Gemeenteraad van Yper - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 3 Verslag der Zitting van 4 Juli 1932 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiëfl 5,00 °/0 netto KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto, ieder jaar terugbetaalbaar. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Sobrv, burgemeester voorzitter Missiaen, Lemahieuen Delahaye, schepenen D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen en Vandamme, raadsleden Ver sailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 20 Juni 1932. De heer secretaris geeft lezing van dit pro- ces-verbaal, dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. 2. Stedelijk kerkhof Grondv ergunning en. Een aantal gevraagde grondvergunningen op het kerkhof, waarvan de heer voorzitter lezing geeft, worden, mits de gewone vergoe ding ten voordeele der Commissie van Open baren Onderstand, met eenparige stemmen toegestaan. 3. Gemeentewegenis Aankoop van grond. M. Sobry. De schepenraad of beter de Commissie van onteigeningen stelt voor 3 a 72 ca. 10 ma. grond, dienoodig is voor de ver breeding der Aalmoezenierstraat, te koopen aan de familie Mahieu voor de som van 753o fr. Zoo hierop geen bemerkingen te maken zijn, stel ik voor daarover te stemmen. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 4. Stadseigendommen Afstand van gronden aan den Staat. M. Sobry. Die stadsgronden die aan den Staat moeten afgestaan worden, zijn gelegen langs de Boesinghevaart en hebben een grootte van 456 m2 28 en van 436 m2, 't zij samen 8 a. 92 ca. 28 ma. waarvoor de som van 2488 fr. geboden wordt. Verders is er nog een perceel tje van 172 m. waarvoor de Staat ons de som van 243 fr. zal betalen. M. Lemahieu. Ik ben persoonlijk, reeds lang geleden, ter plaats geweest om deze af stand van gronden te onderzoeken. De Staat heeft die gronden noodig daar de vaart op sommige plaatsen is ingezakt en de ketsweg daardoor twee tot drie meter verder moet ver schoven worden. Het is echter spijtig dat het zoo schrikkelijk lang duurt eer die afstands akten opgemaakt en goedgekeurd zijn. Het is nu reeds meer dan twee jaar dat men daaraan doende is. Deze verrichtingen gaan zeer traag vooruit, zoodanig dat de stad daardoor toch een zeker verlies zal hebben. Immers de Staat heeft niet gewacht naar de beslissing van den gemeenteraad maar heeft, na het advies van het schepencollege, dien grond seffens inge nomen, zoodat de pachters van stad het ge bruik van deze perceelen grond ontnomen zijn en dan ook ervoor geen pacht meer moeten betalen. Deze gronden brengen dus voor het oogenblik niets op voor de stad, daar de akten nog niet opgemaakt zijn. Wij zijn echter zeer meegaande geweest omdat wij in niets de wer ken der vaart willen belemmeren. Vroeger had men ons beloofd dat de vaart tegen het einde van het jaar ig3o zou bevaarbaar zijn, doch zij zal het nog niet wezen tegen het ein de van 't jaar 1932. M. Leuridan. Dit is misschien tengevolge van den drogen zomer M. Lemahieu: Drogen zomer in de Staats kas misschien. Voor het herstel dezer vaart werden tot op heden reeds voor 20 millioen frank kredieten verbruikt, en men heeft er nog tekort tengevolge der grondinzakkingen. Ik vrees dat het nog een gansch jaar zal duren eer de vaart bevaarbaar is, zoodat men alzoo driejaar uit de berekening zal zijn. Dit is spij tig. ik ken ook nog een ander geval, waarvan ik u tijdens de geheime zitting zal kennis geven. Ik denk dat de raad na dien gegeven uitleg, dit voorstel van afstand van grond zal goedkeuren. Ik heb alleen mijn spijt willen uitdrukken dat het opmaken der akten zoo lang heeft blijven duren en eer ze nu in het ministerie goedgekéurd worden zal er nog wel een half jaar verloopen. M. Vandamme. Waarbij komt het dat er zoo een groot verschil is tusschen den ver koopprijs van die twee perceelen Het eerste wordt, zoo ik goed verstaan heb, afgestaan aan 4 fr. 5o den vierkanten meter, terwijl het ander ten grootte van 172 m2 slechts voor 243 fr. verkocht wordt, 't zij aan omtrent 1 fr. 5o den vierkanten meter. Is dit misschien een verplichting van den Staat om dien grond zoo goedkoop af te staan M. Lemahieu. Neen, doch ik geloof dat uwe berekening niet heel juist is, want volgens de overeenkomst die met den Staat getroffen werd, worden al die gronden aan 2 fr. den vierkanten meter afgestaan, uitgenomen een boord aan den Oostkant gelegen dle niets waard is en aan 1 fr. den vierkante11 meter verkocht wordt. M. Vandamme. Zoo ik mij niet bedrieg, wordt het eerste perceel van 456 m2 toch af gestaan voor iets meer dan 2000 fr. M. Sobry. Ik moet den heer Vandamme doen opmei ken dat er twee perceelen zijn voor een gezamenliike grootte van 8 a. 92 ca. 28 m., terwijl hij maar een dier perceelen rekent. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Al de raadsleden keuren den voorgestelden afstand van grond goed. 5. Financiën Compensatiekas Regeling Krediet in uitgaven en ontvangsten. M. Sibry. Ik verleen het woord aan den heer schepen van Financiën. M. Missiaen. Er is hier kwestie van een eenvoudige regeling. Volgens een besluit, door den gemeenteraad vroeger genomen, moet het stadspersoneel bij een compensatie kas aangesloten worden ten einde van de voordeelen der wet op de familievergoedingen te kunnen genieten, in plaats dat deze vergoe dingen rechtstreeks door de stad zelf betaald worden zooals vroeger, doch er werd overeen gekomen dal het verschil tusschen de vergoe dingen door de compensatiekas verleend en deze door de stad gegeven, voorts door de stad zou opgelegd worden aan de in dienst zijnde agenten. Er werden dus stappen aange wend bij een compensatiekas, doch er werd ons geantwoord dat het stadspersoneel, daar het meer dan 25 leden telt, volgens de wet vanaf 1 Juli ig3t reeds had moeten aange sloten zijn. Om in regel te zijn, zouden wij nu dus al de bijdragen, die sedert iD Juli ig3i verloopen zijn, moeten betalen. Het stadsper soneel zou dan ook de familievergoedingen betaald worden vanaf I Juli 1931, doch, daar het die vergoedingen reeds van de stad zelf ontving, zou het dan ook verplicht zijn de sommen van de compensatiekas ontvangen aan de stad terug te geven. De som die wij in de begrooting van ig3r voor de familiever goedingen voorzien hebben is reeds uitgeput, terwijl het krediet in de begrooting van ig32 voorzien, met hetgeen wij reeds aan het per soneel betaald hebben, niet meer zou volstaan om te betalen hetgeen wij aan de compen satiekas moeten. Daarom stel ik voor een krediet van 3o.ooo fr. te stemmen in uitgaven en ontvangsten in de stadsbegrooting voor ig33. Dan zal de stad de verschuldigde bij dragen aan de compensatiekas kunnen beta len, en daarna ook de uitbetaalde vergoe dingen onmiddellijk weerkrijgen. M. Vandamme. Moest de stad regelmatig bij een compensatiekas zijn aangesloten ge weest, wanneer zou het personeel dan getrok ken hebben M. Missiaen. Vanaf 1 Juli ig3i. Nu ook zal het vanaf denzelfden datum betaald wor den, doch daar het reeds die vergoedingen van de stad zelf gekregen heeft, zal het nu verplicht worden de som, door de compen satiekas betaald, in de stadskas terug te stor ten. Dit is een eenvoudige regularisatie. M. Vandamme. Doch er blijft wel ver staan dat het bedrag der vroeger betaalde familievergoedingen als een verworven recht aanzien blijft, en dat het tarief der compen satiekas alleen aan de nieuwe agenten der N. M. - Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, Stelt verkrijgbaar voor 5 jaar. Zesmaandelijksche coupons. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer MAURICE BAERT, te Yper Vandenpeereboomplaats, N" 37. stad zal toegepast worden M. Mi'siaen. Ja. Hierop wordt het gevraagd krediet van 3o.ooo Ir. eenpaiig gestemd. 6 - Openbare Onderstand Openbare ver pachting van grondgoederen Lastenboek. M. Sobry. Dit is dezelfde zaak van over acht dagen die wij nu terugkrijgen. Bij haar brief van 3o Juni 11. laat de Commissie van Openbaren Onderstand ons weten dat Gustave Masselus, pachter eener weide van 85 a. te Yper, die vroeger de nieuwe voorwaarden niet wilde aanveerden, haar thans geschreven heeft dat hij bereid is de pacht dier weide voor 75o fr. 's jaars te aanvaarden. Dus dient er voor die Weide geen openbare verpachting meer plaatste hebben, maar wel voor de lan den gebruikt door Donck Spruytte, 2 ha. oi a. 5o ca., land te Passchendaele, vroegere pacht 1600 fr. en nu i5oo fr. voorgesteld Servaes Mispelaere, I ha. o5 a. landen weide te St-Jan, vroegere pacht 586 fr. en nu iooofr.-, en Theophiel Van Eecke, 7 ha. 07 a. vette weide te Noordschote, die vroeger 636o fr. pachtte en waarvoor nu 7000 fr. gevraagd wordt. M. Capoen. Ik vind dat het zeer onvoor zichtig is vanwege den Openbaren Onderstand niet te trathten overeen te komen met al de pachters. M. Sobty. Wij hebben de bemerkingen, die gij tijdens de laatste zitting gemaakt hebt, aan den Openbaren Onderstand overgemaakt en mogelijks hebt gij reeds kennis genomen van den brief dien wij daarop ten antwoord kregen en die hier in den bundel steekt. In dit schrijven zegt de Commissie van Openbaren Onderstand dat zij sedert weken reeds bezig is met de nieuwe herziening der pachten. M. Missiaen. Verleden week was zij .in 't bezit van nieuwe voorstellen voor al haar hofsteden en binnen kort zullen al de pachters bij de Commissie geroepen worden. M. Capoen. Thans is er ook spraak van het lastenkohier der openbare verpachting. Ik zcu nog willen een bemerking maken over artikel 22 van dit lastenkohier, dat spreekt over het veivoer dat de pachters veipljcht zijn voor den Openbaren Onderstand te doen. Ik vind dit voermans werk overdreven, te mee? dat de pachters meestal het noodige alaam niet hebben om zwaar vervoer te doen. M. Leuridan. Ofivel dat zij het daardoor beschadigen. M. Capoen. Dit veroorzaakt soms groote schade aan de pachters. M. Missiaen. Dit vervoer wordt toch maar meest in den winter gedaan en dient voor het herstellen der wegen. M. Leuridan. En ook voor het vervoer van bouwmaterialen op de plaatsen waar de Commissie van Openbaren Onderstand wer ken doet uitvoeren. Ik ben van een hofstede die voor den oorlog de specialiteit had zulk vervoer voor anderen te mogen doen. M. Missiaen. Voor anderen M. Leuridan. Ja, doch ik spreek hier van vóór den oorlog. M. Missiaen. Ik zou aannemen dat de pachter verplicht is de bouwmaterialen te ver voeren die noodig zijn voor de herstelling van zijne hofstede, maar niet voor dié van andere. M. Lemahieu. Al het vervoer van aarde van aan het moederhuis tot aan de weezen- school werd gedaan door boerenpeerden. M. Missiaen. Dit vervoer werd betaald, want tijdens een bespreking in den Openba ren Onderstand werd gezegd dat het vervoer van aarde van aan het Kattekerkhof veel geld zou kosten. Het moet dus zijn dat dit betaald wordt, doch ik weet niet hoeveel. M. Lemahieu. Ik spreek niet over het vervoer van grond van het Kattekerkhof, maar over dien van het moederhuis. Jai, dit vervoer werd betaald en indien gij niet weet hoeveel, zal ik het u zeggen. Daarvoor krij gen de pachters 25 fr. per dag voor een kop pel paarden en voor een man. M. Missiaen. Dit is toch maar twee dagen per jaar dat zij dit vervoer moeten doen. M. Capoen. Er zijn er verschillige die veel meer moeten doen. M. Leuridan. Dit is volgens de opper vlakte der hofstede. De heer voorzitter geeft hierop lezing vaa artikel 22, waaruit blijkt dat de pachters van 9 ha. land verplicht zijn gedurende twee dagen per jaar het vervoer met paarden te doen voor den Openbaren Onderstand, deze van i3 ha. gedurende drie en dan nog een dag meer per 4 ha. die zij meer in gebiuik hebben. M. Lemahieu. De pachters, die dit ver-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 3