in de Ypersehe Centrale Brouwerij Rede van den Heer AlphoasMasschelein, Toespraak van den Heer Isaï Gruwez, .'PMMBB— Drosdag24 Mei vierde de Ypersehe Centrale "Brouwerij de tiende verjaring van de stichting der maatschappij, alsmede het jubileum van het tienjarig voorzitterschap van Mijnheer X.eonce Van Alleynnes.Te dier gelegenheid had een buitengewone algemeene vergadering -plaats, om n uren, in het Hotel de la Gare, waar volgende brouwers-aandeelhouders te- .genwoordig waren MM. L. Van Alleynnes, voorzitter A. 'DonckVermeulen, R. DelobelenA.Masschelein, beheerders Bouquet J., Langemarck, Dewitte jj., StjuliaanBoone A., Bonte Ch., Proot G., Yper, Depuydt O. en Dejonghe H., Kemmel, GillèbertJSt-Denys Westrem, Joncheere A iRouen, J. G. Dejaegher, De Panne. Om 12 ure kwamen al de bedienden en -werklieden der brouwerij en van hare bijhuizen de brouwers vervoegen om er samen een lek ker glaasje te ledigen. Te i3 ure werd in 't Hotel des Brasseurs al /de uitgenoodigden een schoon feestmaal opge diend. Alle slach lekkere gerechten werden er voorgezet en regelmatig met een fijn glaasje -overgoten. Er heerschte den ganschen namid dag een atmosfeer van broederlijkheid, van .goede overeenkomst en van vriendschap. Verscheidene leden van het personeel der Brouwerij zongen menige aangename en om standige liederen, hetgeen niet weinig bij .bracht om de geestdrift nog te verhoogen. Bij het nagerecht sprak M. Alphons Mas schelein de hiernavolgende rede uit. Een prachtige brons werd M. Van Alleyn nes, den gevierden voorzitter, in naam van de aandeelhouders, werklieden en bedienden aangeboden, ter gelegenheid van zijn tien jarig voorzitterschap. Een oneindig applaus beantwoordde deze rede en luidop klonk het uit alle monden Leve onzen voorzitter en hij mag er wezen De heer Isaï Gruwez sprak in naam van de werklieden en bedienden, en zijne toespraak werd eveneens met jubelkreten begroet. De heer Voorzitter, M. L. Van Alleynnes, diep getroffen door dien blijk van genegenheid, bedankte in hartelijke woorden, deed de nood zakelijkheid van voortdurende samenwerking uitschijnen, tot meerder groei en bloei der uitbating, tot voordeel van iedereen. Hij drukte op de dienstvaardigheid van M. Donck Vermeulen als afgevaardigde- Beheerder, die zich dagelijks, van het eerste uur tot het laat ste, aan de uitbating toewijdt, op de kostbare medewerking welke hij van den ganschen Beheerraad en van al zijn medewerkers geniet, en stelde voor een glas te ledigen op den voorspoed der brouwerij, op haar stijgen den vooruitgang, en op de gezondheid van al dezen die hem eenigszins medehelpen. Mijnheer Armand Donck, opzijn Ypersch, voegde nog een woordje aan toe voor Bestuurder en Rekenplichtige, voor aftrek kers en voerders, en een woord voor al dezen die in de brouwerij een vooraanstaande bediening bekleeden. Onnoodig te zeggen dat beide sprekers luidruchtig werden toe gejuicht. Alles liep opperbest van stapel, eenieder was uitmuntend tevreden over de opgediende gerechten en beste dranken. Deze schoone vergadering ging in de beste overeenstemming uiteen en de feestvierders gingen alsdan per groepjes zich nog wat voort vermaken bij de groote kliènteel der Centrale. Madame Van Alleynnes werd door de in richters niet vergeten en een prachtige bloe menkorf werd haar tehuis gedragen. Het is voorwaar een edel gedacht voor een inrichting als de Ypersehe Centrale, al hare medewerkers te vereenigen om samen een gezelligen feestdag door te brengen. Allen die eraan deelgenomen hebben zullen ongetwij feld dien dag zoo rap niet uit het geheugen -verliezen. Beheerder. Mijnheer de Voorzitter, Laat mij toe u eenige woorden van her innering nopens de stichting der Centrale Brouwerij toe te sturen en de ware beteekenis van het feest van heden te laten kennen. De toestand der Ypersehe brouwerijen, bij onze terugkomst in 1919, staat nog in ons aller geheugen en plaatste ons in de nood wendigheid te trachten de leuze van ons land Eendracht maakt Macht te verwezenlijken. De duur van den oorlog had, bij de men- schen zoowel alsinde brouwerijen, degrootste omwenteling teweeggebracht, en had ons voor het problema geplaatst de goesting van de klienteel te voldoen en tevens de oude mode van fabricatie te laten varen, ten einde aan den aanval der naoorlogsche concurren ten te kunnen weerstaan, en dit door samen werking en het stichten van een groot modern werkhuis. Dit zijn we gelukt te verwezenlijken, en dezen morgen hebt gij ons gezegd welke de uitslagen zijn door dit werk teweeggebracht in de tien jaren die we reeds beleefd hebben. Maar, waarover gij niet gesproken hebt, en dat is de taak die mij is opgelegd en die ik, als ouderdoms-deken van den raad der be heerders, met de grootste voldoening vervul, het is van het hoofd dier verzameling en bijeenschakeling, het is van het werk dat gij in dit tijdvak geleverd hebt en dat de reden is van het feest van heden en ertoe aanleiding heeft gegeven. Gedurende den oorlog, gaaft gij te Parijs een blijk van uw vooruitstrevenden geest door uwe medewerking in de vereeniging der ge- teisterden van West- Vlaanderen. Dit edel werk voortzettende, bij uwe terugkomst in 't vaderland, streefdet gij eveneens tot het verkrijgen van schadevergoeding voor uwe stad en stijlgenooten, en zqo gebeurde het dat wij, in onze bijtredirijgs, vergadering voor het stichten van een Centrale Brouwerij, U het voorzitterschap aanboden en U er den last van toevertrouwden. Wij hebben in onze keus uitermate gelukt. Gij zijt den verwachten werker, met de noo- dige bekwaamheid, de noodige onpartijdig heid voor zulke onderneming geëischt, en gij hebt aan die eischen de volmaakste bekrachti ging gegeven. Daarom was het ons een plicht die diensten te erkennen en U ervan bewijs te geven. Een bewijs dat alle vergetelheid of gedachtenverdwijningmoet onmogelijk maken, dat zelfs voor uwe nakomelingen een onder richt moet blijven van Vaders streven en vooruitzicht. Om de herinnering van dit tien jarig tijdvak, het eerste en het moeilijkste uwer onderneming, voor altijd te bewaren, is bet aan allen, medewerkers, bedienden en onderdanen zonder onderscheid, toegelaten geweest aan die betuiging onzer volmaakste voldoening en volkomenste erkentelijkheid deel te nemen. In name van ons allen hier tegenwoordig bid ik u, Waarde Voorzitter, dat geschenk te aanvaarden dat we te uwer eer hebben geko zen en dat uwe leuze schijnt weer te geven A Itijd hooger in den vooruitgang. Bij deze woorden van liefde, hoogachting en bedanking voor U, Heer Voorzitter, heb ben wij gedacht ook den persoon van Mevrouw Van Alleynnes er bij te mogen aansluiten met haar een bloemtuil te doen géwordén. Nog lange jaren behoud en op de gezond heid van den heer VAN ALLEYNNES 1 Hoofdrekenplichtige. Mijnheer de Voorzitter, Mijnheeren, Aan mij de zeer aangetlame taak, op dit gezéllig feest, in naam Van al de werklieden en bëdiendén der Brouwerij, de dankbetui gingen uit té drukken Voor uwe gulhartige luitnoodiging. —-———-——-—a— 5 Het is voor ons een waar genoegen heden met U, Brouwers - Aandeelhouders, de tien de verjaring der Ypersehe Centrale Brouwerij te mogen medevieren. Die tiende verjaring heeft voor ons mis schien wel dezelfde beteekenis niet dan zij voor U heeft... Voor U is zij De samen trekking der opbrengstkrachten, het aanleg gen der fondementen, de opbouw, de ver schillende tijdperken van welvaart en moei lijkheden, de altijd stijgende groei en voor spoed, en eindelijk de groote macht welke uwe Maatschappij na deze tien jaren heeft verworven. Voor ons beteekent zij het verzekerd werk, het dagelijksch brood voor vrouw en kroost, de aangename medewerking aan den vooruitgang der Maatschappij, en de liefde volle achting die wij van onze werkgevers genieten. Gij zijt uwe onderneming begonnen met 18 werklieden en bedienden, uwe werking was tot Yper en eenige buurgemeenten beperkt. Door uw streven naar hooger op, zijt gij ertoe gekomen u te verspreiden en uit te breiden over de gansche Provincie en een deel van Oost Vlaanderen en het bestendig werk aan 47 werkers te verzekeren. Wij houden eraan U te zeggen, Mijn heeren, dat binst de lange jaren, dat we voor U werkzaam zijn geweest, wij altijd de plaats hebben bekleed welke aan een eerlijk werker toekomt. Zonder de noodige tusschenkomst van baanbrekers hebt gij, telkenmale de levensvoorwaarden zulks vereischten, verbe tering gebracht aan onzen toestand. Velen onder ons tellen reeds bij U 9, 8, 7 of 6 jaren dienst. Dit is het grootste bewijs van de schoone overeenkomst welke in uwe werkhuizen heerscht, en ook een doorslaand bewijs dat, door de samenwerking van Kapi taal en Arbeid, de eenige mogelijkheid bestaat aan Werkgever en Werker den welstand te verzekeren. Wij kunnen niets dan den grooten lof spreken van de Beheerders die binst die jaren den dagelijkschen gang der uitbating waar namen. Te allen tijde zijn zij voor ons als echte vaders opgetreden en alleen bekommerd met den voorspoed der Brouwerij, het geluk van iedereen. Wij zijn fier aan dien voorspoed te heb ben medegewerkt en met U dit jubileum te mogen medevieren, omdat wij verzekerd zijn dat, wanneer de zaken meeslaan, wij zoowel dan Gij er de belooning bij vinden. Daarom dan ook aan ons allen, Mevrouwen, Mijnhee ren en wei Kers vrienden, voort een keurig werk te leveren ten einde, door onzen ijver, onze geliefde Centrale nog grooter en machti ger te zien oprijzen. Waarde Heer Voorzitter, Heden zijt gij de Held van het feest. Aan U de lauweren, de eer en de erkentelijkheid. 't Is met een echte vreugde dat wij U het mooi geschenk, door den Ouderdomsdeken der Beheerders, Mijnheer Alphons Massche- lein, hebben zien overhandigen. Spontaan heeft eenieder van ons vooruit gekomen om zijn stukje bij te leggen, ten einde ertoe te geraken U iets aan te bieden waardig van uwe verdiensten, en weergeven de hetgeen gij voor de Brouwerij binst de tien verloopen jaren gedaan hebt. 't Is uwe beeltenis die uwe medewerkers U hebben geofferd. De kranige zwoeger die, door zijn stevig werken, zich zelf en zijne maatschappij altijd hooger op heeft weten te verheffen. Gij zijt den grooten schepper geweest, den voorstander van uitbreiding, den onver- moeibaren zoeker naar nieuwe wegen, den zaakvoerder van eerste sterkte. Gij zijt voor ons, geestes en handarbei- t ders, de offervaardigheid in persoon, die zich na zijne zware dagelijksche bezigheden nog gansch toewijdt aan sociale werken, aan het bewerkstelligen van lotsverbeteringen voor de kleinen. Uwe goedhartigheid, uwe milde

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5