-2 huldebetoon der handels- Nijverheidskamer van Yper aan haar medelid, Heer Rimé Gruwez E. Toussaert. H. Vermeulen. noeg geprezen lof te mogen uilsprtken. Mijnheer de Voorzitter, Ik bedat k u nog in den naam van or.ze duurbare afgestorvenen, want indien, ter gele genheid van het jubelfeest, wij hunne afwe zigheid betreuren, hun geest zweeft om ons feest en bezielt onze vreugden want in u vieren wij ook hunne deugden, welke gij doet voortleven. Mijn goede vriend Aimé, Wil nog in 't bijzonder, mijne gelukwen- sehen en deze mijner familie aanvaarden, want wij hebben in u altiid een allerbesten vriend gevonden. Bij ons terugkeeren in de moederstad, hebt gij onze thuisvestii g gevierd met een aubade, welkomstgroet aan denwelken ik en mijne familie zeer gevoelig zijn geweest. Sedertdien heb ik de benaming van Here Voorzitter der Ypriana bekomen en, bij iedere gelegenheid, hebt gij uw goed hart laten spreken en hebt mijne bemiude vrouw met bloemen overladen, zinnebeeld uwer genegenheid en deze der Yprianisten Mijnheer de Voorzitter, De gevoelens van genegenheid, bewonde ring en dankbaarheid, welke wij voor U koesteren en waarvan ik vandaag de tolk ben, willen wij opeen bestendige wijze uitdrukken. Wil, in naam van ons allen, dit zinnebeel i der herder king, der dankbaarheid en bekroning aanvaarden. Dat, telk nnaale uwe org.-n zich op dit bronzen kunststuk zullen vestigen, gij de plechtige stonde van heden herinneie, tp dewelke onze harten geestdriftig klopten van genegenheid, bewondering en dar koaarheid. Dat dit stuk tm eeuwige dage in uwe familie bewaard blijve, als bewijs van erkente lijkheid voor den man van deugd en naasten liefde Onnoodig te zeggen dat deze aansp aak herhaaldelijk door handgeklap onderbroken werd en dat er aan den heer Gruwez, bij de overhandiging van het prachtig geseherk, waarvan wij hieronder de afbeelding geven, een warme en langdurige ovatie gebracht werd. Daarna kwam de heer N. D'rJuveitere, voorzitter der Symphonie, aan de beurt en wenschte dtn jubilaris geluk in volgende bewoordingen Heer Voorzitter der Harmonie Ypriana, Beste Collega Ik las gister avond in Het Ypersche dat ik heden een redevoering ging uitspreken. Welnu neen, ik zal eraan verzaken om reden dat het mij zeer moeilijk valt de bewoordin gen te vinden om uwe groote verdiensten op gepaste wijze te huldigen en om u mijne ge voelens van ware genegenheid te vertolken. Ik kom eenvoudig, openhartig, in naam onzer bloeiende symphonie, u mijne beste gelukwenschen aanbieden, ter gelegenheid van uwen tienden verjaardag als voorzitter der beroemde Harmonie Ypriana. Ik breng hier openbaarlijk hulde aan uwe wilskracht die zooveel moeilijkheden heeft overwonnen, aan uwe mildheid en groote bekwaamheid als inrichter die aan de har monie zooveel feesten en uitstappen hebbèn erschaft, en aan uwe bijzondere genegenheid jegens ieder uwer muzikanten van wien gij uwe groote populariteit gekregen Hebt. Gij hebt gedurende tien jaren onze maat schappij Ypriana grootelijks vereerd ten bate en ter eere onzer stad Yper. Leve Aimé Gruwez Leve de Harmonie 1 Leve onze Maatschappij Ypriana 1 Vervolgens kwam de heer J. Tiberghien, ondervoorzitter van La Ligue des Poilus de France Afdeeling van Yper, den heer Gruwez, namens zijne makkers, gelukwen schen en drukte zich als volgt uit Cher Monsieur Gruwez, C'est avec un trés grand plaisir que nous venons, au nom des Poilus de France de la Section d'Ypres», nousjoindre aux nombreux amis qui vous entourent, pour vous adresser nos pluschaleureuses lélicitations, a l'occasion de votre iomï anniveisaire de présidence a 1'Harmonie Ypriana. II nous est trés agréable de saisir cette occasion pour vous remercier encore, cher Président, et tous les membres de votre har monie, du concours si généreux et si appiécié que vous nous avez apporté en plusieurs cir- constances, notamment a 1 inauguration de notre drapeau, et a l'une de nos visites au cimetière St-Charles. De toutcoear nousformons des voeux pour vous voir, de nombreuses années encore, pré- sider cette belleharmonie si jostementrépuiée. De heer H. Vermeulen, voorzitter der Han delskamer, kwam daarna insgelijks aan den heer voorzitter der Harmonie Ypriana zijne beste heilwenschen aanbieden en, ingaande op het verzoek van het inrichtingscomiteit, vergenoegde hij zich met aan den gevierde het hiernastaande adres te overhandigen Vtiend Aimé, Het is voor het bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper een aangename plicht deze gelegenheid en dit oogenblik, waarop Ypriana haren voorzitter viert en hul digt, te baat te nemen om, in naam zijner talrijke leden, Ued. in het openbaar uit te drukken al het goede, dat uwe vrienden van U denken, om al de erkentelijkheid te zeggen voor heigeen gij deed op onbaatzuchtige wijze, voor den herbloei van Yper en van Handelen Nijverheid. Aimé, Gij zijt een der groote bewei kers der her leving van Yper Wanneer een zware wolk van ontmoediging en wantrouwen op de puinen van Yper weeg- de, dan waart gij een van deze, die in de bres. sprongen om de verzameling der moedigen te blazen, om de pioniers ter zijde te staan. Wanneer door eenige verkleefden besloten werd door muziek de sombeie atmosfeer van Yper te verlustigen en Ypriana tot stand kwam, dan was het aan uwe zelfopoffering dat beroep gedaan werd. Hoever gij Vpriana gebracht hebt, wordt heden door bevoegde stemmen uitgedrukt, tietgeen waarop wij willen steunen dat is de machtige rol gespeeld door Ypriana in de herleving van Yperen den grooten luister overal ten voordeele van onze stad verspreid. Wanneer de grootsche en indrukwekkende betoogingen der geteisterden het landontroer- den,wanneer hier de eerste feestelijkheden zoo schitterend gelukten, wanneer de carnaval stoeten hier tot een buitengewonen bijval ge raakt zijn, dan is het grootelijks aan uwe werk zaamheid te danken. En, in ons midden, in de Handels en Nijver heidskamer, indien onze Handelsfooren geko men zijn tot hare tegenwoordige belangrijk heid, welk groot deel in den bijval moogt gij voor U niet eischen Vriend Aimé, in naam uwer vrienden der Handels- en Nijverheidskamer van Yper, wen- schen wij U nog vele jaren goede gezondheid, nog vele jaren goede samenwerking op den gevolgden weg, tot meerderen bloei, tot meerder welzijn onzer geliefde stad. Namens het bestuur der Handels en Nij verheidskamer van Yper De Schrijver, De Voorzitter, Intusschen waren, van verre en na, talrijke telegrammen van gelukwenschen voor den heer Giuwez toegekomen, terwijl nog ver scheidene schoone bloemtuilen hem aange boden werden. De marsch, opgedragen aan den heer Aimé Gruwez en getoonzet door den chef, M. Fr. Deridder, waarvan de Harmonie vervolgens de opwekkende tonen liet hooren, verwierf den meesten bijval en werd luidruchtig gebisseerd. Doch opeens ontstond er een groote stilte, de geestdrift door de blijde tonen der marsch verwekt werd spoedig bedwongen, men hield zijn adem in en stond op de toppen om nog beter boven de hoofden te kunnen uitzien. Daar kwam de heer Aimé Gruwez, de gelief de voorzitter, vooruit, nog gansch onder den indruk van al den lof en de eer hem aange daan, diep ontroerd door die machtige en aangrijpende vriendschapsbetooging. Onvoor- bereiJ, heeft hij zijn hert laten spreken en zijn woord miek op de aanwezigen en bijzonder lijk op al zijn duurbare Yprianisten, aan wie hij in 't bijzonder een bloempje aanbood, diepen indruk.Ongekunsteld en ongedwongen, het was, zooals hij alleen het zoo schoon kan zeggen, een samenspraak van hert met hert die men zoo rechtzinnig gevoelt, die begees tert en ontroert. De herhaalde toejuichingen, die hem te beurt vielen, de onbeschrijflijke en geestdriftige ovatie die hem gebracht werd, bewijzen eens te meer hoe graag men hem aanhoort, hoe gaarne men hem ziet. Hieronder geven wij deze aanspraak in haar groote trekken terug Achtbare Eere Voorzitter, Waarde - Vrienden, Achtbare Damen, Mijnheer en. Toen gij mij, over enkele oogenblikken, ten huize kwaamt afhalen toen gij, op den dorpel mijner woonst, de blijde tonen van ons bemind Ypersch lied deed weergalmen toen ik op mij al die vnendenoogen gevestigd voelde en die blijken zag van vriendschap en genegenheid, oh dan was ik gvheel en al ontroerd en ik zou, op dat oogenblik, geen woorden gevonden hebben om u mijn dank uit te druicken voor de eer, de groote eer, welke gij mij heden aandoet. En ik dacht in mijn zeivdü, wat heb ik toch gedaan om al die eer te verdienen. Uit de werkende klas gesproten, iets dat ik nooit vergeten zal, heb ik, kleine uurger, de eer en het genoegen aan het hoofd te staan van een der schoonste maatschappijen vielke de stad bezit en welke ze misschienooit bezat. Het is üen jaren geleden dat ik, tijdens het grout Katieletsc, door het toedoen van onzen betreurden viiend, heer Valère Bouckenooghe, het voorzitterschap der Harmonie werd aan geboden. Natuurlijk, kon ik zoo maarseffens aan dit zeer belangrijk vooisiel geen oplossing geven, doch ik verklaarde mij ncchtans bereid om aan den vooruitgang oer opkomende maat schappij mede te helpen. Enkele dagen later aanveerdde ik dat voorzntei schap om een enkele redtn. En die reden was plichtbesef». Ik was alsdan van oordeel, tn heden btn ik nog met dezelfde gevoelens bezield, dat het niet voldoende was zijne persoonlijke zaken te- behertigen, maqr dat men voor plicht had een gedeelte van zijn vrijen tijd ten dienste te stellen voor het welzijn zijner medeburgers. Ik vroeg aan de werkende leden onze krach ten samen te spannen om aan onze geliefde stad een schoon en prachtig muziekkorps te geven, weerdig van de drie schoone muziek maatschappijen welke Yper vóór den oorlog bezat. En onze pogingen werden bekroond, wij hebben aan onze stad een maatschappij gegeven die een der perels uitmaakt van Yper's kroon. Onze achtbare Eere - Voorzitter, M. A. Donck, komt daar zooeven een rede uit te spreken vol lof te mijnen opzichte. Hij sprak in uwen naam, en uwe toejuichingen, uw handgeklap bewijzen dat gij het allen met hem eens zijt. Maar ik ben met u niet t'ak- koord, en onze achtbare Eere Voorzitter zal het mij niet ten kwade duiden wanneer ik hem zeggen zal dat hij fel heeft overdreven Neen, beste vrienden, het is niet zoo moei lijk, het is niet zoo lastig voorzitter te zijn der Harmonie Ypriana, als men aan 't hoofd der maatschappij een Eere voorzitter telt met name Armand Donck. Neen, het is niet zoo kunstig voorzitter te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 2