VERBROEDERINGSCBIETING SCHIETING HandboogmaatschappijYPER-HOEKJE Le Royal Amer et le Bitter Zigomar Un Rappel 5 ZATERDAG 11 JUNI 1932 ZONDAG 12 JUNI 1932 INLEG 13.51 Fr. TERUG 10 Fr. Voor de Koopers van Kleine Landeigendommen Vermindering van Taksen toen de Harmonie Ypriana, samen met het brandweerkorps, den heer Burgemeester en andere overheden, na de processie, terug naar het stadhuis leidde terwijl het concert, der Socialistische Harmonie van Wevelghem op de Groote Markt nog aan den gang was, daar over loopen allerhande geruchten rond in den mond van het volk, en de feiten worden meestal verkeerd voorgesteld door sommige politie kers die er behendig trachten profijt uit te trekken. Daarom meenen wij, nu de bespreking in den gemeenteraad geen plaats heeft kunnen hebben en de volle waarheid alzoo niet is kunnen blijken, dat wij het niet langer meer mogen uitstellen de Yperlingen volkomen in te lichten en hen de feiten te verhalen zooals zij zich werkelijk hebben voorgedaan. De socialistische partij had, zooals ieder een weet, de toelating van het schepencollege gevraagd om, tot opluistering harer feestelijk heden die tusschen haakjes gezegd aange kondigd werden op groote, zegellooze plak brieven met bovenaan de volgende melding Gemeentekiezingen van ig32 Wetge vende Verkiezingen van ig33 om, zeggen wij, den Zondag morgen een concert op de Groote Markt te geven. Di$ werd haar toege staan en er werd overeengekomen dat het con cert, dat 's middags gewoonlijk maar een uur duurt, om n u. 3o zou beginnen. Bij middel van strooibriefjes, die de Socia listen 's namiddags tijdens hun optocht uit- -deelden, mieken zij de bevolking kenbaar dat de stad alle versieringsmateriaal ge weigerd had. In hoever deze bewering ge grond is, hebben wij niet onderzocht, maar in alle geval heeft iedereen kunnen bemer ken dat de stadskiosk ter beschikking der socialistische muzieken op de Groote Markt, rechtover de S* Jacobstraat, opgetim merd stond en dat zij ervan gebruik hebben gemaakt. Doch de Socialisten, in plaats van hun con cert van den Zondag morgen op het gestelde uur aan te vangen, t. t. z. om iiu. 3o, zijn ermee slechts begonnen om 12 u. of zelfs nog eenige minuten daarna. Thans wordt daarom trent rondverteld dat zulks gedaan werd uit geest van verdraagzaamheid om de H. Sacra mentsprocessie, die denzelfden morgen moest uitgaan, niet te storen. Doch wij weten bij ondervinding dat de socialistische leiders voor niets achteruitdeinzen, dat alle middels voor hen goed zijn als zij maar tot hun eind- -doel kunnen geraken, en daarom mogen wij ons, met recht en reden, afvragen ofhet socialistisch concert niet met opzet wat verachterd werd om wanordelijkheden te kunnen verwekken.- Immers de socialistische leiders van Yper wisten heel goed waarom en waarvoor er hen een uur van begin bepaald werd, zij wisten evengoed dat de H. Sacramentsprocessie korts na 10 u. moest uitgaan, dat zij tegen li u. 3o reeds lang op de Groote Markt zou voorbijgegaan zijn en dat tusschen 12 u. 3o en 1 u. de officieele stoet, met de Harmonie Ypriana, het brandweerkorps en de stedelijke overheid, terug over de Groote Markt moest komen. Al deze plechtigheden zijn een aloude gewoonte vap over jaren en het is de eerste maal niet dat de Socialisten van Yper deze zien plaats grijpen. Daarom zijn wij van oor deel dat zij niet de minste verontschuldiging in hun voordeel kunnen inroepen. Doch er is nog erger. Wanneer nu, juist om 12 u. 45, de Har monie, al spelende vooraan den officieel^n stoet, op de Groote Markt aankwam, was de Socialistische Harmonie van Wevelghem ook nog aan 't spelen, en daar sprong opeens, van uit het Hotel Britanniqüe, de heer Missiaen woedend naar buiten en, zijn handen hoog in de lucht smijtend, begon hij allerhande liefe lijke woorden aan het adres der Yprianisten Tuit te kramen. Aan den chef. M. >G. Van Egroo, deed hij ■eveneens teekens zijn muziek te doen ophou- ■den, doch de chef verwees hem heel beleefd naar den heer Burgemeester die volgde. Deze echter ziende dat, tegen alle verwachting in het concert nog bezig was, had van aan den Vijfhoek reeds bevel gegeven aan de politie de Socialistische Harmonie te doen ophouden totdat de stoet zou voorbij zijn. Intusschentijd gingen eenige uitdagers, die rond de kiosk geschaard stonden, luidop te schreeuwen en rumoer te maken, terwijl de Socialistis che Harmonie, in plaats van aan de bevelen der politie te voldoen, de Internationale aan hief. En dit is alles wat er voorviel, doch daar mee hebben de Socialisten nog eens getoond dat zij moedwillig alle gezag over het hoofd zien en aan.niemand, zelfs niet aan de politie, willen gehoorzamen. Nochtans, wat men er ook vap zegge, en alle tegenovergestelde voorstellingen zijnleugenachtig„was de Socia listische Harmonie verplicht haar concert te onderbreken tot na afloop der officieele plech tigheid, die vóór alles gaat en ongestoord moet kunnen plaats hebben. Hier te Yper bestaater, ten andere, daarvan reeds een voorgaande. Toen, na het plaatsen van den eersten steen der kaaimuren, de offi cieele stoet, met muziek voorop, op de Groote Markt terug aankwam, was de Fanfare van Zonnebeke eveneens bezig met een concert te geven op de kiosk der Groote Markt. Op het eerste verzoek der politie hield de Fanfare van Zonnebeke op met spelen en hernam het onderbroken concert wanneer de officieele plechtigheid geëindigd was. Dit alles verliep rustig en kalm omdat de muzikanten van Zon nebeke recht en reden verstaan en zich naar de bestaande gebruiken, die hier zoowel als in andere steden in voegezijn, weten te schik ken. Terwijl de Socialisten.... doch waarom er nog op terugkeeren, men kent reeds hunne handelwijze. Aan de bevolking nu te oordeelen langs welken kant het recht is en allen, die zich eens de moeite witfpn,,getroosten onpartijdig over het gebeurde inlichtingen in te winnen, zullen zich weldra kunnén overtuigen dat het verhaal, dat de Socialisten efvan trachten rond te strooien en als echt te doen gelooven, heel en gansch het verkeerde van de waar heid is. om 5 uur GROOTE FONDATIE LOUF Oppervogel100 Frank 2 Zijdvogels, ieder 5o fr. 100 Frank 2 Kallen, ieder 25 fr. 50 Frank Alle vier schutters een primé van 15 fr. Zooveel vogels als schutters, opper vogels en primés inbegrepen. Aftrek 10 op de hoogvogels, 5 °/o op de primés en niets op de kleine. Inschrijving in 't lokaal Yper-Hoekje bij de We Maurice Dumortier, van 1 3/4 u. tot 2 1/4, om ten 2 1/2 uur stipt te beginnen schieten tot 6 1/2 uur. Een peloton blanc voor de latekomers. Het bestuur beslist bij slecht weder of onvoorziene gévallen. Het Bestuur. ont toujours été et nestent les mellleurs des APÉRITIFS I Dezer dagen werd aan den Heer Minister van Financiën de volgende vraag gesteld De wet van 21 Mei 1897 verleent verminde ring van fiscale rechten aan de koopers van kleine landeigendommen op voorwaarde dat zij het verworven goed exploiteeren binnen de achttien maanden vanaf de verkoopsakte. Talrijke koopers van gehuurde landeigen dommen bevinden zich in de onmogelijkheid aan dit vereischte te voldoen uit hoofde van de bepalingen der wet van 7 Maart 1929 op de landpacht. Artikel 7 dezer wet (art 1775 B.W.) schrijft inderdaad voor dat de pacht waarvan de duur bepaald is slechts een einde neemt mits opzegging ten minste twee jaar vóór het ver strijken ervan dat wanneer de pacht geen bepaalden duur heeft, zij slechts een einde neemt mits een opzegging gedaan ten minste twee jaar vóór het tijdstip bepaald voor het vertrek. De wet van 1897 beslist dat de vermindering der rechten gehandhaafd blijft indien het niet exploiteeren het gevolg is van een geval van overmacht. Aanziet het bestuur als dusdanig het feit het goed niet te kunnen exploiteeren uit hoofde van de bepalingen der wet op de landpacht Antwoord De aanvullende rechten eisch- baar ingevolge artikel 3 der wet van 21 Mei 1897 worden nijet gevraagd wanneer het vast gesteld is dat kooper, tengevolge der wet van 7 Mei 1929 op de landpachten, zich in de on mogelijkheid heeft bevonden het onroerend goed te gebruiken binnen het tijdperk van achttien maanden te rekenen vanaf de akte van verkoop. Maar het gaat van zelfs, dat de kooper van een goed, welk tijdens den verkoop, verpacht zou zijn voor eenen termijn slechts moetende eindigen na het verstrijken van het tijdperk van achttien maanden, het enkel ten zijnen laste kan leggen, indien hij zich inde onmoge lijkheid heeft bevonden zich te vqegen naar de wet binnen het opgelegd tijdperk en dat, in dit geval, de aanvullende rechten zouden die nen geëischt te worden. II est de ces choses qui doivent être rappe- lées souvent a l'attention du public il est de ces causes qu'on re doit jamais perdre de vue et qu'il est de notre devoir de signaler sans cesse. Parmi elles, il en est une, chers codcitoyens, qui représente un grand intérêt social et philanthropique celle des petits en- fants aveugles et débiles de Belgiqjie. Nousne craignons nullement de vous im- portuner en vous priant encore et d*une manière plus pressante de bien vouloir collaborer a la tombola nationale organisée pour sauver ces chers petits gosses, cat. vous nous en voudriez de laisser dans l'ombre une si belle entrepfise. J'ai parlé tantót de l'intérêt social n'est-il pas hautement souhaitabje que ces enfants soient munis, dans leur triste infirmité, de tout ce qui peut leur donner la possibilité d'occuper plus tard un rang honorable dans la société Philanthropique, apssi, car une telle détrespe ne mérite'elle pas ï'élan de notre générosité Je pourrais ajouter intérêt piaté- riel a cause des beaux lots dont cette tombola est dotée. Prenez tops de nómbreux bilïets dont vous adresserèz le montant au N° 161.399 du C. 'Ch. P. de l'CEüvré Nationale des Aveuglesen mentionnant lafdestipation de votre versement. Les lots ont?une ValeuF globale de 200.000 frs le gros lot sera une automobile de 60.000 frs. Le prix du billet est de deux ftp- et le car net est de dix billets. Tout achetéur de 5o bil lets recevra gratuitement Ia liste des numéros gagnants. Le tirage de la tombola aura lieu k fin juin.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 5