delahaye Of ook nog het vorenste gedeelte van het hospitaal. M. Missiaen. Neen, dit werk valt nog onder het stelsel Renkin, het is deStaatdie dit moet doen en de Openbare Onderstand heeft daar niets in te zien. Op voorstel van den heer Sobry, wordt een gunstig advies op het voorstel van den Open baren Onderstand uitgebracht. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 6 Openbare Onderstand Gebouw die n en de voor politicburet l Verpachtingsakt. M. Sobry. Een beraadslaging der Com missie van Openbaren Onderstand stelt voor de pacht van het politiebureel, met ingang van 1 Januari 1932, te vernieuwen voor een termijn van negen naeenvolgende jaren mits den jaar- lijkschen pachtprijs van 4000 fr. boven alle lasten. Doch ik heb hier thans een ander gedacht voor te leggen. De pacht van het huidig politiebureel met 6oo fr grondlasten, met de brandverzekeringspremie en andere bijkomende lasten bedraagt nu ongeveer 5ooo fr. 's jaars. Volgens wij ware het niet geraadzaam voor den raad, wiens beheer eindigt met 3i December aanstaande, die pacht voor zoo een langen termijn aan te gaan. Changement de Locatalre Verandering van Uitbater CAFÉRF.STAUR ANT Diners a prix fixes et a la carte Salle pour Banquets Noenmalen aan vaste prijzen en a la carte Zaal voor Feesten Het gebouw, waar de politie zich nu bevindt, is gemeen en ongetievig en schikt niet voor den dienst waarvoor het nu gebezigd wordt, het zou veel beter kunnen dienen als magazijn. De Openbare Onderstand heeft ereennoodig en waarom zou hij een nieuw magazijn bouwen als hij er een bezit. De stad, van haren kant, sedert zij een gemeentemagazfin op den Veur- nesteenweg heeft en nog andere gebouwen bezit, heeft haar huidig magazijn van de Lan ge Thouioutstraat niet mier noodig en er ware middel dit gebouw in een politiebureel te veranderen. De gevel ervan heeft een breedte van 8 m. en de diepte van het gebouw bedraagt 17 m. Een dubbele deur en twee vensters langs weerskanten, dat is alles wat er aan den voorgevel te doen is. Volgens het plan, dat ik hier te u.ver beschikking liggen heb, zou er een bureel voorzien zijn voor den heer politiecommissaris met zijn adjunct, een voor den heer ondercommissaris, een mime wachtzaal, een koer en drie cellen. Boven op de verdieping vier plaatsen met woonvertrek voor den concierge. Naar een beraming van den heer stadsbouwkundige zouden deze ver anderingen slechts een uitgaaf van 45.000 fr. vergen. De stad kan daarvoor die som gemak kelijk vinden met ze op haar oorlogsschade van de gewezen ruiterijkazerne af te nemen, en alzoo zou zij haar eigen en gerievig politie bureel bezitten. Zij zou eveneens van die zware pacht ontlast zijn en de politie en de heer Wouts zouden behoorlijk gehuisvest zijn. M. Leuridan. Ik geloof dat men hier bij vergissing meent dat ons politiebureel een celgevang is, zooals te Leuven, en dat de ka zematten als bureel kunnen dienen. Er zijn veel reden Mijnheer de voorzitter, die tegen uw voorstel pleiten. Vooreerst de ligging, gij zijt bezig met van het center der stad, waar het politiebureel moet zijn, weg te gaan. Nu reeds is het er een stapje van afgelegen, maar nu zoudt gij nog veel verder willen gaan.'Dan de inrichting al hebt gij ook een zeer prachu- gen bouwgevel, maar dit is niet uoodig om een wel ingericht politiebureel te hebben. Waar gij het nu zoudt willen brengen, is het een gang waar noch licht noch lucht aanwezig is, tn alhoewel het huidig politie- lu;eel onder dit opzicht ook niet volmaakt is, toch ware deze verandering als de oveigang van het vagevuur naar de hel. In het nieu-v ont-ierp zijn er slechts drie cellen voorzien Dit is niet genoeg. Thans zijn er vijf en het kan wel gebeuren dat zij alle vijf te gelijkertijd bezet zijn. Op het ver diep kunnen er geen bijgevoegde cellen ge maakt worden, want de gevangenen zouden langs den schoorsteen kunnen wegvluchten. Dit tekort aan cellen ware dus een gioot bezwaar. Aan de bureelen wordt er ook geen belang genoeg gehecht, het zijn ware aise- nalen geworden van papieren, statistieken en wat weet ik al. De nieuwe bureelen zouden onder dit opzicht even mank zijn als nu, doch is het nog altijd maar voorloopig terwijl het ginder bestendig zou zijn. Hen ander bezwaar is ook nog dat de adjunct zijn dagelijksch werk moet verrichten in hetzellde bureel van den heer politiecommissaris, en dat deze alzoo zijne berispingen in tegenwoordigheid van andere personen moet doen. Wanneer die toestand niet kan verbeterd worden, is het dan ook niet noodig te veranderen. Mijn bedoeling is hier namelijk dat het politiebu reel, zooals vóór den oorlog, terug zijne intre de in de hallen zou doen en daar bepaald, in het midden zelf der stad, zou gevestigd wor den. Met uw politiebureel naar een andere plaats over te brengen, zoudt gij een uwer beste redenen, die pleit voor den heropbouw der hallen, van kant maken. Gij moet die hee- ren te Brussel het ijzer in den buik houden en bij hen gedurig aandringen om de hallen zoo spoedig mogelijk terug te bekomen. Het verwezenlijken van uw voorstel ware daar voor een zware troef uit uwe handen. Met eenige kleine kosten te doen, zoudt gij het huidig politiebureel wat beter kunnen inrich-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4