Crédit Foncier de Belgiqne Uitgifte van Grondobligatiën BANQUEdeCOURTRAI 4 voer niet willen doen, moeten 5o fr. per dag (>etalen, terwijl deze die het vervoer doen, daarvoor z5 fr. ontvangen. M. Vandamme. Dit is zeker nog een gebruik dat dagteekent uit de middeleeuwen M. CapoenDe boeren worden nog steeds als slaven behandeld, zooals toen te dien tijde. M. Missiaen. Ik raad al de pachters, die maar 25 fr. per dag voor het vervoer betaald worden, aan een klacht bij den Openbaren Onderstand in te dienen. M. Lemahteu. Ik heb in den bundel gezien, onder ander in het voorstel gedaan aan Theophile Van Eecke, dat de Openbare Onderstand meer vraagt dan vroeger, dit is dus ver van de pachten af te slaan. M. D'Huvettere. Bij elke verandering van pacht zijn de huurders aan vermeerdering blootgesteld, en moesten die landen in open bare verpachting uitgegeven worden, dan zouden zij mogelijks nog duurder verpacht worden. M. Lemahteu.De crisis die thans heerscht in den landbouw is nochtans groot en trett zoowel de opbrengst der vruchten als der beesten. De uitbating der landbouwschool te Gembloers heelt groote verliezen ondergaan. Tot staving van zijn gezegde haalt de heer schepen Lemahieu eenige cijters aan. M. D'Huvettere. Wij weten het dat de Staat, 't zij gelijk wat hij onderneemt, altijd 'verliezen ondergaat. M. Lemahieu. Dit is een argument dat aan mijne uiteenzetting nog meer kracht geeft, en moest de Commissie van Openbaren On derstand zeil hare hofsteden beboeren, dan zou ze binnen kort verplicht zijn ze allen te verkoopen. Hier in België is het akkerland altijd aan 't verminderen, 't zij door het aan leggen van nieuwe wegea ot door de uitbrei ding van bestaande wijken tengevolge der overbevolking, want de landbouwers zijn menschen die nog kinders voortbrengen. Bij hen ziet men nog tal van groote families die men elders niet aantreft, doch zij onderkruipen malkander dat het wreed is. Het is niet om de waarde der landbouwopbrengst dat men zulke hooge pachtprijzen betaalt, maar veeleer om een emplacement te hebben. Ik voorzie dat, moest de Openbare Onderstand zelf be boeren, hij meer dan iooo fr. per hectare zou opleggen. Dat is dus een reden om geen overdreven pachtprijzen te eischen. De heer D'Huvetiere weet het ook nog dat in 1880 veel ouue boeren van den Openbaren Onder stand de overdreven pachten weigerden te betalen, velen van hen kwamen in stad wonen, anderen trokken naar Amerika Dan werden die leeggekomen hofsteden opnieuw verpacht en zelfs veel meer dan vroeger, doch in drie jaar tijd waren al die nieuwe boertjes uitver kocht. Wij weten het dat de landen, moesten zij thans in openbare verpachting uitgegeven worden, ook nog eens veel meer zouden ver pacht worden, doch binnen drie jaar zouden allen ook opnieuw weer weg zijn. M. D'Huvctt re. Die is maar een bespie geling. M. Missiaen. De exploitatie der beide hofsteden door den Openbaren Onderstand uitgebaat s'uit, tot mijne verwondering, met een groote winst, alles meegerekend, zelfs de kosten van pacht, lasten en andere. M. Lemahieu. Maar de daghuren werden niet meegerekend. M. Missiaen. Jawel, men heeft het mij ten minste toch alzoo verzekerd. Binnen kort zullen wij de rekening dier landbouwuiibatin- gen ontvangen, zoodat wij ons ervan zullen kunnen overtuigen. Niettegenstaande alle twee die hofsteden uitgebaat zijn door vrou wen, sluiten zij dus met een merkelijke winst, zoo heeft men mij het toch verzekerd. M. Capoen. Ik verzeker ook dat al de landen wel niet zouden verpacht zijn, indien zij nu openbaar moesten verpacht worden. M. Miss iaën. Zelfs bij een openbare verpachting blijft de oude pachter nog steeds zijn recht van pacht behouden indien hij het hoogst gedane aanbod wil aanvaarden. M. Capoen. En wanneer er geen aanbie ders zijn M. Sobry. Laat ons over de beraadsla ging van den Openbaren Onderstand stemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, D'Huvettere, Laton, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Capoen, Leuridan en Soete. 7. Openbare Onderstand Eosschen onder worpen aan het woudbeheer Staat der verbete- nngshakken. M. Sobry. Wij hebben van den Openba ren Onderstand voor advies den staat ont vangen der verbeteringshakken die in ig33 uit te voeren zijn in de bosschen onder worpen aan het woudbeheer en den Openbaren Onder stand toebehoorende. Indien niemand daarop wenscht een opmerking te maken, stel ik voor tot de stemming over te gaan. Al de raadsleden uitgenomen de heer Missiaen, die zich onthoudt, stemmen ja. 8. Vereenigingen voor Vreemdelingenver keer a) De West Vlaamsche Bergen b) Comi- teit tot Bevordering. Aanvragen om toelage. ivf. Sobry. Wij hebben vanwege den voor zitter van het Comiteit tot bevordering van het vreemdelingenverkeer een brief ontvan gen, waarin hij vraagt dat de raad op zijn vroeger besluit zou willen terugkeert n en aan de vereeniging een hulpgeld verleenen. Hij verklaart ook bereid te zijn op het einde van ieder jaar een verslag in te dienen over de werkzaamheden der vereeniging. Een tweede brief is ons toegekomen van de vereeniging De West Vlaamsche Bergen die een toe lage van 1000 fr. vraagt. Het schepencollege stelt voor aan iedere vereeniging een jaarlijk- sche toelage van 1000 fr. te geven. M. Vandamme. Ik ben bereid die toela gen te stemmtn voor de twee inrichtingen, omdat volger.s mij alle middels goed te keuren zijn die aangewend worden om hier meer en meer vreemdelingen in de stad aan te lokken, doch het is toch te betreuren dat er ons geen omstandig verslag voorgelegd wordt over de werkzaamheden dier vereenigingen. Ik per soonlijk maak ook propaganda voor de stad, ik ben gansche dagen op reis en laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan om zooveel inlichtingen mogelijk over de stad te geven. Moest ik u dan ook een toelage komen vragen, zoudt gij dan niet wenschen te weten wat ik met dit geld doe Doch weest gerust, ik zal geen toelage vragen. Zou er nu aan beide vereenigingen ook niet kunnen aange raden worden samen te wei ken? Nu zullen zij min of meer hunne werking tegenover elkan der stellen, terwijl zij samen, zooals onze leus eendracht maakt macht het zegt, veel vruchtbaarder - wei k zouden kunnen afleggen. M. Leuridan. Ik meen dat beide maat schappijen het niet zullen kunnen maken met het voorstel van den heer Vandamme, en dat zij integendeel veel liever hare afzonderlijke houding zullen behouden. Ik meen ook dat de tijd gekomen is voor de stad Yper om het toeristisch vraagstuk breed op te vatten. Een eerste noodwendigheid is het inrichten van een inlichtingsbureau, dat als een aanhangsel van den stadsdienst zou zijn. Dit bu-eel zou hier beneden kunnen ingericht worden, zoo dat iedereen er gemakkelijk toegang zou heb ben. Een der stadsbedienden zou dit bureel gedurende het seizoen eenige uren per dag openhouden en aan de vreemdelingen onmid dellijk de gewenschte inlichtingen van allen aard verschaffen, zooals over de merkwaar digheden der stad en van den omtrek, over de logeeraangelegenheden, over den uur rooster der autobusdienster, enz. Ik stel voor dat het scheper college de inrichting van zoo een bureau ter herte zou nemen en, zoo het voor dit seizoen niet meer mogelijk is, dit ten minste tegen het aanstaande seizoen tot stand te brengen. Ik denk echter dat het nu ook nog zou gaan voor de maanden Juli en Oogst tot i5° September aanstaande. In algemeenen regel zou dit bureel moeten opengehouden worden van i5 Juni tot i5 September, eiken BELGISCH GRONDKREDIET liimloozi Maatschappij gasticht in 1835 INTREST 5 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaak, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SÉAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hvpotheekleeningen aan voordeelige voorwaarden. dag van 9 u. tot 12 u. 's morgens en van 2 u. tot 5 u. 's namiddags. Dit bureel zou hier gemakkelijk kunnen ingericht worden met een minimum van kosten en een maximum van opbrengst. De vreemde bezoekers, die hier thans komen, zijn totaal aan hun zelven pver- gelaten, of moeten zich wenden 't zij tot de private inlichtingsdiensten die hier bestaan, 't zij tot de politie ofwel nog tot de zeer par tijdige tusschenkomst der ondernemers van vervoer. Het ware dus beter dat er hier een officieele inrichting zou bestaan, waar zij alle gew-rschte inlichtingen zouden kunnen be komen. Dit wordt van langs om meer een noodzakelijkheid Heel onlangs zag ik een politiebrigadier die naarstig geheel de puinen der Hallen afzocht naar den eigenaar van een auto die daar zoodanig geplaatst was dat hij ongelukken moest veroorzaken. Dit zou noch tans gemakkelijk kunnen vermeden worden door het plaatsen van een opschrift Niet parkeeren of om dit bastaardwoord, dat nochtans heel Holland door gebruikt wordt en schier internationaal is, te vermijden zou men ook nog kunnen zetten Niet stil houden M. Missiaen. Nu wordt dit met teekens gedaan. M. Leuridan Gister of eergister zag ik nog een agent die daar stond zijn best te doen om het verkeer te regelen en die daar zoodanig overrompeld was door de geweldige vaart van autos dat hij nu eens zijn notaboekje dan weer zijn potlood, ofwel nog alle twee ver loor. Ik meen dat op dergelijke oogenblikken daar een tweeden wandelenden agent noodig is, want persoonlijk hen ik niet tegen het ver baliseeren (gelach). Ik ben dus van oordeel dat het hoogst noodig geworden is maat regelen te nemen om het steeds drukker ver keer te regelen. M. Missiaen. Ik was eerst van gedacht de toelage te weigeren aan het comiteit tot bevordering, omdat het geen teeken van leven geeft of ten minste niet beantwoordt aan den wensrh van den raad en geen verslag geeft dat ons moet toelaten te weten wat er met de subsidie gedaan wordt. Ik zie nu in den brief dat zij zelf voorstellen ons op het einde van het jaar een verslag t.oe te sturen. Daarom wil ik hun nog dit krediet verleenen. Iedereen kan eens falen. Omdat, het van groot belang is voor de stad de toeristen aan te lokken, wil ik voor dezen keer de toelage geven aan het Comiteit tot Bevordering. Voor wat de vraag der vereeniging De West Vlaamsche Ber gen betreft, ,ben ik deze gans<~h genegen. Ik zal dus de twee toelagen stemmen met dien verstande dat alle twee de vereenigingen ons laten weten wat zij met het geld der stad ge daan hebben, opdat wij alzoo zouden kunnen oordeelen of het nog noodig of nuttig is die toelage voor het volgende jaar te vernieuwen. Ik ben er volledig mede eens met het voor stel van den heer Leuridan, doch ik vraag dat men toch niet te overhaastig zou te werk gaan. Dit bureel moet goed ingericht zijn, want het zou meer ontgoochelingen kunnen geven dan diensten bewijzen wanneer de per soon, gelast met dit bureel te houden, niet voldoende voorbereid is of wanneer men over het noodige materiaal niet zou beschikken. Ik vraag dus dat wij ons t'akkoord zouden verklaren om dit toekomende jaar in te richten. M. Vermeulen. Ik ben zeer tevreden te zien dat het problema van het toeristenver keer het voorwerp uitmaakt der bekomme ringen van het stadsbestuur, zooals het ook reeds zoo dikwijlsin de Handelskamer bespro ken werd. Het toeristenverkeer is dit jaar zeer klein en zeer schadelijk voor de nering van Yper. Het is in deze oogenblikken dat er meest propaganda moet gemaakt wTorden. Onlangs nog werd door den heer kolonel Pulinx, die aan het hoofd staat van den Belgischen dienst voor toeristenverkeer, een zeer belangrijke voordracht gegeven voor de leden der Handelskamer, en ik vraag dat het stadsbestuur aan kolonel Pulinx zou vragen die voordracht eens officieel voor de stad te komen geven, en dat men daarna de besluiten zou nemen die noodig zijn in den tegenwoor- digen toestand. Het is nu meer dan tijd geworden om het verkeersproblema volledig op te lossen, en daarom vraag ik deze voor dracht hier opnieuw eens te doen houden. Deze dienst voor toerisme, waarvan kolonel Pulinx de bestuurder is, werd door de regee ring ingericht en in den raad ervan vindt men nevens de vertegenwoordigers van al de voor name steden van het land, afgevaardigden van den Touring Club, van den Vlaamschen Toeristenbond, van verscheidene ministeries, enz. Hij is geschapen om de vreemde bezoe kers naar België te lokken, en is dus van het

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1932 | | pagina 4